Jump to content

Xiaomi Mi Mix 2S


manwlis77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι κινητήρα ρε παιδιά δουλευόμαστε μεταξύ μας:(.Με mioui rom ούτε ειδοποιήσεις δεν έχουμε απο βασικές εφαρμογές. Θα πρέπει να ρυθμίσεις να είναι οι εφαρμογές συνεχώς ανοιχτές και η μπαταρία πάει περίπατο ούτε μέρα δεν βγάζει.Πρέπει να ξεκλειδώσεις και να βάλεις Coustom rom με ότι αυτό συνεπάγεται την σημερινή εποχή που το κινητό είναι πορτοφόλι.Απλά πράγματα.
Link to comment
Share on other sites

Τι κινητήρα ρε παιδιά δουλευόμαστε μεταξύ μας:(.Με mioui rom ούτε ειδοποιήσεις δεν έχουμε απο βασικές εφαρμογές. Θα πρέπει να ρυθμίσεις να είναι οι εφαρμογές συνεχώς ανοιχτές και η μπαταρία πάει περίπατο ούτε μέρα δεν βγάζει.Πρέπει να ξεκλειδώσεις και να βάλεις Coustom rom με ότι αυτό συνεπάγεται την σημερινή εποχή που το κινητό είναι πορτοφόλι.Απλά πράγματα.

Το συνηθισμένο πρόβλημα του miui σε όλα της τα τηλέφωνα που δεν ιδρώνει το αυτή της χρόνια τώρα

Link to comment
Share on other sites

Σε πιο παλιά συσκευή που είχα δεν υπήρχε τόσο μεγάλο πρόβλημα Με αυτη δεν περνά καμιά ειδοποίηση.

 

Λίγα post πιο πίσω παρέθεσα τον τρόπο που έλυσα το θέμα των ειδοποιήσεων. Σε άλλες μάρκες κινητών οι ειδοποιήσεις έρχονται by default, αλλά για μια τέτοια φοβερή συσκευή χαλάλι το δεκάλεπτο που έφαγα για να την στρώσω. Μπαταρία με φουλ 4g όλη μέρα+gps+μουσική το βράδυ γυρίζω σπίτι με ένα 20%. Επίσης έχω voda+cosmote και έχω και volte και vowifi. Τι άλλο να ζητήσουμε από μια συσκευή?

Edited by kostas701
Link to comment
Share on other sites

Λίγα post πιο πίσω παρέθεσα τον τρόπο που έλυσα το θέμα των ειδοποιήσεων. Σε άλλες μάρκες κινητών οι ειδοποιήσεις έρχονται by default, αλλά για μια τέτοια φοβερή συσκευή χαλάλι το δεκάλεπτο που έφαγα για να την στρώσω. Μπαταρία με φουλ 4g όλη μέρα+gps+μουσική το βράδυ γυρίζω σπίτι με ένα 20%. Επίσης έχω voda+cosmote και έχω και volte και vowifi. Τι άλλο να ζητήσουμε από μια συσκευή?
Nα τα κάνει όλα και σε καλή τιμή. Και να μην κάνουμε εμείς τίποτα. Χα χα χα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λίγα post πιο πίσω παρέθεσα τον τρόπο που έλυσα το θέμα των ειδοποιήσεων. Σε άλλες μάρκες κινητών οι ειδοποιήσεις έρχονται by default, αλλά για μια τέτοια φοβερή συσκευή χαλάλι το δεκάλεπτο που έφαγα για να την στρώσω. Μπαταρία με φουλ 4g όλη μέρα+gps+μουσική το βράδυ γυρίζω σπίτι με ένα 20%. Επίσης έχω voda+cosmote και έχω και volte και vowifi. Τι άλλο να ζητήσουμε από μια συσκευή?
Κανετε ρυθμύσεις σε μια συσκευή και δεν ξερεται γιατι τις κάνετε και τι αποτέλεσμα εχει.Με εφαρμογές να τρέχουν μονίμως στο παρασκήνιο η μπαταρία φευγει νεράκι έκτός και αν στη σημερινή εποχή γυρίσουμε στο 2010 που κλειναμε 3g και βαζαμε gsm σχετικά με το 4g, gps κλπ.Το πρόβλημα το εχει το λειτουργικό.Αλλα όπως και νάχει αν σκάς κάμποσα ευρώπουλα για συσκευή τουλάχιστον να κάνει τα βασικά.
Link to comment
Share on other sites

Τι κινητήρα ρε παιδιά δουλευόμαστε μεταξύ μας:(.Με mioui rom ούτε ειδοποιήσεις δεν έχουμε απο βασικές εφαρμογές. Θα πρέπει να ρυθμίσεις να είναι οι εφαρμογές συνεχώς ανοιχτές και η μπαταρία πάει περίπατο ούτε μέρα δεν βγάζει.Πρέπει να ξεκλειδώσεις και να βάλεις Coustom rom με ότι αυτό συνεπάγεται την σημερινή εποχή που το κινητό είναι πορτοφόλι.Απλά πράγματα.

 

Σιγα το πρόβλημα...2-3 εφαρμογες που θελω notifications και τραβάνε ζόρια με το miui, τους βαζω το power saving σε "no restricted" και κλειδάκι στον task manager ,αυτό ηταν τελος. 2 λεπτά σου παίρνει να το κανεις. Η μπαταρία δεν εχει καμια διαφορα μετα απο αυτο. Τελος της ημέρας και δύσκολα πεφτω κατω απο 40%.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα το πρόβλημα...2-3 εφαρμογες που θελω notifications και τραβάνε ζόρια με το miui, τους βαζω το power saving σε "no restricted" και κλειδάκι στον task manager ,αυτό ηταν τελος. 2 λεπτά σου παίρνει να το κανεις. Η μπαταρία δεν εχει καμια διαφορα μετα απο αυτο. Τελος της ημέρας και δύσκολα πεφτω κατω απο 40%.

Δηλαδή τρέχουν οι εφαρμογές μονίμως στο παρασκήνιο και δεν υπάρχει διαφορά στη μπαταρία. Οκ ότι πείτε παιδιά είμαστε και εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τρέχουν οι εφαρμογές μονίμως στο παρασκήνιο και δεν υπάρχει διαφορά στη μπαταρία. Οκ ότι πείτε παιδιά είμαστε και εκτός θέματος.
Όχι βέβαια. Απλά δεν τις ακουμπάει ο miui battery saver. Το process management του native android δουλεύει κανονικά( μαζί με doze mode κτλ). Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως δούλευει το battery saver?

 

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk

Edited by sfortis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Μέσα Οκτώβρη MIUI 11

η κανονική έκδοση θα βγει στα μέσα Οκτώβρη. Γνωρίζουμε κι από τώρα ποια κινητά θα την έχουν και από πότε:

Mi 9

Mi 9 Explorer

Mi 9 SE

Mi Mix 3

Mi Mix 2S

Mi 8

Mi 8 Youth

Mi 8 Explorer Edition

Mi 8 In-display Fingerprint Edition

Mi 8 SE

Mi Max 3

Redmi K20 Pro

Redmi K20 Pro Premium Edition

Redmi K20

Redmi Note 7

Redmi Note 7 Pro

Redmi 7

https://www.angroid.gr/android/ti-allages-fernei-i-miui-11-tis-xiaomi-kai-poia-kinita-tha-tin-paroyn-prota

Link to comment
Share on other sites

Μέσα Οκτώβρη MIUI 11

η κανονική έκδοση θα βγει στα μέσα Οκτώβρη. Γνωρίζουμε κι από τώρα ποια κινητά θα την έχουν και από πότε:

Mi 9

Mi 9 Explorer

Mi 9 SE

Mi Mix 3

Mi Mix 2S

Mi 8

Mi 8 Youth

Mi 8 Explorer Edition

Mi 8 In-display Fingerprint Edition

Mi 8 SE

Mi Max 3

Redmi K20 Pro

Redmi K20 Pro Premium Edition

Redmi K20

Redmi Note 7

Redmi Note 7 Pro

Redmi 7

https://www.angroid.gr/android/ti-allages-fernei-i-miui-11-tis-xiaomi-kai-poia-kinita-tha-tin-paroyn-prota

Ελπίζω μαζί με το miui 11 να πάρει και android 10. Πάντως ήδη κυκλοφορεί beta rom με miui 11 αλλά με pie, οπτικά φαίνεται πιο ωραία. Πάντως αυτό το κινητό μάλλον πρώτα θα ψοφήσει και μετά θα το αλλάξω, είναι πολύ smooth σε ότι κι αν του κάνεις. Έχει και καλή κοινότητα στο xda, ήδη υπάρχουν android 10 roms.

Edited by kostas701
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση, η μπαταρία είναι πολύ καλύτερη ή είναι ιδέα μου?
Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το κινητό μάλλον πρώτα θα ψοφήσει και μετά θα το αλλάξω, είναι πολύ smooth σε ότι κι αν του κάνεις. Έχει και καλή κοινότητα στο xda, ήδη υπάρχουν android 10 roms.

Έχω αλλάξει δεκάδες τηλέφωνα, κυρίως από την xiaomi, κι αυτό είναι ότι καλύτερο έχω κρατήσει, τόσο από ομορφιά όσο και από επιδόσεις σε όλους τους τομείς.

Ο μόνος λόγος που το έδωσα και τις δύο φορές που το πήρα, ήταν η μπαταρία και μόνο αυτή..

 

Με την τελευταία αναβάθμιση, η μπαταρία είναι πολύ καλύτερη ή είναι ιδέα μου?

Τέτοια λέγε να αρχίσω να το ξαναψαχνω.

 

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

 

Είναι βασισμένο σε android 10 ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την τελευταία αναβάθμιση, η μπαταρία είναι πολύ καλύτερη ή είναι ιδέα μου?

 

3 ώρες YouTube, 7 ώρες 4g, δύο ώρες παιχνίδια και gps και η μπαταρία είναι 45-50%. Χωρίς να είμαι ειδικός, για τις ανάγκες μου καλά κρατάει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν το update ημουν με 40-50% μπαταρία οταν το έβαζα το βράδυ για φόρτιση. Εντελώς ευχαριστημένος απο την συσκευή και απο την μπαταρία. Πάντα κάνω deboat ομως, με τον γνωστό τρόπο (adb pm uninstall).

Θα δω αν με το update εχει διαφορα.

 

Βλέπω ακόμα να το κρατάω 1-2 χρονιάκια ανετα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν το update ημουν με 40-50% μπαταρία οταν το έβαζα το βράδυ για φόρτιση. Εντελώς ευχαριστημένος απο την συσκευή και απο την μπαταρία. Πάντα κάνω deboat ομως, με τον γνωστό τρόπο (adb pm uninstall).

Θα δω αν με το update εχει διαφορα.

 

Βλέπω ακόμα να το κρατάω 1-2 χρονιάκια ανετα.

 

Ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου και επίσης τελείως απροβλημάτιστο. Debloat πως κάνεις; Δ'ωσε μας τα φώτα σου...

Τιμή σ' εκείνους όπου στην ζωή των, ώρισαν και φυλάγουν Θερμοπύλες.
Link to comment
Share on other sites

Ότι καλύτερο έχω πιάσει στα χέρια μου και επίσης τελείως απροβλημάτιστο. Debloat πως κάνεις; Δ'ωσε μας τα φώτα σου...

https://forum.xda-developers.com/redmi-5/how-to/guide-remove-stock-apps-root-t3829593

Δίνουμε την εντολή, η οποία θα μας απαντήσει με το ID της συσκευής μας:

adb devices

Για να μπούμε στο εσωτερικό τερματικό του Android δίνουμε την εντολή:

adb shell

Για να δούμε τις εφαρμογές που έχουμε εγκαταστήσει στη συσκευή μας, δίνουμε την εντολή:

pm list packages

Στη λίστα θα παρατηρήσουμε ότι στα ονόματα των πακέτων περιλαμβάνεται συνήθως η ονομασία του

δημιουργού (google, samsung, miui, oneplus κλπ.). Μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε δίνοντας την ίδια

εντολή, αυτή τη φορά όμως θα σημειώσουμε και μία λέξη κλειδί που τις συνδέει όλες.

Αν θέλω να απεγκαταστήσω τις εφαρμογές της google, xiaomi miui οπότε θα δώσω την εντολή

pm list packages | grep google

pm list packages | grep xiaomi

pm list packages | grep miui

Για να απεγκαταστήσουμε τέλος την εφαρμογή που θέλουμε, δίνουμε την ακόλουθη εντολή:

pm uninstall -k --user 0 com.google.android.................

μερικά δείγματα εντολών προσέχουμε τι απεγκαταστουμε!!!

pm uninstall -k --user 0 com.google.android.marvin.talkback

pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.simactivate.service

pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.micloud.sdk

pm uninstall -k --user 0 com.miui.bugreport

pm uninstall -k --user 0 com.miui.videoplayer

pm uninstall -k --user 0 com.miui.notes

pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.discover

pm uninstall -k --user 0 com.miui.weather2

pm uninstall -k --user 0 com.miui.providers.weather

pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.mirecycle

pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.payment

pm uninstall -k --user 0 com.mipay.wallet.id

pm uninstall -k --user 0 com.mipay.wallet.in

pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.midrop

pm uninstall -k --user 0 com.miui.micloudsync

pm uninstall -k --user 0 com.miui.cloudbackup

pm uninstall -k --user 0 com.miui.cloudservice

pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.account

pm uninstall -k --user 0 com.mi.android.globalFileexplorer

pm uninstall -k --user 0 com.android.browser

pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.mipicks

pm uninstall -k --user 0 com.miui.miwallpaper

pm uninstall -k --user 0 com.xiaomi.scanner

pm uninstall -k --user 0 com.miui.screenrecorder

pm uninstall -k --user 0 com.facebook.appmanager

pm uninstall -k --user 0 com.facebook.services

pm uninstall -k --user 0 com.miui.daemon

pm uninstall -k --user 0 com.miui.yellowpage

pm uninstall -k --user 0 com.miui.vsimcore

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς από που θα μπορούσα να αγοράσω μπαταρία για το mix 2s;;

Θα ήθελα από το εσωτερικό εάν είναι δυνατόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχουμε κάποιο νεώτερο για τη διάθεση του miui 11 στο mix 2s? Έλεγα μήπως ήρθε όπως στα poco με αλλαγή του region αλλά ακόμα τίποτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κάποιο νεώτερο για τη διάθεση του miui 11 στο mix 2s? Έλεγα μήπως ήρθε όπως στα poco με αλλαγή του region αλλά ακόμα τίποτα.
Τίποτα για την ώρα. Μάλλον στην πρώτη βδομάδα του Νοέμβρη θα έρθει όπως είχα διαβάσει κάπου πριν μερικές μέρες.

 

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

EU και XTRV υπάρχει εδώ και πολύ καιρό MIUI 11 με ανδροιδ Q Edited by sso

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...