Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά καταλήγω στο εξής συμπέρασμα: Η συγκεκριμένη εταιρία (το όνομά της δεν μπορώ να το πω πια...) είναι μπ... Ότι του κατέβει του καθενός λέει εκεί μέσα... Άλλοι λένε ότι έχει καταργηθεί η μεταφορά υπολοίπου, άλλοι ότι αυτό ισχύει από το νέο έτος.

Τελικά ισχύει η ημερομηνία που σας έδωσα παραπάνω. Που σημαίνει ότι όποιος την ενεργοποίησε σε παλιό πρόγραμμα, την ενεργοποίησε. Οι υπόλοιποι να πάμε να πνιγούμε...

 

Ηθικό δίδαγμα:

Vodafone. Πάθος για την κάθε πα...α...

Link to comment
Share on other sites

εκανε η Βονταφον τετοιο πραγμα?

Αποκλειεται... πιο ευκολα θα χιονισει στη κολαση παρα αυτο που λες... ειλικρινα...κατι αλο θα υπηρχε απο πισω..εκτος πια και αν εκανες λογαριασμους τρελλους 200 - 300 ευρω και ετσι το δεχομαι... εδω δε δινουν στους υπαλληλους (εκτος των μονιμων) δωρεαν γραμμες ρε συ , θα εδιναν σε απλο συνδρομητη ?

 

Μου το είχε κάνει και η ΤΙΜ αυτό πριν κανένα χρόνο που ήθελα να κάνω το συμβόλαιο κάρτα. Από εκεί που είχα επιδότηση 90€, ξαφνικά έγινε γύρω στα 300 με την προϋπόθεση να καθίσω στο δίκτυο της.

 

Στην αποσύνδεση είχα πει στην κοπέλα ότι "δεν θέλω να έχω επιδότηση που δε φτάνει να πάρω ούτε κινητό με έγχρωμη οθόνη. Τουλάχιστον να πληρώνω 10€ το μήνα και όχι 60.":shifty: :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Νομικά έχεις κάθε δικαίωμα.

Μην ακούς τι λένε στα καταστήματα.Οι περισσότεροι δεν ξέρουν ,και όσοι τυχαίνει να γνωρίζουν φυσικά σου λένε αυτό που τους συμφέρει.

Μήπως γνωρίζεις σχετικό νόμο ή τι να επικαλεστώ ώστε να πετύχω τουλάχιστον την αλλαγή με άλλη συσκευή διαφορετικής εταιρείας;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζεις σχετικό νόμο ή τι να επικαλεστώ ώστε να πετύχω τουλάχιστον την αλλαγή με άλλη συσκευή διαφορετικής εταιρείας;

 

ΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ. Ή ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ... ΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ. ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΧΩΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ. Η VODAFONE ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ. Ή ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ... ΝΟΜΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΣ. ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ ΧΩΡΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ. ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΥΤΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ. Η VODAFONE ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.

 

Από πού προκύπτει ότι δεν είναι υποχρεωμένοι παρακαλώ??

Εφόσον ο αγοραστής έχει δικαίωμα, ο πωλητής υποχρεούται.

Απλά νομικά:rolleyes: :rolleyes:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

νομικά έχει κάθε δκαίωμα να το επιστρέψει μέσα σε 14 ημέρες και να πάρει τα λεφτά του πίσω.

Επίσης νομικά ευθύνεται ο πωλητής για την εγγυήση για τους πρώτους 6 μήνες.

και έχει κάθε δικαίωμα σε αυτλούς τους 6 μήνες να ζητησει τα χρήματά του πίσω εφόσον παρουσιάσει το ίδιο ελλάτωμα 2 φορές.

πάντα ΝΟΜΙΚΑ :):):):):)::)

Link to comment
Share on other sites

νομικά έχει κάθε δκαίωμα να το επιστρέψει μέσα σε 14 ημέρες και να πάρει τα λεφτά του πίσω.

 

Αυτό ακριβώς το δικαίωμα το έχει για τουλάχιστον 6 μήνες από την αγορά σε περίπτωση ελαττώματος ή έλλειψης συμφωνημένης ιδιότητας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς το δικαίωμα το έχει για τουλάχιστον 6 μήνες από την αγορά σε περίπτωση ελαττώματος ή έλλειψης συμφωνημένης ιδιότητας.

σωστός εγω μπερδεψα αυτα που ήθελα να γράψω.

ξανά πάλι: σε 14 μέρες επιστροφή χρημάτων έστω και χωρίς λόγο.

14μέρες-6 μήνες επιστροφή χρημάτων λόγω ελλατωματικού προιόντος

6 μήνες -τελος εγγύησης αντικατάσταση με ιδιο η αντιστοιχης η ανώτερης ποιότητας αν δεν υπάρχει.Και αν δεν γινεται αυτό επιστροφή χρημάτων με την παρουσίαση ελλατώματος για 2η φορά.

 

 

(όπως επίσης μπορούν να ακυρωθούν όλα τα συμβόλαια ανεξαρτήτως περιεχομένου μέσα σε 30 ημέρες.)

Link to comment
Share on other sites

σωστός εγω μπερδεψα αυτα που ήθελα να γράψω.

ξανά πάλι: σε 14 μέρες επιστροφή χρημάτων έστω και χωρίς λόγο.

 

Αυτό όμως δεν το έχω βρεί κάπου γραμμένο:worry:

Μπορεί να γίνεται , αλλά δεν υπάρχει νομική υποχρέωση

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και κάπου τον εχω(πρέπει να ψάξω).

μεσα σε 14 απο την αγορά κάποιου προιόντος μπορεί να γινει η επιστροφή του και να δωθούν τα χρήματα πίσω.

Επίσης ολα τα συμβολαια που υπογραφουμε μπορουμε να τα ακυρώσουμε μεσα σε 30 ημέρες δηλώνοντας την αντιρησή μας χωρίς κυρώσεις.(ακόμα και συμβόλαια ακινήτων)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και κάπου τον εχω(πρέπει να ψάξω).

μεσα σε 14 απο την αγορά κάποιου προιόντος μπορεί να γινει η επιστροφή του και να δωθούν τα χρήματα πίσω.

Επίσης ολα τα συμβολαια που υπογραφουμε μπορουμε να τα ακυρώσουμε μεσα σε 30 ημέρες δηλώνοντας την αντιρησή μας χωρίς κυρώσεις.(ακόμα και συμβόλαια ακινήτων)

 

Αν μπορούσες να το βρείς(ή έστω να μου πείς το νόμο)θα με ενδιέφερε.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

http://europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31985L0577:El:HTML

 

αυτή ειναι η παλιά υπάρχει και άλλη που αναφέρει 14 ημέρες και οχι 7 οπως αυτή.

 

δέστε και εδώ http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=40160&page=4

Link to comment
Share on other sites

http://europa.eu.int/eur-lex/lex/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:31985L0577:El:HTML

 

αυτή ειναι η παλιά υπάρχει και άλλη που αναφέρει 14 ημέρες και οχι 7 οπως αυτή.

 

δέστε και εδώ http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=40160&page=4

Φίλε μου, αυτό είναι οδηγία της EE.

Οι οδηγίες δεν είναι υποχρεωτικές για τα κράτη μέλη, αλλά θα πρέπει να υπάρξει προσαρμογή της εθνικής νομοθεσίας πρώτα.

Νομίζω(μάλλον είμαι σίγουρος:O ) ότι τέτοια προσαρμογή δεν έχει υπάρξει ακόμη

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αυτή λέει όμως:

 

Οδηγία 85/577/ΕΟΚ του Συμβουλίου της 20ής Δεκεμβρίου 1985 για την προστασία των καταναλωτών κατά τη σύναψη συμβάσεων εκτός εμπορικού καταστήματος

 

Εγώ το πήρα από κατάστημα...

Link to comment
Share on other sites

οποιος έχει όρεξη και χρόνο ---->http://www.efpolis.gr/content/content.asp?catid=99

 

αλλά να τα διαβάσει όλα (ολα τα λινκς ειναι και νομοι -διαταγματα)

Link to comment
Share on other sites

αρθροο 4 παραγραφος 10 αυτού http://www.efpolis.gr/_database/docuploads/sitefile-19.doc

το οποιο αναφέρει 10 εργάσιμες--->δηλ.14 μέρες.

 

ελυσα την απορία σου ? :)

Link to comment
Share on other sites

"10. Σε κάθε σύμβαση από απόσταση ο καταναλωτής έχει το δικαίωμα να υπαναχωρήσει αναιτιολογήτως μέσα σε δέκα (10) εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία παραλαβής του αγαθού ή της υπηρεσίας, αν δεν συμφωνήθηκε μακρότερη προθεσμία, επιστρέφοντας το αγαθό στην αρχική του κατάσταση. Αποκλείεται η επιβάρυνσή του με δαπάνη άλλη από τα έξοδα επιστροφής."

Αυτό?

Είναι μόνο για τις εξ αποστάσεως

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ισχυει για όλες τις αγορές

πάρτε τηλεφωνο στην γραμμή προστασιας καταναλωτή (άν θυμάμε καλά 1520,δεν είμαι σιγουρος) να σας λύσει όλες σας τις απορίες.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΑΚ πάντως δεν αναφέρει τίποτα σχετικό.

Θα το ψάξω περισσότερο, αλλά από αύριο.

(σήμερα είναι ακόμα Κυριακή:p )

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μπροστα ειμαστε ρε παιδι μου!!Εχουμε και Μουλτιραμα!

 

Τρομάρα μας!!!

Kalio arga para pote.....
Link to comment
Share on other sites

Ma eirwnika milw;)

Pantws einai akti to thetiko!

ΘΑΣΟΣ το σμαραγδενιο νησι!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/12161p_goldenbeach1.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...