Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3 minutes ago, cmvr said:

Για τις οπτικές ίνες δεν έχουμε μάθει αν πληρώθηκαν οι εργολάβοι ή τι συμβαίνει και έχουν εξαφανιστεί. Έβαλαν μόνο στα κεντρικά σημεία και μετά εξαφανίστηκαν; Αν κάποιος δει να σκάβουν για οπτική ίνα, ας μας το πει.

Η Vodafone έχασε το τρένο στις οπτικές ίνες. Τουλάχιστον ας φροντίσει να βελτιώσει το δίκτυο κινητής και να διαφοροποιηθεί, αλλά το βλέπω πολύ δύσκολο, ειδικά όταν βλέπω τις ανοησίες που κάνει η Cosmote με τις αναβαθμίσεις της, ενώ έχει άφθονο χρήμα για επενδύσεις.

Το μόνο πρόσφατο έργο FTTH που έχω δει είναι εδώ στο Φάληρο, κοντά στην Αμφιθέας, κάτι στενά πίσω σύνορα με Νέα Σμύρνη σχεδόν. Της Cosmote είναι αυτές. Αλλά είναι παρατημένα καρούλια εδώ και καιρό. Όταν ξανά περάσω, θα δω άμα άλλαξε κάτι. 

Επαρχία νομίζω αλλά δεν θυμάμαι καλά, είχα δει το καλοκαίρι να έχουν περάσει οπτικές πάλι Cosmote μάλλον κάπου στην περιοχή της Τεγέας, αλλά με επιφύλαξη δεν το συγκράτησα καλά. Στην περιοχή της Τρίπολης τέλοσπάντων πες. Αυτά. Κάτι άλλο δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου πρόσφατα. 

2 minutes ago, elkons said:

Η COSMOTE απλά βάζει περιμετρικά κεραία και αν είσαι κάπου που πιάνει αυτή δεν θα βάλουν κεραία εκεί θα νομίζουν ότι καλύπτει ενώ θα πιάνει οριακά αντι να βάλουν κεραία. Πχ Νέα Λάμψακο προς Μύτικα θέλει κεραία όχι ότι καλύψει από γύρω. Η vf κ Nova έχουν άλλη τεχνική, βάζει μια κεραία σε ύψωμα η Nova τσίτα κιόλας και ότι πιάνει. 

Η τεχνική όλων είναι κάνε όσο πιο οικονομία γίνεται, μαζί με άλλους παράγοντες πχ αν θα βρεις σωστό σημείο να καλύπτει και αν όχι, περιμένουν. Ο καθένας έχει το δικό του μοτίβο κινήσεων. Η Cosmote πάντως αν δεν βρει αυτό το σημείο που θέλει, απ ο, τι έχω καταλάβει, δεν κουνιέται ρούπι. Ούτε micro δεν θα σου βάλει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elkons said:

Η COSMOTE απλά βάζει περιμετρικά κεραία και αν είσαι κάπου που πιάνει αυτή δεν θα βάλουν κεραία εκεί θα νομίζουν ότι καλύπτει ενώ θα πιάνει οριακά αντι να βάλουν κεραία. Πχ Νέα Λάμψακο προς Μύτικα θέλει κεραία όχι ότι καλύψει από γύρω. Η vf κ Nova έχουν άλλη τεχνική, βάζει μια κεραία σε ύψωμα η Nova τσίτα κιόλας και ότι πιάνει. 

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Στα δορυφορικά που έστησα στα βόρεια και στις τηλεμετρίες, υπάρχουν σημεία όπου η Vodafone με 1800+800 MHz 'δίνει πόνο' στις άλλες εταιρείες που δεν πιάνουν καθόλου σε αυτά τα σημεία. Σε σχέση με την Cosmote, η Vodafone έχει περισσότερες θέσεις εξαπλωμένες στην επαρχία, και αυτό την σώζει. Αν έκαναν σωστές αναβαθμίσεις, θα είχαν διαφορετική εικόνα, αλλά δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα. Θα έπρεπε τουλάχιστον να έκαναν σωστή δουλειά μέσα στις μεγαλουπόλεις, αλλά είπαμε...

Η Cosmote, όταν τοποθετεί σταθμούς, το κάνει δημιουργώντας μαγικά αποτελέσματα σε εξωτερικούς χώρους, αλλά ό,τι και να κάνεις, αν δεν έχεις αρκετούς σταθμούς, δουλειά δεν γίνεται.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, aektzhs 1 said:

Οπτική περνούσαν στον δρόμο Νέα Αρτάκη-Ψαχνά Ευβοίας πριν από δύο εβδομάδες 

Οπα τι νέο ήταν αυτό! Στα τα μέρη μου κοντά

Μήπως ήταν για κεραία?

Vodafone έτσι;

Edited by elkons
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, elkons said:

Οπα τι νέο ήταν αυτό! Στα τα μέρη μου κοντά

Μήπως ήταν για κεραία?

Vodafone έτσι;

Δεν ξέρω εταιρεία. Ειδα εργολάβους να σκάβουν

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Δεν ξέρω εταιρεία. Ειδα εργολάβους να σκάβουν

Και που ξέραμε πως είναι ινα Και δεν είναι κάτι πχ για ύδρευση;

Εδώ κατά προσέγγιση ΕΟ Χαλκίδας Αλιβερίου 400 εχει μει στο δρόμο ινα αλλά πάει μόνο στη καμπίνα και μετά καταλήγει στον ΟΤΕ Βασιλικού λογικά στη κεραία γιατί δεν έχει μικροκυμματικά αλλά στη διαθεσιμότητα στο βασιλικό στο κεντρικό πχ αν βάλεις και τηλ από μαγαζί πχ Γερμανός θα λέει ΕΩΣ 24mbps

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, cmvr said:

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Στα δορυφορικά που έστησα στα βόρεια και στις τηλεμετρίες, υπάρχουν σημεία όπου η Vodafone με 1800+800 MHz 'δίνει πόνο' στις άλλες εταιρείες που δεν πιάνουν καθόλου σε αυτά τα σημεία. Σε σχέση με την Cosmote, η Vodafone έχει περισσότερες θέσεις εξαπλωμένες στην επαρχία, και αυτό την σώζει. Αν έκαναν σωστές αναβαθμίσεις, θα είχαν διαφορετική εικόνα, αλλά δεν τους νοιάζει ιδιαίτερα. Θα έπρεπε τουλάχιστον να έκαναν σωστή δουλειά μέσα στις μεγαλουπόλεις, αλλά είπαμε...

Η Cosmote, όταν τοποθετεί σταθμούς, το κάνει δημιουργώντας μαγικά αποτελέσματα σε εξωτερικούς χώρους, αλλά ό,τι και να κάνεις, αν δεν έχεις αρκετούς σταθμούς, δουλειά δεν γίνεται.

Κι ένα συγκριτικό το τι γίνεται στη βόρεια Ελλάδα. Σε χωριά στα Γιάννενα. Όπου δεν έχει βάλει πάνελ 5G, κάτι παρόμοιο έχω δει και σ άλλες ορεινές περιοχές. 

 

 

Screenshot_20240915_083944_Speedtest.jpg

Screenshot_20240915_083845_NetMonster.jpg

Screenshot_20240915_083810_NetMonster.jpg

Screenshot_20240915_083616_Speedtest.jpg

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, elkons said:

Και που ξέραμε πως είναι ινα Και δεν είναι κάτι πχ για ύδρευση;

Είναι το άνοιγμα για οπτική ίνα και φαίνεται 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katsiletra said:

Κι ένα συγκριτικό το τι γίνεται στη βόρεια Ελλάδα. Σε χωριά στα Γιάννενα. Όπου δεν έχει βάλει πάνελ 5G, κάτι παρόμοιο έχω δει και σ άλλες ορεινές περιοχές. 

 

 

Screenshot_20240915_083944_Speedtest.jpg

Screenshot_20240915_083845_NetMonster.jpg

Screenshot_20240915_083810_NetMonster.jpg

Screenshot_20240915_083616_Speedtest.jpg

Δεν έχει βάλει ακόμη καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G + CU (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, MIKU said:

Δεν κοιτάνε τα χάλια τους με το δίκτυο αυτό τους μάρανε 😂😂😂😂

Να πάρουν copilot για τους δικούς τους υπαλλήλους να μπορούν να συνεννοηθούν μεταξύ τους εμπορικό και τεχνικό γιατί άρχισαν τις ανοησίες σαν τους άλλους.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπλέξουν τα μπούτια τους αντί να έχουν τις γνώσεις θα ρωτάνε το Copilot και θα παίζουμε κορόνα ή γράμματα το τι πρόβλημα θα έχουμε..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...