Jump to content

Samsung Galaxy Note 9


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα.

Όχι, χωρίς sim δε γυρνάει το csc στη χώρα προέλευσης της sim.

 

Sent from Note 9 while ruling the world from my toilet.

 

α οκ, γιατι ειχε γραφτει πριν καιρο, δε θυμαμαι σε ποιο θεμα απο τα 2, οτι "θυμαται" την τελευταια σιμ που εχει μπει μεσα και γυρναει θες δε θες.. παρολο οτι μεχρι και το s9+ πριν 2 μηνες που το δοκιμασα ο ιδιος δε συνεβη κατι τετοιο..αλλα θυμαμαι οτι επεμενε αυτος που το ειπε, αν θυμαμαι καλα.

 

Επισης, για να καταλαβω, η αδερφη μου πχ που ειναι στα εμιρατα, αν ερθει εδω το Πασχα και βαλω τη σιμ της μεσα, θα γυρισει σε εμιρατων εκδοση?? αντιστοιχα δηλαδη αν βρω μια γερμανικη σιμ, θα γυρισει σε γερμανικη και θα εχω αυτη τη ρυθμιση στην αναγνωριση κλησεων?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

α οκ, γιατι ειχε γραφτει πριν καιρο, δε θυμαμαι σε ποιο θεμα απο τα 2, οτι "θυμαται" την τελευταια σιμ που εχει μπει μεσα και γυρναει θες δε θες.. παρολο οτι μεχρι και το s9+ πριν 2 μηνες που το δοκιμασα ο ιδιος δε συνεβη κατι τετοιο..αλλα θυμαμαι οτι επεμενε αυτος που το ειπε, αν θυμαμαι καλα.

 

 

 

Επισης, για να καταλαβω, η αδερφη μου πχ που ειναι στα εμιρατα, αν ερθει εδω το Πασχα και βαλω τη σιμ της μεσα, θα γυρισει σε εμιρατων εκδοση?? αντιστοιχα δηλαδη αν βρω μια γερμανικη σιμ, θα γυρισει σε γερμανικη και θα εχω αυτη τη ρυθμιση στην αναγνωριση κλησεων?

Για το πρώτο κομμάτι που αναφέρεις δε γνωρίζω. Πρώτη φορά το ακούω.

 

Για το δεύτερο κομμάτι ναι, θεωρητικά όποιας χώρας sim βάλεις σε προτρέπει να το γυρίσεις στο αντίστοιχο csc.

 

Sent from Note 9 while ruling the world from my toilet.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες. κοιτωντας λιγο το θεμα του s9, μπερδευτηκα με το τι γινεται με τις εκδοσεις. εγω που εχω γερμανικο (ή ιταλικο δε θυμαμαι), αν κανω επαναφορα ΧΩΡΙΣ σιμ, θα γυρισει σε ελληνικο? γιατι οταν εδωσα το σ9+ πριν 2 μηνες, και εκανα επαναφορα χωρις σιμ δε γυρισε..Ρωταω γιατι δε θελω να γυρισει, θελω να εχω την λειτουργια αναγνωρισης αγνωστων αριθμων..

Επισης αν φλασαρω γερμανικη (σε περιπτωση που γυρισει ελληνικο), μετα δε θα μου ερχονται ΟΤΑ τα updates?

 

Καλημέρα σας.

Νίκο για δώσε πληροφορίες,αν θέλεις βέβαια, για την λειτουργία που λες.

s1.bit3fight.gr/c.php?uid=23557

 

starfinal

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες. κοιτωντας λιγο το θεμα του s9, μπερδευτηκα με το τι γινεται με τις εκδοσεις. εγω που εχω γερμανικο (ή ιταλικο δε θυμαμαι), αν κανω επαναφορα ΧΩΡΙΣ σιμ, θα γυρισει σε ελληνικο? γιατι οταν εδωσα το σ9+ πριν 2 μηνες, και εκανα επαναφορα χωρις σιμ δε γυρισε..Ρωταω γιατι δε θελω να γυρισει, θελω να εχω την λειτουργια αναγνωρισης αγνωστων αριθμων..

Επισης αν φλασαρω γερμανικη (σε περιπτωση που γυρισει ελληνικο), μετα δε θα μου ερχονται ΟΤΑ τα updates?

Το έκανα στο Note. Χωρίς SIM δε σε γυρνάει. Με SIM σε γυρνάει. Ωστόσο 1 μήνα με Πορτογαλική συσκευή που έχει το feature αναγνώρισης αγνώστων αριθμών ΟΥΤΕ 1 ΦΟΡΑ δεν αναγνώρισε αριθμό.

Έτσι, δεν υπήρχε λόγος να κρατήσω το Πορτογαλικό CSC. Πέρασα μέσω ODIN τη Γερμανική DBT Pie και με τη SIM της Cosmote μέσα έκανε επαναφορά κατευθείαν σε EUR/EUR TPH/TPH.

Απ'ότι βλέπω όλοι το ίδιο update CSA2 παίρνουν της Pie, οπότε θα έχουμε κανονικά ΟΤΑ updates.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Νίκο για δώσε πληροφορίες,αν θέλεις βέβαια, για την λειτουργία που λες.

 

καλημερα φιλε μου.

ειναι μια λειτουργια που υπαρχει στη λιστα κλησεων και μολις το στησεις το κινητο σου χτυπαει αν θες να την ενεργοποιησεις, λεγεται στα ελληνικα: αρ. καλουντος και προστ. απο ανεπιθ.

Ετσι φαινεται και οταν σε καλουν κυριως απο εταιρειες αντι να λεει πχ Αθηνα/πειραιας/σαλαμινα που λενε συνηθως, σου λεει ποιος ειναι αν ειναι καταχωρημενος στους καταλογους κλπ.

μου εχει φανει χρησιμο αρκετες φορες, ειτε για να αποφυγω κληση, πχ προσφορες κλπ ειτε για να απαντησω, που περιμενα κληση αντιστοιχη.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην pie πως κρύβω την μπάρα πλοήγησης κάτω;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

RX8 rules!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά στην pie πως κρύβω την μπάρα πλοήγησης κάτω;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ρυθμίσεις-εμφάνιση-γραμμή πλοήγησης.

Να μην είναι τικαρισμένο το "υποδείξεις για χειρονομίες"d4e57b36f763f0e10ddd4b7cc07ecbfb.jpg

 

Sent from Note 9 while ruling the world from my toilet.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την navbar app για να αλλάζω το χρώμα της navigation bar ανάλογα με την εφαρμογή που τρέχει.

Σε μερικές εφαρμογές το default χρωμα καθιστά μη εμφανή τα πλήκτρα του navbar ή τις ενδείξεις του notification bar.

Για τον λόγο αυτό, σε αυτές τις εφαρμογές αλλάζω το default χρώμα σε κάτι ορατό.

Το πρόβλημα είναι πως όταν είμαι στις ρυθμίσεις μου εμφανίζει γκρι μπάρες και δεν φαίνονται εύκολα τα πλήκτρα που είναι άσπρα ούτε οι ενδείξεις στην notification bar.

 

Προσπαθώ να αλλάξω την ρύθμιση αλλά η εφαρμογή των ρυθμίσεων δεν μου εμφανίζεται στην λίστα γιατί είναι priv app.

Καμιά ιδέα για το πως μπορώ να το διορθώσω;

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα να βγω από το OneDrive και μου έβγαλε την παρακάτω εικόνα ....

ισχύει η προσφορά για δύο χρόνια;1bf4fc0f7b53fb05d7db34ef33e3b4a1.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς αν το συγκεκριμένο κινητό έχει dual SIM το οποίο όταν μιλάς στην SIM 1 να μπορεί να δέχεται κλήσεις και να χρησιμοποιείς τα δεδομένα τις sim2?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου.

ειναι μια λειτουργια που υπαρχει στη λιστα κλησεων και μολις το στησεις το κινητο σου χτυπαει αν θες να την ενεργοποιησεις, λεγεται στα ελληνικα: αρ. καλουντος και προστ. απο ανεπιθ.

Ετσι φαινεται και οταν σε καλουν κυριως απο εταιρειες αντι να λεει πχ Αθηνα/πειραιας/σαλαμινα που λενε συνηθως, σου λεει ποιος ειναι αν ειναι καταχωρημενος στους καταλογους κλπ.

μου εχει φανει χρησιμο αρκετες φορες, ειτε για να αποφυγω κληση, πχ προσφορες κλπ ειτε για να απαντησω, που περιμενα κληση αντιστοιχη.

 

Χαζή ερώτηση. Χρειάζεται δεδομένα για να αναγνωρίσει τους αριθμούς που σε καλούν

ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Γνωρίζει κανείς αν το συγκεκριμένο κινητό έχει dual SIM το οποίο όταν μιλάς στην SIM 1 να μπορεί να δέχεται κλήσεις και να χρησιμοποιείς τα δεδομένα τις sim2?
Είναι dual sim standby και όχι active.

Όμως για τα δεδομένα, αν πχ μιλάς με τη sim1 μπορείς να έχεις και δεδομένα με τη sim2 .

Στην ίδια sim όχι μαζί αλλά διάβασα (δε το έχω προσέξει) ότι αν έχεις το volte ενεργό (η Cosmote νομίζω το υποστηρίζει μόνο για την ώρα) μπορείς να έχεις και τα 2 ταυτόχρονα, ομιλία και δεδομένα στην ίδια κάρτα.

 

Sent from Note 9 while ruling the world from my toilet.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο τη βοηθεια σας εκανα τη διαδικασια αγορας με τιμολογιο απο το kinito.gr ολα καλα αλλα με ειπαν οτι το κινητο θα κανει 45 με 60 εργασιμες για να ερθει. Ειναι δυνατον απο που ερχεται απο το βορειο πολο ;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου.

ειναι μια λειτουργια που υπαρχει στη λιστα κλησεων και μολις το στησεις το κινητο σου χτυπαει αν θες να την ενεργοποιησεις, λεγεται στα ελληνικα: αρ. καλουντος και προστ. απο ανεπιθ.

Ετσι φαινεται και οταν σε καλουν κυριως απο εταιρειες αντι να λεει πχ Αθηνα/πειραιας/σαλαμινα που λενε συνηθως, σου λεει ποιος ειναι αν ειναι καταχωρημενος στους καταλογους κλπ.

μου εχει φανει χρησιμο αρκετες φορες, ειτε για να αποφυγω κληση, πχ προσφορες κλπ ειτε για να απαντησω, που περιμενα κληση αντιστοιχη.

Και σε εμένα δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία. Με λίγο ψάξιμο

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s9/how-to/smart-call-feature-removed-s9-s9-t3763772/page6

Στο ποστ #54 λέει τον τρόπο πως να το ενεργοποιήσεις. Το έκανα και εγώ αλλά θα δείξει κατά πόσο λειτουργεί και αν είναι απλά μία κρυμμένη επιλογή η απενεργοποιημένο απο το firmware γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα αγγλικά μου δεν είναι και τόσο καλά θα το εκτιμούσα εαν κάποιος έγραφε τα βήματα για ενεργοποίηση αυτής της λειτουργίας.

Ευχαριστω

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα δεν υπάρχει αυτή η λειτουργία. Με λίγο ψάξιμο

https://forum.xda-developers.com/galaxy-s9/how-to/smart-call-feature-removed-s9-s9-t3763772/page6

Στο ποστ #54 λέει τον τρόπο πως να το ενεργοποιήσεις. Το έκανα και εγώ αλλά θα δείξει κατά πόσο λειτουργεί και αν είναι απλά μία κρυμμένη επιλογή η απενεργοποιημένο απο το firmware γενικά.

 

Αν βάλεις ελληνική σιμ και κάνεις επαναφορά στο κλείνει. Προφανώς κάπου υπάρχει αφού αν βάλεις ξένη και κάνεις επαναφορά επανέρχεται αλλά δεν έχω ασχοληθεί να το βρω σε ελληνικά, όσο έψαξα δεν το βρήκα..

Αν θες να δεις αν παίζει πάρε 13800 στη wind και θα πρέπει να σου βγάλει wind κλπ και όχι Αθήνα κλπ.

Ακόμα και αν είσαι αλλού συνδρομητής.

Βγάζει και στις εξερχόμενες.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο τη βοηθεια σας εκανα τη διαδικασια αγορας με τιμολογιο απο το kinito.gr ολα καλα αλλα με ειπαν οτι το κινητο θα κανει 45 με 60 εργασιμες για να ερθει. Ειναι δυνατον απο που ερχεται απο το βορειο πολο ;

Μήπως είναι από Κίνα και δεν έχει εγγύηση ? Τσέκαρε το, αν δεν έχεις πληρώσει έχεις χρόνο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Χαζή ερώτηση. Χρειάζεται δεδομένα για να αναγνωρίσει τους αριθμούς που σε καλούν

 

Αν και τα έχω πάντα ανοικτά, νομίζω πως όχι.. Ειναι μέσω δικτύου τηλεφώνου

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

 

Πανε 5 χρονια,απο την τελευταια φορα που ειχα σαμμι συσκευη.Παραγγειλα λοιπον το 9,πριν 2 μερες.

Δυο αποριες στους χρηστες,οποιος μπορει με διαφωτιζει:

-το σκρουτζομαγαζο που μου το πουλησε 694ε,θελει 4-10 εργασιμες να παραδωσει.Απο που μπορει να το φερνει?στην αρχη ειχα υποψιες για referbished,αλλα θα κανω υπομονη να δω αν το κουτι ερθει με την σφραγιδα κανονικα.

-εχει ερθει το 9.0?και αν εχει ερθει,περιλαμβανει gestures?

Oneplus One to rule them all!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο τη βοηθεια σας εκανα τη διαδικασια αγορας με τιμολογιο απο το kinito.gr ολα καλα αλλα με ειπαν οτι το κινητο θα κανει 45 με 60 εργασιμες για να ερθει. Ειναι δυνατον απο που ερχεται απο το βορειο πολο ;
Σε μια βδομάδα το αργότερο θα σου έρθει. Το ίδιο είπαν & σε εμένα & μετά από 5 εργάσιμες με πήραν να πάω να το πάρω. Είναι η πολιτική της εταιρείας αυτή.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ουδείς αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος.
Link to comment
Share on other sites

 

-εχει ερθει το 9.0?και αν εχει ερθει,περιλαμβανει gestures?

 

Η 9 είναι θέμα ημερών να έρθει, ήδη κάποιοι την έχουν λάβει, νομίζω σε Γερμανία, Αυστρία και ίσως Βρεταννία.

Gestures έχει τα δικά της η Samsung . Μπες YouTube να δεις πως λειτουργούν. Υπάρχουν βίντεο που το επεξηγούν

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις ελληνική σιμ και κάνεις επαναφορά στο κλείνει. Προφανώς κάπου υπάρχει αφού αν βάλεις ξένη και κάνεις επαναφορά επανέρχεται αλλά δεν έχω ασχοληθεί να το βρω σε ελληνικά, όσο έψαξα δεν το βρήκα..

Αν θες να δεις αν παίζει πάρε 13800 στη wind και θα πρέπει να σου βγάλει wind κλπ και όχι Αθήνα κλπ.

Ακόμα και αν είσαι αλλού συνδρομητής.

Βγάζει και στις εξερχόμενες.

 

Παίρνω 13800 και δεν βγάζει τίποτα (έχω κάνει και επανεκκίνηση μετά την ενεργοποίηση), οπότε μάλλον είναι απενεργοποιημένη εντελώς η λειτουργία

Link to comment
Share on other sites

Σε μια βδομάδα το αργότερο θα σου έρθει. Το ίδιο είπαν & σε εμένα & μετά από 5 εργάσιμες με πήραν να πάω να το πάρω. Είναι η πολιτική της εταιρείας αυτή.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Δεν το γνωριζα αυτο απλα πιστεψα οτι μαλλον δεν το φερνουν απο ευρωπη κ το ακυρωσα κ θα το παραγγειλω απο το kaizershop. Που το εχει ηδη διαθεσιμο. Λες να μην εκανα καλα ;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι οταν εχω ενεργο το φλας στην καμερα οι φωτογραφιες μου βγαινουν ξεθωριασμενες; νυχτα - μερα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι οταν εχω ενεργο το φλας στην καμερα οι φωτογραφιες μου βγαινουν ξεθωριασμενες; νυχτα - μερα.

 

την ημέρα δεν έχει νόημα να έχεις ενεργό φλας.. αν έχεις θήκη, μπορεί να φταίει αυτή. βγαλτην και ξαναδοκίμασε

aka bill_thes
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...