Jump to content

Xiaomi Mi band 3


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Το έχω εδώ και λίγο καιρό (μετά από δύο χρόνια που είχα το 1) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη. Έχω όμως μια απορία. Όταν χρησιμοποιώ το treadmill από την οθόνη του, διαπιστώνω ότι δεν καταχωρεί τίποτα στο κινητό, τουλάχιστον όχι στην επίσημη εφαρμογή. Έχετε κάποια ιδέα για το πώς μπορούν να γίνονται οι καταγραφές δραστηριοτήτων χωρίς απαραίτητα να πιάνω το κινητό;

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 431
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γεια σε όλους. Το έχω εδώ και λίγο καιρό (μετά από δύο χρόνια που είχα το 1) και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη. Έχω όμως μια απορία. Όταν χρησιμοποιώ το treadmill από την οθόνη του, διαπιστώνω ότι δεν καταχωρεί τίποτα στο κινητό, τουλάχιστον όχι στην επίσημη εφαρμογή. Έχετε κάποια ιδέα για το πώς μπορούν να γίνονται οι καταγραφές δραστηριοτήτων χωρίς απαραίτητα να πιάνω το κινητό;

 

Χρησιμοποιώ και εγώ τη λειτουργία Διάδρομος (Treadmill) και Άσκηση αρκετά και ξέρω πως δουλεύει άψογα. Τα αποτελέσματα τα βλέπεις στο Mi Fit στην Προπόνηση. Πας εκεί και δεν βλέπεις τίποτα; Συγχρονίζει κανονικά και χωρίς προβλήματα;

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ και εγώ τη λειτουργία Διάδρομος (Treadmill) και Άσκηση αρκετά και ξέρω πως δουλεύει άψογα. Τα αποτελέσματα τα βλέπεις στο Mi Fit στην Προπόνηση. Πας εκεί και δεν βλέπεις τίποτα; Συγχρονίζει κανονικά και χωρίς προβλήματα;
Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Συγχρονίζει κανονικά, αλλά όταν πάω στην προπόνηση είναι σαν να μην έχω κάνει καμία απολύτως δραστηριότητα... Μήπως κάτι δεν κάνω σωστά; Κρατάω παρατεταμένα το home και κάνει παύση, έπειτα το κρατάω πάλι παρατεταμένα για να σταματήσει και μου δείχνει τη σύνοψη. Όταν πιάσω το κινητό όμως, δεν δείχνει τίποτα. Το έχω δοκιμάσει 6 φορές μέχρι τώρα, με τον τρόπο που περιγράφω. Εκτός αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Συγχρονίζει κανονικά, αλλά όταν πάω στην προπόνηση είναι σαν να μην έχω κάνει καμία απολύτως δραστηριότητα... Μήπως κάτι δεν κάνω σωστά; Κρατάω παρατεταμένα το home και κάνει παύση, έπειτα το κρατάω πάλι παρατεταμένα για να σταματήσει και μου δείχνει τη σύνοψη. Όταν πιάσω το κινητό όμως, δεν δείχνει τίποτα. Το έχω δοκιμάσει 6 φορές μέχρι τώρα, με τον τρόπο που περιγράφω. Εκτός αν πρέπει να κάνω κάτι άλλο...

 

Βήματα, ύπνο, κτλ τα καταγράφει κανονικά; Μόνο με την προπόνηση έχεις πρόβλημα;

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βήματα και ύπνο τα καταγράφει όλα η εφαρμογή, τουλάχιστον μέχρι τώρα... Μήπως παίζει κάποιο ρόλο η έκδοση που έχω; Στο Mi Fit είναι η 3.5.7 και στο band είναι η V2.2.2.0.14 κι επίσης να πω ότι στο band είναι διαθέσιμες μόνο οι επιλογές Treadmill και Exercise. Είχα δει σε κάποιες εικόνες στο ίντερνετ ότι εμφανίζει κι άλλες επιλογές, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν ισχύει...

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα παιδιά έχω ένα θεματάκι με miband μου. Έχω την εκδοσή του mifit την 3,5,5 και στο band την V2.2.0.14, το πρόβλημα μου είναι ότι όταν με περνούν τηλεφωνώ δεν μπορώ να κάνω κατάργηση κλήσεως. Πατάω το κουμπί στο band άλλα το κινητό συνεχίζει να κτυπάει, δεν κάνει τίποτα. Μήπως ξέρει κάνεις γιατί το κάνει αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την τελευταία αναβάθμιση λύθηκε το πρόβλημα, καταγράφει πλέον τη δραστηριότητα του διαδρόμου... Τώρα φοράει τη V2.2.0.42

Όλα δικά σου μάτια μου κι ο πόνος σου δικός μου

είδαν πολλά τα μάτια μου στις γειτονιές του κόσμου...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις θεμα μηπως με τον συγχρονισμο του καιρου? Απο εχθες που εκανα την ενημερωση του Mi Fit δεν συγχρονιζει τον καιρο και μου γραφει connect to app to update.

Nokia 5800-> LG Αrena km900-> Samsung Galaxy S-> Nokia Lumia 820-> Sony Xperia Z2-> Samsung Galaxy A5(2017)-> Xiaomi Mi A1

iPad mini-> iPad Air 2

Sony Smartwatch2-> Moto 360-> Xiaomi mi Band 2-> Xiaomi Mi Band 3-> Xiaomi Amazfit Bip

Link to comment
Share on other sites

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά, κάτοχος του global version σήμερα, θέλω να ρωτήσω , υπάρχει τρόπος να εμφανίζει ελληνικούς χαρακτήρες σωστά χωρίς custom firmware; Υποτίθεται πήρα από ελληνικό μαγαζί την global γιαυτο το λόγο. Έγινε update στην τελευταία έκδοση το band και αντίστοιχα η τελευταία έκδοση είναι και το mi fit που κατέβασα. Αν παίζει ρόλο η γλώσσα του τηλεφώνου μου είναι αγγλικά. Το ίδιο θέλω να είναι και η γλώσσα του μενού στο band απλά να φαίνονται σωστά οι Ελληνικοί χαρακτήρες.
Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά, κάτοχος του global version σήμερα, θέλω να ρωτήσω , υπάρχει τρόπος να εμφανίζει ελληνικούς χαρακτήρες σωστά χωρίς custom firmware; Υποτίθεται πήρα από ελληνικό μαγαζί την global γιαυτο το λόγο. Έγινε update στην τελευταία έκδοση το band και αντίστοιχα η τελευταία έκδοση είναι και το mi fit που κατέβασα. Αν παίζει ρόλο η γλώσσα του τηλεφώνου μου είναι αγγλικά. Το ίδιο θέλω να είναι και η γλώσσα του μενού στο band απλά να φαίνονται σωστά οι Ελληνικοί χαρακτήρες.

 

Απλά όχι .

Link to comment
Share on other sites

Απλά όχι .

 

υπάρχει fw που να εμφανίζει σωστά τα ελληνικά αλλά το μενού του band να είναι Αγγλικά; μλκια να μην υποστηρίζει greek characters, νομιζα οτι η global version ηταν γιαυτο το λόγο.

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στέλνω μέσω του feedback ανά κάποιο διάστημα όπου το αναφέρω συνέχως. Αν δε το κάνουν μαζικά πολλοί αυτό και απλά βάζουν custom firmware, είναι δεδομένο ότι δε θα ασχοληθούν σοβαρά.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά στέλνω μέσω του feedback ανά κάποιο διάστημα όπου το αναφέρω συνέχως. Αν δε το κάνουν μαζικά πολλοί αυτό και απλά βάζουν custom firmware, είναι δεδομένο ότι δε θα ασχοληθούν σοβαρά.

 

έστειλα και εγώ, είναι χαζό τέτοιου είδους πρόβλημα και σίγουρα λύνεται εύκολα αφού είναι θέμα unicode. ελπίζω να γίνει κάτι.

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να στείλετε το λινκ που στελνετε το feedback ή να πείτε που μπαινετε και στελνετε για να στείλω και εγώ?Έχετε δίκιο,αν δεν στέλνουμε συχνά και μαζικά για τα ελληνικά δυσκολα να το προσθέσουν μόνοι τους αυτοί.
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την εφαρμογή, επιλέγεις κατω δεξιά το "Profile", τέρμα κάτω υπάρχει η επιλογή "Feedback" όπου πατάς και μετά γράφεις αυτά που θες και στο τέλος "Submit". Έρχεται και ένα επιβεβαιωτικό mail μετά.
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις την εφαρμογή, επιλέγεις κατω δεξιά το "Profile", τέρμα κάτω υπάρχει η επιλογή "Feedback" όπου πατάς και μετά γράφεις αυτά που θες και στο τέλος "Submit". Έρχεται και ένα επιβεβαιωτικό mail μετά.

 

Στείλε μας εάν μπορείς εδώ το κείμενο που στέλνεις να στείλουμε όλοι μαζί το ίδιο! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα το ήθελα, αλλά δυστυχώς τις 3 φορές που το έχω κάνει απλά γράφω ένα παρόμοιο κείμενο που αναφέρει περίπου πως είναι απαράδεκτο να μην μπορεί να εμφανίσει τους ελληνικούς χαρακτήρες στις ειδοποιήσεις και αυτό το κάνει μη λειτουργικό. Σε μέσες άκρες αυτά. Στο επιβεβαιωτικό δεν σου γράφει το κείμενο σου οπότε δεν το έχω κάπου ώστε να το γράψω ακριβώς.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χωρίς custom firmware, δεν είναι δυνατόν να εμφανίζει άλλες γλώσσες εκτός από κινέζικα και αγγλικά (chinese,global).

Γιατί; γιατί απλά δεν υπάρχει μέσα ο απαραίτητος χώρος για να αποθηκευτούν περισσότερες γλώσσες.

Όσα μηνύματα και email να στείλετε, απλά δεν γίνεται.

Δεν υπάρχει απαράδεκτο. Υπάρχει τι είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν βλέπω το παρακάτω στα τελευταία release notes του MiFit:

 

"Firmware updates:

Mi Band 3

• Dutch is supported now.

...."

 

πιστεύω ότι μπορούν. Ακόμα και να ισχύει αυτό που λες (προφανώς ξέρεις περισσότερα μιας και έχεις ασχοληθεί), θα μπορούσε να υπάρχει σαν extra επιλογή μέσω του app ποιες 2 γλώσσες θέλεις να εμφανίζει και να κάνει το αντίστοιχο update στο firmware/resources για παράδειγμα. Τέλος πάντων δεκτό αυτό που αναφέρεις, αλλά εγώ σαν πελάτης θα συνεχίσω να διαμαρτύρομαι :) μπας και σκεφτούνε κάποια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως όταν βλέπω το παρακάτω στα τελευταία release notes του MiFit:

 

"Firmware updates:

Mi Band 3

• Dutch is supported now.

...."

 

πιστεύω ότι μπορούν. Ακόμα και να ισχύει αυτό που λες (προφανώς ξέρεις περισσότερα μιας και έχεις ασχοληθεί), θα μπορούσε να υπάρχει σαν extra επιλογή μέσω του app ποιες 2 γλώσσες θέλεις να εμφανίζει και να κάνει το αντίστοιχο update στο firmware/resources για παράδειγμα. Τέλος πάντων δεκτό αυτό που αναφέρεις, αλλά εγώ σαν πελάτης θα συνεχίσω να διαμαρτύρομαι :) μπας και σκεφτούνε κάποια λύση.

 

Βασικά το πρόβλημα είναι το "συγχρόνως".

Δεν μπορεί να έχει πολλές γλώσσες ταυτόχρονα.

Υπάρχει η λύση όταν βλέπει γλώσσα κινητού "ελληνικά", να κατεβάζει άλλο firmware.

Αυτό όμως για να γίνει προυποθέτει να φτιάξει ελληνικό firmware.

Για πείτε μου γιατί να γίνει αυτό;

Αν δει τις πωλήσεις θα δει μια χούφτα αγορές.

Αφού όλοι το πήραμε από Κίνα από τα ιντερνετομάγαζα...

Στα επίσημα κανάλια που βλέπει τις πωλήσεις εδώ, βλέπει πολύ λίγες πωλήσεις και σιγά μην ασχοληθεί.

Αν δεν ήταν η google που τους τα δίνει έτοιμα, πολλές εταιρείες ούτε καν στα κινητά τους θα έβαζαν ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το πρόβλημα είναι το "συγχρόνως".

Δεν μπορεί να έχει πολλές γλώσσες ταυτόχρονα.

Υπάρχει η λύση όταν βλέπει γλώσσα κινητού "ελληνικά", να κατεβάζει άλλο firmware.

Αυτό όμως για να γίνει προυποθέτει να φτιάξει ελληνικό firmware.

Για πείτε μου γιατί να γίνει αυτό;

Αν δει τις πωλήσεις θα δει μια χούφτα αγορές.

Αφού όλοι το πήραμε από Κίνα από τα ιντερνετομάγαζα...

Στα επίσημα κανάλια που βλέπει τις πωλήσεις εδώ, βλέπει πολύ λίγες πωλήσεις και σιγά μην ασχοληθεί.

Αν δεν ήταν η google που τους τα δίνει έτοιμα, πολλές εταιρείες ούτε καν στα κινητά τους θα έβαζαν ελληνικά.

 

Δεν είναι τόσο θέμα η γλώσσα αλλά η αναγνώριση των ελληνικών χαρακτήρων που είναι θέμα unicode. Θα μπορούσαν να έχουν κάποιο που να αναγνωρίζει τους χαρακτήρες και ας είναι στα αγγλικά το μενού η οτιδήποτε άλλο..

Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...