Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βλέπω κύμα πωλήσεων να έρχεται στο γειτονικό site

 

Που το βλέπεις δηλαδή?

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στα 339 που το πήρα το κινητό πραγματικά κάνει παπάδες.... Δεν έχει Ανταγωνιστή,, δεν βλέπει καν κινητά ίδιας αξίας και κοιτάει στα μάτια iPhone x, galaxy s9, και huawei
mi8
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια κάνει η xiaomi και με έχει ξενερώσει τελείως...

...και όχι μόνο εσένα.

Ας όψεται που είμαι "κολλημένος" MIUIάς...αλλιώς...δεν θα της έδινα 2η ευκαιρία.

Την έφαγα χοντρά από το παρατημένο Mi5s και είπα να της δώσω μια ακόμη ευκαιρία με το Mi8.

Θα είναι η τελευταία μου απόπειρα σε "ακριβό" Xiaomi.

Γιατί στα φθηνά (Redmi Note) δεν έχει αντίπαλο. Αλλά όταν πλησιάζεις τα 400 ευρώ...εκεί υπάρχουν σοβαροί ... σοβαρότατοι αντίπαλοι πλέον.

ΤΑ 550 ευρώ που το έχει η Infoquest είναι φυσικά αστεία τιμή. Ανέκδοτο θα έλεγα.

Αλλά στα 330-350 είναι ένα πολύ αξιόλογο σύνολο.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

...και όχι μόνο εσένα.

Ας όψεται που είμαι "κολλημένος" MIUIάς...αλλιώς...δεν θα της έδινα 2η ευκαιρία.

Την έφαγα χοντρά από το παρατημένο Mi5s και είπα να της δώσω μια ακόμη ευκαιρία με το Mi8.

Θα είναι η τελευταία μου απόπειρα σε "ακριβό" Xiaomi.

Γιατί στα φθηνά (Redmi Note) δεν έχει αντίπαλο. Αλλά όταν πλησιάζεις τα 400 ευρώ...εκεί υπάρχουν σοβαροί ... σοβαρότατοι αντίπαλοι πλέον.

ΤΑ 550 ευρώ που το έχει η Infoquest είναι φυσικά αστεία τιμή. Ανέκδοτο θα έλεγα.

Αλλά στα 330-350 είναι ένα πολύ αξιόλογο σύνολο.

Και στα 350 που είναι 2η ευκαιρία προσωπικά δεν θα έδινα.

Μόνο στις φτηνές κατηγορίες όπως είπες παίζει μπάλα.

Επίσης αδικαιολογητο να μην μπορει να παίξει Netflix HD...

Κρίμα πραγματικά..

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Και στα 350 που είναι 2η ευκαιρία προσωπικά δεν θα έδινα.

Μόνο στις φτηνές κατηγορίες όπως είπες παίζει μπάλα.

Επίσης αδικαιολογητο να μην μπορει να παίξει Netflix HD...

Κρίμα πραγματικά..

 

Mate the 10 pro be with you

Γιάννη η συσκευή είναι κορυφαία μην ισοπεδώνουμε τα πάντα, πέρα από τις βραδινές είναι τοπ,εμένα προσωπικά ούτε το mate 10 pro μου άρεσε σαν κάμερα αν θυμάσαι, αλλά να λες ότι δεν αξίζει 350€ χωρίς να το έχεις κιόλας είναι κουλαμαρα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στα 350 που είναι 2η ευκαιρία προσωπικά δεν θα έδινα.

Μόνο στις φτηνές κατηγορίες όπως είπες παίζει μπάλα.

Επίσης αδικαιολογητο να μην μπορει να παίξει Netflix HD...

Κρίμα πραγματικά..

 

Mate the 10 pro be with you

 

Για πες με ταβάνι τα 350 τώρα που θα τα πουλήσουμε όλοι τι να πάρουμε ρε φίλε;;

Και εσύ ξεχωρίζεις Netflix HD σε 6.2 inches μιλάμε για μάτι κονδορα...

mi8
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους παραπάνω...

Λέμε, λέμε, λέμε, αλλά η συσκευή για 350 είναι ΔΙΑΜΑΝΤΙ! :cool:

Και έχει μέλλον ε...εδώ σκάς 1000άρια για iPhone και Samsung...και μέχρι να στρώσουν περνάει 6μηνο.

Αρα: μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

το xiaomi.eu παίζει με china rom απλά βγάζουν τα κινεζοapps, βάζουν gapps και γλώσσες (+Ελληνικά). Δεν δοκιμάζετε κάποια από αυτές τις rom να δείτε την κάμερα?
Link to comment
Share on other sites

Για πες με ταβάνι τα 350 τώρα που θα τα πουλήσουμε όλοι τι να πάρουμε ρε φίλε;;

Και εσύ ξεχωρίζεις Netflix HD σε 6.2 inches μιλάμε για μάτι κονδορα...

 

Στα 350 με cpu 845 και 6gb ram δεν βρίσκεις πέρα τους mix 2s το οποίο υπολειπεται σε οθόνη κτλ.

Όσον αφορά τον Netflix η διαφορά κάνει μπαμ.

Πριν το mate 10 pro είχα op5 το οποίο επίσης δεν έπαιζε Netflix HD και η διαφορά ήταν μεγάλη ακόμη και στην οθόνη του κινητού.

Σε streaming μέσω TV φενεται Ακόμη περισσότερο..

Οπότε μένεις σε mi8 με τα οποια αρνητικά και θετικά έχει.

 

Γιάννη η συσκευή είναι κορυφαία μην ισοπεδώνουμε τα πάντα, πέρα από τις βραδινές είναι τοπ,εμένα προσωπικά ούτε το mate 10 pro μου άρεσε σαν κάμερα αν θυμάσαι, αλλά να λες ότι δεν αξίζει 350€ χωρίς να το έχεις κιόλας είναι κουλαμαρα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στον κωτσοβολο που το είδα δεν μου άρεσε καθόλου λόγω notch...

Στο op6 παλεύεται αλλά σε αυτό άστα..

Δεν είπα δεν αξίζει στα 350 εγω απλά δεν θα την επερνα.

 

 

Mate the 10 pro be with you

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά τι κάνουν αυτοι της xiaomi; Τι έχουν στο μυαλό τους;

https://techmaniacs.gr/i-xiaomi-epivevaionei-tha-topothetisei-diafimiseis-sto-settings-menu-ton-smartphones/

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλά τι κάνουν αυτοι της xiaomi; Τι έχουν στο μυαλό τους;

https://techmaniacs.gr/i-xiaomi-epivevaionei-tha-topothetisei-diafimiseis-sto-settings-menu-ton-smartphones/

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Adblock και για τα settings πλέον.. Μάλιστα...

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτα που διαβαζω ρε παιδια?

Στα 350 και 380 που βρισκει καποιος τις 64 και 128 αντιστοιχα, κανει χοντρη πλακα σε οποιοδηποτε τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Η σύγκριση τιμών έχει νόημα όταν συγκρίνεις τιμές Κίνας με Κίνα και τιμές Ελλάδας με Ελλάδα. Ελλάδα λοιπόν το mi8 έχει 440€ με 1 χρονο πάλι εγγύηση, αλλιώς 550€ με φουλ εγγυήσεις κλπ και 539€ έχει το Galaxy S9, με κάμερα πολύ καλύτερη, Volte, 4g+ κλπ. Άρα τα 350€ αφορούν αγορά από Κίνα, με εγγύηση Κινέζου. Βρείτε σε Κινέζο το s9 και συγκρίνετε. Μέχρι τότε αποφασίστε με ποια rom βγάζει καλύτερες βραδινές φωτό (κλαμαααααα), αν μπρικαρει σε περίπτωση update κλπ.

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Αμα πάρεις την σωστή συσκευή και δεν βάλεις χέρι δεν υπάρχει φόβος και μπρικάρει.

Η κάμερα αυτή είναι... και θα πάρει σίγουρα βελτίωση.

Η τιμή στην Ελλάδα με "επίσημη" εγγύηση είναι ανέκδοτο (το είπα και πιο πάνω)... όταν υπάρχει το S9 με 4g+,VoLTE, HD voice, wifi calling οπως πολύ σωστά είπες.

 

Δεν θα έδινα 550€ για την συσκευή αυτή. Στα 350€ όμως από Κίνα (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) είναι πολύ δυνατή. Βασικά, δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη επιλογή.

 

from my Mi8

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πετάγονται άκυροι που δεν έχουν την συσκευή και κράζουν :p

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πετάγονται άκυροι που δεν έχουν την συσκευή και κράζουν :p

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

χαχαχαχ πες τα! :lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω μόλις έκανα το update σε MIUI 10, είχα βάλει Γαλλία για το face unlock και δεν ερχόταν και μόλις έβαλα Ελλάδα τσουπ εμφανίστηκε αλλά χάθηκε το face unlock οπότε το ξανά γύρισα με το update!

Ωραίες αισθητικές βελτιώσεις, σίγουρα αξίζει να την κάνει ο καθένας την αναβάθμιση! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί πετάγονται άκυροι που δεν έχουν την συσκευή και κράζουν :p

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιατί το φορουμ είναι ελεύθερο για όλους και ρωτάω τα αυτονόητα. Το ότι δεν σου αρέσει εσένα που τα έσκασες στους Κινέζους να ακούς το αυτονόητο... it's your problem... Σπεκολαγνοι όλοι κολλήσατε στο πόσο γρήγορα κουνιούνται τα μενού με τον 845 και τα 6gb ram.

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αμα πάρεις την σωστή συσκευή και δεν βάλεις χέρι δεν υπάρχει φόβος και μπρικάρει.

Η κάμερα αυτή είναι... και θα πάρει σίγουρα βελτίωση.

Η τιμή στην Ελλάδα με "επίσημη" εγγύηση είναι ανέκδοτο (το είπα και πιο πάνω)... όταν υπάρχει το S9 με 4g+,VoLTE, HD voice, wifi calling οπως πολύ σωστά είπες.

 

Δεν θα έδινα 550€ για την συσκευή αυτή. Στα 350€ όμως από Κίνα (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) είναι πολύ δυνατή. Βασικά, δεν νομίζω ότι υπάρχει καλύτερη επιλογή.

 

from my Mi8

Ωραίος. Συμφωνούμε. Άλλο αυτό και άλλο βάζει κάτω κινητά του 1000ρικου. Γελάει ο κόσμος με αυτές τις βλακείες που διαβάζουμε εδώ από ορισμένους.

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το φορουμ είναι ελεύθερο για όλους και ρωτάω τα αυτονόητα. Το ότι δεν σου αρέσει εσένα που τα έσκασες στους Κινέζους να ακούς το αυτονόητο... it's your problem... Σπεκολαγνοι όλοι κολλήσατε στο πόσο γρήγορα κουνιούνται τα μενού με τον 845 και τα 6gb ram.

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

 

----- προσθήκη μηνύματος 105 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ωραίος. Συμφωνούμε. Άλλο αυτό και άλλο βάζει κάτω κινητά του 1000ρικου. Γελάει ο κόσμος με αυτές τις βλακείες που διαβάζουμε εδώ από ορισμένους.

 

From the middle of nowhere to the center of everywhere.. through my Redmi Note 4

Ε δεν βάζει κάτω συσκευές του χιλιαρικου και βάλε, όταν η Apple ας πούμε σου τιμολογεί την LCD HD οθόνη της 1200;

 

Δεν τις βάζει κάτω όταν έχει πάνω κάτω το ίδιο hardware με όλους τους επώνυμους και στο δίνει μόνο 350 με 400 ευρώ; Όταν οι κάμερες είναι ισαξιες; Όταν το λογισμικό τους τρέχει καλύτερα και κάνει καλύτερη διαχείριση πόρων από αυτό της Samsung; Όταν η ποιότητα κατασκευής είναι εφάμιλλη των επωνύμων ναυαρχίδων;

 

Σαφέστατα έχει κάποιες ελλείψεις, όπως αδιάβροχοποίηση, 4G+, volte και vowifi, ίσως να βάζει κακής ποιότητας μικρόφωνα και σε αναπαραγωγή βίντεο να ακούγονται ασχημα κσι δεν βάζει την κορυφαία οθόνη των Samsung. Ειδικά στο τελευταίο, ποτέ δεν κατάλαβα τι να την κάνω την κορυφαία οθόνη, αλλά το προσπερνάμε.

 

Επομένως τι μένει; Και σε τελική ανάλυση, ακόμα και στα 550 ευρώ που στοιχίζει εδώ, άσχετα ότι έχει πέσει στα 600+ μέχρι τότε το εκάστοτε Galaxy S, ποιος άλλος σου δίνει ολα αυτα με τέτοια αρχική τιμή;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζει κάτω κινητά 1000αρικου.

Η ψαλίδα όμως μεταξύ των πανάκριβων κινητών και των ακριβών κινητών εχει κλείσει.

Με 150€ ενός Redmi Note 5, μπορείς να κάνεις άνετα την ίδια δουλειά που θα κάνεις με το Mi8 των 350 που θα κάνεις την ίδια δουλειά με ένα Note 9 των 1000 που θα κάνεις την ίδια δουλειά με έναν iPhone των 1500€.

Λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν την διαφορά. Το πόσο κοστολογεί κάποιος αυτές τις λεπτομέρειες και το τί ποσό είναι διατεθημένος να πληρώσει για να τις έχει, είναι δική του υπόθεση.

 

Το Mi8 είναι ένα πάρα πολύ καλό σύνολο, ταχύτατο, με την miui που άλλοι μισούν και άλλοι δεν μπορούν χωρίς αυτήν, με τα συν του και τα πλην του. Δεν είναι το καλύτερο κινητό του πλανήτη, αλλά είναι το καλύτερο κινητό στα 350-400€ (λαμβάνοντας υπόψη ότι εάν κάτι πάει στραβά θα χάσεις 2 μήνες στους δρόμους).

 

from my Mi8

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζει κάτω κινητά 1000αρικου.

Η ψαλίδα όμως μεταξύ των πανάκριβων κινητών και των ακριβών κινητών εχει κλείσει.

Με 150€ ενός Redmi Note 5, μπορείς να κάνεις άνετα την ίδια δουλειά που θα κάνεις με το Mi8 των 350 που θα κάνεις την ίδια δουλειά με ένα Note 9 των 1000 που θα κάνεις την ίδια δουλειά με έναν iPhone των 1500€.

Λεπτομέρειες είναι αυτές που κάνουν την διαφορά. Το πόσο κοστολογεί κάποιος αυτές τις λεπτομέρειες και το τί ποσό είναι διατεθημένος να πληρώσει για να τις έχει, είναι δική του υπόθεση.

 

Το Mi8 είναι ένα πάρα πολύ καλό σύνολο, ταχύτατο, με την miui που άλλοι μισούν και άλλοι δεν μπορούν χωρίς αυτήν, με τα συν του και τα πλην του. Δεν είναι το καλύτερο κινητό του πλανήτη, αλλά είναι το καλύτερο κινητό στα 350-400€ (λαμβάνοντας υπόψη ότι εάν κάτι πάει στραβά θα χάσεις 2 μήνες στους δρόμους).

 

from my Mi8

Σαφέστατα. Κάπου θα χάνει και κάπου θα κερδίζει. Αυτό άλλωστε συμβαίνει και μεταξύ ναυαρχίδων επωνύμων εταιρειών. Πάντα κάποιο flagship θα έχει κάτι που δεν θα έχουν τα άλλα. Όλο το πακέτο δεν στο δίνει κανένας.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχ πες τα! :lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω μόλις έκανα το update σε MIUI 10, είχα βάλει Γαλλία για το face unlock και δεν ερχόταν και μόλις έβαλα Ελλάδα τσουπ εμφανίστηκε αλλά χάθηκε το face unlock οπότε το ξανά γύρισα με το update!

Ωραίες αισθητικές βελτιώσεις, σίγουρα αξίζει να την κάνει ο καθένας την αναβάθμιση! :)

Ωραίος το έβαλα και εγώ,και έψαχνα ποια χώρα έπρεπε να βάλω για face unlock.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, με Γαλλία δεν έχετε καμία παρενέργεια δηλαδή; Πουθενά;

Λογικά θα σας δουλεύουν και τα θέματα και η τοποθεσία καιρού.... σωστά;

 

from my Mi8

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

αν κάνει κάποιος θαραλεος update σε miui 10 (που μου ηρθε αλλα το σκεφτομαι) με κινητο που ειναι με ξεκλείδωτο bootloader ας ενημερώσει!
mi8
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, με Γαλλία δεν έχετε καμία παρενέργεια δηλαδή; Πουθενά;

Λογικά θα σας δουλεύουν και τα θέματα και η τοποθεσία καιρού.... σωστά;

 

from my Mi8

Τα θέματα μόνο ότι έχεις κατεβάσει,η εφαρμογή εξαφανίστηκε.Καιρο χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογη.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...