Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


SuRfer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λιγο τα φωτα σας θα ηθελα. Εχω συμβολαιο Vodafone και προσπαθουν να μου στειλουν ενα MMS απο κινητο TIM. Στο 7650 που εχω, ενω φαινεται πως η συνδεση με το GPRS γινεται κανονικα (μπαινει το G μεσα στο τετραγωνακι) και χτυπαει το κινητο με την γνωστη ειδοποιηση μηνυματος, ουτε γραφει 'εχετε 1 νεο μηνυμα', αλλα ουτε και εχει ερθει τιποτα στα εισερχομενα... Επισης, οταν πηγαινω στο μητρωο της συσκευης (log) , φαινεται πως ειχα ΕΙΣερχομενο SMS απο το 7000 της ΤΙΜ και ΕΞερχομενο ΜΜS απο εμενα αμεσως μετα (!).

 

Μετα δοκιμασα να μου στειλω MMS απο αλλο κινητο Voda της οικογενειας και το οποιο ελαβα κανονικα, αν και στο μητρωο παλι φανηκε πως ελαβα καποιο SMS απο ενα τετραψηφιο Voda (4040 νομιζω), ακολουθουμενο απο εξερχομενο MMS απο εμενα.

 

Μπορει κανεις να με βοηθησει/να μου εξηγησει το φαινομενο?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων, SV2BRJ

People who think they know everything are an annoyance to those of us who really do so,
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (PtG@nokia7650or3200: Nokia3200/1.0 () Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Otan sou stelnei kapoios ena mms, erxetai se sena ena diplo sms apo thn etairia pou periexei kapoies entoles kai kanei to kinhto sou na syndethei se kapoion server kai na katevasei ayto pou sou exoun steilei, xoris na xreotheis vevaia. Tora giati symvainei to provlhma me to mms pou sou stelnoun apo tim, den ksero ti ftaiei. Mhpos einai megalo to arxeio pou sou stelnoun?

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να θέσω κι ορισμένες παραμέτρους που δέν ανέφερα προηγουμένως, κάποιες από τις οποίες διαπίστωσα μετά απο ολοήμερη έρευνα.

 

1) Ο αριθμος μου Vodafone που δέν λαμβάνει MMS από ΤΙΜ, είναι τέως νούμερο ΤΙΜ που έφυγε με το πρόγραμμα της φορητότητας πρίν από περίπου 1 εβδομάδα (μήπως δέν ενημερώθηκαν κάποιες βάσεις δεδομένων της ΤΙΜ?)

 

2) Δέχομαι ΜΜS από όλα τα άλλα δίκτυα εκτός της ΤΙΜ.

 

3) Τα ΜΜS αυτά που προσπάθησαν να μου στείλουν, δοκίμασαν οι αποστολείς να τα στέιλουν σε άλλους συνδρομητές Voda, πράγμα που έγινε με επιτυχία, άρα σίγουρα πρόκειται για κάτι που αφορά μόμο τη γραμμή μου.

 

4) Οπως ειπα και πιο πάνω, μου έρχεται ηχητική ειδοποίηση και μπαίνει το G του GPRS στο ‘τετραγωνάκι’, απλώς μήνυμα δεν έρχεται (ούτε και γράφει στην οθόνη του 7650 “1 new message”). Αυτό που βλέπω στο μητρώο, είναι οτι τα MMS που μου στέλνει οποιοδήποτε δίκτυο εκτός από την ΤΙΜ, έρχονται μέσω ενός τετραψήφιου 4040 της Voda. Για τα μη ληφθέντα της ΤΙΜ φαίνεται να έρχονται μέσω ενός 7000 (που αν θυμάμαι καλά είναι 4ψήφιο της ΤΙΜ. Οι άλλοι συνδρομητες Voda, οταν λαμβάνουν MMS από ΤΙΜ , βλέπουν στο μητρώο τους το 4040 και όχι το 7000 που βλέπω εγώ.

 

Μήπως τα παραπάνω βοηθάνε καθόλου? Υπάρχει κανείς απο τεχνικό τμήμα που να μπορεί να βοηθήσει? Και πάλι ευχαριστώ (και για την υπομονή του forum).

People who think they know everything are an annoyance to those of us who really do so,
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sv2brj ( 6 Μάι. 2004 , 01:06)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να θέσω κι ορισμένες παραμέτρους που δέν ανέφερα προηγουμένως, κάποιες από τις οποίες διαπίστωσα μετά απο ολοήμερη έρευνα.

 

1) Ο αριθμος μου Vodafone που δέν λαμβάνει MMS από ΤΙΜ, είναι τέως νούμερο ΤΙΜ που έφυγε με το πρόγραμμα της φορητότητας πρίν από περίπου 1 εβδομάδα (μήπως δέν ενημερώθηκαν κάποιες βάσεις δεδομένων της ΤΙΜ?)

 

2) Δέχομαι ΜΜS από όλα τα άλλα δίκτυα εκτός της ΤΙΜ.

 

3) Τα ΜΜS αυτά που προσπάθησαν να μου στείλουν, δοκίμασαν οι αποστολείς να τα στέιλουν σε άλλους συνδρομητές Voda, πράγμα που έγινε με επιτυχία, άρα σίγουρα πρόκειται για κάτι που αφορά μόμο τη γραμμή μου.

 

4) Οπως ειπα και πιο πάνω, μου έρχεται ηχητική ειδοποίηση και μπαίνει το G του GPRS στο ‘τετραγωνάκι’, απλώς μήνυμα δεν έρχεται (ούτε και γράφει στην οθόνη του 7650 “1 new message”). Αυτό που βλέπω στο μητρώο, είναι οτι τα MMS που μου στέλνει οποιοδήποτε δίκτυο εκτός από την ΤΙΜ, έρχονται μέσω ενός τετραψήφιου 4040 της Voda. Για τα μη ληφθέντα της ΤΙΜ φαίνεται να έρχονται μέσω ενός 7000 (που αν θυμάμαι καλά είναι 4ψήφιο της ΤΙΜ. Οι άλλοι συνδρομητες Voda, οταν λαμβάνουν MMS από ΤΙΜ , βλέπουν στο μητρώο τους το 4040 και όχι το 7000 που βλέπω εγώ.

 

Μήπως τα παραπάνω βοηθάνε καθόλου? Υπάρχει κανείς απο τεχνικό τμήμα που να μπορεί να βοηθήσει? Και πάλι ευχαριστώ (και για την υπομονή του forum).

 

 

Το mmsc της TIM σε βλεπει σαν χρηστη του. Στειλε email στο support@panafonet.gr περιγραφοντας το προβλημα, για να επικοινωνησουν με την TIM και να το διορθωσουν.

Link to comment
Share on other sites

΄Ομορφα αλλά με το Z105 δεν πρόκειται να τσουλήσει το UMTS με τίποτα. Η συσκευή είναι ένα μεγάλο bug. Τι να το κάνω εαν δεν μπορεί να βγάλει ούτε καν 12 ώρες η συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

exo CU kai P900.

ginetai na kano call converence?otan eixa dokimasei me allo vodafone kai ena stathero na me kalei kai elege oti den ypostirizete...tora o ote den to ypostirizei i i voda?

 

deytero.exei sto p900 metriti kliseon (poso xreonesai) alla leei oti prepei na to enargopoiiso apo ton paroxea kai kati tetoia...ti prepei na kano?

-->pvinis<--
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι το CU δεν υποστηριζει conference call (δεν ειμαι 100% σιγουρος).

 

Μετρητες κλησεων δεν υποστηριζει καμια εταιρεια...

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Οντως, το CU δεν υποστηριζει αυτη την υπηρεσια.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (SE T610 or N3510i: Nokia3510i/1.0 (04.44) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

To xrhsimopoiei kaneis?Ti gnwmh exete?

Link to comment
Share on other sites

Το είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα και το είχα βρει αρκετά καλό. Βέβαια τότε είχα και την προσφορά του δωρεάν live για ένα μήνα, επίσης υπήρχαν και τα public rooms. Τώρα που δεν ισχύει ούτε το ένα ούτε το άλλο το βρίσκω ακριβό για τον πρώτο λόγο και σχετικά αδιάφορο για τον άλλο λόγο.
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν θα υπάρξει δυνατότητα από την VODAFONE για ALS και 2 γραμμές σε 1 SIM?? και βασικό... ΠΌΤΕ;;
Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και ούτε έχει ανακοίνωθει κάτι σχετικό..
Link to comment
Share on other sites

Eπισημη ανακοινωση δεν υπαρχει. Αλλα και στην ΤΙΜ, που το παρεχει, δε γνωριζει μεγαλη ζητηση.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος swiffer (14 Μάι. 2004 , 09:22)

 

Eπισημη ανακοινωση δεν υπαρχει. Αλλα και στην ΤΙΜ, που το παρεχει, δε γνωριζει μεγαλη ζητηση.

 

Δεν έχει ζήτηση αλλά αν γίνει στο μέλλον να έχεις μια σύνδεση & μια κάρτα για φτηνά μηνύματα θα ήταν ότι πρέπει & θα είχε μεγάλη απήχηση. ;)
Link to comment
Share on other sites

Εκανα σύνδεση πρίν 6-7 μήνες σε κάποιο κατάστημα Germanos και μου είπαν οτι η vodafone ήταν η μόνη εταιρία που δεν είχε πάγιο τέλος κλήσης 30 δευτερόλεπτα και γιαυτό την προτίμησα. Εχθές μπήκα και έψαχνα λίγο το site της εταιρίας και είδα οτι το έχουν κάνει κι αυτοί. Οταν τους πήρα τηλέφωνο μου απάντησαν οτι αυτό ισχύει απο το 2001 !!!

Ο Germanos λέει οτι το έκαναν πρόσφατα. Τι γίνεται ρε παιδια? Ποιός με δουλεύει? Δηλαδή να μην λαμβάνω υπόψην μου το χρονόμετρο των κλήσεων πλέον?

Link to comment
Share on other sites

Καλα ο Γερμανος για να πουλησει μπορει να πει οτι θελει... Γενικα οι πιο πολλοι εργαζομενοι του Γερμανου ειναι ασχετοι και ελεινοι στην δουλεια τους. Και οντως παγιο τελος κλησης ειχε πολυυυ καιρο πριν απο οταν εκανες την συνδεση σου εσυ.

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MaTRiX57 (17 Μάι. 2004 , 14:52)

 

oxi PAGIO!!

ELAXISTO XRONO XRHSHS exei ta 30" ...

kai oxi apo to 2001 alla apo ton Ianouario!!!

 

Και πριν είχε το 20"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος MaTRiX57 (17 Μάι. 2004 , 14:52)

 

oxi PAGIO!!

ELAXISTO XRONO XRHSHS exei ta 30" ...

kai oxi apo to 2001 alla apo ton Ianouario!!!

 

 

Ποιον Ιανουάριο;;; Νομίζω ότι από τότε που έβγαλε τα "καινούρια" προγραμματα χρήσης - εδώ και 2 χρόνια αν δεν κάνω λαθος - υπήρχε ο ελάχιστος χρόνος χρέωσης των 30''!!!

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

μαλλον οι καλοι κυριοι του Γερμανου εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους.Μονο η Q ειναι χωρις παγιο τελος κλησης.Ολοι οι αλλοι απατεωνες τα παιρνουν κανονικα.Αλλα φαινετε πως ο Γερμανος παιρνει καλυτερες μιζες απο Βοντα και για αυτο λεει κατι τετοια.Ειναι βεβαια και ασχετοι οι ανθρωποι αλλα ετσι ειναι αυτα
Link to comment
Share on other sites

Το πάγιο τέλος κλήσης είναι κάτι διαφορετικό από την ελάχιστη χρεώση των 30" που υπάρχει τώρα. Παλιότερα που υπήρχε πάγιο τέλος κλήσης, πλήρωνες ένα ποσόν με το που απαντούσε στο τηλεφώνημα ο καλούμενος επιπλέον της χρονοχρέωσης που ούτως ή άλλως υπήρχε. Με την ελάχιστη χρέωση των 30" (παλιότερα ήταν 20") απλά χρεώνεσαι το ποσό που αντιστοιχεί στα 30" από την αρχή της κλήσης και ουσιαστικά η χρονοχρέωση λειτουργεί μετά από αυτό το χρονικό διάστημα.
Link to comment
Share on other sites

στον γερμανό εχω ακούσει τα πιο τρελά και κουφά πραγματα!!!

το να σου το είπαν οτι η voda δεν έχει παγιο κλήσης δεν το θεωρώ παράλογο με τόσο άσχετοι που είναι...

πιστεύω οτι αυτός που στο είπε δεν θα ήξερέ τι είναι το πάγιο τέλος κλήσης και απλά έπρεπε να προωθήσει την voda και για αυτό στο είπε..

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα νταβατζιλίκια δεν μου αρέσουν, μάλλον θα επιστρέψω στην αγαπημένη μου Q. Αυτό που με προβληματίζει μόνο είναι οτι πρέπει να αλλάξω ξανά αριθμό. Ξέρετε αν ισχύει η ενιαία αριθμοδότηση ια την Q-card ή μόνο για συμβόλαια?
Link to comment
Share on other sites

μπόρεις να πας με φορητότητα διατήρωντας τον αριθμό σου... 19Ε είναι και πρέπει να έχει λήξει η σύνδεση σου στην βόντα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...