Jump to content

OnePlus 6


TAZ_DEV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εν μέρη συμφωνώ. Για τον μέσο χρήστη το κινητό είναι τρομερό και δεν χρειάζεται τίποτα. Υπάρχουμε όμως κι εμείς οι άρρωστοι που αν δεν δοκιμάσουμε διάφορα καλουδια δεν ησυχάζουμε. Προσωπικά προέρχομαι από Nexus στο οποίο έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα.

Πάντως ακόμα κρατιέμαι και προς το παρόν μόνο bootloader ξεκληδωσα και φυσικά root. Χωρίς root καλύτερα να μην έχω smartphone.

 

You tapatalking to me?

Και εγώ έρχομαι από Nexus, έχω custom Rom σε όλα τα τάμπλετ,κινητά, tv boxes που έχω πιάσει, αλλά αυτό το κινητό απλά δεν την χρειάζεται.

Μόνο ροοτ, 2-3 modules και τέλος.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έρχομαι από Nexus, έχω custom Rom σε όλα τα τάμπλετ,κινητά, tv boxes που έχω πιάσει, αλλά αυτό το κινητό απλά δεν την χρειάζεται.

Μόνο ροοτ, 2-3 modules και τέλος.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Οσο αναβαινει το επιπεδο customization θες τοσο πιο απαραίτητο το root,και δεν σημαινει απαραιτητα με custom rom να εισαι,και εγω προτιμω Oxygen αλλα να εχω τα extra καλουδια,mod and tweaks το αναγκαίο debloat,full substratum theme και κομπλέ είμαι.

πχ xXx No limits magisk rom σου παρεχει ολα σε ενα νοικοκοιρεμενα με επιπεδο debloat που θες και καμια 20αρια mod-tweaks και παραμενεις stock σε Oxygen.

Αν δεν σε νοιάζει το extra και σου κανει οτι μαμα σου παρέχεται κάθεσαι στα αυγά σου.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις θεμα με αποσυνδεσεις σε wifi δικτυο με disabled SSID Broadcast? δηλωνω το δικτυο στο κινητο αλλα παραμενει saved.

μονο οταν κανω το wifi broadcast enabled στο router μπορω να συνδεθω...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έρχομαι από Nexus, έχω custom Rom σε όλα τα τάμπλετ,κινητά, tv boxes που έχω πιάσει, αλλά αυτό το κινητό απλά δεν την χρειάζεται.

Μόνο ροοτ, 2-3 modules και τέλος.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Για το root καμμια διαφωνια αλλα αυτο το ψαξιμο με διαφορες custom rom δεν το καταλαβαινω.

Link to comment
Share on other sites

Για το root καμμια διαφωνια αλλα αυτο το ψαξιμο με διαφορες custom rom δεν το καταλαβαινω.
Oι custom Rom χρειάζονται σε όσες συσκευές έρχονται με φορτωμένες στοκ ΡΟΜ.

Ειδικά τα κινέζικα το έχουν παραχεσει. Έχουν άπειρη σαβούρα από εφαρμογές που δεν χρειαζόμαστε, που και αν τις αφαιρέσουμε χειροκίνητα, πάλι η συσκευή δεν είναι 100% λειτουργική.

 

Εκεί βοηθάει μια custom Rom που εκτός από το ότι έρχεται μόνο με τα αναγκαία, συνήθως έχουν και πολλά έξτρα για βελτίωση Ram, CPU κλπ.

 

Τι να τα κάνεις όλα αυτά λοιπόν στο ΟΡ6 που το εργοστάσιο απλά σπέρνει.

Τώρα αν θες και 2-3 έξτρα πράγματα, τα περνάς μέσω Magisk και τέλος.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Οσο αναβαινει το επιπεδο customization θες τοσο πιο απαραίτητο το root,και δεν σημαινει απαραιτητα με custom rom να εισαι,και εγω προτιμω Oxygen αλλα να εχω τα extra καλουδια,mod and tweaks το αναγκαίο debloat,full substratum theme και κομπλέ είμαι.

πχ xXx No limits magisk rom σου παρεχει ολα σε ενα νοικοκοιρεμενα με επιπεδο debloat που θες και καμια 20αρια mod-tweaks και παραμενεις stock σε Oxygen.

Αν δεν σε νοιάζει το extra και σου κανει οτι μαμα σου παρέχεται κάθεσαι στα αυγά σου.

 

Έχω να δουλέψω το sustratum από το nexus 5x...

Απλά κατεβάζω την εφαρμογή από το store? Λίγο που εψαξα στο XDA δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Άμα θέλω να γυρίσω σε στοκ θέμα είναι εύκολο?

Σορρυ αλλά τα έχω ψιλό ξεχάσει μετά από 3 χρόνια σχεδόν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να δουλέψω το sustratum από το nexus 5x...

Απλά κατεβάζω την εφαρμογή από το store? Λίγο που εψαξα στο XDA δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.

Άμα θέλω να γυρίσω σε στοκ θέμα είναι εύκολο?

Σορρυ αλλά τα έχω ψιλό ξεχάσει μετά από 3 χρόνια σχεδόν.

Κατεβάσεις την εφαρμογή απο store και μετά εγκαθιστάς θέματα στη βιβλιοθήκη του substratum και ακολουθείς την διαδικασία που αναφέρει το εκάστοτε theme που ειναι κοινό για ολα.

 

Εδω οδηγιες

 

INSTALLATION INSTRUCTIONS:

 

1 - Download and Open the Theme

2 - Open Substratum app

3 - Click on Android 9 Pie Oxygen

4 - Inside whtaever theme you had already installed you can click on the overlays that you would like to install (keep in mind that some apps, mainly Android system, have different variants that you can choose)

5 - Click the floating button down the bottom and select "Build & Enable"to install it

6 - Once that finishes compiling/installing with no errors, Restart your Device

7 - Go now again to substratum theme and at the bottom of the substratum app go to "Manager" and find the aspect that you installed at 5 step and press the floating button bottom right and select "Enable selected"

7 - Enjoy

 

https://www.xda-developers.com/substratum-hub/

 

Απλα προσέχεις τα θέματα που εγκαθιστάς να ειναι συμβατά με Oxygen διαβάζοντας αναλυτικά την περιγραφή σε play store.

Stock εύκολα γυρίζεις ειτε με msn tool https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/tool-msmdownloadtool-v4-0-international-t3798892 ειτε με την διαδικασία περιγράφετε εδω post 11.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6t/how-to/guide-oneplus-6t-unlock-bootloader-t3851789

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να βρω κάπου το original tempered glass,γιατί ψάχνω και δε μπορώ να το βρω πουθενά..

 

Αυτό δεν είναι;

https://www.play247.gr/index.php?referrer=true&main_page=product_info&products_id=203305

 

 

You tapatalking to me?

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Στο app του Stoiximan δεν μου παιζει fullscreen τα παιχνιδια.

Το εχει παρατηρησει αλλος?

Το κανει και στο 6t...

 

Και εγώ το ίδιο θέμα, μόνο από browser παίζει κανονικά

 

Display>App display in fullscreen

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ξέρει κανείς εάν στην 9.0.3 δουλεύει το WiFiCalling ΧΩΡΙΣ ROOT (κάνοντας το κολπάκι του XDA);

Στην προηγούμενη δεν δούλευε (σήμανση έδειχνε αλλά εάν η SIM ήταν κλειστή...κλήση δεν έκαμνε)

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ξέρει κανείς εάν στην 9.0.3 δουλεύει το WiFiCalling ΧΩΡΙΣ ROOT (κάνοντας το κολπάκι του XDA);

 

Στην προηγούμενη δεν δούλευε (σήμανση έδειχνε αλλά εάν η SIM ήταν κλειστή...κλήση δεν έκαμνε)

Και εγώ χωρίς root είμαι για πρώτη φορά και μια χαρά δουλεύει ακόμα και με λειτουργία πτήσης όπως και στις προηγούμενες εκδόσεις...

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by djtutis
Link to comment
Share on other sites

Display>App display in fullscreen

 

Εμένα ήδη ήταν αυτή η ρύθμιση, δυστυχως δεν έφτιαξε σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χωρίς root είμαι για πρώτη φορά και μια χαρά δουλεύει ακόμα και με λειτουργία πτήσης όπως και στις προηγούμενες εκδόσεις...

g@motΩ! Εγώ όταν έκλεινα την sim (το έβαζα airplane mode και μετά άνοιγα wifi) δεν έκαμνε κλήση! :confused:

Θα το δοκιμάσω πάλι. Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ήδη ήταν αυτή η ρύθμιση, δυστυχως δεν έφτιαξε σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια!

λογικα ειναι στο default ολα, πρεπει να το βαλεις σε fullscreen. εμενα δεν ηταν καμια εφαρμογη σε fullscreen εκει (δε χρησιμοποιω stoiximan)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάσεις την εφαρμογή απο store και μετά εγκαθιστάς θέματα στη βιβλιοθήκη του substratum και ακολουθείς την διαδικασία που αναφέρει το εκάστοτε theme που ειναι κοινό για ολα.

 

Εδω οδηγιες

 

INSTALLATION INSTRUCTIONS:

 

1 - Download and Open the Theme

2 - Open Substratum app

3 - Click on Android 9 Pie Oxygen

4 - Inside whtaever theme you had already installed you can click on the overlays that you would like to install (keep in mind that some apps, mainly Android system, have different variants that you can choose)

5 - Click the floating button down the bottom and select "Build & Enable"to install it

6 - Once that finishes compiling/installing with no errors, Restart your Device

7 - Go now again to substratum theme and at the bottom of the substratum app go to "Manager" and find the aspect that you installed at 5 step and press the floating button bottom right and select "Enable selected"

7 - Enjoy

 

https://www.xda-developers.com/substratum-hub/

 

Απλα προσέχεις τα θέματα που εγκαθιστάς να ειναι συμβατά με Oxygen διαβάζοντας αναλυτικά την περιγραφή σε play store.

Stock εύκολα γυρίζεις ειτε με msn tool https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/how-to/tool-msmdownloadtool-v4-0-international-t3798892 ειτε με την διαδικασία περιγράφετε εδω post 11.

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6t/how-to/guide-oneplus-6t-unlock-bootloader-t3851789

 

Ωραίος, ευχαριστώ!

Στοκ θέμα της oxygen εννοώ όχι στοκ ρομ.

Δηλαδή πως κάνω disable το θέμα από το substratum.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω εδώ και 1 μήνα το Α6000 με Oxygen, no root.

Όταν έχω εισερχόμενη κλήση, ξεκινάει να δονείται το κινητό και μετά από 2-3 δευτερόπλεπτα ξεκινάει και να ακούγεται και ο ήχος κλήσης (ringtone) το οποίο είναι το default.

 

Ξέρετε γιατί υπάρχει αυτή η υστέρηση; Διορθώνεται;

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια που κάνει recording. Λες να είναι αυτό; Θα τη βγάλω και θα δοκιμάσω να δω τι παίζει.

Θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ

OnePlus 6, A6000
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, ευχαριστώ!

Στοκ θέμα της oxygen εννοώ όχι στοκ ρομ.

Δηλαδή πως κάνω disable το θέμα από το substratum.

Ξανά κάνεις βήμα 7 και πατάς uninstall selected και στο γυρνάει stock οτιδήποτε εχεις themaρει.

Πχ δες εδώ που έχει themaρει Gmail.

Αν θέλω να γυρίσω σε stock κατάστασης της εφαρμογής το τικαρω και πατάω uninstall.

 

2b49f13c49fbaae5f779f85a8315fff3.jpg

 

Αντίστοιχα enable selected αν θες να themaρεις οτιδήποτε έχεις επιλέξει στο βήμα 4.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ξανά κάνεις βήμα 7 και πατάς uninstall selected και στο γυρνάει stock οτιδήποτε εχεις themaρει.

Πχ δες εδώ που έχει themaρει Gmail.

Αν θέλω να γυρίσω σε stock κατάστασης της εφαρμογής το τικαρω και πατάω uninstall.

 

2b49f13c49fbaae5f779f85a8315fff3.jpg

 

Αντίστοιχα enable selected αν θες να themaρεις οτιδήποτε έχεις επιλέξει στο βήμα 4.

 

με ποιο θέμα έχεις αλλάξει τα εικονίδια στην statusbar?

1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

με ποιο θέμα έχεις αλλάξει τα εικονίδια στην statusbar?

 

Δεν είναι από oneplus συσκευή.

Αλλά εδώ τα θέματα που χρησιμοποιουσα και σε oneplus όπου έχεις πληθώρα επιλογών σε διαφορετικά status bar icons.

 

0c82223b9d8aec44bbab0041f86e1ce2.jpg

 

Βάλε και το Ozone themes που επίσης έκανα χρήση.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Την βοήθεια σας....

Έχει εγκατάσταση κάποιος την miui

https://forum.xda-developers.com/oneplus-6/development/rom-miui-10-pie-8-11-23-t3876955

?

Καπου λέει στην εγκατάσταση Mount Vendor τι πρέπει ναι κάνουμε?

Oneplus 6
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to OnePlus 6

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...