Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια οσοι εχεται global stable την εφαρμογη mi apps την εχεται στο κινη​το σας?

 

Άμα βάλεις το region σε Ινδία θα το βγάλει κανονικά

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολλά παράπονα για την κάμερα. Και επειδή θέλω να το κρατήσω τουλάχιστον 2 χρόνια, δε μου εγγυάται η Xiaomi ότι θα παίρνω security patches για δυο χρόνια. Εδώ μέσα διάβασα κιόλας ότι τους "κυνηγάμε" για να δώσουν updates.

 

Φιλε μου ενα θα σου πω το κινητο σπερνει.

Να φανταστεις πιγα σε Mi8 που ειχα πριν Mate 10 pro.

Σε καμερα σε διαβεβαιω οτι ειναι πολυ καλυτερο απο το Mate σε ολες τις συνθηκες.

Δεν υστερει πουθενα.

Κρατησετο και δεν θα το μεγανιωσεις

Ριξε μια ματια στο αλμπουμ μου με φωτος απο το mi8

Εχει και με gcam και με στοκ

 

https://flic.kr/s/aHsmuYbAiK

 

Άμα βάλεις το region σε Ινδία θα το βγάλει κανονικά

 

Στο region ελλαδα δεν υπαρχει δηλαδη?Ρωταω γιατι σημερα ειχα ενα τρομερο battery drain 30% απο το mi apps..

Ειχα γυρισει την προηγουμενη βδομαδα σε χωρα ινδονησια για πιο δυνατο ηχο απο τα ακουστικα και για τα θεματα..

Το θεμα ειναι οτι δεν γινεται απεγκατασταση η συγκεκριμενη εφαρμογη.

Να την στειλω μεσω adb?

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολλά παράπονα για την κάμερα. Και επειδή θέλω να το κρατήσω τουλάχιστον 2 χρόνια, δε μου εγγυάται η Xiaomi ότι θα παίρνω security patches για δυο χρόνια. Εδώ μέσα διάβασα κιόλας ότι τους "κυνηγάμε" για να δώσουν updates.

 

Εγώ το ανέφερα αυτό αλλά εννοούσα για συγκεκριμένα θέματα τύπου διόρθωση Bugs,να βάλουν notification icons πάνω αριστερά(που το έχουν δρομολογήσει),να βελτιώσουν κάμερα(αναμένεται update),να βάλουν 4G+ και L1 στο Netflix. Security patches και software patches ανέκαθεν θα δίνουν για τουλάχιστον 2 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πολλά παράπονα για την κάμερα. Και επειδή θέλω να το κρατήσω τουλάχιστον 2 χρόνια, δε μου εγγυάται η Xiaomi ότι θα παίρνω security patches για δυο χρόνια. Εδώ μέσα διάβασα κιόλας ότι τους "κυνηγάμε" για να δώσουν updates.

 

ισχυει...οσοι το αγορασαν για την καμερα το πουλησαν κατευθειαν.

Θα σου ελεγα να πας σε Mi mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ανέφερα αυτό αλλά εννοούσα για συγκεκριμένα θέματα τύπου διόρθωση Bugs,να βάλουν notification icons πάνω αριστερά(που το έχουν δρομολογήσει),να βελτιώσουν κάμερα(αναμένεται update),να βάλουν 4G+ και L1 στο Netflix. Security patches και software patches ανέκαθεν θα δίνουν για τουλάχιστον 2 χρόνια.

 

Το κινητό σίγουρα είναι value for money, απλά προσωπικά (το τονίζω) θα ήθελα κάτι που να δουλεύει απευθείας out-of-the-box. Βέβαια, εκεί πας και σε άλλη κατηγορία τιμής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ισχυει...οσοι το αγορασαν για την καμερα το πουλησαν κατευθειαν.

Θα σου ελεγα να πας σε Mi mix 2s

Το οποίο λέει αναμένεται και αυτό να πάρει update για την κάμερα!!

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό σίγουρα είναι value for money, απλά προσωπικά (το τονίζω) θα ήθελα κάτι που να δουλεύει απευθείας out-of-the-box. Βέβαια, εκεί πας και σε άλλη κατηγορία τιμής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το οποίο λέει αναμένεται και αυτό να πάρει update για την κάμερα!!

Out of the box δουλεύει και το τηλέφωνο του green lantern και κάνει 1049€ :) :) . Sorry για το off topic και σεβαστή η κάθε ερώτηση για το οποίο ποσό πού είναι να διαθέσει κανείς, απλά η xiaomi παίζει ακόμα με ένα γραφείο για updates , όταν θα φτάσει να έχει 2 ορόφους θα φτάσει και τις τιμές των μεγάλων {ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΏΝ}

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τηρουμενων των αναλογιων τιμης-αποτελεσματος ειναι εξαιρετικο το τηλεφωνο. Οποιος διαθετει περισσοτερα χρηματα υπαρχουν πολλες λυσεις οχι ομως κατ' αναγκη και καλυτερες.
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου το κινητο είναι VFM (max €350), με ότι όμως αυτό συνεπάγεται.....

 

Δεν μπορει και δεν είναι..... μέσα στα ΤΟΡ σε καθε κατηγορια, σε καποιες ειναι μεσα στις ΤΟΡ (ταχύτητα, επεξεργαστης, μνημη, GPS) , σε άλλα είναι μέτριο (κάμερα, ηχείο, 4G+, notifications) - κάποια από αυτά αφορούν software που ΙΣΩΣ στο μέλλον βελτιωθούν-.

 

Ο καθένας με το πορτοφόλι του και τις προτεραιότητες του --> κάνει τις επιλογες του.....

 

 

 

 

Υ.Γ. Πάντως στο θέμα τις κάμερας πολύ την πάτησαν, γιατί η Chinese version του κινητου είχε βγει με πολύ καλύτερο software για την κάμερα (με πολλές καλές κριτικές από πολλά site και ανάλογη βαθμολογία στο DXOMARK), από αυτή που τελικά κυκλοφόρησε σε GLOBAL version.

Edited by Techfreak
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Θα ήθελα λίγο τη βοήθειά σας στα εξής:

 

1. Θεωρείτε καλύτερη επιλογή το Mi8 ή το Mate 10 Pro, ως προς την καθημερινή, γρήγορη και απροβλημάτιστη χρήση; Δεν καίγομαι για τις φοβερες photo/video όσο για την απροβλημάτιστη χρήση (όχι κολλήματα, reboot, lags κλπ)

2. Να υποθέσω ότι αν πάρω Mi8 επιλέγω global rom για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Με ενδιαφέρουν οι εφαρμογές των τραπεζών πολύ.

3. Αν βάλω τη θήκη spigen στο Mi8, το NFC δουλεύει απροβλημάτιστα; Θέλω να χρησιμοποιώ το κινητό για πληρωμές.

4. ΟΤΑ updates σημαίνει ότι γίνονται αναβαθμίσεις από το Wifi χωρίς τη χρήση καλωδίου;

 

Ευχαριστώ

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μια πρόταση προς τους διαχειριστές: μήπως πρέπει να ανοίξει ένα θέμα για το mi8 lite?.Το τρέχον θέμα είναι ήδη μεγάλο και το lite είναι διαφορετικό τηλέφωνο.Οπως βλέπω σήμερα άρχισε η κανονική εισαγωγή από αντιπροσωπεία με τιμή 329 € σε public ,plaisio , & you.
Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου το κινητο είναι VFM, με ότι όμως αυτό συνεπάγεται.....

 

Δεν μπορει και δεν είναι..... μέσα στα ΤΟΡ σε καθε κατηγορια, σε καποιες ειναι μεσα στις ΤΟΡ (ταχύτητα, επεξεργαστης, μνημη, GPS) , σε άλλα είναι μέτριο (κάμερα, ηχείο, 4G+, notifications) - κάποια από αυτά αφορούν software που ΙΣΩΣ στο μέλλον βελτιωθούν-.

 

Ο καθένας με το πορτοφόλι του και τις προτεραιότητες του --> κάνει τις επιλογες του.....

 

 

 

 

Υ.Γ. Πάντως στο θέμα τις κάμερας πολύ την πάτησαν, γιατί η Chinese version του κινητου είχε βγει με πολύ καλύτερο software για την κάμερα (με πολλές καλές κριτικές από πολλά site και ανάλογη βαθμολογία στο DXOMARK), από αυτή που τελικά κυκλοφόρησε σε GLOBAL version.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου σε όλα. Το είχα το κιν για 1 μήνα. Ακριβώς όπως τα λες ,ειδικά στα της κάμερας, Μόλις πέσει το φως ή βγάλεις σε εσωτερικό χώρο με νορμαλ φωτισμό ένα κινούμενο θέμα (παιδί) τα αποτελέσματα Δεν είναι καλά. Παρόλα αυτά μέχρι τα 350 είναι VFM.

Link to comment
Share on other sites

@ktselios

αν παρεις το mi 8, tote global VERSION, εχει global rom ( πολυγλωσο), και ΟΤΑ, ενημερωση από wifi.

σε καμμια περιπτωση, δεν θα παρεις cn version, γιατι τα ξεκλειδωνουν το bootloader, για να τα περασουν global rom, και κανονικα δεν θα επρεπε να δουλευουν οι τραπεζικες εφαρμογες.

εχω το mate 10 ( oxi pro), και αυτό είναι κορυφαιο.

για nfc δεν ξερω, δεν χρησιμοποιώ ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ρε παιδια, για ποιο λογο δεν βαζεται τη κινεζικη βερσιον;

Το λεω γιατι μια χαρα ελληνικο πληκτρολογιο βαζεις και αγγλικο μενου εχει και φυσικα τα αγγλικα που απαιτει

ενα μενου κινητου ειναι κατω του Λοουερ, οχι πως εγω ειμαι κανας Λορδος της Οξφορδης:lol: αλλα ειναι πολυ ευκολο να το χρησιμοποιησεις.

Τραπεζικες εφαρμογες, κρατικες εφαρμογες, revolut μου λειτουργουν ολα btw.

 

Κινεζικη Developer απο τη πρωτη μερα, σβελτο, καλη μπαταρια και φανταστικη καμερα / τονιζω το θεμα καμερα γιατι ειναι πραγματικα υπεροχη. Ο μονος λογος που δεν εχω παει στην αγορα του Mate 20 X ακομα.

 

Α και κατι ακομα, δοκιμασα και το Gcam αλλα δεν πιανει μια μπροστα στη μαμισια εφαρμογη του Mi8 αλλα αυτη ειναι προσωπικη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του mi8 και εγώ αλλά έχω πρόβλημα με το led ειδοποιησεων. Δεν μου ανάβει όταν έχω μηνύματα από viber messenger κλπ. Να ενημερώσω ότι η προηγούμενη συσκευή μου ήταν xiaomi και έχω δώσει ήδη όλα τα δικαιώματα για το led και μέσα από την κάθε εφαρμογή ξεχωριστά αλλά και από το γενικό μενου τον ρυθμίσεων. Καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

τι θα πει ότι αυτό το κινητό έχει διπλό δεκτη gps?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι ετσι , νομίζω λέγεται L1 και L5

Poco F2 Pro 8/256
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

Απο γυαλί τι έχετε?

 

Mi 8 Power be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

 

Πολύ καλά νεα. Επίσης με την τελευταία έκδοση στην china rom έβαλαν niggt mode οπότε ίσως μέχρι τέλος του μήνα να το έχουμε και εμείς

Link to comment
Share on other sites

Νεος χρηστης Mi8,το πηρα απο ελληνικο καταστημα με τη global version και 2-3 αποριες εχω,...

1.Κραταω τη rom που εχει η βαζω καποια custom ?Και αν ναι ποια κ πως(δεν το εχω ξανακανει).Με ενδιαφερει η σταθεροτητα κ η ταχυτητα

2.Η google cam μπαινει στη rom που εχω κ αν ναι εχει προβληματα ?(ειχα το pocophone k οταν την εβαλα μολις εκανα 3-4 συνεχομενες φωτο κολουσε αρκετα

3.Καποιος οδηγος για hints and tips υπαρχει κ αν ναι που?

4.Κατι αλλο που πρεπει να προσεξω?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και μια ώρα έχω και εγώ λοιπόν στα χέρια μου το Xiaoami mi 8 Pro Transparent Black και είχε μέσα την china stable 9.6.6 αν θυμάμαι καλά και πήρε αμέσως αναβάθμιση ota στο miui 10 στην τελευταία σταθερή 10.0.2.0 !! Το δε ξεκλείδωμα της οθόνης όλα τα λεφτά !! ;);) Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...