Jump to content

Xiaomi Mi band 3


Guest74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα έπεσα στην International έκδοση του miband 3 τι διαφορά έχει με την κινεζική; έχει ελληνικά χωρίς να χρειαστεί να κάνουμε κολπάκια;

 

ONEPLUS A5010

Yπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 431
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αναγνώριση κλήσεων έχετε; Εμενα μου δείχνει τη κλήση αλλά δεν γράφει ποιος με καλεί.. έχω περάσει τη τελευταία ελληνική και έχω το mi fit. Ενώ σε μηνύματα από τις εφαρμογές μου δείχνει

 

 

 

EDIT: Δεν είχα τη σωστή έκδοση στο MiFit, ολα οκ τώρα!

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by gr_hunter
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω το mi band 3. Εχει μεσα ελληνικά. Υπάρχουν οδηγίες οι οποίες δεν είναι τόσο δύσκολες ώστε να τα περάσετε μονοι σας. Το μονο θέμα που εχω εγω ειναι οτι το λειτουργώ με mi band tools και για περίεργο λόγο η μπαταρία τελειώνει το πολύ σε δυο μέρες. Αν λυθεί και αυτο (αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει ας το κάνει) αξίζει σίγουρα τα λεφτά του
Link to comment
Share on other sites

Έχει αναφερθεί από άλλους χρήστες ότι με ενεργές όλες τις ειδοποιήσεις, η μπαταρία τελειώνει σε 1-2 μέρες. Αν ισχύει και για σένα, πρέπει να επιλέξεις ποιες ειδοποιήσεις είναι σημαντικές για σένα και να ενεργοποιήσεις μόνο αυτές
Link to comment
Share on other sites

Εμενα διαρκει 7-12 μερες απο 100%-16% που κανει την ενοχλητικη δονηση οποτε το βγαζεις :P

Εχω μεχρι και συνεχης καρδιακο παλμο ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Σήμερα το παρέλαβα κι εγώ μέσω Gearbest (μέσω Βελγίου), το έκανα ελληνικό, αλλά έχω άλλη απορία:

 

Είναι συμβατό με άλλες εφαρμογές, πλην του Mi Fit, όπως την Εndomondo ή Runtastic που είχα παλιότερα; Γιατί λίγο που ασχολήθηκα, δεν κατάφερα να το συνδέσω..

 

[update]

Από όσο έχω ψάξει, δε φαίνεται να το υποστηρίζουν... :-(

[update2]

Απάντηση από Endomondo.com

Thanks for your feedback. Unfortunately, it seems like that Xiaomi (Mi Band) is doing something to force the users to workout with their own apps, not third party apps like Endomondo. The current version of the Endomondo app works fine with the BTLE HRMs from all the well-known manufactures such as Polar and Wahoo. Best, James.

Edited by DimBoud
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά, με αυτή θα στα δείχνει όλα κανονικά.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Καλημέρα.Εχω το κινέζικο και εγώ.Δηλαδή μόνο με αυτή την εφαρμογή αγοράζοντάς το, το miband δεν θα έχει κινέζικα?η πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Εχω το κινέζικο και εγώ.Δηλαδή μόνο με αυτή την εφαρμογή αγοράζοντάς το, το miband δεν θα έχει κινέζικα?η πρέπει να κάνω και κάτι άλλο?
Το mi band tools είναι για να σου έρχεται η πλήρης αναγνώριση κλήσης με όνομα καλούντος καθώς και η δυνατότητα ανάγνωσης πλήρους μηνύματος από οποιαδήποτε εφαρμογή στα ελληνικά.

 

Χρειάζεται να κάνεις και τα παρακάτω βήματα όμως...

 

Πρώτο βήμα κατεβάζεις από το σάιτ του γιατρού την τελευταία ελληνική έκδοση του mi fit

Δεύτερο βήμα κατεβάζεις το ελληνικό*firmware με τα τελευταία recourses.

Τρίτο βήμα απεγκατάσταση οποίου mi fit έχετε και εγκατάσταση του γιατρού.

Τέταρτο βήμα εγκατάσταση του notify fitness και αφού ολοκληρωθεί περιμένουμε να συγχρονίσουν και οι δύο εφαρμογές.

Αφού γίνει αυτό πάμε στο notify fitness και πατάμε ρυθμίσεις update custom*firmware και επιλέγουμε την ελληνική έκδοση του Kirill. Μόλις ολοκληρωθεί με τον ίδιο τρόπο περνάμε τα recourses. Αν πετάξει το γνωστό εικονίδιο ξανά από την αρχή συγχρονισμό και θα περάσουν και τα recourses και όλα θα είναι ελληνικά.

Στη συνέχεια μπορείτε να αφήσετε στην άκρη αν δε σας άρεσε το notify fitness και να βάλετε όπως εγώ το mi band tools για μηνύματα κλπ στα ελληνικά. Το mi fit φυσικά μένει με κλειστές τις ειδοποιήσεις πλην αυτής του στόχου.

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Πως να έχουμε τα πάντα ελληνικά στο band 3 με ελληνικά στο κινητό + αναγνώριση κλήσης

 

1. Κατεβάζουμε το Greek custom firmware 1.5.0.2 από εδώ

 

2. Για να το εγκαταστήσουμε ακολουθούμε τον οδηγό από εδώ

 

3. Όταν τελειώσουμε το band μας θα έχει ήδη ελληνικά, αλλά δεν θα έχει την επιλογή για την αναγνώριση κλήσης και στον καιρό θα μας βγάζει "?"

 

Για να το πετύχουμε και αυτό, θα πρέπει να βάλουμε την τροποποιημένη έκδοση του Mi fit που έφτιαξα και βρίσκεται εδώ.

 

Για να την εγκαταστήσουμε θα πρέπει να απεγκαταστήσουμε την έκδοση του Mi Fit από το playstore και επίσης να κάνουμε login μόνο με Mi account ή με Facebook (όχι 100% σίγουρο).

Για το Facebook υπάρχουν 2 λύσεις.

Το κάνουμε unpair πρώτα από το λογαριασμό στο Facebook και προσπαθούμε μετά μέσα από την εφαρμογή να κάνουμε login.

H άλλη λύση είναι να σβήσουμε την εφαρμογή του Facebook από το κινητό και πατώντας login μέσα από το Mi Fit, θα μας βγάλει το Facebook σε browser και βάζουμε εκεί τα στοιχεία μας.

Μετά ξαναβάζουμε την εφαρμογή του Facebook.

 

Καλή επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνα νέο σχετικά με την global έκδοση;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο νέο mi fit του γιατρού έχει ενσωματωμένο το ελληνικό firmware και δεν χρειάζεται να μπει έξτρα. Αυτό έκανα και εγώ . Προχθές Τρίτη παρέλαβα δύο. Στα θετικά του σε σχέση με το mi band 2 είναι ποιό μεγάλο , περισσότερες πληροφορίες, καλύτερο και ποιό ασφαλές λουράκι. Πλέον βλέπεις και τα SMS και μηνύματα από άλλες εφαρμογές. Στα αρνητικά του νομίζω έχει λιγότερη κάλυψη η οθόνη και είναι ποιό επιρρεπείς στο να χτυπηθεί.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι στο νέο mi fit του γιατρού έχει ενσωματωμένο το ελληνικό firmware και δεν χρειάζεται να μπει έξτρα. Αυτό έκανα και εγώ . Προχθές Τρίτη παρέλαβα δύο. Στα θετικά του σε σχέση με το mi band 2 είναι ποιό μεγάλο , περισσότερες πληροφορίες, καλύτερο και ποιό ασφαλές λουράκι. Πλέον βλέπεις και τα SMS και μηνύματα από άλλες εφαρμογές. Στα αρνητικά του νομίζω έχει λιγότερη κάλυψη η οθόνη και είναι ποιό επιρρεπείς στο να χτυπηθεί.

 

Αυτό είναι σαφές μειονέκτημα. Προεξέχει αρκετά.

 

*Καλή ιδέα. Θα το ενσωματώσω κι εγώ.

Είναι καλό πάντως να ξέρεις έτσι κι αλλιώς πως να το αλλάζεις το firmware κατά το δοκούν :)

 

 

EDIT: Mi Fit ελληνικό με ενσωματωμένο το ελληνικό firmware, με αναγνώριση κλήσης και καιρό στα ελληνικά (με γλώσσα τηλεφώνου ελληνικά).

Εδώ

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σαφές μειονέκτημα. Προεξέχει αρκετά.

 

*Καλή ιδέα. Θα το ενσωματώσω κι εγώ.

Είναι καλό πάντως να ξέρεις έτσι κι αλλιώς πως να το αλλάζεις το firmware κατά το δοκούν :)

 

 

EDIT: Mi Fit ελληνικό με ενσωματωμένο το ελληνικό firmware, με αναγνώριση κλήσης και καιρό στα ελληνικά (με γλώσσα τηλεφώνου ελληνικά).

Εδώ

 

Δηλαδή κατεβάζοντας και εγκαθιστώντας αυτή την έκδοση δε χρειάζεται να ακολουθήσεις τη διαδικασία που περιγράφεις (εξαιρετικά) στην προηγούμενη σελίδας;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κατεβάζοντας και εγκαθιστώντας αυτή την έκδοση δε χρειάζεται να ακολουθήσεις τη διαδικασία που περιγράφεις (εξαιρετικά) στην προηγούμενη σελίδας;

 

Ακριβώς.

Μετά την εγκατάσταση και το pair, θα σου αναβαθμίσει το firmware στο band, εκτός και αν έχει ήδη την έκδοση 1.5.0.2 ή νεώτερη.

Στην ουσία αγοράζεις το band, βάζεις την εφαρμογή και όλα κομπλέ.

 

Καλό είναι να ξέρεις πάντως τη διαδικασία μέσω του gadgetbridge.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς.

Μετά την εγκατάσταση και το pair, θα σου αναβαθμίσει το firmware στο band, εκτός και αν έχει ήδη την έκδοση 1.5.0.2 ή νεώτερη.

Στην ουσία αγοράζεις το band, βάζεις την εφαρμογή και όλα κομπλέ.

 

Καλό είναι να ξέρεις πάντως τη διαδικασία μέσω του gadgetbridge.

Εξαιρετική δουλειά φίλε Στράτο, σε ευχαριστούμε πολύ

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σαφές μειονέκτημα. Προεξέχει αρκετά.

 

*Καλή ιδέα. Θα το ενσωματώσω κι εγώ.

Είναι καλό πάντως να ξέρεις έτσι κι αλλιώς πως να το αλλάζεις το firmware κατά το δοκούν :)

 

 

Αναγκαστικά έπρεπε να κάνω downgrade της γυναίκας μουτο mi band 2 και έτσι έμαθα να περνάω χειροκίνητα το firmaware μέσω της γνωστής εφαρμογής . Γιατί μειονέκτημα το ενσωματωμένο ελληνικό firmaware ;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σαφές μειονέκτημα. Προεξέχει αρκετά.

 

*Καλή ιδέα. Θα το ενσωματώσω κι εγώ.

Είναι καλό πάντως να ξέρεις έτσι κι αλλιώς πως να το αλλάζεις το firmware κατά το δοκούν :)

 

 

Αναγκαστικά έπρεπε να κάνω downgrade της γυναίκας μουτο mi band 2 και έτσι έμαθα να περνάω χειροκίνητα το firmaware μέσω της γνωστής εφαρμογής . Γιατί μειονέκτημα το ενσωματωμένο ελληνικό firmaware ;

 

Διάβασε καλύτερα την απάντηση και πρόσεξε τα χρώματα.

Έλεγα για την προεξοχή :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει ακομη και εάν το mi band είναι στα κινεζικα;Δηλαδή βάζουμε την εφαρμογή και τελος;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει ακομη και εάν το mi band είναι στα κινεζικα;Δηλαδή βάζουμε την εφαρμογή και τελος;

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ω ναι! :D

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά Στράτο, συγχαρητήρια. Να ρωτήσω κάτι: Η κινεζική έκδοση υποστηρίζει αγγλικά; Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Λένε πως με το notify fitness το κάνει,δε χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις και να μας πεις

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο 2 πάντως με το notify καταγράφει ημερήσιο ύπνο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σε όλους..σήμερα πήρα και εγώ το mi band 3.....όλα καλά μέχρι τώρα απλά μου φαίνεται οτι μετράει αρκετά βήματα παραπάνω από όσα κανω...πρέπει να ρυθμίσω κάτι?????
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...