Jump to content

Αμάν αυτή η Xiaomi


Eldir
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 88
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τσιμπα το τότε ;) :)

Ε ναι αφού λες ότι θα έχει καλύτερη αυτονομία από mi note 2!

Ασε που ενα redmi s2 που πήρα για τη μάνα μου, το ειχα χρησιμοποιήσει αρκετά εγώ στην αρχή, μια χαρά ήταν η αυτονομία για 3000 mah... θα μου πείς βέβαια άλλο soc... αλλα οκ τι να κάνουμε!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Το mia2 δεν έχει την ίδια κάμερα με το redmi note 5 pro (ινδικό). Φοράει τον imx486 μεν αλλά με διάφραγμα 1,75 έναντι 2,2 του ινδικού . Έχω δει πολλά vs στο YouTube μεταξύ mia2 και redmi note 5 global. Σε ημερήσιες μου φάνηκε ελάχιστα καλύτερο το redmi. Σε νύχτα αισθητά καλύτερο το mia2

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι αφού λες ότι θα έχει καλύτερη αυτονομία από mi note 2!

Ασε που ενα redmi s2 που πήρα για τη μάνα μου, το ειχα χρησιμοποιήσει αρκετά εγώ στην αρχή, μια χαρά ήταν η αυτονομία για 3000 mah... θα μου πείς βέβαια άλλο soc... αλλα οκ τι να κάνουμε!

 

Εντάξει εικασία κάνω. Απλά θέλω να πω ότι κάτω από το mn2 δεν θα είναι. Οπότε αν δεν είσαι απαιτητικός στην αυτονομία μια χαρά θα είσαι. Ενδεχομένως να βοηθήσει και το stock android.

 

Πριν το πάρεις όμως θα πρότεινα να το δεις και σε κανένα κατάστημα για οθόνη και ήχο. Γιατί καλά εμείς τα λέμε τα περί soc, κάμερας, μπαταρία κλπ αλλά στη τελικη αυτά που θα βλέπεις και ακούς συνέχεια είναι οθόνη και ήχος.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτή η οθόνη. Ήθελα πολύ αυτό το κινητό αλλά όλοι στις δοκιμές μιλάνε για χάλια οθόνη, χαμηλή φωτεινότητα και χαμηλή αντίθεση. Θα πρέπει να το δω από κοντά πια.
Link to comment
Share on other sites

Ας πει κανείς κανένα μαγαζί που να το έχει φέρει, μπας και το δούμε...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

λογω μπαταριας και miui προτιμω rn5

 

Καλά η miui έναντι του Android one δεν νομίζω ότι είναι και πλεονέκτημα...

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, καθως κ εγω σκέφτομαι την αλλαγη του rn3, κοιταζω τα rn5 και mi a2. Δεν μπορω να καταλαβω ποιονεοναι καλύτερο,(το λογισμικό, έχω δουλέψει κι τα δυο και μ.αρεσουν, ισως προτιμώ και το miui). Στην καμερα ποιο ειναι καλύτερο? Διοτι εκει βλεπω την διαφορά, στα χαρτια καταλαβαινω το α2, αλλα ισχυει? Απο οτι λετε το rn5 ειναι καλύτερο, αλλά στο gsmarena δινει το α2 με 12+20 mp camera.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα mpixel από μόνα τους δεν λένε κάτι για τη κάμερα. Εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερη του rn5. Από άποψη hardware τουλάχιστον είναι καλύτερη. Τώρα να έχει χρησιμοποιήσει τόσο διαφορετικό λογισμικό που να καλύπτει τη διαφορά; Αν ήταν διαφορικές εταιρειες τα δύο κινητά θα ήμουν πιο επιφυλακτικος. Αλλά εδώ μιλάμε για την ίδια εταιρεία. Και το rn5 εχει ήδη καλό λογισμικό (η gcam δεν φαίνεται να βοηθάει).

 

Η δεύτερη κάμερα ενεργοποιειται στα σκοτάδια με τον ίδιο τρόπο που δουλεύει και αυτή του op5t (4 pixels to 1). Αλλά ακόμα και να είναι καλύτερο σε αυτές τις συνθήκες, η μέση φωτογραφία ππυ βγάζουμε δεν ειναι σκοτάδια. Στις υπόλοιπες συνθήκες λογικά θα είναι ανώτερο το rn5

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και άλλο στην εξίσωση! και είναι και πιο μεγάλο... Honor note 10!!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Υπενθύμιση: Η Xaomi δεν βάζει fast chargers στις συσκευασίες της παρόλο που το SOC το υποστηρίζει.

Εάν θες κάτι τέτοιο θα πρέπει να το πληρώσεις έξτρα.

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Υπενθύμιση: Η Xaomi δεν βάζει fast chargers στις συσκευασίες της παρόλο που το SOC το υποστηρίζει.

Εάν θες κάτι τέτοιο θα πρέπει να το πληρώσεις έξτρα.

 

Στις ναυαρχίδες της ή και σε κάποια καλά mid range (πχ mi note 3, mi max 2 κλπ) βάζει κανονικά fast chargers...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχει βελτιωθεί η xiaomi στη κάμερα. Αυτό που είχα διαβάσει για το mi a2 είναι ότι θα έχει την κάμερα του ινδικού redmi note 5 αλλά με φωτεινότερο διάφραγμα. Δεν είναι περίεργο να έχει καλές φωτογραφίες. Το redmi note 5 όμως είναι καλύτερο.

 

Δεν το έχω δουλέψει το mi a2. Έχω όμως δουλέψει το redmi note 5 (το χω πάρει σε μανα και γυναίκα). Μου φαίνεται αδύνατο να έχει καλύτερη κάμερα με μικρότερο αισθητήρα αφού φαίνεται ότι το λογισμικό παίρνει το μέγιστο που μπορει. Δες εδώ μερικά δείγματα μου. Δυστυχώς δεν τράβηξα πολλές αλλά θα πάρεις μια εικόνα https://flic.kr/s/aHskDiyPGJ

Πω πω πολύ μεγάλη διαφορά από το redmi note 4.

 

Σκέφτομαι να πάρω στην γυναίκα αυτό η το mate 10 lite. Ποιο προτείνεις; Προτεραιότητα κάμερα για να τραβάει τα παιδιά στο σπίτι. Τα υπόλοιπα απλά δεν με νοιάζουν μιας και μόνο fb χρησιμοποιεί.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πολύ μεγάλη διαφορά από το redmi note 4.

 

Σκέφτομαι να πάρω στην γυναίκα αυτό η το mate 10 lite. Ποιο προτείνεις; Προτεραιότητα κάμερα για να τραβάει τα παιδιά στο σπίτι. Τα υπόλοιπα απλά δεν με νοιάζουν μιας και μόνο fb χρησιμοποιεί.

 

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Έχει καλύτερη κάμερα, επεξεργαστή, μπαταρια και οθόνη από mate 10 lite. Μην το σκέφτεσαι καν. Απλά του Σκρουτζ δεν έχει εγγύηση το redmi note 5.

Link to comment
Share on other sites

Έχει καλύτερη κάμερα, επεξεργαστή, μπαταρια και οθόνη από mate 10 lite. Μην το σκέφτεσαι καν. Απλά του Σκρουτζ δεν έχει εγγύηση το redmi note 5.

 

Αυτό που λένε τα σκρουτζομαγαζα για ένα χρόνο εγγύηση δική τους είναι τελείως μουφα??

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Έχει καλύτερη κάμερα, επεξεργαστή, μπαταρια και οθόνη από mate 10 lite. Μην το σκέφτεσαι καν. Απλά του Σκρουτζ δεν έχει εγγύηση το redmi note 5.
Έχουν απλά μέσο από το κατάστημα τους δλδ η συσκευή πάει στο κατάστημα τους από εκεί πάει Κίνα η όπου την πήραν (Χοντρικά 2 μήνες και κάτι τραβάει όλο το θέματακι)

Στην πράξη αν με ρωτάς είναι σαν να μην έχεις εγγύηση, το μόνο που παίζει όντος (και αυτό με πολύ πόλεμο και απειλές) είναι το doa 7 ημερον που ουσιαστικά αν έχει κάτι συσκευή μέσα στης 7 μέρες αγοράς σου δίνουν άλλη η επιστρέφουν το πόσο άμεσα αν και περρισκτρροι δεν το δέχονται και θέλει απειλές στον συνηγόρου του κατανοητή κλπ κλπ

Γενικός οτιδήποτε χωρίς τοπική αντιπροσωπεία = δεν έχεις εγγύηση

Με εξαίρεση αγορές από το Amazon όπου είναι καλύτερα και από τοπική αντιπροσωπεία

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη αν με ρωτάς είναι σαν να μην έχεις εγγύηση

 

Αυτό εννοούσα. Πάντα βρίσκουν τρόπο να το ρίξουν υπαιτιότητα του καταναλωτη. Αλλα και να το αναλαβουν οι αναμονες που θα φας (αν το στειλουν Κινα με την ισχυουσα εγγυηση) ή η δουλεια που θα γινει (αν το αναλαβουν οι ιδιοι) ειναι αμφίβολη.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια μαγαζιά στο skroutz λέει 2 χρόνια εγγύηση.

Εκεί είναι το ίδιο?

 

Απλά δίνουν ένα χρόνο παραπάνω. Για μένα όπως σου είπα είναι σαν να μην έχουν εγγύηση. Ή τουλάχιστον πήγαινε σε κανένα σχετικά γνωστό κατάστημα.

 

Αν θες εγγύηση πήγαινε να το πάρεις από μεγάλη αλυσίδα που έχει κάλυψη από infoquest (αλλά είναι και ακριβοτερο )

Link to comment
Share on other sites

Απλά δίνουν ένα χρόνο παραπάνω. Για μένα όπως σου είπα είναι σαν να μην έχουν εγγύηση. Ή τουλάχιστον πήγαινε σε κανένα σχετικά γνωστό κατάστημα.

 

Αν θες εγγύηση πήγαινε να το πάρεις από μεγάλη αλυσίδα που έχει κάλυψη από infoquest (αλλά είναι και ακριβοτερο )

 

Σε αυτά που λέει ότι έχει επίσημο sevice αντιπροσωπείας συσκευής δεν ισχύει?

Για να πας σε επίσημο infoquest η διαφορά είναι μεγάλη, περίπου 75€ για 4/64

Link to comment
Share on other sites

Έχει καλύτερη κάμερα, επεξεργαστή, μπαταρια και οθόνη από mate 10 lite. Μην το σκέφτεσαι καν. Απλά του Σκρουτζ δεν έχει εγγύηση το redmi note 5.
Ευχαριστώ το πήρα από Κωτσόβολο που είχα έκπτωση εταιρική.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ το πήρα από Κωτσόβολο που είχα έκπτωση εταιρική.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ωραίος να το χαρείς!

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτά που λέει ότι έχει επίσημο sevice αντιπροσωπείας συσκευής δεν ισχύει?

Για να πας σε επίσημο infoquest η διαφορά είναι μεγάλη, περίπου 75€ για 4/64

 

Αμα δεν ειναι εισαγωγη της infoquest τοτε δεν εχει εγγυηση της, ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά από σήμερα είμαι με το Mi A2...

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές...

 

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

(Realme X2 pro)Mi 9,Mi Max 3,Mi A2,LG V10 H901,Mi Note 2,Samsung Galaxy S7 Edge, LG V10 , LG G Flex 2 ,Lenovo Vibe Z2 Pro, LG G3,Lenovo Vibe X2, Coolpad F1, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S3,

(Samsung Galaxy Tab Pro 8,4)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...