Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κ εγώ προβλήματα με messenger και chrome. Δεν έχω κάνει clean εγκατάσταση της 10 βέβαια, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και αυτό.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω κανένα κόλλημα μέχρι στιγμής, είναι πολύ smooth, δεν έχω κάνει επαναφορά. Βέβαια δεν χρησιμοποιώ chrome και messenger, έχω εδώ και καιρό τον edge.

Πολλοί πάντως αναφέρουν κολλήματα με chrome και messenger, καθώς και με το Facebook την τελευταία περίοδο, ασχέτως συσκευής, οπότε ίσως θέμα των εν λόγω εφαρμογών.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το Chrome παιδιά είναι θέμα λειτουργικού και όχι του κινητού, υπάρχει πρόβλημα γενικά σε πολλά κινητά, όποια κινητά πάνε με καθαρή εγκατάσταση στην 10αρα έχουν θέμα
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έπαθα και εγώ...βάζεις και σαπούνι;

 

Εμένα είναι καιρό έτσι και δεν έχει συνέλθει...

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι με σαπούνι κανονικά κάτω απο την βρύση.

Και μετά οινόπνευμα.

Για όσους το φοβούνται το λέω με βεβαιότητα πως το κινητό δεν παθαίνει τπτ.

Ήδη καθάρισα τις οπές προσεκτικά δίπλα απο την θύρα USB και είδα βελτίωση.

Προφανώς εκεί πιάνει "πουρί" και θέλει ανα τακτά διαστήματα λίγο καθάρισμα..

Treat me like i treat you..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη 10 την έχω πάνω από 10 μέρες και ζεσταίνεται υπερβολικά όταν το χρησιμοποιώ και η μπαταρία κατεβαίνει πολύ γρήγορα, η μπαταρία είναι καινούργια 4 μηνών!

Δεν ξέρω τι παίζει αλλά έχει κάποια σκάλωματα με κάποιες εφαρμογές!

Δεν έχω κάνει επαναφορά ποτέ!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα αλλα τα ποστ ειναι παρα πολλα,

θα ηθελα την βοηθεiα σας για το P20 DUAL PRO, εβαλα στο κινητο δευτερη καρτα sim και το προβλημα μου ειναι οτι οταν μιλαω απο τη sim1 ή την SIM2 και με καλουν ειτε στην sim1 ειτε στην sim2 δεν μου εμφανιζει οτι με καλουν και αυτος που με καλει ακουει να χτυπαει κανονικα το τηλεφωνο.

γνωριζει καποιος να μου πει τι ρυθμισες πρεπει να κανω για να μην χανω κλησεις?

θα εκτιμουσα παρα πολυ τις οποιες απαντησεις σας.

Δημητρης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη 10 την έχω πάνω από 10 μέρες και ζεσταίνεται υπερβολικά όταν το χρησιμοποιώ και η μπαταρία κατεβαίνει πολύ γρήγορα, η μπαταρία είναι καινούργια 4 μηνών!

Δεν ξέρω τι παίζει αλλά έχει κάποια σκάλωματα με κάποιες εφαρμογές!

Δεν έχω κάνει επαναφορά ποτέ!

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Πριν από λίγο διάβασα πως το battery drain οφείλεται στο Facebook. Κάποιοι έβαλαν το Facebook lite και σώθηκαν. Η αλήθεια είναι ότι και σε μένα το Facebook καταναλώνει πολύ μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα αλλα τα ποστ ειναι παρα πολλα,

θα ηθελα την βοηθεiα σας για το P20 DUAL PRO, εβαλα στο κινητο δευτερη καρτα sim και το προβλημα μου ειναι οτι οταν μιλαω απο τη sim1 ή την SIM2 και με καλουν ειτε στην sim1 ειτε στην sim2 δεν μου εμφανιζει οτι με καλουν και αυτος που με καλει ακουει να χτυπαει κανονικα το τηλεφωνο.

γνωριζει καποιος να μου πει τι ρυθμισες πρεπει να κανω για να μην χανω κλησεις?

θα εκτιμουσα παρα πολυ τις οποιες απαντησεις σας.

Δημητρης

 

Δεν μπορείς. Πάντα θα τις χάνεις.

Το να έχεις δύο Sim δε σημαίνει πως θα χτυπούν και οι δύο.

Αν θες να έχεις αυτή τη δυνατότητα πρέπει να πάρεις κινητό που υποστηρίζει dual Sim active Και οχι stand-by που είναι το P 20 pro.

 

Βέβαια υπάρχει λύση και στο p20 pro να μη χάνεις τις κλήσεις με προώθηση κλήσεων και το κάνει πάντα αυτόματα το κινητό, αλλά αν απαντήσεις υπάρχουν χρεώσεις από τον παροχο.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται η ρυθμιση???
για να έχεις ταυτόχρονα και στις 2 sim πας Ρυθμίσεις - >δίκτυο κινητής - > 4g με διπλή sim. Αν θες να ενεργοποιείται μόνο όταν έχεις κλήση για να έχεις volte, επιλέγεις αλλαγή σύνδεσης στη διάρκεια της κλήσης.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο διάβασα πως το battery drain οφείλεται στο Facebook. Κάποιοι έβαλαν το Facebook lite και σώθηκαν. Η αλήθεια είναι ότι και σε μένα το Facebook καταναλώνει πολύ μπαταρία.

 

Ισχύει το έχω παρατηρήσει και γω όπως και με το messenger που κάνει τρελά lag το pop up του και αναφέρεται παραπάνω.

Δυστυχώς δε ξέρω τι στο... κάνουν εκεί στη Facebook και κάθε αναβάθμιση τους γίνεται χειρότερη...

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς. Πάντα θα τις χάνεις.

Το να έχεις δύο Sim δε σημαίνει πως θα χτυπούν και οι δύο.

Αν θες να έχεις αυτή τη δυνατότητα πρέπει να πάρεις κινητό που υποστηρίζει dual Sim active Και οχι stand-by που είναι το P 20 pro.

 

Βέβαια υπάρχει λύση και στο p20 pro να μη χάνεις τις κλήσεις με προώθηση κλήσεων και το κάνει πάντα αυτόματα το κινητό, αλλά αν απαντήσεις υπάρχουν χρεώσεις από τον παροχο.

 

καποιες στιγμες μου ερχοταν μυνημα απο κληση που ειχα ενω μιλουσα, θυμαμαι οτι καποια στιγμη μου χτυπουσε οτι καποιος με καλουσε οταν μιλουσα, επισης θυμαμαι οτι οτα μιλουσα σε αυτον που με καλουσε φαινοταν κατηλειμενο, τωρα οταν μιλαω και με καλουν η θα δειχνει σε αυτον που με καλει οτι δεν το σηκωνω ή δεν του χτυπαει καθολου τιποτα νεκρο

Link to comment
Share on other sites

καποιες στιγμες μου ερχοταν μυνημα απο κληση που ειχα ενω μιλουσα, θυμαμαι οτι καποια στιγμη μου χτυπουσε οτι καποιος με καλουσε οταν μιλουσα, επισης θυμαμαι οτι οτα μιλουσα σε αυτον που με καλουσε φαινοταν κατηλειμενο, τωρα οταν μιλαω και με καλουν η θα δειχνει σε αυτον που με καλει οτι δεν το σηκωνω ή δεν του χτυπαει καθολου τιποτα νεκρο

 

Δε ξέρω κατά πόσο ευθύνη έχει το κινητό σου σε αυτό.

signaturegif.gif.db6a042404483db25bb662dad73cd036.gif

Link to comment
Share on other sites

καποιες στιγμες μου ερχοταν μυνημα απο κληση που ειχα ενω μιλουσα, θυμαμαι οτι καποια στιγμη μου χτυπουσε οτι καποιος με καλουσε οταν μιλουσα, επισης θυμαμαι οτι οτα μιλουσα σε αυτον που με καλουσε φαινοταν κατηλειμενο, τωρα οταν μιλαω και με καλουν η θα δειχνει σε αυτον που με καλει οτι δεν το σηκωνω ή δεν του χτυπαει καθολου τιποτα νεκρο
Ενεργοποίησε ή απενεργοποίησε την αναμονή κλήσεων και για τις 2 sim να δεις αν αλλάζει κάτι. Ρυθμίσεις - δίκτυο κινητής - ρυθμίσεις κλήσεων - περισσότερα. Βέβαια, όταν μιλάς στην άλλη γραμμή και σε καλούν κανονικά θα πρέπει να φαίνεται ως κατειλημμενο.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα διορθώνεις εύκολα από τις ρυθμίσει πλοήγησης, ρυθμισεις>σύστημα και ενημερωσεις>πλοήγηση συστηματος>χειρονομίες >ρυθμίσεις και απενεργοποιειτε τις δύο αυτές επιλογές.

 

Σ' ευχαριστώ πολυ που το ανέφερες.

Αν και αντιμετώπισα μια δυσκολία στην αρχή με την αλλαγή γλώσσας στο SwiftKey (που μου άλλαζε την εφαρμογή) το συνήθισα μετά από μια βδομάδα αλλά τώρα γνωρίζω ακριβώς γιατί συνέβαινε και μπορώ να εκμεταλλευτώ αυτή την λειτουργία.

 

Όσον αφορά το πληκτρολόγιο, σκέφτομαι να το αλλάξω σε gboard για να έχω την full Google σουίτα εφαρμογών. Επί του παρόντος, επειδή συνήθισα το SwiftKey, βαριέμαι να κάνω μια τέτοια κίνηση.

 

 

...Η ζωή μετά την 10αρα...

 

 

 

Ο Chrome μετά την 10αρα μου χει σπάσει τα νεύρα με τα κολλήματα. Ειδικά αν περνώ αρκετή ώρα χαζεύοντας ή αν έχω μερικές καρτέλες ανοιχτές.

Στην αρχή πίστευα πως ήταν μερικες επιλογές από τα flags που είχα ενεργοποιήσει μα τελικά φαίνεται πως δεν ευθύνεται αυτό μιας και το πρόβλημα είναι γενικότερο.

 

Μία πρόχειρη λύση αν κολλήσει είναι να εμφανίσει ο χρήστης τον task manager και να ξανά-επιλέξει τον Chrome. Τότε ξεκολλάει. (μέχρι να κολλήσει μερικά λεπτά ύστερα)

Συνήθως μου το κάνει σε ενημερωτικά site όπου φορτώνουν πολλές διαφημίσεις.

 

Για το Facebook που αναφέρθηκε, όντως τις τελευταίες 2 εβδομάδες μου εμφανίζει η συσκευή μήνυμα υπερκαταναλωσης ενέργειας από το fb. Ως γρήγορη λύση έβαλα το Light αλλά θα δείξει. Μπορεί να είναι μια καλή ευκαιρία να πετάξω τελείως το fb αν δε φτιάξει σύντομα. Άλλωστε το feed του το έχουν φτιαξει έτσι που μου δείχνει τα ίδια ξανά και ξανά..

 

Το messenger ψιλοκολλαει αλλά είναι δύσκολο να εντοπίσω τις συνθήκες υπό τις οποίες συμβαίνει αυτό. Ως πρώτο βήμα, απενεργοποιησα τα bubbles και αυτό δείχνει θετικό μιας και μειώθηκαν τα κομπιασματα.

 

Η μπαταρία κρατάει πολύ καλά. Σε stand-by δεν έχω κάποιο πρόβλημα και αν τρέχω GPS, data, μουσική μέσω bt, το health και το honor band μου, η κατανάλωση είναι για βραβείο.

Εκεί που τσιμπαει πολύ είναι με τον Chrome ή με κάποια εφαρμογή social media.

 

Σε παρακολούθηση βίντεο, η κατανάλωση είναι εξαιρετική. (λ.χ. YouTube vanced, Netflix)

 

Η κάμερα είναι μια χαρά και όσα παράπονα έχω είναι υποκειμενικά, κυρίως με το ui. (λ.χ. Zoom)

 

To smart-charge δείχνει λογικο και λειτουργεί καλά. Αν ενώ φορτίζω την συσκευη τη χρησιμοποιήσω, η φόρτιση γίνεται αργή. Μόλις σταματήσω τη χρήση, η φόρτιση επανέρχεται στα γρήγορα της και κρατάει μέχρι το 80φευγα% όπου και μετά φορτίζει πάλι σιγά μέχρι το 100%.

Καμία φορά δεν με έχει αφήσει το κινητό από μπαταρία. Μένει να το δοκιμάσω σε κάποιο ταξίδι μονάχα όπου θα το έχω ως gps (waze) με τα data κλπ κλπ. Μέχρι τώρα, το Αθήνα- Θεσσαλονίκη το έβγαζε δίχως πρόβλημα και ειχα υπόλοιπο για να περάσω την μέρα μου.

 

Επιπλέον τις τελευταίες 3 μέρες παρατηρώ πως το bt όταν ξυπναω είναι ενεργοποιημενο ενώ την προηγούμενη δεν το πείραξα.

 

Τελος, τώρα που έσφιξαν οι ζέστες μου φαίνεται πως ψιλοζεσταινεται αλλά το θεωρώ νορμάλ με τον καιρό αυτό.

 

Συνήθης χρήση: WiFi-data, μουσική, GPS, όχι performance mode, emails, κλήσεις, social media, λίγη κάμερα, σερφαρισμα στο net, YouTube.

Mε αυτά μου κρατάει άνετα μια μέρα.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη βλέπω το κινητό να έχει πολλά κομπιασματα (μια εβδομάδα το έχω), δεν ρολαρει όπως θα έπρεπε, δεν ξέρω αν φταίει το λειτουργικό 10 μιας και δεν το δούλεψα με την εννιά, μακάρι να διορθωθεί, η ποιότητα κλήσης είναι πολύ καλή, όπως και το ηχείο του, καλά οι κάμερες από άλλον πλανήτη, τι άλλο να θέλουμε; από ποιότητα η συσκευή τα σπάει, μόνο το λειτουργικό είναι το μελανό σημείο του
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέματα με τον Chrome σας προτείνω να δοκιμάσετε τον edge. Κάνετε συγχρονισμό από chrome τα bookmarks, βάλτε το search engine Google και αρχική σελίδα της Google και αν το δουλέψετε μερικές ημέρες για να το συνηθίσετε δεν θα σας λείψει καθόλου ο Chrome.

Εγώ από την άλλη βλέπω το κινητό να έχει πολλά κομπιασματα (μια εβδομάδα το έχω), δεν ρολαρει όπως θα έπρεπε, δεν ξέρω αν φταίει το λειτουργικό 10 μιας και δεν το δούλεψα με την εννιά, μακάρι να διορθωθεί, η ποιότητα κλήσης είναι πολύ καλή, όπως και το ηχείο του, καλά οι κάμερες από άλλον πλανήτη, τι άλλο να θέλουμε; από ποιότητα η συσκευή τα σπάει, μόνο το λειτουργικό είναι το μελανό σημείο του
Καλοδούλευτο! Τι εννοείς μελανό σημείο το λειτουργικό? Εχει εντοπίσει bugs ή σου φαίνεται αργό? Αν εννοείς το δεύτερο δοκίμασε λειτουργία επιδόσεων.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε θέματα με τον Chrome σας προτείνω να δοκιμάσετε τον edge. Κάνετε συγχρονισμό από chrome τα bookmarks, βάλτε το search engine Google και αρχική σελίδα της Google και αν το δουλέψετε μερικές ημέρες για να το συνηθίσετε δεν θα σας λείψει καθόλου ο Chrome. Καλοδούλευτο! Τι εννοείς μελανό σημείο το λειτουργικό? Εχει εντοπίσει bugs ή σου φαίνεται αργό? Αν εννοείς το δεύτερο δοκίμασε λειτουργία επιδόσεων.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Ευχαριστώ, εχει bugs (πχ κάμερα και οι παραπάνω εφαρμογές που αναφέρθηκαν ) αλλά μου φαίνεται και αργό όταν μπαίνω σε εφαρμογές, (όχι στις ρυθμίσεις) μερικές φορές ενώ ανοίγω μια εφαρμογή με πετάει εκτός και θέλει εκ νέου άνοιγμα (πχ Samsung browser) , τεσπα ίσως να φταίει η έκδοση και με μια αναβάθμιση να στρώσει

Edit τι εννοείς φίλε με την λειτουργία επιδόσεων; έχω βάλει στους προγραμματιστες την κίνηση 0,5 και σκοτώνει τώρα

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποιώ chrome βλέπω όμως κολληματακια με τον Opera..... Ίσως κάνω κανένα hard reset

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποιώ chrome βλέπω όμως κολληματακια με τον Opera..... Ίσως κάνω κανένα hard reset

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Opera πολυ καταναλωση μπαταριας καλυτερα γυρνα σε αλλον browser εκτος αν εισαι αναγκασμενος να τον δουλευεις.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, εχει bugs (πχ κάμερα και οι παραπάνω εφαρμογές που αναφέρθηκαν ) αλλά μου φαίνεται και αργό όταν μπαίνω σε εφαρμογές, (όχι στις ρυθμίσεις) μερικές φορές ενώ ανοίγω μια εφαρμογή με πετάει εκτός και θέλει εκ νέου άνοιγμα (πχ Samsung browser) , τεσπα ίσως να φταίει η έκδοση και με μια αναβάθμιση να στρώσει

Edit τι εννοείς φίλε με την λειτουργία επιδόσεων; έχω βάλει στους προγραμματιστες την κίνηση 0,5 και σκοτώνει τώρα

 

Πήγαινε ρυθμίσεις - >μπαταρία - > και ενεργοποίησε την λειτουργία απόδοσης. Κανονικά θα πρέπει να εξαφανιστεί κάθε ίχνος lag και το scrolling θα είναι βούτυρο στις εφαρμογές. Αν το δοκιμάσεις άστο μερικές ημέρες συνεχόμενα. Με τη χρήση η μπαταρία θα βελτιώνεται σε σχέση με τις πρώτες ημέρες.

Για τα force close που αναφέρεις ίσως είναι ένδειξη ότι χρειάζεται μια επαναφορά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις - >μπαταρία - > και ενεργοποίησε την λειτουργία απόδοσης. Κανονικά θα πρέπει να εξαφανιστεί κάθε ίχνος lag και το scrolling θα είναι βούτυρο στις εφαρμογές. Αν το δοκιμάσεις άστο μερικές ημέρες συνεχόμενα. Με τη χρήση η μπαταρία θα βελτιώνεται σε σχέση με τις πρώτες ημέρες.

Για τα force close που αναφέρεις ίσως είναι ένδειξη ότι χρειάζεται μια επαναφορά.

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Καλά μόλις το έκανα και το κινητό αναστήθηκε, έφυγε κάθε ίχνος κομπιασματος,δεν υπάρχει lag πουθενά, τώρα μάλιστα, δουλεύει τέλεια, λέω και εγώ είναι κακογραμμένο το λειτουργικό, κοίτα να δεις μια ρύθμιση τι μπορεί να κάνει, χίλια ευχαριστώ φίλε
Link to comment
Share on other sites

Opera πολυ καταναλωση μπαταριας καλυτερα γυρνα σε αλλον browser εκτος αν εισαι αναγκασμενος να τον δουλευεις.
Μάλιστα δεν το γνώριζα αυτό. Δεν είμαι αναγκασμένος απλά έχει εξαιρετική αναδίπλωση κειμένου που δε συνάντησα σε άλλον browser όταν ψαχτηκα παλαιότερα.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι με σαπούνι κανονικά κάτω απο την βρύση.

 

Και μετά οινόπνευμα.

 

Για όσους το φοβούνται το λέω με βεβαιότητα πως το κινητό δεν παθαίνει τπτ.

 

Ήδη καθάρισα τις οπές προσεκτικά δίπλα απο την θύρα USB και είδα βελτίωση.

 

Προφανώς εκεί πιάνει "πουρί" και θέλει ανα τακτά διαστήματα λίγο καθάρισμα..

Εμένα τα ηχεία δεν ακούγονται καλά πλέον από τα πλυσίματα με σαπούνι. Πώς καθάρισες το κάτω ηχείο;

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...