Jump to content

Xiaomi Mi Max 3


ioannina20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή μάλλον εννοεί εμένα ο φίλος PALALOS, πράγματι το αγόρασα από την Ευρωπαική αποθήκη του Honorbuy το 4/64 με την επίσημη Global ROM (το όποίο από οτι είδα θα έχει κ πάλι διαθέσιμο μετά τις 18/9). Φίλοι μου το νου σας με τη ROM, πριν το παραγγείλετε φροντίστε να επιβεβαιώσετε πως αγοράζετε τη συσκευή με official και global, γιατί όπως θα είδατε άλλαξε πολιτική η Xiaomi και μπρικάρουν η μια μετά την άλλη οι συσκευές με κινεζορόμ.

 

 

Λογικά ναι, δεν έχω πάρει καμία όμως από την ημέρα που το ενεργοποίησα.

 

Λίγες εντυπώσεις επιπλέον για το ΜΑΧ3 και ύστερα από λίγες ημέρες χρήσης του.

GPS: Πολύ καλό και άμεσο. Λοκάρει και δε χάνει σήμα ούτε μια στιγμή σε όσες διαδρομές το δοκίμασα. Αψογη συνεργασία με Google Maps.(+10%)

ΜΠΑΤΑΡΙΑ: Χωρίς να έχω κάνει μετρήσεις, έχω την αίσθηση πως είναι στα ίδια επίπεδα με του προκατόχου ή και ελάχιστα πιο κάτω. Μάλλον ο 636 είναι ελαφρώς πιο ενεργοβόρος συν την μεγαλύτερη οθόνη. (-5%)

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ: Σαφώς καλύτερη από το ΜΑΧ2. Οι ημερήσιες λήψεις είναι ικανοποιητικές και δεν θα απογοητεύσουν το μέσο χρήστη. Στις βραδινές πάντως πέφτει αρκετά το αποτέλεσμα (θόρυβος, προβληματική εστίαση). Συνολικά τη βρίσκω αρκετά τίμια για το badget του smartphone. (+20%).

Με το βίντεο δεν έχω ασχοληθεί ακόμα.

MULTITASKING: Κανένα θέμα όσο και αν το ζόρισα αυτές τις ημέρες. Σε games δεν το έχω δει πως ανταπεξέρχεται γιατί δεν ασχολούμαι. Σε όλες τις ύπόλοιπες λειτουργίες. Browsing, άνοιγμα αρχειων, εκκίνηση dialer, Multimedia χρήση υπακούει άμεσα και δεν έχει κομπιάσει πουθενά. (+15%)

ps: H υποστήριξη της B20 σπέρνει:D

 

Καλημέρα! Μήπως μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot της ρομ που φοράς για να συγκρίνουμε? Κι εμένα global version έγραφε και έχει όλες τις γλώσσες + ελληνικά αλλά δεν έχω ιδέα αν όντως είναι global.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μήπως μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot της ρομ που φοράς για να συγκρίνουμε? Κι εμένα global version έγραφε και έχει όλες τις γλώσσες + ελληνικά αλλά δεν έχω ιδέα αν όντως είναι global.

 

Απο honorbuy εγω: 9.6.7.0 OEDMIFD

 

Παρομοίως την 9.6.7.0 OEDMIFD ▸https://ibb.co/est3AU

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

258+5$ απο gearbest το 4/64 μαυρο global version αν δεν κάνω λάθος

Απλά δεν ειδα Belgium μόνο priority μάλλον προσφέρεται.

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

258+5$ απο gearbest το 4/64 μαυρο global version αν δεν κάνω λάθος

Απλά δεν ειδα Belgium μόνο priority μάλλον προσφέρεται.

 

224,90 euros & 3,66 e shipping δηλαδή, δεν το λες κ άσχημα, αλλά τι σόι Global να έιναι αυτή του gearbest; Εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου σε αυτούς. Επίσης η μέθοδος αποστολής του είναι "ασφαλής"; Γιατί δεξιά και αριστερά γράφονται διάφορα για τις αποστολές του. Μόνο banggood εμπιστεύομαι από τη "βαθιά" Κίνα πλέον που το έχει με την Official Global ROM.

 

Εχθές παρέλαβα το πρώτο πακέτο θήκη & tempered glass από ebay seller. Πολύ άμεση αποστολή αλλά η θήκη επηρέασε την ορθή λειτουργία του κινητού και κυρίως το wifi και τα data. Κόλλαγε στο browsing, δεν ανοιγε εφαρμογές και άλλα κουλά. Περιέργο, γιατί αυτό τον τύπο θήκης δούλευα απροβλημάτιστα στα 2 πρώτα ΜΑΧ. Επέστρεψα στην απλή σιλικόνη που είχα παραλάβει με το ΜΑΧ3 και όλα καλά. Περιμένω άλλες 2 από διαφορετικούς sellers για να δουμε και με αυτές...

Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Εχω το Mi A2 που θεωρητικά εχει καλυτερη καμερα και στα ματια μου η καμερα του Mi A2 ειναι κακη.

Ισως να εχω μεγαλες απαιτησεις γιατι δουλευω μια Sony A6000 με τους Sony 35/1.8 και 18-105/4

 

Παλι καλα που το τελευταιο που με ενδιαφερει σε ενα κινητο ειναι η καμερα γιατι θελω να το δωσω και να παρω το mi max 3

 

Αυτο που με χαλαει ειναι η καινουρια αναλογια οθονης ειχα το mate 8 που ηταν 6 16:9 πηρα το Mi A2 που ειναι και αυτο 6 18:9 αλλα μοιαζει πολυ ποιο μικρο απο το mate 8

Link to comment
Share on other sites

224,90 euros & 3,66 e shipping δηλαδή, δεν το λες κ άσχημα, αλλά τι σόι Global να έιναι αυτή του gearbest; Εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου σε αυτούς. Επίσης η μέθοδος αποστολής του είναι "ασφαλής"; Γιατί δεξιά και αριστερά γράφονται διάφορα για τις αποστολές του. Μόνο banggood εμπιστεύομαι από τη "βαθιά" Κίνα πλέον που το έχει με την Official Global ROM.

 

 

 

Όσο είμαι ευχαριστημένος απο gear αλλο τόσο είμαι και απο banggood.

Είναι ασφαλής η Belgium registered αλλά και άλλη μια ίσως και δυο μέθοδοι το gear.

Πριν καμιά 50μέρες παρέλαβα μεγάλα πακέτα αξιας συστημένα.

Παλιότερα πολλά περισσότερα.

Αν κάνω πολύ καιρό διαβάζω η ρωτάω και μια καλού κακού.

 

Πχ την.προηγούμενη εβδομάδα το banggood τα έκανε σκατα και ενω έκανες παραγγελία με priority στο έστελνε με.οτι νανε.

Διάβασε στο σχετικό thread να δεις.

Link to comment
Share on other sites

224,90 euros & 3,66 e shipping δηλαδή, δεν το λες κ άσχημα, αλλά τι σόι Global να έιναι αυτή του gearbest; Εχω χάσει την εμπιστοσύνη μου σε αυτούς. Επίσης η μέθοδος αποστολής του είναι "ασφαλής"; Γιατί δεξιά και αριστερά γράφονται διάφορα για τις αποστολές του. Μόνο banggood εμπιστεύομαι από τη "βαθιά" Κίνα πλέον που το έχει με την Official Global ROM.

 

Εχθές παρέλαβα το πρώτο πακέτο θήκη & tempered glass από ebay seller. Πολύ άμεση αποστολή αλλά η θήκη επηρέασε την ορθή λειτουργία του κινητού και κυρίως το wifi και τα data. Κόλλαγε στο browsing, δεν ανοιγε εφαρμογές και άλλα κουλά. Περιέργο, γιατί αυτό τον τύπο θήκης δούλευα απροβλημάτιστα στα 2 πρώτα ΜΑΧ. Επέστρεψα στην απλή σιλικόνη που είχα παραλάβει με το ΜΑΧ3 και όλα καλά. Περιμένω άλλες 2 από διαφορετικούς sellers για να δουμε και με αυτές...

 

Ωπ για δώσεμας τα φώτα σου..... Τι θήκες ήταν αυτές;; τόσο πολύ επιρροή είχαν στην συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

Όσο είμαι ευχαριστημένος απο gear αλλο τόσο είμαι και απο banggood.

Σωστός σε αυτό, είναι με την καιρό τους αλλά και τις εμπειρίες που έχει ο καθένας μας.

Την εχω πατήσει με Gearbest 2-3 φορές τελευταία και με έχει ξενερώσει, ενω από banggood δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα.

Παρόλα αυτά έχω διαβάσει και τα σχετικά με banggood τύπου με αλλό τύπο shipping παραγγέλνεις με άλλο σου στέλνουν.

Τες πα όσο και να το συζητάμε άκρη δε θα βγάλουμε.

Αν το παραγγείλεις από εκεί με το καλο να παραλάβεις και αναμένουμε εντυπώσεις.:)

 

Ωπ για δώσεμας τα φώτα σου..... Τι θήκες ήταν αυτές;; τόσο πολύ επιρροή είχαν στην συσκευή;

Η αυτή εδώ https://bit.ly/2OkI0hP

την όποία 7/9 παράγγειλα και 13/9 παρέλαβα:X

τον οποίο τύπο case είχα απροβλημάτιστα και για τα ΜΑΧ1 - ΜΑΧ 2 αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, μάλλον το χοντροκομένο καουτσούκ-κάτι υλικό της, κάπως επηρεάζει το κινητό.:blink:

 

Επίσης αναμένω αυτή https://bit.ly/2xj8I3b

και αυτή https://bit.ly/2Ni3X4Q

Edited by FR33Z3R
Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ασθενες σήμα και αποσυνδέσεις με wifi?

Σε εμένα στν ίδιο χώρο που το note 5 πιάνει φουλ σημα wifi, το max 3 έχει οριακο και κάνει συχνά αποσυνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ασθενες σήμα και αποσυνδέσεις με wifi?

Σε εμένα στν ίδιο χώρο που το note 5 πιάνει φουλ σημα wifi, το max 3 έχει οριακο και κάνει συχνά αποσυνδέσεις.

 

Eχεις fake global rom.

 

Πέρασε κανονική CN ή Global αν έχεις unlocked bootloader

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ασθενες σήμα και αποσυνδέσεις με wifi?

Σε εμένα στν ίδιο χώρο που το note 5 πιάνει φουλ σημα wifi, το max 3 έχει οριακο και κάνει συχνά αποσυνδέσεις.

 

Αυτό είναι το πρόβλημα του κινητού από την “fake” rom, που όπως αποδείχθηκε δεν ήταν καθόλου fake. Για αυτό και η Xiaomi δεν έχει κυκλοφορήσει officially την global rom για κατέβασμα. Ελπίζω να είναι θέμα software και σε μελλοντικό update να στρώσει (άλλωστε η rοm είναι beta ακόμη). Αρκεί να μην είναι πρόβλημα του hardware. Ποια έκδοση φοράει το κινητό σου;

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα του κινητού από την “fake” rom, που όπως αποδείχθηκε δεν ήταν καθόλου fake. Για αυτό και η Xiaomi δεν έχει κυκλοφορήσει officially την global rom για κατέβασμα. Ελπίζω να είναι θέμα software και σε μελλοντικό update να στρώσει (άλλωστε η rοm είναι beta ακόμη). Αρκεί να μην είναι πρόβλημα του hardware. Ποια έκδοση φοράει το κινητό σου;

 

MIUI Global 9.6 | Stable 9.6.7.0 (OEDMIFD)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα του κινητού από την “fake” rom, που όπως αποδείχθηκε δεν ήταν καθόλου fake. Για αυτό και η Xiaomi δεν έχει κυκλοφορήσει officially την global rom για κατέβασμα. Ελπίζω να είναι θέμα software και σε μελλοντικό update να στρώσει (άλλωστε η rοm είναι beta ακόμη). Αρκεί να μην είναι πρόβλημα του hardware. Ποια έκδοση φοράει το κινητό σου;

 

O g_angelo01 όπως και ο FR33Z3R έχουν παραγγείλει από το ίδιο μαγαζί και έχουν ακριβώς την ίδια rom. Ας μας πει ο FR33Z3R αν έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο. Απ ότι αναφέρει πιο επάνω είχε παρόμοιο πρόβλημα που όπως είπε αιτία ήταν μια θήκη που είχε βάλει. Μήπως ο g_angelo01 έχει θήκη; ή μήπως δεν φταίει η θήκη και έχουμε μπλέξει με κινεζορομ τροποποιημενες.;

Link to comment
Share on other sites

O g_angelo01 όπως και ο FR33Z3R έχουν παραγγείλει από το ίδιο μαγαζί και έχουν ακριβώς την ίδια rom. Ας μας πει ο FR33Z3R αν έχει παρατηρήσει κάτι ανάλογο. Απ ότι αναφέρει πιο επάνω είχε παρόμοιο πρόβλημα που όπως είπε αιτία ήταν μια θήκη που είχε βάλει. Μήπως ο g_angelo01 έχει θήκη; ή μήπως δεν φταίει η θήκη και έχουμε μπλέξει με κινεζορομ τροποποιημενες.;

 

Το δοκιμασα τοσο με θηκη tpu οσο και χωρις. Το "προβλημα" παραμενει. Ισως να μην εχει τοσο ισχυρο δεκτη wifi σε σχεση με το Note 5 που εχω ως μετρο συγκρισης.

Επισης το κινητο ηρθε στην συσκευασια του κλειστο με κοκκινο αυτοκολλητο Global Version στο πλαι απo Honorbuy. Γινεται να εχω fake rom?:blink:

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις fake rom. Απλώς, η global rom που φοράνε όλα τα max 3 είναι ακόμη beta. Εκεί ελπίζω να οφείλεται το πρόβλημα που ξεκίνησε από την 9.6.4 και από ότι φαίνεται, ακόμη υφίσταται δυστυχώς. Βοηθά μας λίγο με την έκδοση που φοράει το κινητό σου (ανέβασε ένα screenshot για πλήρεις λεπτομέρειες) και ας μας πει κάποιος που φοράει την ίδια rom αν αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=33852&dateline=1200936946

 

 

Εντάξει,το ξέρω οτι είμαι πολύ ωραίο παιδί.Αλλά ηρεμήστε και εσείς λίγο,κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

Έχει παρατηρήσει κανείς ασθενες σήμα και αποσυνδέσεις με wifi?

Σε εμένα στν ίδιο χώρο που το note 5 πιάνει φουλ σημα wifi, το max 3 έχει οριακο και κάνει συχνά αποσυνδέσεις.

 

Όχι δεν έχω κανένα θέμα με το wifi, ίσα ίσα που λοκαρει στο εκαστοστε δίκτυο απροβληματιστα, σταθερά και άμεσα και θα έλεγα πως έχω την ίδια ακριβώς συμπεριφορά με τον προκάτοχό του (MAX2)

Περίεργο μιας που φοράμε την ίδια ROM...

 

Edit: Το θέμα με τη θήκη ήταν θέμα θήκης, την έβγαλα και επανήλθε σε φυσιολογική συμπεριφορά. Η συσκευή λειτουργεί 100% φυσιολογικά στη wifi λήψη.

Edited by FR33Z3R
Xiaomi Mi Max3 4/64
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις fake rom. Απλώς, η global rom που φοράνε όλα τα max 3 είναι ακόμη beta. Εκεί ελπίζω να οφείλεται το πρόβλημα που ξεκίνησε από την 9.6.4 και από ότι φαίνεται, ακόμη υφίσταται δυστυχώς. Βοηθά μας λίγο με την έκδοση που φοράει το κινητό σου (ανέβασε ένα screenshot για πλήρεις λεπτομέρειες) και ας μας πει κάποιος που φοράει την ίδια rom αν αντιμετωπίζει το ίδιο θέμα

 

επειδη δυσκολευομαι να ανεβασω screenshot απο το pc, δες στο βιντεο. ειναι ακριβως τα ιδια

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων θα λύσει την απορία. Δεν το θεωρώ δίκαιο δύο άτομα από το ίδιο μαγαζί με την ίδια ρομ να έχουν διαφορετικό αποτέλεσμα. Ίσως κάποια εφαρμογή να φταίει. Είχα παρόμοια προβλήματα με άλλες συσκευές κυρίως με την εφαρμογή του φβ. Έχω δει και πολλές συσκευές να έχουν θέμα ως προς το κανάλι που εκπέμπει το ρουτερ.
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα τοσο με θηκη tpu οσο και χωρις. Το "προβλημα" παραμενει. Ισως να μην εχει τοσο ισχυρο δεκτη wifi σε σχεση με το Note 5 που εχω ως μετρο συγκρισης.

Επισης το κινητο ηρθε στην συσκευασια του κλειστο με κοκκινο αυτοκολλητο Global Version στο πλαι απo Honorbuy. Γινεται να εχω fake rom?:blink:

 

 

Δοκιμασες να τα συγκρινεις διπλα διπλα με καποιο app οπως το Wifi Analyzer, ωστε να συγκρινεις την ισχυ σε dBm?

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαπιστωσα οτι το ιδιο συμβαινει και στο wifi του γυμναστηριου μου. Αδυναμο σημα και αποσυνδεσεις. Μολις επιστεψω θα το τρεξω διπλα διπλα με το note 5 να δω τι φταει... και μετα παμε για επαναφορα (ποσο βαριεμαι να το ξαναστηνω απο την αρχη....)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...