Jump to content

Huawei P20 Pro


a40ntistos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απο εχθές και γω επίσημα κάτοχος ενός Midnight blue.Οι εντυπώσεις πραγματικά θετικές και το κινητό πάει σφαίρα παντού.Η αλήθεια είναι οτι με το που έστησα το τηλέφωνο το πρώτο πράγμα που άρχισα να σκαλιζω ήταν η καμερα και πραγματικά λίγο χάθηκα.Συνηθισμένος απο το LG V10 που σχεδόν όλες οι φώτο βγαίναν με Auto στο P20 θέλει σχεδόν κάθε φορά να αλλάζεις και το mode.

Προσωπικά θεωρώ στο τόσο λίγο που το έχω οτι στο αυτόματο υστερεί αλλά αν κάθε φορά διαλέγεις υπο τι συνθήκες θέλεις να βγάλεις φωτογραφία το κινητό ΘΕΡΙΖΕΙ.Άξιζε 100% η αγορά του.

Καλώς σας βρήκα..

Μις ερώτηση θα ήθελα. Έχω την εφαρμογή Acr αλλά για ένα περίεργο λόγο μου την κλείνει. Καμία λύση κάνεις?

Edited by miselakos
Link to comment
Share on other sites

https://gr.gizchina.com/2018/10/17/huawei-emui-9-0-officially-released-9-devices/

 

Για όποιον θέλει, εγώ δεν το κάνω ακόμα δεν είμαι φαν των μπετά

Link to comment
Share on other sites

Μις ερώτηση θα ήθελα. Έχω την εφαρμογή Acr αλλά για ένα περίεργο λόγο μου την κλείνει. Καμία λύση κάνεις?

 

Βγάλε την αυτόματη διαχείριση της εφαρμογής από το μενού "εκκίνηση εφαρμογών" στις ρυθμίσεις μπαταρίας.Καλορίζικη η συσκευή σου :D

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Μία που έγινε αναφορά στην αυτόματη διαχείριση των εφαρμογών, ξέρει κάποιος πώς ακριβώς λειτουργεί; Δηλαδή οταν το έχουμε στην αυτόματη τι συμβαίνει και όταν το πειράξουμε εμείς τι μπορούμε να κάνουμε;
Link to comment
Share on other sites

Μία που έγινε αναφορά στην αυτόματη διαχείριση των εφαρμογών, ξέρει κάποιος πώς ακριβώς λειτουργεί; Δηλαδή οταν το έχουμε στην αυτόματη τι συμβαίνει και όταν το πειράξουμε εμείς τι μπορούμε να κάνουμε;

 

Προσωπικα δεν την εχω στο αυτοματο την αυτοματη διαχειριση νομιζω ετσι ηταν default, αν μπορεσει καποιος να μας διαφωτήσει αν ειναι να την γυρίσουμε στην αυτοματη αν βοηθαει καπου

Link to comment
Share on other sites

Μία που έγινε αναφορά στην αυτόματη διαχείριση των εφαρμογών, ξέρει κάποιος πώς ακριβώς λειτουργεί; Δηλαδή οταν το έχουμε στην αυτόματη τι συμβαίνει και όταν το πειράξουμε εμείς τι μπορούμε να κάνουμε;

 

Πρωτα ας αρχισουμε απο την πιο σημαντικη ρυθμιση που ειναι στο:

Ρυθμισεις->εφαρμογες και ειδοποιησεις->Εφαρμογες->Κατω στο γραναζι (Ρυθμισεις)->Ειδικη προσβαση->Παραβλεψη βελτιστοποιησεων

Εδω μεσα βαζεις τις εφαρμογες οι οποιες θελεις να συνεχιζουν να τρεχουν οταν σβησει η οθονη. Ενα παραδειγμα ειναι η "Ενημερωση συστηματος". Αν την βγαλεις απο επιτρεπεται τοτε οταν πατησεις στην συσκευη σου να αρχισει να κατεβαζει το update, το οποιο πες οτι θες να ειναι το πληρες που ειναι και 3GB, και αφησεις την συσκευη στην ακρη να το κατεβαζει οταν η οθονη σβησει μετα απο λιγο το κατεβασμα θα σταματησει, το ιδιο αν πες θελεις να κατεβασεις ενα torrent με το atorrent, αν δεν το βαλεις εδω μεσα να ειναι επιτρεπεται τοτε οταν η οθονη σβησει το atorrent θα σταματησει να κατεβαζει.

Τωρα παμε στο:

Ρυθμισεις->Μπαταρια->Εκκινηση->Μη αυτοματη διαχειριση δεσμης

Εδω μεσα εχεις 3 επιλογες:

1) Αυτοματη εκκινηση

Αυτο επιτρεπει στη εφαρμογη να εκκινειται αυτοματα

 

2) Δευτερευουσα εκκινηση

Αυτο επιτρεπει σε αλλες εφαρμογες να εκκινουν την συγκεκριμενη εφαρμογη

 

3) Εκτελεση στο παρασκηνιο

Αυτο επιτρεπει στην εφαρμογη να συνεχισει να εκτελειται απο πισω

 

Συνηθως οταν θελουμε μια εφαρμογη να μην κλεινει αυτοματα τοτε την βαζουμε στην παραβλεψη επιτρεπεται και εχουμε και τα 3 ενεργα στην εκκινηση και ακριβως το αντιθετο οταν δεν θελουμε να τρεχει.

Στην εκκινηση υπαρχει φυσικα και το αυτοματο το οποιο οπως καταλαβαινεις τα ρυθμιζει αυτοματα.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Το λιγότερο που μπορώ να πω στα παιδιά που ΣΥΝΕΧΏΣ απαντάνε και διαφωτιζουν τους νέους ΧΡΉΣΤΕΣ όπως εμένα είναι ένα ΜΕΓΆΛΟ ΜΠΡΑΒΟ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει βάλει κανείς κανένα προστατευτικό στις κάμερες? Υπάρχει γενικά?Και τέλος τι πληκτρολόγιο χρησιμοποιείται ρε παιδια? Συνήθισα στο LG και δυσκολεύομαι πάρα πολύ με αυτό

Edited by miselakos
Link to comment
Share on other sites

https://gr.gizchina.com/2018/10/17/huawei-emui-9-0-officially-released-9-devices/

 

Για όποιον θέλει, εγώ δεν το κάνω ακόμα δεν είμαι φαν των μπετά

Το αναπαράγουν από χθες πόσα sites αλλά κανείς δεν λέει τον τρόπο για να γίνει άσε που δεν υπάρχει έκδοση 8 του beta tester app. Με λίγο ψάξιμο παραπάνω το κείμενο απ ότι είδα αναφέρεται στα κινέζικα variants των συσκευών της λίστας.

 

Στάλθηκε από το CLT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Το λιγότερο που μπορώ να πω στα παιδιά που ΣΥΝΕΧΏΣ απαντάνε και διαφωτιζουν τους νέους ΧΡΉΣΤΕΣ όπως εμένα είναι ένα ΜΕΓΆΛΟ ΜΠΡΑΒΟ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει βάλει κανείς κανένα προστατευτεί κόσμο στις κάμερες? Υπάρχει γενικά?

 

μαλλον εννοεις προστατευτικο στις καμερες, στην θηκη που εχω τωρα https://www.plaisio.gr/tilefona/prostasia-kinitou/thikes/HUAWEI-Thiki-Back-Cover-Gia-P20-Pro-Mauri-51992382.htm ειναι λιγο εξω απο το φακο χωρις να ειναι ασχημη και δεν ακουμπαει πουθενα

 

θα την αλλαξω σημερα ομως και θα βαλω αυτήν https://www.mozik.gr/tilefonia-tablets/axesouar-kinitis/thikes-kiniton/spigenr-ultra-hybrid-gia-to-huawei-p20-pro-crystal-clear

Edited by Grigorios1990
Link to comment
Share on other sites

Το λιγότερο που μπορώ να πω στα παιδιά που ΣΥΝΕΧΏΣ απαντάνε και διαφωτιζουν τους νέους ΧΡΉΣΤΕΣ όπως εμένα είναι ένα ΜΕΓΆΛΟ ΜΠΡΑΒΟ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει βάλει κανείς κανένα προστατευτικό στις κάμερες? Υπάρχει γενικά?Και τέλος τι πληκτρολόγιο χρησιμοποιείται ρε παιδια? Συνήθισα στο LG και δυσκολεύομαι πάρα πολύ με αυτό

 

https://m.ebay.com/itm/Back-Camera-Lens-Tempered-Glass-Protector-Film-For-Huawei-P20-Pro-Note-10-Lot-/232729299262?_mwBanner=1&_rdt=1

 

Το μαμά είναι πάρα πολύ καλό και ειδικά μετά από μερικούς μήνες που θα μαζέψει αρκετά δεδομένα με το τι λέξεις γράφεις γίνεται ακόμα καλύτερο.

Σύμφωνα με χρήστες του MyPhone μέτοχος σε:

Huawei, Apple, Vodafone

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum κάτοχος και εγώ πλέον του κινητού έχω μια ερώτηση όσον αφορά το βίντεο ποια είναι η καλύτερη επιλογή ποια η διαφορά fhd στα 60 σε σχέση με το fhd+ όπως επίσης έχω απορία για το μορφοτυπο τι ακριβώς εννοεί; Κάτι άλλο που παρατήρησα επίσης τράβηξα κάποια βίντεο σε 4κ σε fhd+ και σε fhd 60fps και έβαλα τα αρχεία σε στικακι να τα δω στη τηλεόραση (LG smartv) και το πρόβλημα ήταν ότι το μόνο βιντεο που αναγνώρισε ήταν αυτό στα 60fps όλα τα άλλα δε μπορούσε να τα αναπαράγει λόγο συμβατότητας και μου φάνηκε πολύ κουφό καμία ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

.Συνηθισμένος απο το LG V10 που σχεδόν όλες οι φώτο βγαίναν με Auto στο P20 θέλει σχεδόν κάθε φορά να αλλάζεις και το mode.

Προσωπικά θεωρώ στο τόσο λίγο που το έχω οτι στο αυτόματο υστερεί αλλά αν κάθε φορά διαλέγεις υπο τι συνθήκες θέλεις να βγάλεις φωτογραφία το κινητό ΘΕΡΙΖΕΙ

 

Δεν νομίζω ότι υστερεί το αυτόματο. Πάντα εκεί το έχω εκτός από βράδυ και αν θέλω κάτι περίεργο -extreme να κάνω.

Τι είδες και έβγαλες το συμπέρασμα ότι υστερεί;

Επίσης παίξε και λίγο με το AI, μπορεί να σου αρέσει.

 

?Και τέλος τι πληκτρολόγιο χρησιμοποιείται ρε παιδια? Συνήθισα στο LG και δυσκολεύομαι πάρα πολύ με αυτό

Gboard της Google. Αν και είναι πολύ κοντά με το swift εμένα με βολεύει καλύτερα ο ορθογραφικός έλεγχος και φυσικά οι προβλέψεις που σου βγάζει όταν αρχίζεις να πληκτρολογείς μια λέξη με βάση την εκμάθησή του από αυτά που πληκτρολογείς.

Τις πιο πολλές φορές δεν γράφω πάνω από 2-3 γράμματα για κάθε λέξη. Την "μαντεύει" και την γράφει μόνο του με το που πατήσεις το space για την επόμενη λέξη.

Link to comment
Share on other sites

Gboard κι από μένα συμφωνώ ✌️ το χει προεγκατεστημένο το Νοκια 8 μου μιας και είναι android one και πραγματικά είναι πλήρες θα έλεγα.
Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Τι είδες και έβγαλες το συμπέρασμα ότι υστερεί;

Επίσης παίξε και λίγο με το AI, μπορεί να σου αρέσει.

 

Οι πρώτες φώτο που έβγαλα όταν το έστησα μου φάνηκαν ότι δεν ήταν οι αναμενόμενες. Αλλά όσο περνάει η ώρα μάλλον αρχίζω να συμφωνώ μαζί σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ΑΙ στην ουσία σου προτείνει τι φώτο θα τραβήξει? Δεν έχω καταλάβει τον σκοπό και τη χρήση του

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες φώτο που έβγαλα όταν το έστησα μου φάνηκαν ότι δεν ήταν οι αναμενόμενες. Αλλά όσο περνάει η ώρα μάλλον αρχίζω να συμφωνώ μαζί σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το ΑΙ στην ουσία σου προτείνει τι φώτο θα τραβήξει? Δεν έχω καταλάβει τον σκοπό και τη χρήση του

 

Ρυθμίζει αυτόματα την φωτεινότητα το χρώμα κ.λ.π.απλά βγάζει κορεσμένα τα χρώματα σε μερικές σκηνές λήψεις όπως ουρανός δέντρα λουλούδια σαν καρτ ποστάλ που σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Εσύ θα αποφασίσεις αν σου αρέσει η όχι με το Ai αλλιώς το βγάζεις τελείως η πατώντας το Χ" την ώρα της λήψης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Καπου σε καποιες ρυθμισεις υπάρχει μήπως οταν κατέβαζω εφαρμογες από το playstore να μου τις βγαζει συντόμευση στην αρχικη επιφάνεια? Για να μην καθομαι και ψαχνω μεσα στις υπολοιπες για να βρω που ειναι?

Hyper82!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, νέος κάτοχος και γω από εχτές του p20 pro θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, εχτές το βράδυ άνοιξα τη συσκευή και ήταν στο 60% μετά από δύο ώρες χρήσης έπεσε στο 15% για αρχή είναι φυσιολογικό αυτό??? Μετά το έβαλα να φορτίσει και παράλληλα έπαιζα κιόλας, πήγε στο 100%* μετά από 2 ώρες και κάτι στις 3 το βράδυ το έβγαλα από τη πρίζα και το άφησα, μέχρι το πρωί στις 10 είχε χάσει 3% από εκείνη την ώρα μέχρι τώρα έχει χάσει 13% με μέτρια χρήση, είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές?? Ρωτάω διότι είμαι καινούριος με αυτά και επειδή είχα διαβάσει για μπαταρία τέρας έχει πέσει 13% με μιάμιση ώρα χρήσης( συγγνώμη για το μεγάλο και κουραστικό κείμενο)!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, νέος κάτοχος και γω από εχτές του p20 pro θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, εχτές το βράδυ άνοιξα τη συσκευή και ήταν στο 60% μετά από δύο ώρες χρήσης έπεσε στο 15% για αρχή είναι φυσιολογικό αυτό??? Μετά το έβαλα να φορτίσει και παράλληλα έπαιζα κιόλας, πήγε στο 100%* μετά από 2 ώρες και κάτι στις 3 το βράδυ το έβγαλα από τη πρίζα και το άφησα, μέχρι το πρωί στις 10 είχε χάσει 3% από εκείνη την ώρα μέχρι τώρα έχει χάσει 13% με μέτρια χρήση, είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές?? Ρωτάω διότι είμαι καινούριος με αυτά και επειδή είχα διαβάσει για μπαταρία τέρας έχει πέσει 13% με μιάμιση ώρα χρήσης( συγγνώμη για το μεγάλο και κουραστικό κείμενο)!

 

Κάνε του 2 - 3 φορτίσεις να σε "μάθει" πάντως τέτοια αυτονομία σε άλλο κινητό δεν έχω δει. Το έχω 2 μέρες αφορτιστο και με χρήση fb(όχι από την εφαρμογή), instagram, παιχνίδι είναι στο 25 % ακόμα με 4:46 ώρες Sot. Και χρήση δεδομένων με 3g. Αν δεις ότι έχει θέμα με την μπαταρία και πέφτει ασυνήθιστα γρήγορα να το πας να το. Δουν μήπως στο αλλάξουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα,

Καπου σε καποιες ρυθμισεις υπάρχει μήπως οταν κατέβαζω εφαρμογες από το playstore να μου τις βγαζει συντόμευση στην αρχικη επιφάνεια? Για να μην καθομαι και ψαχνω μεσα στις υπολοιπες για να βρω που ειναι?

 

Θεωρητικά όταν κατεβάζεις κάποια εφαρμογή πάει πάντα στο τέλος ή όπου έχεις αφήσει κενό.

Edited by Grigorios1990
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Προσωπικά χρησιμοποιώ τη διάφανη θήκη που ερχόταν με το τηλέφωνο, μηπως τυχόν το εχεις δοκιμασει με τη συγκεκριμενη;
Δυστυχώς το πετάει.

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφιες βγαζετε με τον 40αρι ή με την 10αρα;

 

επισης μονο εμενα μου φαινεται χοντροκομενος ο φορτιστης; :P

Edited by Grigorios1990
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, νέος κάτοχος και γω από εχτές του p20 pro θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, εχτές το βράδυ άνοιξα τη συσκευή και ήταν στο 60% μετά από δύο ώρες χρήσης έπεσε στο 15% για αρχή είναι φυσιολογικό αυτό??? Μετά το έβαλα να φορτίσει και παράλληλα έπαιζα κιόλας, πήγε στο 100%* μετά από 2 ώρες και κάτι στις 3 το βράδυ το έβγαλα από τη πρίζα και το άφησα, μέχρι το πρωί στις 10 είχε χάσει 3% από εκείνη την ώρα μέχρι τώρα έχει χάσει 13% με μέτρια χρήση, είναι φυσιολογικές αυτές οι τιμές?? Ρωτάω διότι είμαι καινούριος με αυτά και επειδή είχα διαβάσει για μπαταρία τέρας έχει πέσει 13% με μιάμιση ώρα χρήσης( συγγνώμη για το μεγάλο και κουραστικό κείμενο)!

 

Οι μπαταρίες λιθίου χρειάζονται 6-7 κύκλους φόρτισης για να φτάσουν στην μάξιμουμ δυνατότητά τους. Από εκεί και πέρα το 13% για μιάμιση ώρα χρήσης που ρωτάς, κάνε τα μαθηματικά για να δεις συνολικά πόση SOT θα είχες. Κάπου στις 10 ώρες βγαίνει. Οπότε μπορείς να κρίνεις και από μόνος σου αν είναι αρκετό ή όχι.

 

φωτογραφιες βγαζετε με τον 40αρι ή με την 10αρα;

 

επισης μονο εμενα μου φαινεται χοντροκομενος ο φορτιστης; :P

 

Φωτό με την ανάλυση στο 10.

 

Ο φορτιστής του είναι επίτευγμα που είναι τόσο μικρός με τις συγκεκριμένες δυνατότητες της ταχείας φόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα ενα γυαλί από το πλαίσιο Sentio λέγετε και είχε 20€. Τέλεια εφαρμογή αλλά νομίζω ότι θέλει να ασκείς περισσότερη πίεση για να ανταποκριθεί η οθόνη.Εχει κανένα άλλο παιδί αντίστοιχη εμπειρία?
Link to comment
Share on other sites

Από σήμερα είμαι κι εγώ ευτυχής κάτοχος του P20 Pro! Εντυπωσιασμένος σε πρώτη φάση...λίγο να συνηθίσω τα μενού της Huawei θέλω και εν καιρώ θα επισημάνω και τα συν αλλά και τα πλην.

Προέρχομαι από LG G4 dual SIM.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TB-X304L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα ενα γυαλί από το πλαίσιο Sentio λέγετε και είχε 20€. Τέλεια εφαρμογή αλλά νομίζω ότι θέλει να ασκείς περισσότερη πίεση για να ανταποκριθεί η οθόνη.Εχει κανένα άλλο παιδί αντίστοιχη εμπειρία?

 

Ακριβως τα ίδια λέω και εγώ και νόμιζα ότι ήταν η ιδέα μου.. Ίδιο τζάμι έχω το αγόρασα την ίδια μέρα που το πήρα το κινητό από το πλαίσιο

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei P20 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...