Jump to content

vodafoneCU internet όλη μέρα


Keepkouking
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα το πρωί λαμβάνω sms από cuinfo :

"Η υπηρεσία ίντερνετ όλη μέρα ενεργοποιήθηκε καθώς δεν έχεις υπολειπόμενα mb από άλλο πακέτο ίντερνετ...μπλα μπλα χρέωση 2 ευρώ ...μπλα μπλα χρήση μέχρι τις 4:00"

Ας προσπεράσω το μέχρι τις 4:00 και την χρέωση των 2 ευρώ καθώς είναι δικαίωμά τους να παρέχουν ακριβά και κακά πακέτα.

Είμαι σίγουρος όμως ότι δεν είχα ανοίξει δεδομένα, γενικά δεν χρησιμοποιώ data από αυτήν sim και δεν έχω καν γρήγορη επιλογή για το ανοιγμά τους οπότε δεν παίζει το μήπως, καταλάθος, κλπ, επίσης είμαι σπίτι μου και έχω wifi. Το κινητό είχε μείνει στο κομοδίνο από το βράδυ και το εν λόγω sms με έκανε να πάω να το αναζητήσω.

Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον?

Να σημειώσω ότι η υπηρεσία αυτή δεν γίνεται να απενεργοποιηθεί καθώς επίσης αν πάρεις το ανάλογο πακέτο από την cu app κοστίζει 1 ευρώ.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αν κατάλαβα καλά το κινητό σου είχε τα data Ανοικτά. Άρα είναι παρα πολύ εύκολο να μπεις στο internet αν κάνει κάποιο πρόβλημα το modemσου ή αν κάνει reset.

Κάποια modem κάνουν reset συγκεκριμένη ώρα κάθε νύκτα.

Εν πάσει περιπτώσει αν το είχες ανοικτό μην το ψάχνεις . Μπήκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην έχεις καθόλου κάρτα και να δουλέψεις το ΤΖ παρά να έχεις και να στα τρώει στο 1 δευτερόλεπτο για 0.01KB!!!
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το κινητό σου είχε τα data Ανοικτά. Άρα είναι παρα πολύ εύκολο να μπεις στο internet αν κάνει κάποιο πρόβλημα το modemσου ή αν κάνει reset.

Κάποια modem κάνουν reset συγκεκριμένη ώρα κάθε νύκτα.

Εν πάσει περιπτώσει αν το είχες ανοικτό μην το ψάχνεις . Μπήκε.

 

Καλά οτι μπήκε, μπήκε πάει δεν ψάχνομαι γι αυτό.

Το θέμα μου είναι οτι είμαι σίγουρος πως δεν είχα τα data ανοικτα καθώς δεν έχω κάποια γρήγορη επιλογή ή toggle για να ανοιγω data απο αυτήν την sim δλδ πρέπει να μπω σε ρυθμίσεις να πάω στην συγκεκριμένη sim να επιλέξω άνοιγμα δεδομένων, αλλά ακόμα και αν έγινε έτσι αφού είχα wifi, δεν δίνει προτεραιότητα στο wifi έναντι του 4g?

Τεσπα αφού προφανώς δεν έχει συμβεί και σε άλλον μάλλον κάτι παίχτηκε εκ μέρους μου και το "κακό" είναι ότι έβαλε ένας γνωστός μου κάρτα στο δικό του και πήρα τα 100mb που δίνει σε φίλους του η cu και δεν μπορώ να δω αν θα μου το έκανε και σήμερα πχ.:lol::lol::lol:

 

Καλύτερα να μην έχεις καθόλου κάρτα και να δουλέψεις το ΤΖ παρά να έχεις και να στα τρώει στο 1 δευτερόλεπτο για 0.01KB!!!

 

ΤΖ ?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλά οτι μπήκε, μπήκε πάει δεν ψάχνομαι γι αυτό.

Το θέμα μου είναι οτι είμαι σίγουρος πως δεν είχα τα data ανοικτα καθώς δεν έχω κάποια γρήγορη επιλογή ή toggle για να ανοιγω data απο αυτήν την sim δλδ πρέπει να μπω σε ρυθμίσεις να πάω στην συγκεκριμένη sim να επιλέξω άνοιγμα δεδομένων, αλλά ακόμα και αν έγινε έτσι αφού είχα wifi, δεν δίνει προτεραιότητα στο wifi έναντι του 4g?

Τεσπα αφού προφανώς δεν έχει συμβεί και σε άλλον μάλλον κάτι παίχτηκε εκ μέρους μου και το "κακό" είναι ότι έβαλε ένας γνωστός μου κάρτα στο δικό του και πήρα τα 100mb που δίνει σε φίλους του η cu και δεν μπορώ να δω αν θα μου το έκανε και σήμερα πχ.:lol::lol::lol:

 

 

 

ΤΖ ?

Δε πρέπει να το λέω εδώ αν το ψάξεις θα καταλάβεις...

Στο κινητό μήπως έχεις αδύναμο wifi κι ενεργοποίησε κάποιο βοήθημα που να ανοίγει τα δεδομένα μόνο του; Ψαξτο λίγο γιατί σε μερικά κινητά τους τρώει έτσι κάρτα εν αγνοία τους κυρίως στα huawei και τα iphone...

Huawei: wifi+

Iphone: βοηθός wifi

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση

 

Σήμερα το πρωί πήγα στη vodafone για να ξεκλειδώσουν το κινητό μου, το οποίο έκανε κάτι τρελά με το pin και τελικά ζητούσε puk.

 

11:46 Το ξεκλείδωσε και όλα καλά.

 

Χωρίς να το προσέξω, το κινητό αυτόματα άνοιξε το wifi κι επειδή δεν υπήρχε κάποιο δίκτυο άρχισε να χρησιμοποιεί τα MB της κάρτας για update (αν κατάλαβα καλά).

Μόλις μερικά λεπτά αργότερα (5-6 περίπου) το κατάλαβα κι έκλεισα το wifi, αλλά μάλλον ήταν αργά.

 

11:52 έλαβα το μνμ : Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ μπλα μπλα ... :chair:

 

Υπάρχει τρόπος να μπει φραγή σ' αυτή την ενεργοποίηση;;; :protest:

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοια περίπτωση

 

Σήμερα το πρωί πήγα στη vodafone για να ξεκλειδώσουν το κινητό μου, το οποίο έκανε κάτι τρελά με το pin και τελικά ζητούσε puk.

 

11:46 Το ξεκλείδωσε και όλα καλά.

 

Χωρίς να το προσέξω, το κινητό αυτόματα άνοιξε το wifi κι επειδή δεν υπήρχε κάποιο δίκτυο άρχισε να χρησιμοποιεί τα MB της κάρτας για update (αν κατάλαβα καλά).

Μόλις μερικά λεπτά αργότερα (5-6 περίπου) το κατάλαβα κι έκλεισα το wifi, αλλά μάλλον ήταν αργά.

 

11:52 έλαβα το μνμ : Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ μπλα μπλα ... :chair:

 

Υπάρχει τρόπος να μπει φραγή σ' αυτή την ενεργοποίηση;;; :protest:

 

Καλησπέρα,

 

Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να χρησιμοποιείς DATA μπορεις να τα κλείσεις. Αυτό συμβαίνει σε όλα τα κινητά.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μου ηρθε και μενα μηνυμα στο κινητο σημερα, ΧΩΡΙΣ να ανοιξω data ουτε μια στιγμη.

Ηταν airplane off και μετα on, χωρις να πατηθει επ'ουδενι το data, που ηταν κλειστο απο πριν.

Κινηση δεδομενων στο κινητο, φυσιολογικα μηδεν.

Παρολα αυτα ηρθε το μηνυμα αυτο και εφαγε 2 ευρω χωρις λογο.

Μαλιστα, επειδη το ανοιξα μετα τις 4μμ, ηταν μηδεν και τα "υπολλοιπομενα data της ημερας", οπως αναφερουν.

Χωρις πολλα λογια, 2 ευρω εκαναν φτερα.

 

Αλλαζω κινητο μη τυχον και στην εναλλαγη του airplane εκανε καμια βλακεια το κινητο ή καποια εφαρμογη του και ανοιγοκλεισε στιγμιαια τα data.

Παρολα αυτα το αναφερω σαν δειγμα κακοβουλης κατ'εμε τακτικης, με σκοπο το κερδος χωρις ουσιαστικες υπηρεσιες, ιδιαιτερα αφου δεν εχουμε καν την δυνατοτητα να απενεργοποιησουμε αυτην την υπηρεσια.

Απαραδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Παθών και εγώ πρόσφατα. Συσκευή το Mi A1 συνεχώς σε WiFi και με δεδομένα ΚΛΕΙΣΤΆ σκάει sms για ίντερνετ όλη μέρα. Άμεσα Vodafone chat και με λίγο μπλα μπλα μου επέστρεψαν τα 2€. Από το chat πάντως μου είπαν ότι όταν δεν έχω δεδομένα, η λειτουργία δικτύου να είναι 2G/3G και όχι 2G/3G/4G, για να μην χρεωνομαι. Δεν το κατάλαβα, ακριβώς τι εννοούσε αλλά το έκανα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πιστεύω ότι για κάρτες που ενεργοποιούνται μετά τις 17/12 η υπηρεσία δεν θα είναι αυτόματα ενεργοποιημένη.

Θα την πατήσει πολύς κόσμος, από τους νεοεισερχόμενους.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που αγόρασα μία κάρτα εχθές και ενεργοποιήθηκε σήμερα μου έστειλε το μήνυμα αυτό με το που άνοιξα το κινητό μου αλλά χωρίς την τελευταία πρόταση για την απενεργοποίηση.Θα δοκιμάσω βέβαια να το απενεργοποιήσω και ας μην το έγραφε στο μήνυμα.

https://ibb.co/7r3jXZH

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

Χμμ ναι δίκιο έχεις δεν συνειδητοποίησα τι κόστος είναι. Τουλάχιστον δεν ασχολήθηκα και ακόμα δεν το απενεργοποιησα. Υπηρεσία αλά myinternet δεν υπάρχει ε?
Link to comment
Share on other sites

Χμμ ναι δίκιο έχεις δεν συνειδητοποίησα τι κόστος είναι. Τουλάχιστον δεν ασχολήθηκα και ακόμα δεν το απενεργοποιησα. Υπηρεσία αλά myinternet δεν υπάρχει ε?

 

Όχι προς το παρών.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μολις επαθα και γω το ιδιο με τον φιλο παραπανω ενω ημουν συνδεδεμενος σε wifi και ενω ειχα τα data απενεργοποιημενα με χρεωσε 2 ευρω για το ιντερνετ ολη μερα...Πηρα τηλ στην εξυπηρετηση και μου ειπανε οτι εφταιγαν οι ρυθμισεις του κινητου και συγκεκριμενα ο βοηθος wifi γιατι λενε εκανε εναλλαγη σε δεδομενα και τα ενεργοποιησε κιολας καποια στιγμη που δεν επιανε το wifi.Απο το λιγο που το εψαξα ομως ο βοηθος wifi δεν ενεργοποιει τα δεδομενα απο μονος του απλα το γυρναει απο wifi σε δεδομενα οταν ειναι ηδη ενεργοποιημενα αρα τι παιζει εδω, μας δουλευει η vodafone???
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που αγόρασα μία κάρτα εχθές και ενεργοποιήθηκε σήμερα μου έστειλε το μήνυμα αυτό με το που άνοιξα το κινητό μου αλλά χωρίς την τελευταία πρόταση για την απενεργοποίηση.Θα δοκιμάσω βέβαια να το απενεργοποιήσω και ας μην το έγραφε στο μήνυμα.

https://ibb.co/7r3jXZH

 

Τρελός θα είσαι αν το απενεργοποιήσης....

Δηλαδή για να καταλάβω... Με ενεργοποιημένη την υπηρεσία αυτή, με το που τελειώνουν τα mb, θα χρεώσει 2€ και θα δώσει 1gb μέχρι τις 0400πμ..

Ενώ αν απενεργοποιηθεί θα χρεώνει 0.2€/mb μέχρι να φάει όλο το υπόλοιπο χρημάτων?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω... Με ενεργοποιημένη την υπηρεσία αυτή, με το που τελειώνουν τα mb, θα χρεώσει 2€ και θα δώσει 1gb μέχρι τις 0400πμ..

Ενώ αν απενεργοποιηθεί θα χρεώνει 0.2€/mb μέχρι να φάει όλο το υπόλοιπο χρημάτων?

 

Ακριβως!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομίζω πλέον εδώ κανα 2μηνο μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να απενεργοποιήσεις αυτο το αυτόματο νταβατζ... υπηρεσία. μου είχε έρθει σχετικό sms από την vodafone. Δοκιμάστε να πάρει κάποιος την εξυπηρέτηση πελατών να το επιβεβαιώσει μιας και εγώ την κατάργησα την cu.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

παιδια νομίζω πλέον εδώ κανα 2μηνο μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να απενεργοποιήσεις αυτο το αυτόματο νταβατζ... υπηρεσία. μου είχε έρθει σχετικό sms από την vodafone. Δοκιμάστε να πάρει κάποιος την εξυπηρέτηση πελατών να το επιβεβαιώσει μιας και εγώ την κατάργησα την cu.

 

στο καρτοκινητο και γω χρεωθηκα πηρα την εξυπηρετηση μου ειπαν εφοσον δεν εχετε πακετο ιντερνετ μονο φραγη δεδομενων μπορουμε να κανουμε για να μην χρεωθω ποτε ξανα 2 ευρω ιντερνετ ολη μερα ...αλλα για να ξανα εχω ιντερνετ πρεπει να ξανακαλεσω για αρση της φραγης.Ετσι και αλλιως δεν με ενοιαζε το ιντερνετ μονο κλησεις το χρησιμοποιω το νουμερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Παιδιά επειδη την έχω πάθει αρκετές φορές έτυχε να ανοίξω τα δεδομένα για να μπω στο app να δω εαν έχω υπολοιπα mb και τότε μου ερχόταν το μυνημα της χρεωσης, και το ψαξα είναι μπινια που κάνουν οι εταιρειες και είναι παράνομη η αυθαίρετη χρέωση. Το είχα διαβάσει πριν αρκετό καιρό και σε άλλο φόρουμ που σε καποιον τον ειχανε χρεώσει αντίστοιχα και έλεγε πως τους έπαιρνε τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών τους την έλεγε δεν παραδεχοντουσαν μεν πως ειναι παράνομο ομως ως ένδειξη καλής θέλησης και καλά του πιστωναν τα 2 ευρώ στο λογαριασμό του. Το ίδιο έκανα κι εγώ λοιπόν και μάλιστα αρκετές φορές μόλις άνοιγα τα δεδομένα μου ερχόταν το μνμα με τη χρεωση 2 ευρω τους επαιρνα λοιπον τηλ και τους ελεγα πως δεν θελω να με χρεώνουνε, και μου λεγανε πως το κανουνε για προστασία και να μη χρεωθω ανά mb. Ωραια τους λεω θελω να μου βάλετε φραγή οταν ξεμενω απο mb να μη μπορώ να σερφάρω και όχι να με χρεώνετε αυθαίρετα 2 ευρώ, και να με διαγραψετε απο αυτη την υπηρεσια και μου λεγανε διαφορές βλακείες πως αυτό δε μπορει να γίνει κλπ κλπ αλλά αυτή τη φορά θα σας επιστρέψουμε τα 2 ευρώ. Πρόσφατα διάβασα κάπου πως ο ΕΕΤ καμπάνιασε τις εταιρείες για αυτή τους τη τακτική και για αυτό πλέον σου δίνουν την εναλλακτική αν θες να διαγραφείς από την υπηρεσια ίντερνετ ολη μερα , ενω παλαιοτερα μου ελεγαν πως αυτο δε γινεται.
Link to comment
Share on other sites

Για να δει κανεις το υπόλοιπο των ΜΒ δεν χρειάζεται να ανοίξει το App. Αρκεί να καλέσει το 1252 και θα το μάθει.

Από κεί και πέρα σε smartphone με ανοικτό internet όλο και κάπιο App θα κάνει ανανέωση ή θα κατεβάσει data π.χ ο καιρός.

Καλό είναι κανείς να μην ξεμένει,

Η χρέωση ανά ΜΒ είναι χειρότερη από τα 2 ευρώ....

Για να χαρακτηριστεί μία χρέωση "παράνομη¨θα πρέπει να βρεί κανείς πιόν νόμο παραβιάζει.

Φραγή όταν ξεμένεις από λεπτά ομιλίας δεν υπάρχει.

Όταν ξεμένεις από SMS δεν υπάρχει.

Όταν ξεμένεις από ΜΒ υπάρχει (μερικώς ) σε μία εταιρεία αλλά αυτό δεν υποχρεώνει τις άλλες να κάνουν το ίδιο.

Σε όλες τις περιπτώσεις ο καταναλωτής ελέχει πριν κάνει μία κλήση ή στείλει ενα SMS ή πριν μπει στο internet...

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Για να δει κανεις το υπόλοιπο των ΜΒ δεν χρειάζεται να ανοίξει το App. Αρκεί να καλέσει το 1252 και θα το μάθει.

Από κεί και πέρα σε smartphone με ανοικτό internet όλο και κάπιο App θα κάνει ανανέωση ή θα κατεβάσει data π.χ ο καιρός.

Καλό είναι κανείς να μην ξεμένει,

Η χρέωση ανά ΜΒ είναι χειρότερη από τα 2 ευρώ....

Για να χαρακτηριστεί μία χρέωση "παράνομη¨θα πρέπει να βρεί κανείς πιόν νόμο παραβιάζει.

Φραγή όταν ξεμένεις από λεπτά ομιλίας δεν υπάρχει.

Όταν ξεμένεις από SMS δεν υπάρχει.

Όταν ξεμένεις από ΜΒ υπάρχει (μερικώς ) σε μία εταιρεία αλλά αυτό δεν υποχρεώνει τις άλλες να κάνουν το ίδιο.

Σε όλες τις περιπτώσεις ο καταναλωτής ελέχει πριν κάνει μία κλήση ή στείλει ενα SMS ή πριν μπει στο internet...

 

Όταν σου κάνει μια χρέωση χωρίς τη συγκατάθεση σου ούτε καν να ζητήσει επιβεβαίωση δλδ το κάνει αυθαίρετα ειναι παράνομη. Τώρα τελευταία έδωσε την επιλογή της απενεργοποίησης

με μυνημα. Επίσης επειδή εκτός από καρτοκινητό έχω και με πάγιο όποτε ξεμενω απο τα δωρεάν mb ή έχουνε τελειωσει αυτα από το πακέτο που είχα αγοράσει τοτε πολυ απλά μου έρχεται μνμ οτι δεν εχω άλλα διαθεσιμα mb και δε μπορώ πλέον να σερφάρω, ούτε χρεωσεις ανά δευτερόλεπτο ουτε το 2ευρω , αμα θελω να σερφάρω πρεπει να αγοράσω mb. Απλά τα πράγματα.

 

Αν δεν ειναι παρανομο ειναι τουλαχιστον ασεβεια προς το πελατη να του παιρνεις λεφτα χωρις τη συκαταθεση του και με πλαγιους τροπους και οταν βλεπεις πως εχεις τοσα παραπονα για αυτη την υπηρεσια το θέμα εχει απασχολήσει πολύ κόσμο

Δείτε εδω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=386316&page=13

Edited by fendercastle
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...