Jump to content

Xiaomi Mi A2 Lite


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια σε ενα φιλαρακι οταν τον καλουν δεν αναβει η οθονη παιζει να εχει χαλασει καποια ρυθμιση.; Παταει το κουμπι για να δει.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια σε ενα φιλαρακι οταν τον καλουν δεν αναβει η οθονη παιζει να εχει χαλασει καποια ρυθμιση.; Παταει το κουμπι για να δει.

 

αφου σηκώσει την κλήση σβήνει η οθόνη;

αν όχι έχει χαλάσει ο proximity

Επίσης δεν πιστεύω να έχει τζαμάκι που να καλύπτει την αριστερή μεριά του ακουστικού;

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

αφου σηκώσει την κλήση σβήνει η οθόνη;

αν όχι έχει χαλάσει ο proximity

Επίσης δεν πιστεύω να έχει τζαμάκι που να καλύπτει την αριστερή μεριά του ακουστικού;

 

οχι το εχει ακουμπησμενο και δεν αναβει καν μονο χτυπαει,επισης δεν αναβει το λαμπακι ειδοποιησης και αν το ανοιξει δε φαινεται ποιος καλεσε.πρεπει να μπει στο ιστορικο να δει αναπαντητη ποιος ειναι.Μαλλον για λογισμικο μου βρωμαει.ευτυχως ειναι ελληνικο.

LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες κι απο εμενα.

Μετα απο σχεδον 2 μηνες που το εχω στην κατοχη μου, εχω μερικες παρατηρησεις να καταθεσω.

Το κινητο απο θεμα μπαταριας τα παει αψογα. Το βγαζω απο φορτιση 7πμ και το ξαναβαζω το βραδυ της επομενη ημερας (40+ ωρες με πολυ wifi και εμασχοληση σε fb, emails, youtube κλπ).

Φωτογραφιες αξιοπρεπεστατες. Ομοιως για το βιντεο.

Καθαροτητα ηχου κατα τη διαρκεια κλησης.

Μερικες φορες μου γραφει κατεστραμενη καρτα μνημης. Με επανεκκινηση επανερχεται. Φταιει το κινητό ή η microSD;

Μου σπαει τα νευρα η ελλειψη "κουμπιου" συνολικης ρυθμισης σιγασης ηχων.

Τέλος, δεν εχω καταφερει να μεταφερω μεσω bluetooth, μουσικη σε κρανος που υποστηριζει A2DP (αληθεια, γινεται το ιδιο και για ραδιοφωνο;).

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, δεν εχω καταφερει να μεταφερω μεσω bluetooth, μουσικη σε κρανος που υποστηριζει A2DP (αληθεια, γινεται το ιδιο και για ραδιοφωνο;).

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Είχα τα ίδια θέματα με εσένα.

Συνδέονταν στο bluetooth του κράνους (ένα φθηνό του δωδεκαευρου απο το bangood) αλλά έπαιζε με διακοπές ενώ στην κλήση μιλουσες κανονικά.

Με το που έκανα install ένα fix module στο magisk λύθηκαν όλα και ακούω μια χαρά.

(Φυσικά προϋποθέτει root & magisk)

Το ραδιόφωνο του δεν στέλνει τον ήχο σε bluetooth γενικοτερα οπότε κατέβασα ένα online radio και κάνω την δουλειά μου.

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα θέμα, ενώ μπαίνω με δεδομένα κανονικά στην εφαρμογή της winbank με το wifi δεν φορτώνει ποτέ. ξέρετε τι μπορεί να φταίει;
Link to comment
Share on other sites

έχω ένα θέμα, ενώ μπαίνω με δεδομένα κανονικά στην εφαρμογή της winbank με το wifi δεν φορτώνει ποτέ. ξέρετε τι μπορεί να φταίει;
Έχεις ανοικτό και το bluetooth??

Γιατί το bluetooth όταν είναι ανοικτό ρίχνει απίστευτα χαμηλά την ταχύτητα του WiFi.

Και αυτό ίσως να επηρεάζει την συγκεκριμένη εφαρμογή....

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα θέμα, ενώ μπαίνω με δεδομένα κανονικά στην εφαρμογή της winbank με το wifi δεν φορτώνει ποτέ. ξέρετε τι μπορεί να φταίει;

το ειχα ψαξει πολυ εστειλα email σε wind(εχω σταθερο) και αλφα επειδη ειχα διαβασει σε ξενα φορουμ οτι μπορει να φταιει ο συνδυασμος pie,router(?) τελικα μου απαντησε η wind δεν ξερει αλλα η alpha επιβεβαιωσε το θεμα και ειπε να αναμενουμε αναβαθμιση απο google.

το προβλημα υπαηρχε και με το twitter,netflix παγκοσμιως.

 

σε εμενα τελικα το θεμα λυθηκε με αλλαγη ρουτερ!(εβαλα ενα παλιοτερο για δοκιμη!)αν ειναι δυνατον!δοκιμασε και δες και εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανοικτό και το bluetooth??

Γιατί το bluetooth όταν είναι ανοικτό ρίχνει απίστευτα χαμηλά την ταχύτητα του WiFi.

Και αυτό ίσως να επηρεάζει την συγκεκριμένη εφαρμογή....

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

όχι, καμία σχέση. παίζει να μην το έχω ανοίξει ποτέ το bluetooth απ'όταν πήρα το κινητό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το ειχα ψαξει πολυ εστειλα email σε wind(εχω σταθερο) και αλφα επειδη ειχα διαβασει σε ξενα φορουμ οτι μπορει να φταιει ο συνδυασμος pie,router(?) τελικα μου απαντησε η wind δεν ξερει αλλα η alpha επιβεβαιωσε το θεμα και ειπε να αναμενουμε αναβαθμιση απο google.

το προβλημα υπαηρχε και με το twitter,netflix παγκοσμιως.

 

σε εμενα τελικα το θεμα λυθηκε με αλλαγη ρουτερ!(εβαλα ενα παλιοτερο για δοκιμη!)αν ειναι δυνατον!δοκιμασε και δες και εσυ!

 

κατάλαβα, δυστυχώς δεν έχω άλλο ρούτερ για να το δοκιμάσω. το twitter σε μένα δουλεύει κανονικά πάντως, μόνο με το winbank έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

χθες έγινα κάτοχος του συγκεκριμενου κινητού και μεχρι στιγμής δεν εχω παρατηρήσει καποιο θεμα ελπιζω να συνεχίσει ετσι
Link to comment
Share on other sites

Από χθες και ενώ έκανα το τελευταίο update ασφαλείας. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Σε όποιο site μπαίνω μου πετάει διαφήμιση τύπου pop app κέρδισες κλπ. Δεν ξέρω τι παίζει και αν έχει ιό. Δε μπορώ να βρω τρόπο να κάνω τον Chrome να λειτουργεί ενώ έκανα και πλήρη εκκαθάριση του. Παίζει καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Από χθες και ενώ έκανα το τελευταίο update ασφαλείας. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Σε όποιο site μπαίνω μου πετάει διαφήμιση τύπου pop app κέρδισες κλπ. Δεν ξέρω τι παίζει και αν έχει ιό. Δε μπορώ να βρω τρόπο να κάνω τον Chrome να λειτουργεί ενώ έκανα και πλήρη εκκαθάριση του. Παίζει καμία ιδέα;

 

Παίζει να είναι κάποια εφαρμογή που σου πετάει διαφημίσεις...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να είναι κάποια εφαρμογή που σου πετάει διαφημίσεις...

 

Ανακάλυψα ότι στο συγκεκριμένο pop up γίνεται μόνο μέσω του ρουτερ που έχω της εταιρίας Sky (Αγγλία). Και μάλιστα λέει η διαφήμιση sky user winner.

Link to comment
Share on other sites

αυτό τη κατανάλωση με κλειστή οθόνη δεν την καταλαβαίνω. να χάνει 10% με ανοιχτή οθόνη οκ. αλλά 11% με σβηστή; αυτό βέβαια συμβαίνει με όλα τα κινητά που είχα και δεν ξέρω /βρει τι φταίει! aa9768abc747add93ee85d6f89802342.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εδω και μερικές μέρες σταμάτησε να λειτουργεί η εφαρμογή του yahoo email την απεγκατέστησα την έβαλα πάλι αλλά ούτε στο login δεν φτάνει γνωρίζετε κάτι?

 

το βρήκα αυτό γινετε μόνο όταν συνδέομαι από το σπίτι μόλις συνδέσω τα δεδομένα παίζει μια χαρά.

 

γνωρίζετε γιατί δημιουργείτε το πρόβλημα με τον ρουτερ μου?

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα κάρτα 128gb και θέλω αρχικά να περάσω όλες τις φωτογραφίες και βίντεο και ότι μεγάλο αρχείο υπάρχει στη κάρτα.

 

Πως το κάνω βήμα - βήμα; Αυτό θέλω να γίνει γιατί ήδη έχει γεμίσει το 56% του τηλεφώνου και έχει αρχίσει να αργεί κάπως.

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα κάρτα 128gb και θέλω αρχικά να περάσω όλες τις φωτογραφίες και βίντεο και ότι μεγάλο αρχείο υπάρχει στη κάρτα.

 

Πως το κάνω βήμα - βήμα; Αυτό θέλω να γίνει γιατί ήδη έχει γεμίσει το 56% του τηλεφώνου και έχει αρχίσει να αργεί κάπως.

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

2 τρόποι

1) απο την εφαρμογή διαχείριση αρχείων μαρκάρεις τους φακέλους που περιέχουν μουσική και φωτο βιντεο(DCIM) (τους μαρκάρεις κρατώντας αρχικά πατημένο τον φάκελο και επειτα βγάζει ενα μπλε τσεκ οποτε τικάρεις και τον αλλο) και λογικά επιλέγεις μετακίνηση για να φυγουν απο τη συσκευή και να πάνε στην κάρτα

 

2) το κουμπώνεις στον υπολογιστή και κάνεις την αντίστοιχη διαδικασία.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω σε υπολογιστή γιατί σε πρώτη φάση αργεί μέσω τηλεφώνου.

Εφόσον γίνει μέσω υπολογιστή, μετά μπορώ να επιλέξω από κάπου όλες οι νέες φωτογραφίες και βίντεο να αποθηκευονται αυτόματα στη κάρτα μνήμης;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από χθες και ενώ έκανα το τελευταίο update ασφαλείας. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα. Σε όποιο site μπαίνω μου πετάει διαφήμιση τύπου pop app κέρδισες κλπ. Δεν ξέρω τι παίζει και αν έχει ιό. Δε μπορώ να βρω τρόπο να κάνω τον Chrome να λειτουργεί ενώ έκανα και πλήρη εκκαθάριση του. Παίζει καμία ιδέα;

Καλού κακού δοκίμασε κανέναν άλλον browser που να έχει λειτουργία για φραγή διαφημίσεων. Εγώ π.χ χρησιμοποιώ CM browser και δεν μου εμφανίζει ποτέ και πουθενά διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν πετάει διαφιμισεις όταν δεν έχουμε ανοίξει καμία εφαρμογή έχει να κάνει με την cashe του chrome και ότι εγκαταστάθηκε κάτι πάρα την θέληση μας για να το λύσουμε μόνο με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και ξανά στήσιμο της συσκευής χωρίς να αφήσουμε την Google να μας επαναφέρει εφαρμογές και ρυθμίσεις.

Τώρα για όταν έχουμε παραπάνω από το κανονικό κατανάλωση μπαταρίας σημαίνει ότι το τηλέφωνο δεν ρίχνει ταχύτητα επεξεργαστή γιατί κάποια εφαρμογή ή ρυθμίσει ή το σήμα είναι πολύ χαμηλό και η συσκευή αναγκάζεται να δουλέψει υπερωρίες και αυτό στις περισσότερες των περιπτώσεων με επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.Για το σήμα κινητής το μόνο κόλπο είναι να το βάλουμε σε κατάσταση πτήσεις ή το σήμα με το αεροπλάνο στην μπάρα και να το ξαναβάλουμε έτσι θα αναγκαστεί η συσκευή να πιάσει σήμα από πιο κοντινή κυψέλη

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν βοηθάει, αλλά εγώ το έκανα πάντα. Όταν είμαι σπίτι μου, όπου είμαι συνδεδεμένος σε WiFi, αλλάζω τον τύπο δικτύου από 4G σε 2G... Έτσι το κινητό δε χρειάζεται να ψάχνει μονίμως για σήμα, χωρια ότι το 2G καταναλώνει λιγότερη μπαταρία νομίζω.

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω σε υπολογιστή γιατί σε πρώτη φάση αργεί μέσω τηλεφώνου.

Εφόσον γίνει μέσω υπολογιστή, μετά μπορώ να επιλέξω από κάπου όλες οι νέες φωτογραφίες και βίντεο να αποθηκευονται αυτόματα στη κάρτα μνήμης;

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για τα εισερχόμενα αρχεία (πχ απο BT κλπ) δεν γνωρίζω μου φαίνεται δεν εχει, για τα υπολοιπα που τραβάς απο την κάμερα, έχει επιλογή στις ρυθμίσεις της κάμερας να πηγαίνουν απ ευθείας στην κάρτα μνήμης.

Nokia 3210//Nokia 7110 //Nokia 5210 //Nokia 8310 //Nokia N-Gage //SE K700i //SE W800i //SE W550i //SE K850i //SE Aino //Nokia 206 DS //Lumia 435 DS //Moto G4 Play 2/16 // Mi A2 Lite 4/64 // 1+ Nord 8/128 // 1+ 11 16/256

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ολα καλά με το Xiaomi, μέχρι που ήρθε η ώρα να κατεβάσω στο λάπτοπ τις φωτογραφίες μου. Συνδέω με το usb καλώδιο το τηλέφωνο, το βρίσκει, το αναγνωρίζει και κάνω κλικ πάνω, και μου βγάζει πως είναι άδειο το τηλέφωνο! Ουτε να περιηγηθώ στον explorer, ούτε τίποτα, σαν να συνέδεσα ένα τηλέφωνο χωρίς τπτ μέσα! Τι να κάνω; Το έχετε αντιμετωπίσει;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...