Jump to content

Huawei MediaPad M5 10.8


maximos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας που δεν υπάρχει θέμα για το συγκεκριμένο ταμπλετ ας ξεκινήσουμε την κουβέντα εδώ. Το παρέλαβα πριν από 3 μέρες και οι εντυπώσεις πολύ θετικές. Οθόνη πολύ καλη, λειτουργικό με το γνωστό emui με τα καλά του και τα κακά του, έρχεται με Android 8. Μπαταρία έχει 7500mah και δείχνει να πάει πολύ καλά σε συνδυασμό με την πολύ καλή διαχείριση που κάνει η Huawei και την "επιτέλους" βελτίωση σε αυτον τον τομέα android 8. Τα ηχεία απλά ΚΟΡΥΦΉ, ότι έχω δοκιμάσει σε ταμπλετ κανένα δεν είχε αυτόν τον ήχο. Multitasking πολύ καλό, δεν σκαλώνει κάπου. Η τιμή του στα 399 "εδώ στην Γερμανία" πράγμα που σημαίνει ότι είναι πολύ ανταγωνιστικη. Το μοναδικό μείον έως τώρα είναι ότι η Huawei έβαλε γρήγορη φόρτιση που δεν τεριαζει με τα mate 9, 10 που έχουν 4.5V/5A οπότε θέλει τον δικό του φορτιστη για να γεμίσει γρήγορα. Αυτό που μένει να δούμε εάν η Huawei δώσει την επόμενη αναβάθμιση σε Android 9 το ίδιο γρήγορα με τα κηνιτα της και όχι με μεγάλη καθυστέρηση όπως κάνει στα παλιότερα ταμπλετ της.

 

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 287
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αγορα απο που συγκεκριμενα

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Το πείρα από Γερμανία.Γερμανία μένω.

 

το καταλαβα απλα ρωτησα απο ποio maγαζι.βασικα εγω ενδιαφερομαι για το μικρο γιατι με ενδιφερουν καιο οι κλησεις να το δουλευω σαν κινητο

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Το πείρα από cyberport αλλα τώρα έχει βγει και mediamarkt και saturn στην ίδια τιμή.399.
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ενημέρωση για το πότε θα εμφανιστεί κ στην ελληνική αγορά κ Σκρουτζ;
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ενημέρωση για το πότε θα εμφανιστεί κ στην ελληνική αγορά κ Σκρουτζ;
Λογικά δεν θα αργήσει. Πάντως μέχρι στιγμής το ταμπλετ πάει πολύ καλά. Εν σύγκριση με ένα Samsung tab s3 είναι πολύ ποιο γρήγορο και αποδίδει τα αναμενόμενα.

 

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να μην αργήσει γτ αλλιώς το s3 μου μοιάζει μονόδρομος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εύχομαι να μην αργήσει γτ αλλιώς το s3 μου μοιάζει μονόδρομος
Γιατί δεν το παραγγέλνεις από Γερμανία; Εγώ περιμένω να κυκλοφορήσει και το pro για να το πάρω και αυτό. Να έχω ένα εγώ κι ένα ή σύζυγος.

 

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά από αυτονομία πώς πάει το συγκεκριμένο; Σε σύγκριση και με το tab S3 αν ξέρει κάποιος;
Link to comment
Share on other sites

Το Huawei βγάζει άνετα πάνω από 9 ώρες οθόνη και το βασικό είναι όταν δεν το δουλεύεις και το αφήνεις αναμονή χάνει πολύ ποιο αργά μπαταρία σε σχέση με το tab s3 το οποίο χωρίς καθόλου χρήση σε 2μερες αδειάζε τελιος. Σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλύτερα σε αυτονομία το Huawei.

 

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε καποια reviews αναφερουν μειωμένη αποδοση για την κεραια του WiFi.

Πως ειναι η ταχύτητα του εαν εισαι 1-2 δωμάτια μακρια απο το router?

Link to comment
Share on other sites

Σε καποια reviews αναφερουν μειωμένη αποδοση για την κεραια του WiFi.

Πως ειναι η ταχύτητα του εαν εισαι 1-2 δωμάτια μακρια απο το router?

Με 5g σε δίπλα δωμάτιο από το ρούτερ είναι μεταξύ φουλ και μειών του πρώτου ενδηκτικου.

 

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιας και δεν πιστεύω ότι θα γίνει και πολύ χαμός με τη συγκεκριμένη συσκευή θα γράψω εδώ ως κάτοχος του μικρότερου μοντέλου. Ελπίζω να αξίζει τον κόπο. Ως τώρα πάντως καλά πάμε.

 

Υ. Γ. Ας αλλάξει ο τίτλος αν είναι, όσοι έχουμε κάτι από τη συγκεκριμένη σειρά να μαζευτούμε εδώ.

 

Στάλθηκε από το SHT-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν πιστεύω ότι θα γίνει και πολύ χαμός με τη συγκεκριμένη συσκευή θα γράψω εδώ ως κάτοχος του μικρότερου μοντέλου. Ελπίζω να αξίζει τον κόπο. Ως τώρα πάντως καλά πάμε.

 

Υ. Γ. Ας αλλάξει ο τίτλος αν είναι, όσοι έχουμε κάτι από τη συγκεκριμένη σειρά να μαζευτούμε εδώ.

 

Στάλθηκε από το SHT-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

επειδη θελω να το αγορασω με ενδιαφερει το θεμα των τηλεφωνικων κλησεων εχεις το LTE?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Όχι το απλό πήρα.

 

Κάποια πρώτα σχόλια.

Η συσκευή είναι αρκετά γρήγορη και ακόμα δεν έχω δει κολλήματα.

Η μπαταρία του δείχνει να αντέχει. Με περισσότερες από 4,5 ώρες οθόνη, χρήση βίντεο, ένα παιχνιδάκι που παίζω και facebook, ίντερνετ και ειδήσεις είμαι αυτή τη στιγμή στο 48% (εκτός πρίζας 14 ώρες), το οποίο ερχόμενος από το gpad είναι τρομακτική αναβάθμιση.

Η γρήγορη φόρτιση κάνει καλή δουλειά (χθες το έβαλα στο 40%, ξάπλωσα καμιά ωρίτσα και ήταν στο 96% μόλις το ξαναπήρα).

Το θέμα με το wifi που άκουσα κάπου σε μένα δεν ισχύει (σε σημείο του σπιτιού που με το SE δεν έχω σήμα αυτό δουλεύει κανονικά - φυσικά το SE δεν είναι και το δυνατότερο)

Ο ήχος είναι απλά ένα ποίημα. Πολύ δύναμη. Αρκετό βάθος. Απόλαυση να το ακούς. Και λένε ότι το μεγάλο είναι ακόμα καλύτερο. (ο ήχος ήταν από τα βασικά που ήθελα)

Το μοναδικό αρνητικό που βρήκα ως τώρα είναι ότι η συσκευή δουλεύει σαν τηλέφωνο και όχι σαν τάμπλετ. Δηλαδή, οι εφαρμογές φορτώνουν σα να είναι σε τηλέφωνο και όχι σε τάμπλετ. Μικρό το κακό.

Γενικά είμαι ικανοποιημένος. Η συσκευή είναι σε όλα ξεκάθαρη αναβάθμιση από αυτό που είχα.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει ανταπτορακι που μετατρέπει το type c σε καρφί +θυλικό type c. f2be37aa86a09ee631bef7ebf8e5b3d5.jpg

 

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μουσικη με ακουστικα πως ακουτε παιδια??? Υπαρχει κατι??

 

https://www.bestprice.gr/item/2155080749/huawei-am60.html

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και εγώ να πάρω των 8 ιντσών φαίνεται πολύ καλό και μου αρέσει που οι εφαρμογές το καταλαβαίνουν σαν μεγάλο κινητό. Αλλά θέλω να είναι τουλάχιστον 64GB ή ακόμα καλύτερα 128GB καθώς είμαι κατά της microsd γενικότερα. Άντε να δούμε πότε θα έρθουν οι χωρητικότητες αυτές.
Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και εγώ να πάρω των 8 ιντσών φαίνεται πολύ καλό και μου αρέσει που οι εφαρμογές το καταλαβαίνουν σαν μεγάλο κινητό. Αλλά θέλω να είναι τουλάχιστον 64GB ή ακόμα καλύτερα 128GB καθώς είμαι κατά της microsd γενικότερα. Άντε να δούμε πότε θα έρθουν οι χωρητικότητες αυτές.

 

Υπάρχει επιλογή για το αν θέλω να έχει συμπεριφορά είτε σαν "μεγάλο" κινητό είτε σαν tablet ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επιλογή για το αν θέλω να έχει συμπεριφορά είτε σαν "μεγάλο" κινητό είτε σαν tablet ;

 

 

 

Θεωρητικά μπορείς να αλλάξεις το dpi και να μικρύνεις τα στοιχεία. Η συμπεριφορά του αλλάζει σε τάμπλετ αλλά το YouTube δεν ακολουθεί ακριβώς δημιουργώντας διαφορά θεματάκια στο πως μπαίνουν τα πράγματα στην οθόνη. Εγώ που το ήθελα σαν τάμπλετ δεν το κράτησα πάντως.

 

Το ανταπτοράκι στο δικό μου τουλάχιστον βγάζει μόνο ήχο, όχι και USB C.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά μπορείς να αλλάξεις το dpi και να μικρύνεις τα στοιχεία. Η συμπεριφορά του αλλάζει σε τάμπλετ αλλά το YouTube δεν ακολουθεί ακριβώς δημιουργώντας διαφορά θεματάκια στο πως μπαίνουν τα πράγματα στην οθόνη. Εγώ που το ήθελα σαν τάμπλετ δεν το κράτησα πάντως.

 

Το ανταπτοράκι στο δικό μου τουλάχιστον βγάζει μόνο ήχο, όχι και USB C.

Εγώ το αγόρασα έξτρα τον αντάπτορα. Στο κουτί είχε μόνο για ακουστικά.

 

Gesendet von meinem BLA-L29 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...