Jump to content

Xiaomi Mi 8 / Mi 8 SE


CharlessS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο ebay κυκλοφορούν κάποια που λένε ότι είναι φουλ

Αλλά ποιος τους πιστεύει !!!

 

Φοράω αυτή την μεμβράνη

Πολύ καλή θα έλεγα

Χωρίς να κάνει γρατσουνιές και τέλεια εφαρμογή

 

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.ca%2Fulk%2Fitm%2F263767287440

Edited by manwlis77
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως έχει επιλογή να σου δείχνει μόνο του κινητού, και οι άλλες να είναι στην σιμ?

 

Στάλθηκε από το LG-H990 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το έφτιαξα, ήθελε χειροκίνητο συγχρονισμό του google account για κάποιο λόγο.. thanks!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ ρε παιδιά εμένα με ανησυχεί που η κάμερα προεξέχει και με τις απλές θήκες πχ αυτή που έχει η συσκευασία, είναι αρκετά εκτεθημενη και πάνω σε επιφάνειες κάποια στιγμή μπορεί και να γρατζουνηθει. Γι'αυτό πήρα μια της Spigen μαύρη που και πάλι ουσιαστικά πολύ μέσα δεν είναι η κάμερα αλλά το καλύπτει οριακά και λίγο παραπάνω
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Πάρε τζαμακι για τις κάμερες φίλε μ όπως έχω βάλει στο se εγώ από aliexpress...

 

Με τις φωτογραφίες όλα καλά ε;; Δεν επηρεάζει σε κάτι το τζαμακι;

Link to comment
Share on other sites

Εάν βάλετε ντζαμάκι στην κάμερα, το πιθανότερο είναι να έχετε πρόβλημα όταν υπάρχει κόντρα φως. Η διάχυση είναι μεγάλη. Αντανακλάσεις εσωτερικές μου θα κάνουν την φωτογραφία κακή.

Το τζάμι των καμερών παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα όταν υπάρχουν φωτεινές πήγες στο κάδρο.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλεις μεμβράνη στην κάμερα και βγάλεις φωτογραφία και ανάψει φλας δεν ξεκαθαρίζει τι τράβηξες
Link to comment
Share on other sites

Άμα βάλεις μεμβράνη στην κάμερα και βγάλεις φωτογραφία και ανάψει φλας δεν ξεκαθαρίζει τι τράβηξες

Δεν μιλάω για φλάς! Το φλάς το ξεχνάς! Βασικά...το φλάς το ξεχνάς ακόμα και με θήκη που έχει προστασία κάμερας (αυτό το σήκωμα). Το φως χτυπάει στα τοιχώματα, γυρνάει πίσω και ... άσπρη πέτρα ξέξασπρη. :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Παίζει η πίσω κάμερα μας να είναι ίδια με του mi mix 2? Γιατί μόνο για αυτό βρίσκω! Back camera lens το λένε
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Πήρα το mi8 και εγω χθες σε μπλε. Πολυ ωραιο κινητο παιδιά ολα μια χαρά. Το μονο που παρατήρησα ειναι οτι οταν παω να πω ok google δεν το ανιχνεύει ποτέ το κινητό ενω μολις πατήσω το μικρόφωνο καταλαβαινει τι λέω και οτι στο YouTube τα βίντεο που ειναι HDR φαινονται αχρωμα για καποιο λογο. Ειναι κάποιος που εχει παρατηρησει κατι παρομοιο;
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι για να πω και την γνώμη μου για την μπαταρία του..Όπως ανέφερα πολλά ποστ πιο πριν, το πειρα την Δευτέρα,ερχόμενος από το πολύ καλό redmi note 5.. Είναι global έκδοση.. αν το redmi note 5 το έβαζα με άριστα το 10, 9 (10 παίρνει το max 2).. το mi8 του βάζω ένα 7.8 !! Τα πάει καλύτερα από ότι περίμενα. !!!
Link to comment
Share on other sites

Έχει συνταρακτικά γρήγορη φόρτιση ωστόσο.
Και που να είχε και QC4 φορτιστή στην συσκευασία (αντί για 3).

:-)

 

from my Mi8

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η xiaomi θα μας τρελάνει

Προσπαθούσα από εχτές να πάω από stable σε deb ρομ και δεν έκανε δουλειά

Σήμερα ξαφνικά πήγε

Γενικά τα έχουν κάνει λίγο μπαχαλο με το mi 8

Link to comment
Share on other sites

Μήπως η τόσο γρήγορη φόρτιση φθείρει την μπαταρία πιο γρήγορα? Μήπως θα ήταν καλύτερα όταν το αφήνουμε το βράδυ και δεν το βιαζόμαστε να χρησιμοποιούμε έναν απλό φορτιστή ή δεν έχει καμία σημασία?
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Μήπως η τόσο γρήγορη φόρτιση φθείρει την μπαταρία πιο γρήγορα? Μήπως θα ήταν καλύτερα όταν το αφήνουμε το βράδυ και δεν το βιαζόμαστε να χρησιμοποιούμε έναν απλό φορτιστή ή δεν έχει καμία σημασία?
Όλο το βράδυ... ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Εάν βρεις κάναν φορτιστή με 1,5Α σταθερό είσαι μπόμπα.

Το QC εγώ εγώ το χρησιμοποιώ μόνο όταν βιάζομαι. Αλλιώς... το βάζω στο PC σε μία θύρα 1,5Α και φορτίζει κανονικά.

Εαν πας σε λύσεις 0,5 ή 1Α θα δεις ότι η μπαταρία σου δεν θα έχει την ίδια απόδοση.

Το 1,5Α είναι το ελάχιστο για να "ξυπνήσει" όλα τα ηλεκτρόνια και να πάρεις την μέγιστη δυνατή χωρητικότητα.

 

Προσπάθησε να φορτίζεις 20-80% και όσο το δυνατόν κρύα. Δηλαδή εκτός θηκών (το καλοκαίρι οι θήκες ανεβάζουν κατακόρυφα την θερμοκρασία κατά την φόρτιση) και όχι εκτεθειμένα στον ήλιο κλπ.

 

from my Mi8

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Και που να είχε και QC4 φορτιστή στην συσκευασία (αντί για 3).

:-)

 

from my Mi8

 

Έχεις να προτείνεις κάνα λινκ; Αν έχει και σετ με κάνα μακρύ καλώδιο (>1μ) ακόμα καλύτερα.

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Πριν καν παραλάβω ένα Mi 8 Global version για να αντικαταστήσω το OnePlus 5 μου (παραλαμβάνω προς τα μέσα της άλλης εβδομάδας), ήδη φοβάμαι μήπως το μετανιώσω.

 

Θεωρώ ΤΕΡΑΣΤΙΟ φιάσκο την υπόθεση με τα μπρικαρίσματα. Η Xiaomi, προκειμένου να χτυπήσει τους "παράτυπους" μεταπωλητές κινέζικων συσκευών προς τη διεθνή αγορά, εκδικείται τους αγοραστές των προϊόντων της. Ενώ η συσκευή είχε σχεδιαστεί εξ αρχής να μη κλειδώνει bootloader με ROM άλλης περιοχής, η εταιρία, αντί να το γνωστοποιήσει πριν ή έστω ταυτόχρονα με την κυκλοφορία της, άφησε να περάσουν μήνες ολόκληροι (και να πουληθεί μεγάλος αριθμός συσκευών), μέχρι να εκδώσει τις πρόσφατές -ΓΕΛΟΙΕΣ- δήθεν "διευκρινιστικές" ανακοινώσεις, αφού προηγουμένως αρκετοί αγοραστές έμειναν με το μπρίκι στο χέρι...

 

Το κερασάκι στην τούρτα είναι οι αναφορές από κάποιους χρήστες για διαφοροποίηση της ποιότητας της φωτογραφικής μεταξύ China/Global και Oreo/Pie.

Link to comment
Share on other sites

Πριν καν παραλάβω ένα Mi 8 Global version για να αντικαταστήσω το OnePlus 5 μου (παραλαμβάνω προς τα μέσα της άλλης εβδομάδας), ήδη φοβάμαι μήπως το μετανιώσω.

 

Θεωρώ ΤΕΡΑΣΤΙΟ φιάσκο την υπόθεση με τα μπρικαρίσματα. Η Xiaomi, προκειμένου να χτυπήσει τους "παράτυπους" μεταπωλητές κινέζικων συσκευών προς τη διεθνή αγορά, εκδικείται τους αγοραστές των προϊόντων της. Ενώ η συσκευή είχε σχεδιαστεί εξ αρχής να μη κλειδώνει bootloader με ROM άλλης περιοχής, η εταιρία, αντί να το γνωστοποιήσει πριν ή έστω ταυτόχρονα με την κυκλοφορία της, άφησε να περάσουν μήνες ολόκληροι (και να πουληθεί μεγάλος αριθμός συσκευών), μέχρι να εκδώσει τις πρόσφατές -ΓΕΛΟΙΕΣ- δήθεν "διευκρινιστικές" ανακοινώσεις, αφού προηγουμένως αρκετοί αγοραστές έμειναν με το μπρίκι στο χέρι...

 

Το κερασάκι στην τούρτα είναι οι αναφορές από κάποιους χρήστες για διαφοροποίηση της ποιότητας της φωτογραφικής μεταξύ China/Global και Oreo/Pie.

δηλαδή όλα τα mi8 global version από bangood και gearbest είναι υποψήφια να μπρικαρουν?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή όλα τα mi8 global version από bangood και gearbest είναι υποψήφια να μπρικαρουν?

OXI.

Αρκεί να είναι πραγματικά Global Version (κόκκινο αυτοκόλλητο στο πλάι) και όχι China Version με περασμένη Global Rom.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά είναι υποψήφια για Μπρικ αν πάει να επέμβει ο χρήστης χωρίς να ξέρει τι κάνει

Όσο για τον πανικό που έφερε το ποστ στο ευρωπαϊκό φόρουμ της xiaomi απλά τον θεωρώ υπερβολικο

Τα κινητά που είναι για Κίνα και φοράνε global rom με πλάγιο τρόπο πάντα ήταν θέμα

Έχω δει με τα μάτια μου 3 mix2 που μετά από ρπεναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων έκανα συνέχεια restart . Έφτιαξαν μόνο με άνοιγμα του κινητό και επέμβαση με test point και edl mode

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κινητά είναι υποψήφια για Μπρικ αν πάει να επέμβει ο χρήστης χωρίς να ξέρει τι κάνει

Αυτό εξυπακούεται! Εδώ μιλάμε για ανθρώπους που ξέρανε 100% τί κάνανε (κάνανε...ότι έκαμναν τόσα χρόνια) και πήρανε μπρίκι.

Αυτός που δεν ξέρει...δεν το πειράζει! Αυτό νομίζω έχει γίνει σαφέστατο πλέον!

 

Το γενικό συμπέρασμα για τους "άσχετους" ή αυτούς που δεν το παίζουν στα δάχτυλα είναι : Global Versio και ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στα πισωγυρίσματα (εφόσον αποφασίσουν να το πειράξουν).

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εξυπακούεται! Εδώ μιλάμε για ανθρώπους που ξέρανε 100% τί κάνανε (κάνανε...ότι έκαμναν τόσα χρόνια που ξέρανε την xiaomi) και πήρανε μπρίκι.
Και αυτοί δεν θα τα μπρικάρανε αν η γυφτο-XIAOMI είχε ενημερώσει για την αλλαγή.... Έκανε την αλλαγή με το ARB και το China/Global rom κλείδωμα και ενημέρωσε μετά από μήνες..... αντί να κάνει το ανάποδο!

 

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Η !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...