Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Δυστυχώς διάβασα στο fb για μπρικαρισμα και σε mi8 με global rom μετά από ota update ...

 

Αυτό είναι κάτι που που μπορεί να γίνει και ήταν γνωστό.

 

Για να μην διατρέχεις σχεδόν κανένα κίνδυνο είναι GLOBAL VERSION, global ROM, Locked.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

#Mi8Lite and #Mi8Pro make their debut today! Mi 8 Lite inherits the powerful photography and gaming experience from Mi 8 with a Snapdragon 660 processor, and Mi 8 Pro takes it up a notch with in-display fingerprint technology, also available in a transparent edition.These two devices will make their way around the world soon, and I can’t wait to see more global users enjoy the best features from the Mi 8 series through these two new devices!

https://www.facebook.com/wangxiang.xiaomi/posts/266184830678897

Link to comment
Share on other sites

#Mi8Lite and #Mi8Pro make their debut today! Mi 8 Lite inherits the powerful photography and gaming experience from Mi 8 with a Snapdragon 660 processor, and Mi 8 Pro takes it up a notch with in-display fingerprint technology, also available in a transparent edition.These two devices will make their way around the world soon, and I can’t wait to see more global users enjoy the best features from the Mi 8 series through these two new devices!

https://www.facebook.com/wangxiang.xiaomi/posts/266184830678897

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τι προσπαθούν να κάνουν. Κυκλοφόρησαν Mi 8 SE, Mi 8 και Mi 8 Explorer Edition και τώρα κυκλοφορούν άλλες 2 εκδόσεις. Μιλάμε για τρέλα

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για τρέλα

Δεν λέγεται τρέλα. Αλλιώς λέγεται. :X

Θα το πληρώσουν αυτό. Ακριβά.

 

Υ.Γ1 Να είσαι 100% σίγουρος όμως ότι ανάμεσα στα 100 μοντέλα mi8 που θα κυκλοφορήσουν μέχρι το Mi9 (εάν το πούν 9 και όχι 11)...το Mi8-σκέτο είναι η ΚΥΡΙΑ συσκευή. Θα καταλάβεις τί εννοώ εάν κρατήσεις την συσκευή σου για 2-3 χρόνια.

Y.Γ2 Νομίζω ότι το Mi8 Pro είναι η ονομασία του Mi8 Explorer Edition στις αγορές εκτός Κίνας. Ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η κάμερα του mi 8 είναι το κλασσικό της xiaomi, καλή στο φως κάτω του μετρίου το βράδυ.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καποιο κουπονακι για τη Κινεζικη βερσιον;

Ουτως η αλλως προτιμω να χρησιμοποιω τη κινεζικη dev με κλειδωμενο το bootloader.. οποτε και 1ε να μπορω να εξοικονομησω θα το κανω:D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που που μπορεί να γίνει και ήταν γνωστό.

 

Για να μην διατρέχεις σχεδόν κανένα κίνδυνο είναι GLOBAL VERSION, global ROM, Locked.

 

Εννοείται αλλά τόσα χρόνια δεν υπήρχε πρόβλημα και τώρα αποφάσισαν να το αλλάξουν χωρίς καν να προειδοποιησουν... Τα σοβαρά Κινέζομαγαζιά πλέον πουλάνε μόνο global version.. Απλά μερικοί την πατήσαμε επειδή παραγγειλαμε 1-2βδομαδες πριν την ανακοίνωση.. Τώρα μονόδρομος είναι China rom και να συνηθίσουμε στα αγγλικά..

Link to comment
Share on other sites

http://en.miui.com/thread-3908004-1-1.html

αυτο που πλεον οι εταιριες προσπαθουν να κρυψουν την μπροστινη εμφανιση για να μη φαινεται το notch..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Παρέλαβα κι εγώ το κινητό μια βδομάδα πριν, ερχόμενος από s5 plus, έλεγα πως θα κάνω τη μετάβαση και θα είναι δύσκολη, κι όμως δε λέω να γυρίσω πίσω με τίποτα. Το κινητό είναι τόσο γρήγορο που δε καταλαβαίνεις ούτε την εγκατάσταση των εφαρμογών στο background. Πολύ καλή οθόνη, διακρίνω μικρές διαφορές από την ,amoled της samsung, όταν κοιτάζω του s5 τα χρώματα φαίνονται πιο ζωηρά, αλλά έχει και το mi 8 επιλογές για θερμά χρώματα. Κάμερα φαίνεται πολύ καλή, δεν έχω ακόμα ασχοληθεί φουλ, αλλά με open camera παίρνει 4k video στα 60fps. Αυτό με τις ειδοποιήσεις που δε φαίνονται πάνω το ξεπερνάς εύκολα, αν και φαίνεται ο χρόνος κλήσης πάνω αριστερά όταν μιλάς και δουλεύεις το κινητό, όταν μεταφέρεις αρχεία μέσω bluetooth εμφανίζει το εικονίδιο. Για aod δείχνει κι εκεί ειδοποιήσεις τύπου wechat, κλήσεις, μήνυμα, αλλά προσωπικά αφού υπάρχει led notification, δεν υπάρχει νόημα μιας και τρώει μπαταρία (όχι βέβαια τόσο πολύ). Τώρα για τη μπαταρία έχω να πω τα καλύτερα βγάζω ακόμα και 9 ώρες sot με wifi και λίγο 4g. Πάντως και με πολύ 4g μου έχει τύχει και γύρω στις 8 ώρες. Μέχρι 5%. Γενικά facebook, messenger, instagram, browsing, παιχνίδια όχι ακόμα. Φαντάζομαι πως θα ήταν χωρίς facebook. Για το 4g plus δεν έχω δει ακόμα, υπάρχει περίπτωση να είναι και να δείχνει το απλό 4g? Πάντως αν αυτό βοηθάει πολύ στη μπαταρία, καλύτερα να μείνει ώς έχει, από το να έχουμε λιγότερη αυτονομία. Μου ήρθε και αναβάθμιση για miui 10, αλλά δεν την έκανα χθες. Τώρα που ξαναμπήκα δεν υπάρχει πια. Λέει δεν υπάρχουν νέες ενημερώσεις. Θεωρείτε ότι δε θα μας χαλάσει την αυτονομία προς το χειρότερο; Ακούμε διάφορα με updates και φοβόμαστε αν θα το 'διαλύσει' ή θα το 'φτιάξει'.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η κάμερα του mi 8 είναι το κλασσικό της xiaomi, καλή στο φως κάτω του μετρίου το βράδυ.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Συμφωνώ και εγώ. Το θέμα είναι πως στον φως η συντριπτική πλειοψηφία των κινητών βγάζει καλές φωτό. Ειλικρινά δεν είδα καμιά χαοτική διαφορά σε σχέση με Mi A2 και Oneplus 5t.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ποιότητα των φωτογραφιών, έχει δοκιμάσει κάποιος συγκριτικά την εφαρμογη GCAM?

(Στην Miui v.9)

 

Εννοώ κυρίως για τις νυχτερινές λήψεις και δευτερευόντος για τις πρωινές?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οταν παρελαβα το κινητο ειχε china stable rom Miui9 κ μεχρι να ξεκλειδωσω το δουλεψα 20 μερες η καμερα ηταν εκπληκτικη. Κ η μπροστα κ η πισω. Εβγαζε φωτο το βραδυ που δεν πιανονταν απο αλλες ναυαρχιδες... Iphone x, samsung s9... Κ μιλαω στο σκοταδι. Ολες οι φωτο ηταν 12MB. Ξεκλειδωσα κ περασα την global dev. Απο εκει κ περα οι φωτογραφιες ηταν τραγικες.... Χειροτερες κ απο RN5 που εχουμε στην οικογενεια. Δεν ξερω τι σκατα εκαναν κ χαλασαν την ποιοτητα... Εκει που χρηαιμοποιουσα μονο την φωτογραφικη πλεον δεν θελω να την ανοιγω. Οποιος ειχε απο την αρχη global ισως να μην το καταλαβει. Οποιος δουλεψε ομως με china rom θα θελει να το πεταξει στον τοιχο.

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οταν παρελαβα το κινητο ειχε china stable rom Miui9 κ μεχρι να ξεκλειδωσω το δουλεψα 20 μερες η καμερα ηταν εκπληκτικη. Κ η μπροστα κ η πισω. Εβγαζε φωτο το βραδυ που δεν πιανονταν απο αλλες ναυαρχιδες... Iphone x, samsung s9... Κ μιλαω στο σκοταδι. Ολες οι φωτο ηταν 12MB. Ξεκλειδωσα κ περασα την global dev. Απο εκει κ περα οι φωτογραφιες ηταν τραγικες.... Χειροτερες κ απο RN5 που εχουμε στην οικογενεια. Δεν ξερω τι σκατα εκαναν κ χαλασαν την ποιοτητα... Εκει που χρηαιμοποιουσα μονο την φωτογραφικη πλεον δεν θελω να την ανοιγω. Οποιος ειχε απο την αρχη global ισως να μην το καταλαβει. Οποιος δουλεψε ομως με china rom θα θελει να το πεταξει στον τοιχο.
Αυτό το έχω ξανακουσει ότι με china η κάμερα ρίχνει σαγόνια,ο φακός είναι ότι καλύτερο υπάρχει οπότε είναι θέμα software.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τόσο μεγάλη διαφορά ρε παιδιά? Τι στο καλό κάνει αυτή η xiaomi...

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

...οπότε είναι θέμα software.

100%.

Το θέμα είναι κατά πόσο μπορείς να εμπιστευτείς την Xiaomi ότι θα την φτιάξει. Εγώ ΚΑΘΟΛΟΥ!

Το μόνο που ίσως την πιέσει, είναι το ότι η συσκευή έχει πουλήσει πολύ εκτός Ευρώπης. Είναι και ο ΒΑΣΙΚΟΣ λόγος που επέλεξα Mi8...γιατί έχει πολύ λαό και πιστεύω ότι όταν αρχίσει να φωνάζει...θα ακουστεί.

Εάν είχαμε καμία άλλη συσκευή που δεν είχε τέτοιες πωλήσεις...το αποτέλεσμα θα ήταν τετελεσμένο. Το έχουμε πιει πολλές φορές αυτό το φαρμάκι από την Xiaomi. Πιθανότερο θεωρώ το να βγάλει το Mi8s που θα έχει κάμερα επιπέδου China, από το να διορθώσει την κάμερα του Mi8 Global.

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

100%.

Το θέμα είναι κατά πόσο μπορείς να εμπιστευτείς την Xiaomi ότι θα την φτιάξει. Εγώ ΚΑΘΟΛΟΥ!

Το μόνο που ίσως την πιέσει, είναι το ότι η συσκευή έχει πουλήσει πολύ εκτός Ευρώπης. Είναι και ο ΒΑΣΙΚΟΣ λόγος που επέλεξα Mi8...γιατί έχει πολύ λαό και πιστεύω ότι όταν αρχίσει να φωνάζει...θα ακουστεί.

Εάν είχαμε καμία άλλη συσκευή που δεν είχε τέτοιες πωλήσεις...το αποτέλεσμα θα ήταν τετελεσμένο. Το έχουμε πιει πολλές φορές αυτό το φαρμάκι από την Xiaomi. Πιθανότερο θεωρώ το να βγάλει το Mi8s που θα έχει κάμερα επιπέδου China, από το να διορθώσει την κάμερα του Mi8 Global.

Ποτε δεν δίνει προσοχή σε τέτοια θέματα η xiaomi, ειδικά στις global εκδόσεις οπότε και εγώ δεν περιμένω θαύματα.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το έχω ξανακουσει ότι με china η κάμερα ρίχνει σαγόνια,ο φακός είναι ότι καλύτερο υπάρχει οπότε είναι θέμα software.
ισχύει αυτό για τις διαφορές σε global/china και το software. Μάλλον υπάρχουν στην μέση "πατέντες" που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει εκτός κίνας εξού και οι διαφορές. Στην κίνα οι πατέντες αντιμετωπίζονται πολύ διαφορετικά από ότι στον υπόλοιπο κόσμο.

 

π.χ. https://www.bmwblog.com/2008/12/19/bmw-loses-court-battle-to-chinese-x5-clone/ :p

Link to comment
Share on other sites

ισχύει αυτό για τις διαφορές σε global/china και το software. Μάλλον υπάρχουν στην μέση "πατέντες" που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει εκτός κίνας εξού και οι διαφορές. Στην κίνα οι πατέντες αντιμετωπίζονται πολύ διαφορετικά από ότι στον υπόλοιπο κόσμο.

 

π.χ. https://www.bmwblog.com/2008/12/19/bmw-loses-court-battle-to-chinese-x5-clone/ :p

Οπότε πάμε για άλλη συσκευή και τέλος.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

InΠαιδιά μου ήρθε η αναβάθμιση της miui 10 το κινητό δεν έχει το κόκκινο αυτοκόλλητο στο κουτί και έχει ξεκλείδωτο bootloader απ ότι κατάλαβα αυτό είναι να τη κάνω ή θα μου μείνει στο χέρι??

 

hvSD6e

Edited by naxioths197
mi8
Link to comment
Share on other sites

InΠαιδιά μου ήρθε η αναβάθμιση της miui 10 το κινητό δεν έχει το κόκκινο αυτοκόλλητο στο κουτί και έχει ξεκλείδωτο bootloader απ ότι κατάλαβα αυτό είναι να τη κάνω ή θα μου μείνει στο χέρι??

 

hvSD6e

 

Δεν εχεις ξεκλειδωσει να φανταστω με δικο σου account... Ειναι ρισκο. Το θεμα ειναι αν θα το παρεις ή θα ξεκινησεις την γνωστη διαδικασια... China fastboot rom, κλειδωμα κ ξεκλειδωμα με δικο σου λογαριασμο ωστε αν στο μελλον γινει κατι κ κλειδωσει να μπορεσεις να τρεξεις το unlock tool κ να εχεις τηλέφωνο.

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

InΠαιδιά μου ήρθε η αναβάθμιση της miui 10 το κινητό δεν έχει το κόκκινο αυτοκόλλητο στο κουτί και έχει ξεκλείδωτο bootloader απ ότι κατάλαβα αυτό είναι να τη κάνω ή θα μου μείνει στο χέρι??

 

hvSD6e

 

Δεν εχεις ξεκλειδωσει να φανταστω με δικο σου account... Ειναι ρισκο. Το θεμα ειναι αν θα το παρεις ή θα ξεκινησεις την γνωστη διαδικασια... China fastboot rom, κλειδωμα κ ξεκλειδωμα με δικο σου λογαριασμο ωστε αν στο μελλον γινει κατι κ κλειδωσει να μπορεσεις να τρεξεις το unlock tool κ να εχεις τηλέφωνο.

 

 

Όχι έτσι μου ήρθε ξεκλείδωτο!!

mi8
Link to comment
Share on other sites

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/32874-ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ-ΠΟΥ-ΠΡΕΠΕΙ-ΝΑ-ΚΑΝΟΥΜΕ-ΑΝ-ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΜΕ-ΤΟ-Μi-8-ΜΕ-ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟ-BOOTLOADER/?pageNo=1

Για ριξε μια ματια.... Νομιζω οτι ειναι σοφο να ακολουθησεις τις οδηγίες γιατι οπως κ εγω εχουμε china version συσκευή

Mi 11 pro 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη οταν παρελαβα το κινητο ειχε china stable rom Miui9 κ μεχρι να ξεκλειδωσω το δουλεψα 20 μερες η καμερα ηταν εκπληκτικη. Κ η μπροστα κ η πισω. Εβγαζε φωτο το βραδυ που δεν πιανονταν απο αλλες ναυαρχιδες... Iphone x, samsung s9... Κ μιλαω στο σκοταδι. Ολες οι φωτο ηταν 12MB. Ξεκλειδωσα κ περασα την global dev. Απο εκει κ περα οι φωτογραφιες ηταν τραγικες.... Χειροτερες κ απο RN5 που εχουμε στην οικογενεια. Δεν ξερω τι σκατα εκαναν κ χαλασαν την ποιοτητα... Εκει που χρηαιμοποιουσα μονο την φωτογραφικη πλεον δεν θελω να την ανοιγω. Οποιος ειχε απο την αρχη global ισως να μην το καταλαβει. Οποιος δουλεψε ομως με china rom θα θελει να το πεταξει στον τοιχο.

 

Κάτι τέτοια διαβάζω και θα αρχίσω να μετανιώνω την αγορά Global Version και ας μην είχα πάρει ποτέ την China Rom για σύγκριση. Οι φώτο οι βραδινές δυστυχώς είναι άθλιες.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοια κάνει η xiaomi και με έχει ξενερώσει τελείως...

Άμα δεν μπορεί να δώσει σωστή global version στα κινητά της να μην δώσει τπτ...

 

Mate the 10 pro be with you

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...