Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα ο Chrome τα τίναξε τα πέταλα.

Μου κόλλησε το κινητό 3 φορές μέχρι που τον απεγκατεστησα.

 

Γνωρίζω πως και σε άλλες συσκευές έχει ορισμένα μικροκολληματα αλλά σήμερα πραγματικά με εκνεύρισε γιατί ότι και αν έκανα (cache ξεcache force stop κλπ) κολλούσε απίστευτα!

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Κανένα απόλυτος.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Ok φίλε ευχαριστώ
Σήμερα ο Chrome τα τίναξε τα πέταλα.

Μου κόλλησε το κινητό 3 φορές μέχρι που τον απεγκατεστησα.

 

Γνωρίζω πως και σε άλλες συσκευές έχει ορισμένα μικροκολληματα αλλά σήμερα πραγματικά με εκνεύρισε γιατί ότι και αν έκανα (cache ξεcache force stop κλπ) κολλούσε απίστευτα!

Είναι πρόβλημα γενικό σε πολλά κινητά με Android 10, σε κάποιο update θα στρώσει
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ πως θα ταν καλύτερα να απαλλαγούμε από τη Google. ακόμα και το YouTube τρώει ζόρια και απ ότι καταλαβαίνω ίσως και να γίνονται κάποια πράγματα εσκεμμένα απέναντι στη huawei.

Να πω την αλήθεια πάντως μιας που χω και το p40 lite κινητό χωρίς Google services και τη σχετική σαβούρα το κινητό πετάει και μιλάμε για τρελές αναμονες μπαταρίας... Μιλάμε για 17 ώρες SOT

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ πως θα ταν καλύτερα να απαλλαγούμε από τη Google. ακόμα και το YouTube τρώει ζόρια και απ ότι καταλαβαίνω ίσως και να γίνονται κάποια πράγματα εσκεμμένα απέναντι στη huawei.

Να πω την αλήθεια πάντως μιας που χω και το p40 lite κινητό χωρίς Google services και τη σχετική σαβούρα το κινητό πετάει και μιλάμε για τρελές αναμονες μπαταρίας... Μιλάμε για 17 ώρες SOT

 

Μονο με custom rom οπου εκει θα χασεις σε αυτονομια και καποια features οπως ταχεια φορτιση, υποστηριξη VoLTE-VoWiFi και κατι με τον ηχο σε ακουστικα usb-c.

 

Σήμερα ο Chrome τα τίναξε τα πέταλα.

Μου κόλλησε το κινητό 3 φορές μέχρι που τον απεγκατεστησα.

 

Γνωρίζω πως και σε άλλες συσκευές έχει ορισμένα μικροκολληματα αλλά σήμερα πραγματικά με εκνεύρισε γιατί ότι και αν έκανα (cache ξεcache force stop κλπ) κολλούσε απίστευτα!

 

Στην μπαρα διεθυνσεων του Chrome γραψε chrome://flags και στην σελιδα που θα ανοιξει γραψε video

Κανε disabled τα Hardware-accelerated video decode και Hardware-accelerated video encode

Πατα να κανει restart ο Chrome και δες αν σου ξανακολησει

Edited by PapaDarxon

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Ένας τρόπος να απεγκαταστησουμε ότι θεωρεί ο καθένας μας ως blotware στο κινητό του ή στο ταμπλετ του είναι ο εξης:

 

1. Κατεβάζουμε στον υπολογιστή μας το mini ADB από εδώ.

Και αφού το κάνουμε unzip το εγκαθιστούμε.

 

2. Πάμε στο κινητό μας και κάνουμε τα εξής.

 

Α. Ρυθμίσεις / σύστημα / πληροφορίες για το κινητό. Πατάμε αρκετές φορές πάνω στο αριθμό έκδοσης μέχρι να μας δώσει δικαίωμα προγραμματιστη.

 

Β. Πάμε πίσω στο ρυθμισεις / σύστημα / επιλογές για προγραμματιστη/ εντοπισμός σφαλμάτων usb. Το ενεργοποιούμε.

 

Γ. Συνδέουμε το κινητό με τον υπολογιστή στο παράθυρο που θα βγάλει πατάμε μεταφορά αρχείων.

 

Δ. Θα μας βγάλει νέο παράθυρο εάν επιτρέπουμε να έχει πρόσβαση ο υπολογιστές στο κινητό πατάμε ΟΚ.

 

3. Πάμε στον υπολογιστή και πάμε στο

Ο υπολογιστής μου / τοπικός δίσκος / αρχεία εφαρμογων x86 / minimal ADB and fastboot / cmd-here. Θα μας βγάλει ένα παράθυρο εντολών.

 

Στο κινητό θα ξαναβγάλει pop up παράθυρο να επιτρέπεται η πρόσβαση πατάμε ναι.

 

4. Γράφουμε στη γραμμή εντολών του ADB στον υπογιστη.

adb devices και πατάμε enter

Θα μας τρέξει 2 με 3 γραμμές και θα φανεί η συσκευή μας. Τότε γραφουμε

adb shell και θα τρέξει 1 με 2 γραμμές όπου θα γράψουμε την εξής εντολη

pm uninstall - k - - user 0 com.

 

Μετά το com συμπληρώνουν ένα από τα παρακάτω ανάλογα ποιο θέλουμε να διαγράψουμε.

 

Χάρτες....com.google.android.apps maps

Ταινίες google...com.google.android.videos

Σαρωτής καρτών....com.huawei.contactscamcard

Browser.... com huawei.browser

Πληκτρολόγιο swiftkey ...com.touchtype.swiftkey

Swiftkey factory settings....com.swiftkey.swiftkeyconfigurator

Μουσική google....com.google.android.music

Μηχανή κειμένου ...com.google.android.tts

Youtube... com google.android.youtube

Videoeditor... com.huawei.videoeditor

Messages... com.google.android.apps.messaging

Google drive ...com.google.android.apps.docs

Gmail...com.goigle.android.gm

Fb services....com.facebook.services

Fb manager...com.facebook.appmanager

Fb appinstaller...com.facebook.system

Duo....com.google.android.apps.tachyon

Chrome...com.android.chrome

 

Στο τέλος τελευταία εντολή δινουμε

reboot

Θα σβήσει και θα ξανά ανοίξει το κινητό μας. Χωρίς τις εφαρμογές που διωξαμε

 

Παρατηρήσεις.

1. Μετά από factory reset επανερχονται όλες αλλά μπορούμε και με εντολή να επαναφέρουμε οποία θέλουμε.

 

2. Μην απενεργοποιήσετε το πληκτρολόγιο η τον browser πριν κατεβάσετε και εγκαταστήσετε κάποιο άλλο αντίστοιχο πρόγραμμα της αρεσκείας σας.

 

3. Τα παραπάνω προγράμματα είναι ενδεικτικα και τα έχω διώξει εγώ αφού χρησιμοποιώ αλλά στη θέση τους.

 

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να βοήθησα. Είναι πιο πολύπλοκο να το γράψω πάρα να το κάνετε. Μην φοβοσαστε.

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ πως θα ταν καλύτερα να απαλλαγούμε από τη Google. ακόμα και το YouTube τρώει ζόρια και απ ότι καταλαβαίνω ίσως και να γίνονται κάποια πράγματα εσκεμμένα απέναντι στη huawei.

Να πω την αλήθεια πάντως μιας που χω και το p40 lite κινητό χωρίς Google services και τη σχετική σαβούρα το κινητό πετάει και μιλάμε για τρελές αναμονες μπαταρίας... Μιλάμε για 17 ώρες SOT

 

Το πρόβλημα είναι νομίζω ότι έχουμε ένα κινητό που είναι σα να τρέχουν μέσα του 2 λειτουργικά. 1 της google φυσικά και το 2ο της huawei που έχει τις δικές της υπηρεσίες και τρέχουν και αυτές στο παρασκήνιο. Εάν έχουμε και τις δικές μας εφαρμογές που ΔΕΝ γίνεται να ΜΗΝ τρέχουν στο παρασκήνιο όπως πχ κανένα gmail, viber, κλπ ε τότε η μπαταρία λογικό είναι να κρατάει μόνο μία ημέρα με wifi, κλπ.

Εγώ εντωμεταξύ δεν θα ήθελα να προβώ στην αναβάθμιση του 10. Διαβάζω διάφορα προβληματάκια. Από την άλλη όμως ΔΕΝ με αφήνει να μην το κάνω. Με ζαλίζει στην κυριολεξία! Ενώ είχα τις ρυθμίσεις απενεργοποιημένες για updates, ωστόσο τώρα όλο μου γράφει για λήψη και εγκατάσταση και αν πατήσω άκυρο μου το ξανά βγάζει. Μετά μου βγάζει αν συμφωνώ ή δεν συμφωνώ και είτε πατήσω το ένα, είτε το άλλο δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο. Πως μπορώ να απαλλαχτώ από αυτό βάσανο χωρίς root;

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι νομίζω ότι έχουμε ένα κινητό που είναι σα να τρέχουν μέσα του 2 λειτουργικά. 1 της google φυσικά και το 2ο της huawei που έχει τις δικές της υπηρεσίες και τρέχουν και αυτές στο παρασκήνιο. Εάν έχουμε και τις δικές μας εφαρμογές που ΔΕΝ γίνεται να ΜΗΝ τρέχουν στο παρασκήνιο όπως πχ κανένα gmail, viber, κλπ ε τότε η μπαταρία λογικό είναι να κρατάει μόνο μία ημέρα με wifi, κλπ.

Εγώ εντωμεταξύ δεν θα ήθελα να προβώ στην αναβάθμιση του 10. Διαβάζω διάφορα προβληματάκια. Από την άλλη όμως ΔΕΝ με αφήνει να μην το κάνω. Με ζαλίζει στην κυριολεξία! Ενώ είχα τις ρυθμίσεις απενεργοποιημένες για updates, ωστόσο τώρα όλο μου γράφει για λήψη και εγκατάσταση και αν πατήσω άκυρο μου το ξανά βγάζει. Μετά μου βγάζει αν συμφωνώ ή δεν συμφωνώ και είτε πατήσω το ένα, είτε το άλλο δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο. Πως μπορώ να απαλλαχτώ από αυτό βάσανο χωρίς root;

 

Αν δεν θες να κάνεις την ενημέρωση τότε η μόνη επιλογή σου είναι να το συνδέσεις με τον Η/Υ και μέσω adb εντολών να απενεργοποιησεις την εφαρμογή ενημέρωση συστήματος.

Έτσι όπως είσαι να ξέρεις ότι μια μέρα θα σου την κάνει την αναβάθμιση από μόνο του.

Ακόμα να ξέρεις ότι μέσω του hisuite της Huawei μπορείς να γυρίσεις στην 9.1 αν δεν σου αρέσει 10, απλά στο πισωγύρισμα θα σβήσει τα πάντα οπότε μεταφέρεις ότι χρήσιμο έχεις πριν γυρίσεις σε προηγούμενη έκδοση.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

 

Στην μπαρα διεθυνσεων του Chrome γραψε chrome://flags και στην σελιδα που θα ανοιξει γραψε video

Κανε disabled τα Hardware-accelerated video decode και Hardware-accelerated video encode

Πατα να κανει restart ο Chrome και δες αν σου ξανακολησει

 

Το δοκίμασα. Δεν έφαγε ξανά τόσο γερό σκάλωμα αλλά τα μικροκολληματα παραμένουν.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Δούλεψε τον θα στρώσει, πέρνα και το τελευταίο update... στο 1+ μου πάει σφαίρα και βελούδινα ταυτόχρονα..
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι νομίζω ότι έχουμε ένα κινητό που είναι σα να τρέχουν μέσα του 2 λειτουργικά. 1 της google φυσικά και το 2ο της huawei που έχει τις δικές της υπηρεσίες και τρέχουν και αυτές στο παρασκήνιο. Εάν έχουμε και τις δικές μας εφαρμογές που ΔΕΝ γίνεται να ΜΗΝ τρέχουν στο παρασκήνιο όπως πχ κανένα gmail, viber, κλπ ε τότε η μπαταρία λογικό είναι να κρατάει μόνο μία ημέρα με wifi, κλπ.

 

Εγώ εντωμεταξύ δεν θα ήθελα να προβώ στην αναβάθμιση του 10. Διαβάζω διάφορα προβληματάκια. Από την άλλη όμως ΔΕΝ με αφήνει να μην το κάνω. Με ζαλίζει στην κυριολεξία! Ενώ είχα τις ρυθμίσεις απενεργοποιημένες για updates, ωστόσο τώρα όλο μου γράφει για λήψη και εγκατάσταση και αν πατήσω άκυρο μου το ξανά βγάζει. Μετά μου βγάζει αν συμφωνώ ή δεν συμφωνώ και είτε πατήσω το ένα, είτε το άλλο δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο. Πως μπορώ να απαλλαχτώ από αυτό βάσανο χωρίς root;

 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην κάνεις την αναβάθμιση. Τα huawei mobile services υπήρχαν ανέκαθεν στα κινητά της huawei, κυρίως χρειάζονται για τις υπηρεσίες των εφαρμογών της Huawei, τουλάχιστον στο δικό μας κινητό.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Κάνε το update ποιος είναι ο λόγος να μην το κάνεις.

 

Ps: οι μπαταρίες κρατάνε μια μέρα εδώ και 15 χρόνια. Οι εποχές του 3310 έχουν περάσει χωρίς επιστροφή.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάνε το update ποιος είναι ο λόγος να μην το κάνεις.

 

Ps: οι μπαταρίες κρατάνε μια μέρα εδώ και 15 χρόνια. Οι εποχές του 3310 έχουν περάσει χωρίς επιστροφή.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

 

Μη το λες. χωρίς Google services ή stock Android τη ξεπερνάει

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Μη το λες. χωρίς Google services ή stock Android τη ξεπερνάει
Καλά το λες αλλα έτσι όπως είναι φτιαγμένο το Android χωρίς τα Google services και ειδικά χωρίς Google services framework στο οποίο είναι βασισμένα πολλά τρίτα apps δεν παίζει τπτ σωστά η θέλει ψάξιμο κλπ κάτι το οποίο δεν θα το κάνεις σχεδόν κανείς (με εξαίρεση αυτούς που κωλο βαράνε και έχουν χρόνο)
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει απεγκατασταση όλες τις εφαρμογές της Google που μου είναι άχρηστες, ταινίες, μουσική κλπ μια χαρά

Αυτές οι φωτογραφίες Google κάθε μέρα ενώ κάνω τη διαδικασία μου εμφανίζονται ξανά λολ

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει απεγκατασταση όλες τις εφαρμογές της Google που μου είναι άχρηστες, ταινίες, μουσική κλπ μια χαρά

Αυτές οι φωτογραφίες Google κάθε μέρα ενώ κάνω τη διαδικασία μου εμφανίζονται ξανά λολ

 

Τα εκανες μεσω adb ή απλα disable απο την λιστα εφαρμογων;

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο

 

Γι'αυτο. Μονο με adb εντολες να γινει (εικονικη) απεγκατασταση δεν θα σου την/ς εμφανισει παλι.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έχω εξαφανίσει όλες μέσω adb. Μόνο Gmail και maps έχω. Όλα τα άλλα συμπεριλαμβανομένων και Google έχουν φύγει. Πάντα το κάνω αυτό σε όλα μου τα κινητά.

 

Sent from my CLT-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα. Δεν έφαγε ξανά τόσο γερό σκάλωμα αλλά τα μικροκολληματα παραμένουν.

 

Αλλη λυση για τον chrome ειναι να περασεις την 79 εκδοση (εκει δεν χρειαζεται να κανεις disable τα video acceleration) αλλα θα εχες παλαια εκδοση ετσι.

Απο την 81 (η 80 εγινε skip λογω κορονοιου) και μετα τα εκαναν μανταρα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Αλλη λυση για τον chrome ειναι να περασεις την 79 εκδοση (εκει δεν χρειαζεται να κανεις disable τα video acceleration) αλλα θα εχες παλαια εκδοση ετσι.

Απο την 81 (η 80 εγινε skip λογω κορονοιου) και μετα τα εκαναν μανταρα.

 

Εκανα roll back μέσω store στην 80κατι και απενεργοποιησα τα auto-updates για τη ππρια αυτή.

Τουλάχιστον υπάρχει ακόμη το duet στην έκδοση αυτή. Μέχρι στιγμής δείχνει σταθερό.

 

Στις τελευταίες πως τα σκατωσαν ένας θεός ξέρει. Μιλάμε για κόλλημα που δεν ξεκολλουσε ούτε με force stop. Σιχτιρι

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω το κινητό εδώ και 2 χρόνια και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από τη χρήση - λειτουργία του.

Η ερώτησή μου είναι:

Αν κάνω hard reset και ξαναστήσω το κινητό από την αρχή , θα έχω πρόβλημα με τη λειτουργία όλων των υπηρεσιών της Google (Gmail, Playstore, κλπ); Ρωτάω γιατί θέλω να τις χρησιμοποιώ

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Έχω το κινητό εδώ και 2 χρόνια και είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από τη χρήση - λειτουργία του.

 

Η ερώτησή μου είναι:

 

Αν κάνω hard reset και ξαναστήσω το κινητό από την αρχή , θα έχω πρόβλημα με τη λειτουργία όλων των υπηρεσιών της Google (Gmail, Playstore, κλπ); Ρωτάω γιατί θέλω να τις χρησιμοποιώ

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Όχι, κανένα θέμα δεν θα έχεις με Google apps.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, ενώ έχω επιλογή να μου εμφανίζει μόνο τις επαφές από Google όταν με καλεί κάποιος μ εμφανίζει την επαφή όπως την έχω γραμμένη στην sim, μπορεί να διορθωθεί αυτό;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...