Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επιδημία έπεσε; :cry:

Ρωτήστε και στο Vickmall. Είχε την ΟΕΜ στα 30$, με αποστολή ως συστημένο.

Αν και βλέπω πολλά φθηνά στο eBay: http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=Assembly+LCD+display+Digitizer+Touch+Screen+Frame+for+ASUS+Zenfone+5+A501CG&rt=nc&LH_BIN=1

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θέλω να κάνω τον εξυπνάκια, αλλά το λέω ως παθών στο παρελθόν με άλλες συσκευές (ναι, έχω μανταλάκια αντί για χέρια) :

 

Θήκη σιλικόνης και μεμβράνη παιδιά. Αλλιώς πάρτε το flipcase.

Αξίζουν τα λίγα € που θα δώσετε επί δέκα, χώρια την ταλαιπωρία και την έλλειψη του εργαλείου (έτσι το βλέπω το κινητό) τον καιρό μέχρι να βρεθεί digitizer κι οθόνη για να φτιαχτεί.

 

Μπορεί να κάνουν ογκώδη τη συσκευή και να αφαιρούν αισθητικά απ'την όμορφη εμφάνιση, αλλά έχουν διαφυλάξει την ακεραιότητά της σε πάνω από δέκα άτσαλες πτώσεις και συρσίματα σε δάπεδο-δρόμο-σκάλες κτλ. τον ένα χρόνο που είναι στην κατοχή μου.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να κάνω τον εξυπνάκια, αλλά το λέω ως παθών στο παρελθόν με άλλες συσκευές (ναι, έχω μανταλάκια αντί για χέρια) :

 

Θήκη σιλικόνης και μεμβράνη παιδιά. Αλλιώς πάρτε το flipcase.

Αξίζουν τα λίγα € που θα δώσετε επί δέκα, χώρια την ταλαιπωρία και την έλλειψη του εργαλείου (έτσι το βλέπω το κινητό) τον καιρό μέχρι να βρεθεί digitizer κι οθόνη για να φτιαχτεί.

 

Μπορεί να κάνουν ογκώδη τη συσκευή και να αφαιρούν αισθητικά απ'την όμορφη εμφάνιση, αλλά έχουν διαφυλάξει την ακεραιότητά της σε πάνω από δέκα άτσαλες πτώσεις και συρσίματα σε δάπεδο-δρόμο-σκάλες κτλ. τον ένα χρόνο που είναι στην κατοχή μου.

 

Φιλε μου εχεις απολυτο δικιο στα γραφομενα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ένα μικρό update:

Σήμερα, ενώ το κινητό ήταν σε idle με συνδεδεμένο και το bluetooth, wifi ενεργό αλλά όχι συνδεδεμένο, έκανε μόνο του reboot (το κατάλαβα από τη δόνηση στην εκκίνηση).

Κανονική επανεκκίνηση δλδ, έπρεπε να βάλω και τα pin και όλα σαν να έκλεισα εγώ τη συσκευή... :what:

Η μπαταρία ήταν στο 80% και σήμα από τα δίκτυα είχε κανονικά.

 

Δεν μου το έχει ξανακάνει ποτέ πριν και μου έκανε εντύπωση.

 

Νόμιζα μόνο σε μένα ότι συμβαίνει. Εδώ και 10 ημέρες μου έχει κάνει 2-3 φορές reboot. Επίσης μου βγάζει εκτός λειτουργίας τη 2η sim η οποία όταν δώσω pin επανέρχεται κανονικά. Μήπως ήρθε η ώρα για το zenfone2? Δεν ξέρω όμως λόγο capitals αν μπορώ να αγοράσω με pay pall.

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα μόνο σε μένα ότι συμβαίνει. Εδώ και 10 ημέρες μου έχει κάνει 2-3 φορές reboot. Επίσης μου βγάζει εκτός λειτουργίας τη 2η sim η οποία όταν δώσω pin επανέρχεται κανονικά. Μήπως ήρθε η ώρα για το zenfone2? Δεν ξέρω όμως λόγο capitals αν μπορώ να αγοράσω με pay pall.

 

Για αγορές από εξωτερικό μέσω PayPal δες εδώ:

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

έχοντας δεδομένο οτι απο τοτε που αλλαξα την μπαταρια κατι χαλασε στο κινητο , συμβιβάστηκα με το προβλημα που εχω στο σήμα , πλεον δεν πιαωει σημα κινητης σωστά και αν βρισκομαι σε χωρο που εχει χαμηλο σημα βγαζει Χ επανω στις γραμμες και δεν επανερχεται ακομα και παω σε σημείο που εχει φουλ σημα, κανω επανεκινηση για να πιασει σημα

 

καταλαθος διαβασα στο changelog της τελευταιας αναβαθμησης οτι διορθωσε καποιο προβλημα με το σημα της κινητης.

 

γνωριζετε κατι , εχει συμβει σε καποιον αλλο κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμία ενημέρωση για το αν θα υπάρξει καινούργιο update? Εχω την 3.24.40.87

 

Έχεις κάποιο πρόβλημα?

 

Και εγώ αυτήν έχω... βέβαια είμαι root και έχω και TWRP και συνεπώς έχω σβήσει τη σαβούρα και πάει τρένο... :D

 

Πολύ ευχαριστημένος από το τηλέφωνο... το έχω για δεύτερο και στέκεται επάξια δίπλα στο θηρίο ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο πρόβλημα?

 

Και εγώ αυτήν έχω... βέβαια είμαι root και έχω και TWRP και συνεπώς έχω σβήσει τη σαβούρα και πάει τρένο... :D

 

Πολύ ευχαριστημένος από το τηλέφωνο... το έχω για δεύτερο και στέκεται επάξια δίπλα στο θηρίο ;)

Απο όταν έβαλα αυτή εχω κάποια κολληματακια.

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορά εργοστασιακών έχεις κάνει?

 

Θα χάσεις ότι έχεις μέσα εννοείται... γι' αυτό πρώτα backup...

Link to comment
Share on other sites

Και clear cache, αν δεν έκανες όταν το αναβάθμισες.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Για εγκατάσταση TWRP Recovery στο Zenfone 5 ακολουθούμε τις οδηγίες που θα βρούμε εδώ. Είναι δοκιμασμένο ότι δουλεύει αν και λίγο laggy, περιμένουμε νεότερη έκδοση.

καλησπερα. δοκιμασα με την μεθοδο αυτη για να περασω την TWRP αλλα δεν τα καταφερα. μου δειχνει ενα λογοτυπο USB και απο κατω μια κοκκινη μπαρα και δεν κανει τιποτα αλλο. μηπως πλεον η μεθοδος αυτη ειναι ξεπερασμενη? αν και εμενα με ενδιαφερει να κανω backup τη rom και οχι να περασω την TWRP απλα ειδα οτι μεσω αυτου θα γινει η διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αναβάθμισα ένα zenfone 5 A500CG Τ00F WW στην τελευταία 3.24.40.87 lollipop.

Αντιμετώπισα το πρόβλημα με battery drain με wipe cache και wipe/data-factory reset αλλά δεν με ικανοποιεί η κατανάλωση της μπαταρίας σε σχέση με την Kitkat.

Θέλω να το κάνω downgrade με τα firmware που έχει αναρτημένα η ASUS.

Μπορείτε να με βοηθήσετε ποιά είναι η διαφορά μεταξύ Version WW_5.3.3.3 (Downgrad Version) και Version WW_5.2.2.2 (Downgrad Version)?

Οι οδηγίες είναι οι ίδιες και στις δύο version να αναφέρονται και οι δύο.

Επίσης γράφουν ότι θα γίνει factory reset: αυτό σημαίνει ότι θα τα χάσω όλα ?

Αν έχω backup της Lollipop θα ήταν σωστό να το περάσω μετα το downgrade και το factory reset?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έβαλα το 5.2.2.2 και μετά πέρασα όσες αναβαθμίσεις χρειάστηκε για να παω στην τελευταία κιτ κατ. Μπορω να πω ότι απο κατανάλωση πάει καλα. Οπως ότι είναι πιο σταθερό. Χανεις tprw πρέπει να ξανα κάνεις ρουτ. Και φυσικά πρέπει να κρατήσεις backup γιατί δεν ξέρει ποτε θα στραβωσει. Στην δικιά μου περίπτωση έσβησα τα πάντα και την περασα με adb.

Αν το backup που έχεις είναι απο tprw τοτε ριχνοντας το πισω δεν θα έχεις καμια αλλαγή, αρα ουτε και downgrade

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά δεν το έχω κάνει root ούτε έχω περάσει tprw.

Βρήκα στην Asus ότι περνάς πρώτα την 5.3.3.3 και μετά καπάκι την 5.2.2.2 και αφού κάνει factory reset σε πάει στην 2.21.40.44.

Από την εμπειρία με το Backup όταν έκανα wipe/factory-reset κατάλαβα ότι το βασικό είναι τα data και όχι τα apps.

Μάλλον θα το κάνω downgrade, άλλωστε τώρα το πήρα από την γυναίκα μου και ακόμη το ρυθμίζω.

Δυστυχώς δεν μπορώ να έχω πραγματική εικόνα αν το πρόβλημα με την μπαταρία είναι μεγάλο γιατί δεν είμαι power user. Την ημέρα την βγάζει όπως και να έχει.

Η ομήγυρις τι προτείνει downgrade ή υπομονή μέχρι να κάτσει καλά η Lollipop?

A και κάτι παραπάνω ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για backup ? το app της ASUS?

Edited by kerkyra2007
Link to comment
Share on other sites

το asus backup ειναι πολυ καλο προγραμμα γι αυτη την δουλεια , ειδικα αν δεν εισαι ρουτ.

εγω με την λολιπο ειχα πιο χοντρα θεματα γι αυτο και γυρισα στην κιτκατ

 

γι αυτο το κινητο και οι 2 ειναι καλες , απλα η λολιποπ εχει πολυ περισσοτερες δυνατοτητες και απο οτι βλεπω τωρα με την κιτκατ , η λολιποπ κανει καλυτερη διαχειρηση μνημης

Link to comment
Share on other sites

εγω με την λολιπο ειχα πιο χοντρα θεματα γι αυτο και γυρισα στην κιτκατ

 

:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε Λόλιποπ και προβλήματα με συνεχή reboot, απεγκαταστήστε τον firefox (αν έχετε).

Tο τελευταίο update του έχει κάποιο Bug και κολλάει το λειτουργικό μόλις τελειώσει το κατέβασμα της ενημέρωσης απ'το Play store και πάει να ολοκληρώσει το install.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε καμία ενημέρωση για το αν θα υπάρξει καινούργιο update? Εχω την 3.24.40.87

Καλημέρα. Τι είναι τούτο:

Version WW-2.22.40.540(kitkat,MR11.3)

 

Description ASUS ZenFone 5(T00F/T00J) software Image: V2.22.40.540 (Kitkat) for WW SKU only*

Improvement Item:

Update Google security policy

 

Steps of Update:

1. Check software version of your device**

2. Download device software and Update SOP (From “Manual” Item)

3. Only apply to same SKU update, Example: WW->WW, CN->CN, TW->TW.

4. Software update cannot transfer the software SKU and downgrade the software version.

5. Wrong SKU may cause update failure, please update the same SKU version only.

*How to know the device model?

Path: Settings->About-> Model number

Example: ASUS_T00I

**How to know the device software version?

Path: Settings->About-> software information->Build number

***System upgrade may cause part of data missing, please buckup your important data before system upgrading.

File Size 759.25 MBytesupdate 2016/02/22

Download from Global

Link to comment
Share on other sites

Το λέει στην σελίδα της Asus: Improvement Item:Update Google security policy

Link: http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/ZenFone/A500CG/UL-ASUS_T00F-WW-2.22.40.540-user.zip

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχει κάποιος να προτείνει μια καλή και αξιόπιστη lollipop?

 

Ευχαριστώ

Nokia 5110 -> Nokia 3210 -> Nokia 3410 -> Nokia 7250 -> Nokia 6230 -> Nokia N70 -> Nokia N76 -> Nokia E66 -> Samsung Galaxy S1 -> LG Optimus 4x -> Lenovo S90 -> Xiaomi Redmi 4X -> Xiaomi Redmi 5 Plus -> Xiaomi Poco X3 NFC

 

Cube U30GT2

Link to comment
Share on other sites

Εντοπισμός κατανάλωσης μπαταρίας από εφαρμογές που λειτουργούν στο background.

Αν τικάρεις την επιλογή, θα σου εμφανίσει αυτό που "τρώει" αρκετή μπαταρία (εκτός του android system).

Συνήθως είναι από συνεχή συγχρονισμό (ή έστω περισσότερο απ'το σύνηθες) κάποιου email service, π.χ. Gmail ή εφαρμογές τύπου Viber, facebook messenger κτλ.

 

Φυσικά, αν έχεις ξεχασμένη κάποια ενεργοβόρα εφαρμογή (GPS) θα εμφανιστεί κι αυτή.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...