Jump to content

Xiaomi Mi A2 (Mi 6x)


rackal
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Εγώ με custom rom(bootleggers) το έχω πάρει από τις 11 Απριλίου.

 

upadate περνας κανονικα σαν ΟΤΑ δε χρειαζεται να τα φλασαρεις στην twrp . aicp,bootleggers,RR,pyxis,havoc υποστηριζουν ΟΤΑ . ολα μενουν στη θεση τους magisk(αν εχεις ρουτ) , gapps , μονο αν εχεις κανει μονιμη εγκατασταση την twrp για να μη σου φηγει θελει ενα magisk mod μετα το ΟΤΑ πριν κανεις επανεκινηση (TWRP A/B Retention Script)

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια εφαρμογή για το mi a2 που προσωπικά μου αρέσει πολύ για πλήρως οθόνη χωρίς μπάρες,και που δεν προϋποθέτει root.

H εφαρμογή αυτή αφαιρεί τη status bar και τη μπάρα πλοήγησης απ' το κάτω μέρος.

GMD Full Screen Immersive Mode (play store):)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια στο messenger μονο οταν ανοιγω την εφαρμογη μου βγαζει τα μηνύματα ενω εχω ολες τισ ειδοποιησεις ανοικτες.το εχει κανεις αλλος το προβλημα;μηπως κανεις ξερει κατι;
Link to comment
Share on other sites

καλημέρες καλησπέρες! καλή εβδομάδα να έχουμε!

Χρειάζομαι μια βοήθεια σας!

 

Θα το αποκτήσω από μέρα σε μέρα *πρώτη φορά πάω σε xiaomi ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ!

 

4/64 έκδοση

 

1) θα το ανοίξω θα δω το μενού όλα καλά,και όταν συνδεθώ στο google και playstore μου,πριν κατεβάσω οτιδήποτε,θα παω να δω για ενημερώσεις. πιθανώς θα έχω android oreo 8.1 ( κινητό με εγγύηση info quest θαναι) θα μου έχει ενημέρωση πχ για 9.0 pie? αν ναι,ποσα MB-GB ειναι? θα την κανω ετσι,θαναι οκ? ή θα μου κολλήσει στην επανεκιννηση? αν ναι τι κανω? κανω ετσι ή μεσω laptop? αν ναι,χρειαζεται καποιο αρχειο προγραμμα λογισμικο πρώτα να βαλω?

2)εχει παρει την εκδοση ή θα παρει το android one? αν ναι μετα θα τη εγκαταστησω? ποσα MB/GB θαναι?

3) θηκη σιλικονης διαφανη θα εχει μεσα η συσκευασια? ΠΟΙΑ προτεινετε μαγνητικη να ανοιγει κλεινει σα βιβλιο απο Αθήνας? υπάρχει και σε λογική τιμή θήκη βιβλίο που να δείχνει την ώρα χωρίς να το ανοίξεις?link...οπως και tempered glass παρακαλώ!

4) ράδιο μόνο internetiko radio ε?

5) ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ root. τι apk προτεινετε για βελτιωση camera ? αν χρειαζεται.

6) camera ημέρα/νύχτα στο auto ή χειροκίνητα για καλύτερα αποτελέσματα? αν ναι,ποιές είναι οι ιδανικές ρυθμίσεις?ειδικά τη νύχτα? ημέρα θαναι φοβερές !

7) θαναι dual sim? μάλλον ε! όταν ανοίξω την υποδοχή slot για κύρια sim 4G σε ποιά θέση να μπεί?μέσα μέσα ή στην έξω?η άλλη θαναι για 3G?

8)antutu πιάνει όντως 134.000 σκόρ???

9)η απόδειξη που θα μου δοθεί αν είναι ονομαστική, που θαναι, αλλουνού όνομα, θα έχω πρόβλημα αν χρειαστεί πρίν τα 2 έτη τυχόν επισκευή?για προς την info quest *ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ

10)miui ποιά θα..έχω? θα ενημερωθεί και αυτή με την αρχική ενημέρωση? ποιά μετά?

11)φορτιστής συσκευασίας του. θαναι fast ? πχ από το 50% στο maximum σε 30 λεπτά ή πρέπει να πάρω άλλον ? αν ναι ,λινκ...Αθήνας

με τον δικό του που θα έχει πόσο κάνει απο το 0- 100% ?

12)πως και δεν έχει NFC?

13) αν θα ήθελα πιο βελτιωμένο ακόμα κινητό στα χαρακτηριστικά από αυτό ,ποιό είναι το επόμενο καλύτερο? σε επεξεργαστη πχ σε δύναμη,σε σκόρ antutu ,και ποιό με βάση camera καλύτερη?ΓΙΑ ΜΑΡΚΑ XIAOMI. έτσι να ξέρουμε!

14) gps χάρτες ολα μια χαρά? κατεβάζω κάποιο apk?

15) το μοντέλο θαναι το ML805D1SG?

16) Ιούλιο 2018 βγήκε το MI A2? πόσο είχε στα μεγάλα γνωστά ελλ. καταστήματα? καλοκαίρι θα βγεί ο αντικαταστάτης του?

17) του έχει γεμίσει κάποιος το εσωτερικό του χώρο με εφαρμογες? πόσες σας χώρεσαν? *ΟΧΙ GAMES!

18) ΑΝ χαλάσει στο μέλλον το ανταπτοράκι usb-3.5 mm καρφάκι που έχει,που βρισκουμε άλλο? Link.

19) σε σχέση με το redmi note 6 pro ποιό είναι καλύτερο? σε σχέση με το mi 8 lite?

20) μετά την ολοκλήρωση ενημέρωσης ,να κάνω επαναφορά συσκευής φορμάτ? χρειάζεται ?

 

 

επειδή ρώτησα πολλά και συγχωρέστε με,τα βασικά μου είναι οι ενημερώσεις και αν αντιμετώπισω κάποιο θέμα μη κολλήσει πχ.

ΚΑΘΩΣ και για βελτίωση camera ΚΑΙ ταχύτατο φορτιστη!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

 

ΜΙ Α2 the best!!!!!!!!!!!!!!!

Edited by gathens0
Link to comment
Share on other sites

καλημέρες καλησπέρες! καλή εβδομάδα να έχουμε!

Χρειάζομαι μια βοήθεια σας!

 

Θα το αποκτήσω από μέρα σε μέρα *πρώτη φορά πάω σε xiaomi ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΜΙΚΡΟ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ!

 

4/64 έκδοση

 

1) θα το ανοίξω θα δω το μενού όλα καλά,και όταν συνδεθώ στο google και playstore μου,πριν κατεβάσω οτιδήποτε,θα παω να δω για ενημερώσεις. πιθανώς θα έχω android oreo 8.1 ( κινητό με εγγύηση info quest θαναι) θα μου έχει ενημέρωση πχ για 9.0 pie? αν ναι,ποσα MB-GB ειναι? θα την κανω ετσι,θαναι οκ? ή θα μου κολλήσει στην επανεκιννηση? αν ναι τι κανω? κανω ετσι ή μεσω laptop? αν ναι,χρειαζεται καποιο αρχειο προγραμμα λογισμικο πρώτα να βαλω?

2)εχει παρει την εκδοση ή θα παρει το android one? αν ναι μετα θα τη εγκαταστησω? ποσα MB/GB θαναι?

3) θηκη σιλικονης διαφανη θα εχει μεσα η συσκευασια? ΠΟΙΑ προτεινετε μαγνητικη να ανοιγει κλεινει σα βιβλιο απο Αθήνας? υπάρχει και σε λογική τιμή θήκη βιβλίο που να δείχνει την ώρα χωρίς να το ανοίξεις?link...οπως και tempered glass παρακαλώ!

4) ράδιο μόνο internetiko radio ε?

5) ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΟΤΕ root. τι apk προτεινετε για βελτιωση camera ? αν χρειαζεται.

6) camera ημέρα/νύχτα στο auto ή χειροκίνητα για καλύτερα αποτελέσματα? αν ναι,ποιές είναι οι ιδανικές ρυθμίσεις?ειδικά τη νύχτα? ημέρα θαναι φοβερές !

7) θαναι dual sim? μάλλον ε! όταν ανοίξω την υποδοχή slot για κύρια sim 4G σε ποιά θέση να μπεί?μέσα μέσα ή στην έξω?η άλλη θαναι για 3G?

8)antutu πιάνει όντως 134.000 σκόρ???

9)η απόδειξη που θα μου δοθεί αν είναι ονομαστική, που θαναι, αλλουνού όνομα, θα έχω πρόβλημα αν χρειαστεί πρίν τα 2 έτη τυχόν επισκευή?για προς την info quest *ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΟ

10)miui ποιά θα..έχω? θα ενημερωθεί και αυτή με την αρχική ενημέρωση? ποιά μετά?

11)φορτιστής συσκευασίας του. θαναι fast ? πχ από το 50% στο maximum σε 30 λεπτά ή πρέπει να πάρω άλλον ? αν ναι ,λινκ...Αθήνας

με τον δικό του που θα έχει πόσο κάνει απο το 0- 100% ?

12)πως και δεν έχει NFC?

13) αν θα ήθελα πιο βελτιωμένο ακόμα κινητό στα χαρακτηριστικά από αυτό ,ποιό είναι το επόμενο καλύτερο? σε επεξεργαστη πχ σε δύναμη,σε σκόρ antutu ,και ποιό με βάση camera καλύτερη?ΓΙΑ ΜΑΡΚΑ XIAOMI. έτσι να ξέρουμε!

14) gps χάρτες ολα μια χαρά? κατεβάζω κάποιο apk?

15) το μοντέλο θαναι το ML805D1SG?

16) Ιούλιο 2018 βγήκε το MI A2? πόσο είχε στα μεγάλα γνωστά ελλ. καταστήματα? καλοκαίρι θα βγεί ο αντικαταστάτης του?

17) του έχει γεμίσει κάποιος το εσωτερικό του χώρο με εφαρμογες? πόσες σας χώρεσαν? *ΟΧΙ GAMES!

18) ΑΝ χαλάσει στο μέλλον το ανταπτοράκι usb-3.5 mm καρφάκι που έχει,που βρισκουμε άλλο? Link.

19) σε σχέση με το redmi note 6 pro ποιό είναι καλύτερο? σε σχέση με το mi 8 lite?

20) μετά την ολοκλήρωση ενημέρωσης ,να κάνω επαναφορά συσκευής φορμάτ? χρειάζεται ?

 

 

επειδή ρώτησα πολλά και συγχωρέστε με,τα βασικά μου είναι οι ενημερώσεις και αν αντιμετώπισω κάποιο θέμα μη κολλήσει πχ.

ΚΑΘΩΣ και για βελτίωση camera ΚΑΙ ταχύτατο φορτιστη!

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

 

ΜΙ Α2 the best!!!!!!!!!!!!!!!

 

1 το update από oreo σε pie είναι περίπου 1 gigabyte ο μόνος σίγουρος τρόπος για να αποφύγεις brick μιας και έχει γίνει περισσότερες από μία φορές από την xiaomi είναι να ξεκλειδώσεις τον bootloader αν σου μπρικάρει μπορείς να περάσεις την ρομ μέσω ενός προγράμματος για Windows που λέγεται mi flash

2 Android one έχει από τη μαμά του δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι για να το εγκαταστήσεις

3 η συσκευασία περιέχει θήκη σιλικόνης

4 ράδιο δεν έχει

5 η stock εφαρμογή είναι ότι καλύτερο μπορείς να επιλέξεις αφού δεν μπορείς να περάσεις Google camera χωρίς root

7 dual SIM είναι δεν έχει σημασία σε ποιο slot θα βάλεις την κάρτα που θα χρησιμοποιείς τα δεδομένα απλά την επιλέγεις από το μενού των ρυθμίσεων 9 με την απόδειξη δεν θα έχεις θέμα

10 - δεν θα έχεις miui θα έχεις Android one 11 ο φορτιστής στις συσκευασίες είναι quick charge 2

12 απλά δεν έχει NFC

13 στα δύο κατοστάρικα δεν υπάρχει καλύτερο

14 βάζεις οποία εφαρμογή για χάρτες θέλεις από τη μαμά του έχει Google maps

15 Μ1804D2SG αναλόγως χωρητικοτητας

16 μπες στο gsmarena στα τρία κατοστάρικα ήρθε ελλάδα το 64

17 τα 64GB είναι αρκετά για απλή χρήση 18 στο skroutz 5 ευρώ έχει

19 το Α2

20 δεν χρειάζεται , συνιστάται

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Αγόρασα χθές ένα ράδιο usb αυτοκινήτου Kenwood και έχει android για να παίζω μουσική απο το κινητό μέσω usb..

Έχω το Xiaomi mi A2 έχω κατεβάσει την εφαρμογή που χρειάζεται για να συνδεθεί με το ραδιό αλλά δεν συνδέεται με τίποτα κάνει Συνέχεια τον ήχο συνδέσεις και σαν να μπαίνωβγαίνει και μετά Μ εμφανίζει στο ράδιο ένα android error

Σε ένα άλλο τηλέφωνο που έχω στο Huawei p20lite παίζει μια χαρά.. άρα λογικά φταίει το κινητό... υπάρχει κάποια βοήθεια;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ευχαριστω! για το Νο1 και το...brick ισως? αν συμβει τι κανουμε?

δε ξερω να ..ξεκλειδωνω τον bootloader κτλπ!

 

στο 1ο βημα λεει πως να ξεκλειδωσεις . το ξεκλειδωμα τα διαγραφει ολα εχε υποψιν .

αν συμβει θα χρειαστεις τη fastboot rom και το mιflash tool για να την περασεις εφοσον εισαι ξεκλειδωτος . αλλιως πρεπει να βγαζεις καπακια και να βραχυκυκλωνεις πινακια . σα να λεμε το πας στο σervice

 

https://docs.google.com/document/d/1ApnR6RnYGx0Z5E_N0cxnc8LddPnM_RH_An7JKyH-8J0/edit

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα δεν....σιγα μη κανω τετοια! ειπαμε πρωτη φορα σε xiaomi αλλα οχι να γινω τεχνιτης κινητων....ολα αυτα ειναι για πολυ προχωρημενους χρηστες.

 

επανερχομαι με νεα ερωτηση και ευχαριστω!

 

το εχει γνωστος,το εβλεπα που το δουλευε καλο οκ πηγαινε σφαιρα.

το ειδα χτες απ οκοντα σε γνωστη αλυσιδα καταστηματων,το δουλεψα μου φανηκε μεγαλυτερο!!!!!!!!! ισως ο χαζος να εχει το lite αλλιως δεν εξηγειται! ΠΑΝΤΩΣ ΦΟΒΕΡΟ ΚΙΝΗΤΟ η δε camera ολα τα λεφτα!*αποψη μου,για μενα.

 

1 /

το ειχαν στο 4:3 μικρη οθονιτσα... ειχε απ ορυθμισεις 16:9 18:9 *εδω το εβαλα να καλυπτει πληρες..! τρομερο!

ΕΡΩΤΗΣΗ σε καθε μια διαφορετικη διασταση με τη σειρα που τα αναφερω τι διαστασεις θα εχει η τελικη φωτο? αν το εχω στο 18:9 θαναι οκ να τη βλεπεις παντου μετα? θα τα δω αυτα απο ιδιοτητες της καθε φωτο απλα ρωταω απο τωρα!!!!!!!!

 

2/ σε κλειστο χωρο με πολυ καλο φωτισμο οπως ενος μαγαζιου να το εχω στο auto? σε οικια μεσα με χαμηλοτερο φωτισμο?

κατεβαζω ανεβαζω καποια ρυθμιση ή την κανω on-off ????? ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΝΟΥ..βηματα παρακαλω!

 

3/ για θαμπαδα πισω που τραβας τοπιο πχ και καποιος ανθρωπος που ειναι το κεντρικο θεμα σου για να βγει αυτος καθαρα ΤΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΑΝΩ? ----αυτο γινετε μονο με τη κανονικη πισω camera ή μονο με την μπροστινη selfie?

 

4/ οπισθεν εχει δυο καμερες 20αρα και 12 mp σωστα? στο auto χρησιμοποιουνται και οι δυο ταυτοχρονα για καλυτερα αποτελεσματα κατα τη ληψη μιας φωτο ? ΣΕ ΠΟΙΑ ΦΩΤΟ τραβαει μονο με τη 12αρα? και γιατι..ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ!

 

5/ χτες σε ενα καταστημα ειχαν το κινητο στην εκδοση 8.1 /8 KAI ειδα οτι ειχε..ενημερωση..1100ΜΒ 1 ΓΙΓΑ ηταν το pie?

σε αλλο καταστημα νομιζω ειχαν το pie ή την 8 παλι...και ειχε ενημερωση για 250 260ΜΒ....τι ηταν αυτη?

σε τι θα το βελτιωσει?

 

 

μου αρεσε ΦΟΒΕΡΑ το συστημα που ειδα και το εβαλα,ΤΟ ΙΣΙΩΜΑ! ωστε να κανεις ληψη καλυτερα μην ειναι μικροστραβο το θεμα σου

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΕΤΟΙΟ! πολυ καλοοοοοοοοοοοοοοοοο ΧΡΗΣΙΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

 

σημερα θα τ οαποκτησω κα ιφοβαμαι την ενημερωση που θα θελει..ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΤΗΝ pie? μαλλον θα εχει την 8.1 oreo ε?

φοβαμαι μη κολλησει σε brick!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα δεν....σιγα μη κανω τετοια! ειπαμε πρωτη φορα σε xiaomi αλλα οχι να γινω τεχνιτης κινητων....ολα αυτα ειναι για πολυ προχωρημενους χρηστες.

 

επανερχομαι με νεα ερωτηση και ευχαριστω!

 

το εχει γνωστος,το εβλεπα που το δουλευε καλο οκ πηγαινε σφαιρα.

το ειδα χτες απ οκοντα σε γνωστη αλυσιδα καταστηματων,το δουλεψα μου φανηκε μεγαλυτερο!!!!!!!!! ισως ο χαζος να εχει το lite αλλιως δεν εξηγειται! ΠΑΝΤΩΣ ΦΟΒΕΡΟ ΚΙΝΗΤΟ η δε camera ολα τα λεφτα!*αποψη μου,για μενα.

 

1 /

το ειχαν στο 4:3 μικρη οθονιτσα... ειχε απ ορυθμισεις 16:9 18:9 *εδω το εβαλα να καλυπτει πληρες..! τρομερο!

ΕΡΩΤΗΣΗ σε καθε μια διαφορετικη διασταση με τη σειρα που τα αναφερω τι διαστασεις θα εχει η τελικη φωτο? αν το εχω στο 18:9 θαναι οκ να τη βλεπεις παντου μετα? θα τα δω αυτα απο ιδιοτητες της καθε φωτο απλα ρωταω απο τωρα!!!!!!!!

 

2/ σε κλειστο χωρο με πολυ καλο φωτισμο οπως ενος μαγαζιου να το εχω στο auto? σε οικια μεσα με χαμηλοτερο φωτισμο?

κατεβαζω ανεβαζω καποια ρυθμιση ή την κανω on-off ????? ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΜΕΝΟΥ..βηματα παρακαλω!

 

3/ για θαμπαδα πισω που τραβας τοπιο πχ και καποιος ανθρωπος που ειναι το κεντρικο θεμα σου για να βγει αυτος καθαρα ΤΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΑΝΩ? ----αυτο γινετε μονο με τη κανονικη πισω camera ή μονο με την μπροστινη selfie?

 

4/ οπισθεν εχει δυο καμερες 20αρα και 12 mp σωστα? στο auto χρησιμοποιουνται και οι δυο ταυτοχρονα για καλυτερα αποτελεσματα κατα τη ληψη μιας φωτο ? ΣΕ ΠΟΙΑ ΦΩΤΟ τραβαει μονο με τη 12αρα? και γιατι..ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ!

 

5/ χτες σε ενα καταστημα ειχαν το κινητο στην εκδοση 8.1 /8 KAI ειδα οτι ειχε..ενημερωση..1100ΜΒ 1 ΓΙΓΑ ηταν το pie?

σε αλλο καταστημα νομιζω ειχαν το pie ή την 8 παλι...και ειχε ενημερωση για 250 260ΜΒ....τι ηταν αυτη?

σε τι θα το βελτιωσει?

 

 

μου αρεσε ΦΟΒΕΡΑ το συστημα που ειδα και το εβαλα,ΤΟ ΙΣΙΩΜΑ! ωστε να κανεις ληψη καλυτερα μην ειναι μικροστραβο το θεμα σου

ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΔΕΙ ΤΕΤΟΙΟ! πολυ καλοοοοοοοοοοοοοοοοο ΧΡΗΣΙΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

 

σημερα θα τ οαποκτησω κα ιφοβαμαι την ενημερωση που θα θελει..ΠΑΙΖΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΤΗΝ pie? μαλλον θα εχει την 8.1 oreo ε?

φοβαμαι μη κολλησει σε brick!!!!!!!!!!!!!!!!

καλημέρα . καινουργια συσκευή θα πάρεις. γιατί να σου κολλήσει. εγώ κάθε μήνα κάνω την αναβάθμιση που έρχεται χωρίς προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Θα ήθελα να μάθω πώς μπορώ να διαλέξω εγώ από ποια sim θα τραβάει δεδομένα !! Το τηλέφωνο μου τώρα ανοίγει δεδομένα Μονο από την μια sim και πάντοτε την πρώτη για να ανοίξω τα άλλα δεδομένα της 2ης sim πρέπει να αλλάξω κάρτες και να βάλω στην πρώτη θέση την αλλη δηλαδή αυτή που θέλω να ανοίξω τα δεδομένα !!
Link to comment
Share on other sites

η τελευταια η 250ΜΒ ενημερωση απριλιου τι βελτιωνει ? καποιος να μου απαντησει στις ερωτησεις μου πιο πάνω για τη camera ?

 

προσθέτω στο "τι βελτιώνει?" (απορία ΚΑΙ δική μου, για το update απριλίου) , και μία παράκληση . παραπέμπψτε (για να μην ψάχνουμε όλο το topic στη διαδικασία (τί σβήνουμε κλπ) για να τρέξουμε vpn και να "δει" (σε όσους δεν το βλέπει) το νέο update . ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

προσθέτω στο "τι βελτιώνει?" (απορία ΚΑΙ δική μου, για το update απριλίου) , και μία παράκληση . παραπέμπψτε (για να μην ψάχνουμε όλο το topic στη διαδικασία (τί σβήνουμε κλπ) για να τρέξουμε vpn και να "δει" (σε όσους δεν το βλέπει) το νέο update . ευχαριστώ !

 

Είναι το μήνυμα 1113.

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα πριν λίγο μου έπεσε το nexus 6p και αυτό ήταν τελείωσε δυστυχώς,σκέφτομαι να πάρω το mi a2 καθώς χρειάζομαι άμεσα,οι εντυπώσεις σας για την συσκευή ποιες είναι,αξίζει η να κοιτάξω κάτι άλλο?από μπαταριά αν βγάζει την μέρα μου αρκεί
Link to comment
Share on other sites

https://docs.google.com/document/d/1ApnR6RnYGx0Z5E_N0cxnc8LddPnM_RH_An7JKyH-8J0/edit?usp=sharing

 

παιδες θα επιχειρήσω να βαλω την bootleggers custom rom. Έκανα επαναφορα ρυθμισεων τις προαλλες και εχει κολλησει το Α2 στο android 9 απο τις 5 Δεκεμβριου.

οποτε θα βαλω custom rom.

απλα θελω να ρωτησω 2-3 πραγματακια.

α) η καρτα sim παιζει ρολο αν ειναι μεσα κατα την διαρκεια της ολης διαδικασιας?

β) το κινητο ειναι συνδεδεμενο στο pc απο την αρχη της διαδικασιας ή το συνδεω σε καποια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη?

Αυτή την στιγμή, το έχω ξανακάνει reset και εχω κάνει μονο τα βασικά. Δλδ εχω επαναφέρει μονο επαφες και τις standard apps που εχει το κινητο οταν ξεκιναει....

Edited by superdarth
Link to comment
Share on other sites

επισης κατι ακομα.....

ξεκινησα την διαδικασια συμφωνα με τις οδηγιες και οταν στο CMD, βαζω την πρωτη εντολη , fastboot flashing unlock, μου βγαζει

<waiting for any device>. βαζω το κινητο σε λειτουργια fast boot , αλλα τπτ......

δεν κουνιεται φυλλο.....

πλιζ χελπ.Τα νευρα μου......

Link to comment
Share on other sites

επισης κατι ακομα.....

ξεκινησα την διαδικασια συμφωνα με τις οδηγιες και οταν στο CMD, βαζω την πρωτη εντολη , fastboot flashing unlock, μου βγαζει

<waiting for any device>. βαζω το κινητο σε λειτουργια fast boot , αλλα τπτ......

δεν κουνιεται φυλλο.....

πλιζ χελπ.Τα νευρα μου......

 

Μη ενημερωμένες Βιβλιοθήκες adb ή USB drivers λογικά . Το minimal adb and fast boot για Windows είναι το μόνο που χρειάζεσαι λογικά.

Oem unlock έχεις κάνει από developer?

Fastboot μπαίνεις με power+voll down σωστά?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://docs.google.com/document/d/1ApnR6RnYGx0Z5E_N0cxnc8LddPnM_RH_An7JKyH-8J0/edit?usp=sharing

 

παιδες θα επιχειρήσω να βαλω την bootleggers custom rom. Έκανα επαναφορα ρυθμισεων τις προαλλες και εχει κολλησει το Α2 στο android 9 απο τις 5 Δεκεμβριου.

οποτε θα βαλω custom rom.

απλα θελω να ρωτησω 2-3 πραγματακια.

α) η καρτα sim παιζει ρολο αν ειναι μεσα κατα την διαρκεια της ολης διαδικασιας?

β) το κινητο ειναι συνδεδεμενο στο pc απο την αρχη της διαδικασιας ή το συνδεω σε καποια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη?

Αυτή την στιγμή, το έχω ξανακάνει reset και εχω κάνει μονο τα βασικά. Δλδ εχω επαναφέρει μονο επαφες και τις standard apps που εχει το κινητο οταν ξεκιναει....

 

Η σιμ δε παίζει ρόλο

Συνδεδεμένο

Προσωπικά και η aicp μου αρέσει πάρα πολύ

Edited by ippossss

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

επισης κατι ακομα.....

ξεκινησα την διαδικασια συμφωνα με τις οδηγιες και οταν στο CMD, βαζω την πρωτη εντολη , fastboot flashing unlock, μου βγαζει

<waiting for any device>. βαζω το κινητο σε λειτουργια fast boot , αλλα τπτ......

δεν κουνιεται φυλλο.....

πλιζ χελπ.Τα νευρα μου......

''waiting for any device" σημαινει πως ψαχνει οδηγους να συνδεθει & δεν βρισκει.Η γιατι δεν υπαρχουν, η γιατι εχεις λαθος οδηγους, η υπαρχουν αλλα δεν βγαζει (η δεν τη προσεξες) την ειδοποιηση συνδεσης στη συσκευη(πριν μπεις σε fastboot mode).Αν συμβαινει το τελευταιο αποσυνδεση - συνδεση ξανα η δοκιμασε πρωτα : cmd > adb kill-server > adb start-server (πρεπει να συνδεθεις ως mtp & στη συσκευη δεχεσαι τη συνδεση μολις βγαλει ειδοποιηση)

_Πρωτα απεγκατεστησε τους drivers που εχεις & Reboot το pc...Κατεβασε αυτο το εργαλειο & ακολουθησε τις οδηγιες θα τα κανει ολα για σενα (μονο οσα χρειαζεσαι κι οχι πχ mtk drivers)

https://mega.nz/#!cr4SUIqY!Rzlftk2OFun8XIkNQb2aXRtP7-t3f4DB92vMIl90pgw

 

Αλλιως χειροκινητα 1) Πριν απο ολα απενεργοποιηση υπογραφης σε w10 (με δυο τροπους) : http://en.miui.com/thread-237673-1-1.html

2) google usb drivers : https://mega.nz/#!1uYDACob!RszDuYFxGUIrPjayhExK2KgzmnsBUQjSZDK2sRZSxF4

3) https://mega.nz/#!EqJwTIzB!KJF3CldYq_u7KylaL0iO6rs05RWs2_dcUfaENjJcDpU

4) https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2317790 (διαβασε στο νημα πως γινεται η εγκατασταση)

δες εδω πως μπορουμε να τρεξουμε το min adb & fastboot απο οπουδηποτε στο pc απλα προσθετοντας το σε ενα path κλπ :

https://www.xda-developers.com/adb-fastboot-any-directory-windows-linux/

Tελειωνοντας reboot το pc ....με ολους τους οδηγους αυτους εισαι πληρης να κανεις τα παντα χωρις την αναγκη εγκαταστασης ολοκληρου του sdk...

(μετα απο εγκατασταση η απεγκατασταση οδηγων reboot το pc.Aν δεν γνωριζεις πως να επαναφερεις τη συσκευη αν κατι παει στραβα καλυτερα μην κανεις τιποτα)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ'όλα να σας ευχαριστησω για την βοηθεια και υπομονη σας.

λοιπον, δυσκολια Νο1 ξεπεραστηκε.

εχω τελειωσει με το βημα 2 και κατεβασα το twrp.

ξαναεβαλα το κινητο σε κατασταση fastboot (η πρεπει να ειναι στην κανονικη του κατασταση?)

τρεχω το img, twrp, με διπλο κλικ και μου βγαζει ενα πινακακι "προγραμμα εγγραφης δισκου των windows"

οταν παταω εγγραφη, μου βγαζει "το επιλεγμενο αρχειο εικονας δισκου, δεν ειναι εγκυρο"

εκει εχω κολλησει......

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βοηθησες πολυ Δαιδαλε.Thanx

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ'όλα να σας ευχαριστησω για την βοηθεια και υπομονη σας.

λοιπον, δυσκολια Νο1 ξεπεραστηκε.

εχω τελειωσει με το βημα 2 και κατεβασα το twrp.

ξαναεβαλα το κινητο σε κατασταση fastboot (η πρεπει να ειναι στην κανονικη του κατασταση?)

τρεχω το img, twrp, με διπλο κλικ και μου βγαζει ενα πινακακι "προγραμμα εγγραφης δισκου των windows"

οταν παταω εγγραφη, μου βγαζει "το επιλεγμενο αρχειο εικονας δισκου, δεν ειναι εγκυρο"

εκει εχω κολλησει......

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βοηθησες πολυ Δαιδαλε.Thanx

 

Το αρχείο δεν το κάνεις δυο κλικ

Γράφεις στο cmd

 

fastboot boot twrp

 

Όπου twrp βαζεις την διαδρομη του αρχειου img που κατεβασες . μπορεις αφου γραψεις fastboot boot και αφησεις ενα κενο να σηρεις το αρχειο απο το φακελο ληψεων στο cmd

 

Καλό είναι να διαβάσεις τον οδηγό στο xda και αν σε βοηθάει και τον οδηγό από το link και ότι δε καταλαβαίνεις ρωτά πριν το κάνεις

https://t.me/hellasmobiles

Ότι αφορά τα κινητά τηλέφωνα, το user interface τους, τις custom ROMs, τα Google camera ports , τα mods και γενικά ότι έχει να κάνει με την εμπειρία χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

https://docs.google.com/document/d/1ApnR6RnYGx0Z5E_N0cxnc8LddPnM_RH_An7JKyH-8J0/edit

παιδες εχω εγκαταστησει το twrp.

ειμαι στο βημα 5.

ποια αρχεια πρεπει να αντιγραψω μεσα στην απ.χωρο του κινητου?

μηπως κιολας πρεπει να μετονομασω καποιο?

ξεκινησα το ζωον το βημα 6 και οταν εκανα reboot, αρχισε να κανει reboot ολη την ωρα, μονο του.

τωρα το ξανα εχω στο βημα 5 και αναμενω οδηγιες.

ως το τελευταιο βημα, βλεπω να μας πιανει το καλοκαιρακι......:X:X:X:X

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...