Jump to content

Περί... Vodafone γενικά


President
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αργοπορημενα να απαντησω γιατι εχω το ιδιο "προβλημα".

 

Αν εισαι εκτος γεωγραφικης ζωνης, οι εισερχομενες κλησεις στο σταθερο νουμερο δρομολογουνται στον τηλεφωνητη του κινητου νουμερου (η σε οποιον αλλον θελεις εσυ αλλα με χρεωση). Οποτε αν θελεις να το εχεις μαζι σου σε αλλη περιοχη και να σε καλουν, πρεπει να τους δωσεις και το αλλο νουμερο, το κινητο που αντιστοιχει στη συνδεση. Οι κλησεις στο σταθερο λενε "η συνδεση δεν ειναι εφικτη" και σε στελνουν κατευθειαν στον τηλεφωνητη.

 

Αυτα εειναι απο τη συμβαση σου προγραμματος, παραγραφοι 3.3 και 3.4 (δεν μπορεσα να τα αντιγραψω απο το pdf).

Huawei Honor 4X EU

Blackview Zeta (η χειρότερη κάμερα όλων των εποχών!)

Motorola Atrix 4G (cm-11-20151122-UNOFFICIAL-olympus)

Link to comment
Share on other sites

στον σταθμο μετρο στην ομονοια και στην συγγρου φιξ συνηθως πουλανε...

θελουμε φετος απεριοριστα data σε ολους τους παροχους κινητης τηλεφωνιας στην Ελλαδα για ολο το καλοκαιρι. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μάγκες.

 

Έχω καρτοκινητό vodafone και θέλω να βρω πάροχο για 3G, έχω dual sim κινητό οπότε εαν δεν καταλήξω vodafone, απλά αγοράζω και μια νέα κάρτα.

 

Ήθελα να μου πείτε τι γίνεται με τις τιμές κλπ, 3G έχουν μόνο τα καρτοσυμβολαια/συμβόλαια?

 

Ποιός είναι ο πιο οικονομικός τρόπος να έχει κανείς 3G στο κινητό του?

 

(Σορρυ που έβαλα το θέμα εδώ, εαν είναι λάθος παρακαλώ μετακινήστε το.)

Link to comment
Share on other sites

αν θες με παγιο στην vodafone θα πληρωνεις αν κανεις online 35 ευρω για ενα χρονο με οριο τα 20 GB και μετα το παγιο γινεται 50 ευρω.

Αντιστοιχα στην wind θα πληρωνεις αν κανεις online 24,9 ευρω για ενα χρονο με οριο τα 30 GB για παντα.

Στο καρτοσυμβολαιο με 5 ευρω καρτα αν αγορασεις online στην wind θα παρεις 1GB internet (500 +500 δωρο)

Link to comment
Share on other sites

μετρο αττικη απο λιοσιων δινουν δωρεαν καρτες απο ολα τα δικτυα
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. Σε καμιά εβδομάδα ταξιδεύω για 5 μέρες Βαρκελώνη. Η τελευταία φορά που ταξίδεψα εξωτερικό ήταν ΚΑΙΡΟ πριν, οπότε δεν ξέρω τι παίζει τώρα. Έχω Vodafone a la carte, και ψάχνω τον καλύτερο τρόπο για να επικοινωνώ με σταθερά (κατά 95%), και ΑΝ γίνεται με κινητά (κατά 5%, ίσως βάζω και πολύ) στην Ελλάδα..

 

Έχω ενεργοποιημένο αυτό το 300' προς όλους με κάθε ανανέωση 10 ευρώ, αλλά αυτό ισχύει προφανώς μόνο για εντός Ελλάδας. Είδα στα διαθέσιμα πακέτα ένα "Vodafone Passport", που λέει ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον δωρεάν σου χρόνο και στο εξωτερικό, με κάποια επιβάρυνση ή κάτι τέτοιο. Το άλλο πακέτο που έχει με τα 20 λεπτά ομιλίας με 6 ευρώ, μου φαίνεται ασύμφορο..

 

Σκέφτομαι την λύση του να αγοράσω voip credits (λογικά skype) για να παίρνω όταν έχω διαθέσιμο wi-fi. Όταν όμως ΔΕΝ έχω, με το mobile internet τι παίζει; Ισχύουν τα 500 δωρεάν ΜΒ που έχω αγορασμένα;

 

Κάτι άλλο που έχει να προτείνει κάποιος;

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος του τηλεφωνήματος είναι πιά πιό φτηνό όταν είσαι στο εξωτερικό (σε χώρα της Ε.Ε) και καλείς Ελλάδα (0,357€/λεπτό) από ότι είναι η χρέωση της κλήσης εντός Ελλάδας χωρίς διάφορα πακέτα (0,372€/λεπτό). Αν σκοπεύεις να μιλάς πολύ μπορείς να ενεργοποιήσεις το "Vodafone Πας Παντού" που με χρέωση 4€ την ημέρα χρησιμοποιείς τα δωρεάν λεπτά από το πακέτο που έχεις στην Ελλάδα http://www.vodafone.gr/portal/paspantou?menuId=11489

Αν δεν σκοπεύεις να μιλάς πολύ δεν συμφέρει. Π.χ το κόστος μιας τρίλεπτης κλήσης από Ισπανία προς Ελλάδα είναι περίπου 1€.

Edited by nico4gr
Link to comment
Share on other sites

Το Passport στα καρτοκινητά σε χρεώνει 0,86€/κλήση (εισερχόμενη / εξερχόμενη) αλλα δεν καταναλώνει απ' τα λεπτά του όποιου ενεργοποιημένου πακέτου.Η λύση είναι είτε τα 20' με 6€, καλείς εσύ χωρίς κάποιο bundle ή κάνεις αναπάντητες :D Στην τρίτη περίπτωση εσύ χρεώνεσαι 0,86€ την κλήση που δέχεσαι και μπορείς να μιλάς μέχρι μία ώρα συνεχόμενη χωρίς να υπάρχει κάποια άλλη χρέωση για σένα ή τον καλούντα :)

 

Για το internet τα 500MB δεν ισχύουν για περιαγωγή.

Edited by gregorisvas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, γεια σας!

Έχω ένα Sony Ericsson CK13i. Πήρα στην cosmote και μου λέει οτι δεν μπορει να κάνει φραγή σε έναν συγκεκριμένο αριθμό.

Τι Μπορώ να κάνω. Να σημειώσω οτι ο αριθμός είναι από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις σμάρτφοουν να κατεβάσεις καμία εφαρμογή για blacklist.

Επίσης ακόμα και τα πιο απλά κινητά της Σάμσουγκ ξέρω ότι έχουν μαύρη λίστα(λογικά και τα πιο ακριβά). Του το κλείνει στα μούτρα και σου δείχνει αναπάντητη. Πήγαινε στο φόρουμ με τις συσκευές και ρώτα για τη δική σου τι μπορείς να κάνεις!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ!! Και με αυτο που έχω, το έψαξα, και είναι στις ρυθμίσεις κλήσης, "αποδοχή από λίστα"... έχω εκει, 10 τηλέφωνα(γιατι τόσα χωράει μόνο) και μονο απο αυτα δεχομαι κλησεις.. Στους αλλους το κλείνει στα μούτρα, και όπως είπες κι εσύ, βλέπεις απλά την αναπάντητη!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα! Δεν ξέρω τι είναι και πως λέγεται!!! Είναι λίιιγο αντίθετο με αυτό που μ είπες εσυ. Λιστα με ατομα που μπορουν να σε παρουν τηλ, και ΟΧΙ λιστα που απλά απορριπτεται η κλήση τους. :)
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα τηλέφωνο την υπηρεσία εξυπηρέτησης πελατών και τους ζήτησα να μου εξηγήσουν πως ακριβώς λειτουργεί η υπηρεσία που χρεώνει ένα ποσό για internet για όλη την ήμερα.

Αφού είπανε τα σχετικά (όχι πως δεν τα ήξερα) τους εξήγησα ότι είναι μια υπηρεσία που δεν χρειάζομαι και δεν επιθυμώ και ότι πρέπει να την απενεργοποιήσουν. Τους εξήγησα ότι όταν τελειώνει το <<πακέτο>> μου επιθυμώ να σταματάει άμεσα η χρέωση χωρίς περαιτέρω κρυφές χρεώσεις. Δεν επιθυμώ και σε καμία περίπτωση δεν δέχομαι να χρεώνουν από μόνοι τους ποσά που τους έχω ξεκαθαρίσει πως αφορούν υπηρεσίες που δεν χρειάζομαι και επαναλαμβάνω ότι απλά ΔΕΝ θα έπρεπε να τα χρεώνουν.

Το σύστημα της vodafone ενημερώνεται, όπως αποδεικνύεται από το web για παράδειγμα, σε πραγματικό χρόνο για τις χρεώσεις internet οπότε είναι σαφές ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το άμεσο σταμάτημα της παροχής internet στον πελάτη όταν τελειώσει το πακέτο του.

Με ενημέρωσε η κοπέλα ότι καταγράφει το αίτημα και θα το στείλει εκεί που χρειάζεται.

Εννοείται ότι αν δεν γίνει σε 2-3 μέρες ακολουθεί καταγγελία.

Θα σας ενημερώσω σχετικά ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνεις , αλλά μέχρι τώρα δεν έχει δεχτεί καμμία εταιρεία να μην μπορεις να μιλήσεις όταν τελιώνει το πακέτο σου

καμμία εταιρεία δεν έχει δεχτεί να μην στέλνεις SMS όταν τελιώνει το πακέτο SMS .

Καμμία εταιρεία δεν σου κόβει τα ΜΜS όταν τελιώσουν τα δωρεάν.

Όσες καταγγελίες λοιπον και να κάνεις , μην περιμένεις αποτέλεσμα

Ερώτηση τώρα : Αν όλα τα ανωτέρω δεν είναι καταχρηστικά και κανείς ποτέ δεν τα κατάγγειλε ώς καταχρηστικά , γιατί είναι καταχρηστικό το Internet εκτός πακέτου ;

 

Πολύ απλά , πριν στείλω SMS κοιτάζω πάντα αν έχω υπόλοιπο.

Το ίδιο πρέπει να κάνω και όταν θέλω να μπω στο Internet, αλλιώς μπαίνοντας στο internet δηλώνω ότι θέλω Internet

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνεις , αλλά μέχρι τώρα δεν έχει δεχτεί καμμία εταιρεία να μην μπορεις να μιλήσεις όταν τελιώνει το πακέτο σου

καμμία εταιρεία δεν έχει δεχτεί να μην στέλνεις SMS όταν τελιώνει το πακέτο SMS .

Καμμία εταιρεία δεν σου κόβει τα ΜΜS όταν τελιώσουν τα δωρεάν.

Όσες καταγγελίες λοιπον και να κάνεις , μην περιμένεις αποτέλεσμα

Ερώτηση τώρα : Αν όλα τα ανωτέρω δεν είναι καταχρηστικά και κανείς ποτέ δεν τα κατάγγειλε ώς καταχρηστικά , γιατί είναι καταχρηστικό το Internet εκτός πακέτου ;

 

Πολύ απλά , πριν στείλω SMS κοιτάζω πάντα αν έχω υπόλοιπο.

Το ίδιο πρέπει να κάνω και όταν θέλω να μπω στο Internet, αλλιώς μπαίνοντας στο internet δηλώνω ότι θέλω Internet

 

ναι αλλά ρε Βασίλειε, όταν τελειώνει το πακέτο σου:

-σε ομιλία: χρεώνεσαι ανά λεπτό όχι ανά ημέρα

-σε σμς: ανά σμς και όχι ανά ημέρα

 

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει χρέωση τιμοκαταλόγου για ίντερνετ για όποιον δεν έχει πακέτο;

Στην τελική ας μας βάλουν να επιλέξουμε. Θέλουμε την υπηρεσία 1 ευρώ ανά ημέρα όταν μπαίνουμε καταλάθος/για λίγο ή θελουμε χρέωση ανά ΜΒ;

Και σε χρεώνουν που σε χρεώνουν ρε @@@@ 1 ευρώ για ΜΙΑ ΜΕΡΑ, ενώ υπάρχει πακέτο με 1 ευρώ για 1 βδομάδα;;; ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟ;(Edit: το chat με όλους στο cu. Nόμιζα υπήρχε και στο Καρτοκινητό το απλό)

Edited by greeksalad
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά κάνεις , αλλά μέχρι τώρα δεν έχει δεχτεί καμμία εταιρεία να μην μπορεις να μιλήσεις όταν τελιώνει το πακέτο σου

καμμία εταιρεία δεν έχει δεχτεί να μην στέλνεις SMS όταν τελιώνει το πακέτο SMS .

Καμμία εταιρεία δεν σου κόβει τα ΜΜS όταν τελιώσουν τα δωρεάν.

Όσες καταγγελίες λοιπον και να κάνεις , μην περιμένεις αποτέλεσμα

Ερώτηση τώρα : Αν όλα τα ανωτέρω δεν είναι καταχρηστικά και κανείς ποτέ δεν τα κατάγγειλε ώς καταχρηστικά , γιατί είναι καταχρηστικό το Internet εκτός πακέτου ;

 

Πολύ απλά , πριν στείλω SMS κοιτάζω πάντα αν έχω υπόλοιπο.

Το ίδιο πρέπει να κάνω και όταν θέλω να μπω στο Internet, αλλιώς μπαίνοντας στο internet δηλώνω ότι θέλω Internet

Γιατί είναι ένα <<πακέτο>> μια υπηρεσία που ΔΕΝ επιθυμώ και λέω ρητά ότι δεν θέλω να την πληρώσω.

Άλλωστε στο δικό μου unlimited 60 με προειδοποιεί στο 80% άρα περίπου στα 1200mb. Κάπου στα υπόλοιπα 300mb πρέπει να <<μαντέψω>> που τελειώνει αλλιώς να χρεωθώ 5 ευρώ. Γιατί ; Δηλώνω από την αρχή ότι ΔΕΝ το επιθυμώ άρα να σταματήσει όταν τελειώσει το πακέτο.

Γιατί δεν σε ενημερώνει στο τέλος ; ! Γιατί δεν σου ζητάει να στείλεις μήνυμα για να το ενεργοποιήσεις ; Στο επιβάλει με το ζόρι χωρίς να ορίζει ακριβώς πότε ξεκινάει. Το κάνει εκ του πονηρού.

Στα mms η στην ομιλία σαφώς και δεν τα κόβει αλλά δεν είναι το ίδιο. Αφενώς στην περίπτωση του mms τα στέλνεις εσύ 1 προς 1 άρα ξέρεις ακριβώς τι χρεώνεσαι και δεν σε χρεώνει πακέτα. Ακριβώς το ίδιο ισχύει για την φωνή.

Αλήθεια υπάρχει τρόπος να χρεωθείς κατά λάθος πακέτο φωνής ; η mms ;

Στα smartphones όμως σαφώς και μπορείς να χρεωθείς internet παραπάνω από ότι επιθυμείς.

Edited by kokoretsi
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά ρε Βασίλειε, όταν τελειώνει το πακέτο σου:

-σε ομιλία: χρεώνεσαι ανά λεπτό όχι ανά ημέρα

-σε σμς: ανά σμς και όχι ανά ημέρα

 

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει χρέωση τιμοκαταλόγου για ίντερνετ για όποιον δεν έχει πακέτο;

Στην τελική ας μας βάλουν να επιλέξουμε. Θέλουμε την υπηρεσία 1 ευρώ ανά ημέρα όταν μπαίνουμε καταλάθος/για λίγο ή θελουμε χρέωση ανά ΜΒ;

Και σε χρεώνουν που σε χρεώνουν ρε @@@@ 1 ευρώ για ΜΙΑ ΜΕΡΑ, ενώ υπάρχει πακέτο με 1 ευρώ για 1 βδομάδα;;; ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΤΙΚΟ;(Edit: το chat με όλους στο cu. Nόμιζα υπήρχε και στο Καρτοκινητό το απλό)

Υπήρχε παλιά 0,01/κβ και έκλεισε πολλά σπίτια με τις υπέρογκες χρεώσεις.

Πρέπει απλά να σταματάει ! Ζήτησε κανένας extra πακέτο ; Ποιον βολεύει ; Μόνο την vodafone .

Link to comment
Share on other sites

Για καμμία υπηρεσία δεν σε ενημερώνει στο τέλος. φυσικά και μπορείς να χρεωθείς μηνύματα χωρίς να το θέλεις

Και εγώ θέλω να μου κόβει τα μηνύματα όταν τελιώσουν τα δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

Για καμμία υπηρεσία δεν σε ενημερώνει στο τέλος. φυσικά και μπορείς να χρεωθείς μηνύματα χωρίς να το θέλεις

Και εγώ θέλω να μου κόβει τα μηνύματα όταν τελιώσουν τα δωρεάν

 

Δικαίωμα σου και το σέβομαι, όπως δικαίωμα μου να μην θέλω να πληρώνω υπηρεσίες που δεν ζητάω.

Η ΕΕΤΤ θα κρίνει το ποιος έχει δίκιο. Εγώ η η εταιρεία ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά και πάλι ότι και να πούμε δεν αλλάζει το γεγονός ότι το ίντερνετ δεν έχει τ ι μ ο κ α τ ά λ ο γ ο!!! Είναι λογικό αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ενεργοποίησαν πακέτο 5 ευρώ για 200 mb σήμερα γιατί μου τελείωσαν τα ενσωματωμένα. Δε μπορώ να τους πω να μην το ενεργοποιούν ρε παιδια? Το έχει κάνει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, επειδη ταλαντευομαι αναμεσα στην αγορα ενος usb 3g modem, και ενος mifi, της huawei μαλλον, μπορει κανεις να μου πει, τι κερδιζεις και τι χανεις στην μια ή την αλλη επιλογη?

Μεχρι προσφατα ηξερα μονο για τα 3g usb modems. Αλλα τωρα βλεπω οτι υπαρχει κι η επιλογη του mifi.

 

Η χρηση για την οποια το θελω, ειναι για να δινω νετ στο laptop μου οταν ειμαι εκτος σπιτιου. Φυσικα δεν με χαλαει να παιρνουν νετ κι αλλες συσκευες μου.

Αλλα θελω να ζυγισω τα θετικα και αρνητικα της καθε λυσης.

Τα 3g usb modem, τα ξερω. Ολα τα χρονια, τα μονα προβληματα, αφορουσαν τους drivers.

Τα Mifi, ΔΕΝ τα ξερω.

Δεν θελω να αγορασει κατι, που θα εχει μια λεπτομερεια που δεν ξερω πριν την αγορα, και μετα να μετανιωσω ή να μην μπορω να κανω τη δουλεια μου.

Μπορειτε να με διαφωτισετε λιγο?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Vodafone γενικά
  • The title was changed to wrong
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...