Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες! Είμαι χρήστης της WW , απ οτι είδα στο site της ASUS έχει βγει το λολιποπ άλλα όχι για WW (μόνο για ΤW , σκέφτομαι να μην περάσω την 40.53 ακόμη λόγο κάποιον issues που διαβάζω ..έχει κάποιος κάτι να προτείνει ? Περιμένω ή πάω ευθεία ? Να κάνω Back-up ? Thanks! περιμένω απάντηση :)

 

Προσωπικά εγώ θα περάσω 40.53 όταν βγει η Lollipop εφόσον είναι προαπαιτούμενη για μετάβαση σε Lollipop.

Εάν κάνεις αυτόματες ενημερώσεις, θεωρητικά δεν είναι απαραίτητο το backup. Αλλά για παν ενδεχόμενο κάνε ένα backup και ας είναι αχρείαστο.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Lollipop 5.0, όσοι πιστοί σπεύσατε. Τη δοκιμάζω αυτή τη στιγμή, χωρίς να εντοπίζω εμφανή bug. Εξαιρετικά smooth εμπειρία χρήσης. Στα plus η προσθήκη λειτουργίας one hand use.

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/ZenFone/UL-ASUS_T00F-WW-3.23.40.52-user.zip?_ga=1.147059378.467912326.1432798048

Root έκανες? Αν ναι ποια μέθοδο ακολούθησες? Φωτογραφίες/βίντεο, επαφές σβήνονται στην αναβάθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Root έκανες? Αν ναι ποια μέθοδο ακολούθησες? Φωτογραφίες/βίντεο, επαφές σβήνονται στην αναβάθμιση?

 

Δεν έκανα Root. Η διαδικασία ήταν ακριβώς ίδια με τις προηγούμενες εκδόσεις. Κατέβασμα αρχείου zip ---> τοποθέτησή του στον αποθηκευτικό χώρο του κινητού ----> αποσύνδεση usb ---> new update found και σε λίγο το κινητό αποκτά lollipop.

*όσοι έχουν την sdcard φορμαρισμένη σε ntfs δεν θα μπορούν να δουν τα περιεχόμενα της, οπότε προτείνεται αποθήκευση των αρχείων σε άλλον χώρο και φορμάρισμα σε fat32.

*φωτό, video κλπ δεν χάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Aανακοινώθηκε η WW Lolipop , την πέρασε κανείς;

 

Για το μοντέλο A500CG από χτες το βράδυ ανέβηκε εδώ http://www.asus.com/gr/Phones/ZenFone_5_A500CG/HelpDesk_Download/ , μόλις την πέρασα όλα καλά για την ώρα, θα φανεί τις επόμενες ώρες πως θα πάει αφού το rootάρω. Υπόψιν πρέπει να περάσεις πρώτα την V2.22.40.53 και μετά την 3.23.40.52(android L).

Edited by Black_Sheep
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά εγώ θα περάσω 40.53 όταν βγει η Lollipop εφόσον είναι προαπαιτούμενη για μετάβαση σε Lollipop.

Σωστός!:up:

Και μια & βγήκε το L για το T00F (WW) που έχω, ετοιμάζομαι κι εγώ.:D

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Δεν έκανα Root. Η διαδικασία ήταν ακριβώς ίδια με τις προηγούμενες εκδόσεις. Κατέβασμα αρχείου zip ---> τοποθέτησή του στον αποθηκευτικό χώρο του κινητού ----> αποσύνδεση usb ---> new update found και σε λίγο το κινητό αποκτά lollipop.

...

Σίγουρα την έριξες αζιπάριστη ; Ρωτάω γιατί σύμφωνα με την ASUS πρέπει να ξεζιπαριστεί πρώτα:

"...

Note3. For V2.22.40.53 which you download from ASUS website, put the file to the device root directory directly.

Note4: For V3.23.40.52 which you download from ASUS website, please unzip the file first then put the file to the device root directory"

 

:what:

 

EDIT: Την έβαλα κι εγώ αζιπάριστη. Την είδε κανονικά και την εγκατέστησε επίσης κανονικά. Μου κάνει εντύπωση που η εταιρία δίνει συγκεχυμένες πληροφορίες και οδηγίες στον επίσημο οδηγό εγκατάστασής της...

Αν εντοπίσω κι εγώ κάποιο κόλλημα/bug κατά την χρήση , θα ενημερώσω.

Edited by GVangos
EDIT
Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμης ολα καλα με τις 2 ενημερωσεις .

δεν ξερω αν δουλευει καλυτερα με την 5 την εχω μονο λιγη ωρα , σιγουρα εχει διαφορα στην εμφανιση και φαινεται να εχει αρκετες λειτουργίες

 

θελω να βαλω το xposed framework αλλα για το γλειφιτζουρι θελει custom recovery , εχει περασει κανεις , το εχει κανει καποιος?

 

edit

σαν να δυναμωσε η ενταση στο ηχειο

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

Έχω που παιζω κανα 2ωρο με το γλειφιτζούρι... μπορω να πω οτι με ξενέρωσε το clean master που το εγκατέστησε μονο του... ακομα δεν εχω προσπαθησει να το βγαλω βεβαια...

Με μια πρώτη ματια δεν παιζει το HERE!

 

ισως επιχειρήσω καποια στιγμή να το κανω και ρουτ... δεν το ειχα ποτε... κάποτε πρεπει να κάνω την αρχη! :P

Γιου μπέττερ ασκ μα μαμα, χάου του μέηκ ε μάνστερ!
Link to comment
Share on other sites

το clean master βγαινει ευκολα με μια απλη αφεραιση απο τα προγραμματα.

rout το εκανα πολυ ευκολα με αυτοhttp://www.asus-zenfone.com/2015/04/how-to-root-zenfone-5-lollipop.html

 

το here το εβαλα αλλα δεν το δοκιμασα ακομα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το rootαρα και εγώ με αυτόν τον τρόπο http://www.asus-zenfone.com/2015/05/one-click-root-for-zenfone-series.html , ξεφορτώθηκα και όλες τις εφαρμογές που δεν ήθελα. Όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής, ωραίο και το Lollipop. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μετά την αναβάθμιση το HERE απεγκαταστάθηκε(η μοναδική εφαρμογή που έγινε κάτι τέτοιο) μόνο του και τώρα δεν μπορεί να εγκατασταθεί βγάζει ένα σφάλμα 505.
Link to comment
Share on other sites

Το Here ούτως ή άλλως δεν παίζει σε Intel επεξεργαστή επίσημα. Αναμένουμε την αναβάθμιση από τη Nokia. Απλά μπορούσες να το εγκαταστήσεις χειροκίνητα με το .apk και έλπιζες να παίξει.
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία ενημέρωση που του έκαναν στις 28 Μαΐου 2015 το έφτιαξαν "Can now be installed on smartphones with Intel processors". Κάτι άλλο θα φταίει, θα δοκιμάσω το σ/κ ένα Hard reset.
Link to comment
Share on other sites

Βελτιώθηκε η αυτόματη φωτεινότητα

Κατι χαζο προβλήματα με το 3g φαίνεται να έστρωσαν

Μέχρι στιγμής οτι καινούργιο βρίσκω μου φαίνεται χρήσιμο

Πολυ καλο αυτο που μπορεί να μπλοκάρει τις εφαρμογές που φορτώνουν στην εκκίνηση

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η Lollipop βγήκε και για τα μοντέλα με Intel;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

παιδια, με την βιντεο κληση τι γινεται? ακομα δεν υποστηριζεται..? απορω...!!

 

αν και δεν ειναι ενα χαρακτηριστικο που με καιει, προσωπικα, παρ' ολα αυτα το βρισκω χαζο -εφοσον υπαρχουν οι τεχνικες δυνατοτητες-, να μην υποστηριζεται απο το Software..!!

 

ειναι κριμα να εχεις βιντεοκλησεις με κατι "κινεζοκινητα" του 50αρικου, και να μην εχεις με τα ASUS...!!

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ την εντύπωση ότι το clean master μάλλον χειρότερα κάνει τα πράματα, παρά βελτιώνει τη χρήση μπαταρίας και μνήμης...

 

@ennia

Βιντεοκλήση κάνω με viber και σπανιότερα skype. Εννοείς την παρεχόμενη απ'το δίκτυο; Έχω πολύ καιρό ν'ακούσω για χρήση αυτής της λειτουργίας...:what:

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Βελτιώθηκε η αυτόματη φωτεινότητα

Κατι χαζο προβλήματα με το 3g φαίνεται να έστρωσαν

Μέχρι στιγμής οτι καινούργιο βρίσκω μου φαίνεται χρήσιμο

Πολυ καλο αυτο που μπορεί να μπλοκάρει τις εφαρμογές που φορτώνουν στην εκκίνηση

+1 σε ολα!

 

Τωρα, όντος το Clean Master το έβγαλα μετα απο κανα δεκάλεπτο αφου πόσταρα... #τσακ_μπαμ

όπως αναφέρθηκε παραπάνω... κάποια απ τα χαζοπροβλήματα όπως αυτο την αυτόματη φωτεινότητα που πλεον δουλευει :lol:

Σε γενικές γραμμές η μπαταρια κρατάει το ίδιο... μπορεις να την κρατήσεις 2 μερες... αλλα και 2 ωρες! :ninja:

ΥΓ: ΚΑΙ πάνω που το ειχα βαρεθεί... σα να άλλαξα τηλέφωνο! :O

Γιου μπέττερ ασκ μα μαμα, χάου του μέηκ ε μάνστερ!
Link to comment
Share on other sites

μια φορα επιχειρησα να βαλω exposed framework και δεν μπουταρε το τηλ.

μετα τα παρατησα , αν ξαναβαλω το greenify θα εχει παρει πολυ τα πανω του το τηλ.

αν και τις 3 - 4 εφαρμογες που θελω να κλεινουν ,τις κλεινω χειροκίνητα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα την έριξες αζιπάριστη ; Ρωτάω γιατί σύμφωνα με την ASUS πρέπει να ξεζιπαριστεί πρώτα:

"...

Note3. For V2.22.40.53 which you download from ASUS website, put the file to the device root directory directly.

Note4: For V3.23.40.52 which you download from ASUS website, please unzip the file first then put the file to the device root directory"

 

:what:

 

EDIT: Την έβαλα κι εγώ αζιπάριστη. Την είδε κανονικά και την εγκατέστησε επίσης κανονικά. Μου κάνει εντύπωση που η εταιρία δίνει συγκεχυμένες πληροφορίες και οδηγίες στον επίσημο οδηγό εγκατάστασής της...

Αν εντοπίσω κι εγώ κάποιο κόλλημα/bug κατά την χρήση , θα ενημερώσω.

Το γέλιο είναι ότι με την πολύ υποστήριξη που δίνει η Asus, καμιά φορά μας μπερδεύει!:dizzy:

 

Αφού έβγαλαν το firm update για Z5 με WW για την L "Version WW_3.23.40.52(android L)" κι έγραφαν ότι για να την περάσουμε πρέπει πρώτα να ρίξουμε το firm update της KK "V2.22.40.53", μετά έβγαλαν ξανά firm update για την KK "Version WW_2.22.40.54(MR11.2)", το οποίο εμφανίζεται τώρα πρώτο στη λίστα της Asus.

Όποιος δηλ. δεν ξέρει/ψάξει στα παλιότερα firm updates, μπορεί να μη δει αυτό για την L!:p

 

BTW, στο κείμενο για την L πρόσθεσαν πως πρέπει πρώτα να ρίξουμε οποιοδήποτε από τα τελευταία firm update της KK ("V2.22.40.53" ή "2.22.40.54"):

πριν: Note1: Please make sure update software version after V2.22.40.53 first before update to software version V3.23.40.52

τώρα: Note1: Please make sure update software version after V2.22.40.53 or V2.22.40.54 first before update to software version V3.23.40.52

Υ/Γ: Καλού-κακού λοιπόν, κατέβασα το V2.22.40.54:D

 

edit:

Σχετικά με το αν πρέπει να ρίξουμε απευθείας τον zipαρισμένο φάκελο ή να τον ξεzipάρουμε πρώτα, το περιγράφει ξεκάθαρα η Asus σε σχετικό FAQ:

Note: Double click the ZIP file after downloading is completed. If the content is another intact ZIP file (as shown in red on picture below), please upzip the file again.

 

If the content is not an intact ZIP file (as shoen in yellow), you do not have to do anything.

 

Close the ZIP file after check.

http://kmpic.asus.com/images/2014/11/17/d36ab41e-dd2e-4305-abb0-2dba966656cc.JPG

Βάσει αυτού, για όλες τις τελευταίες εκδόσεις firm update που συζητάμε (V2.22.40.53 - V2.22.40.54 - V3.23.40.52) ρίχνουμε απευθείας τον zipαρισμένο φάκελο, καθότι η εικόνα του (με διπλό κλικ για ξεzipάρισμα) είναι όπως του φακέλου με το κίτρινο πλαίσιο.

Edited by evankouros
...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

@ennia

Βιντεοκλήση κάνω με viber και σπανιότερα skype. Εννοείς την παρεχόμενη απ'το δίκτυο; Έχω πολύ καιρό ν'ακούσω για χρήση αυτής της λειτουργίας...:what:

 

ναι, απο το δικτυο. δεν μιλαω για third party εφαρμογες, οπως τα Viber- skype.

Mobile: XIAOMI REDMI PRO
Link to comment
Share on other sites

ASUS Zenfone 5/6 CN, TW, CUCC Flash to WW Firmware Tutorial.

Οδηγός εγκατάστασης WW Firmware σε ASUS Zenfone 5/6 CN, TW, CUCC.

 

Μεταφρασμένο, βελτιωμένο και αναλυτικά το tutorial του xda-developers:

http://forum.xda-developers.com/general/help/asus-zenfone-5-6-cn-cucc-tw-to-ww-t2880211

 

Προειδοποίηση!

Προχωρήστε στην εγκατάσταση με δική σας ευθύνη δεν φέρω καμία ευθύνη για τυχόν πρόκληση οποιασδήποτε βλάβης στην συσκευής σας!

 

Αρχεία που απαιτούνται:

Εγκαταστήστε στον υπολογιστή σας, το πρόγραμμα οδήγησης Intel USB Driver for Android. Κατεβάστε από: https://software.intel.com/en-us/android/articles/intel-usb-driver-for-android-devices

Εγκαταστήστε στον υπολογιστή σας, το πρόγραμμα οδήγησης Adb Driver v1.4.2.

Κατεβάστε από: http://d-h.st/IRd

Δημιουργήστε ένα φάκελο στον σκληρό δίσκο C:\ και μετονομάστε το σε (adb)

Κατεβάστε το εργαλείο ADB Fastboot Tool από: http://tools.asuszenfoneblog.com/2014/10/adb-fastboot-tool.html

Και αποσυμπιέστε το αρχείο στο φάκελο (adb) που δημιουργήσατε πριν.

Κατεβάστε το επίσημο Firmware από την Asus.

Zenfone 5 / 6: http://www.asus.com/Phones/

Επιλέξτε το μοντέλο του Zenfone, OS Android και κατεβάστε την επίσημη έκδοση Firmware.

Εάν η εγκατεστημένη έκδοση Firmware στην συσκευή σας είναι μικρότερη της 1.18.40.10 τότε κατεβάστε την UL-ASUS_T00F-WW-1.18.40.10.zip αποσυμπιέστε το αρχείο Firmware που έχετε κατεβάσει και αντιγράψετε το αρχείο που έχει προκύψει UL-ASUS_T00F-WW-1.18.40.10-user.zip σε μορφή zip μέσα στο φάκελο (adb). Από το Firmware UL-ASUS_T00F-WW-1.18.40.10-user.zip αποσυμπιέστε το αρχείο fastboot.img επίσης μέσα στο φάκελο (adb).

Και τέλος κατεβάστε και αντιγράψτε μέσα στο ίδιο φάκελο (adb) το αρχείο recovery image ( WW region της ίδιας έκδοσης, αυτής που έχετε κατεβάσει 1.18.40.10_WW_recovery.img και μετονομάστε σε recovery.img.

 

(Εάν η εγκατεστημένη έκδοση Firmware στην συσκευή σας είναι ίση ή μεγαλύτερη της 1.18.40.10 τότε κατεβάστε και εγκαταστήστε το ποιο πρόσφατο Firmware και αρχεία image π.χ. 2.21.40.44.)

 

Dowloads for Zenfone 5 Recovery images:

https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/644D9E0A19714899974C75FC4B6C87EDY

https://www.mediafire.com/folder/cq6wwpya68azb/ZenFone_5_recovery

 

Downloads for Zenfone 6 Recovery Images:

https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/DF5630C78E42431AB3043153CD59A3F3Y

https://www.mediafire.com/folder/4lo1w7qe30kdk/ZenFone_6_recovery

 

Στην περίπτωση που συνεχίσετε στην εγκατάσταση Firmware θα γίνει διαγραφή όλων των εγκατεστημένων εφαρμογών, τηλεφωνικού καταλόγου και αποθηκευτικού χώρου εσωτερικής sdcard. Πάρτε ένα Full Backup πριν συνεχίσετε!

 

Τώρα πάμε στην συσκευή.

Απενεργοποιήστε την συσκευή. Στην συνεχεία πατήστε και κρατήστε πατημένο το πλήκτρο Power και αμέσως μετά ταυτόχρονα το Volume up, μπορείτε να αφήσετε τα πλήκτρα αμέσως μετά την δόνηση του τηλεφώνου και την εμφάνιση της πρώτης εικόνας. Τώρα είστε σε λειτουργία Droidboot / Fastboot λειτουργία.

 

Συνδέστε το τηλέφωνό με τον υπολογιστή σας χρησιμοποιώντας το καλώδιο USB, κατά προτίμηση το πρωτότυπο.

Από τον φάκελο (adb) διπλό κλικ στο αρχείο OPEN.CMD και ανοίγει το παράθυρο γραμμής εντολών.

Για να εξασφαλίσετε ότι ο υπολογιστής αναγνωρίζει τον τύπο της συσκευής στο παράθυρο γραμμής εντολών ADB Fastboot Tool πληκτρολογήστε "fastboot devices" και πατήστε Enter.

 

Η συσκευή θα πρέπει να αναφέρεται ως π.χ.: E5AZCY108795 fastboot

 

Εγκαταστήσετε το αρχείο fastboot.img.

Στο παράθυρο γραμμής εντολών πληκτρολογήστε "fastboot flash fastboot fastboot.img" πατήστε Enter περιμένετε να ολοκληρωθεί η διαδικασία και (εμφανιστεί κάτω αριστερά στην οθόνη της συσκευής σας) η ένδειξη OKAY.

 

Παρομοίως εγκαταστήσετε το αρχείο π.χ. 1.18.40.10_WW_recovery.img που έχετε μετονομάσει σε recovery.img . Πληκτρολογήστε "fastboot flash recovery recovery.img" πατήστε Enter.

 

Κάντε ξανά επανεκκίνηση της συσκευής σε Droidboot / Fastboot λειτουργία.

 

Στην συνέχεια με τα πλήκτρα Volume (+ & -) μετακινηθείτε στο Droidboot μενού προς τα κάτω.

Το πλήκτρο Power χρησιμοποιείται για να κάνετε τις επιλογές.

 

Μετακινηθείτε προς τα κάτω για την επιλογή RECOVERY και πατήστε το πλήκτρο Power. Το τηλέφωνο θα επανεκκινήσει. Το ρομποτάκι του Android εμφανίζεται με το σύμβολο κινδύνου.

 

Πατήστε και κρατήστε για μερικά δευτερόλεπτα (2-3) το πλήκτρο (Volume -) και στην συνέχεια πατήστε ταυτόχρονα (χωρίς να αφήσετε το Volume -), το ( Volume +) μπαίνετε σε λειτουργία RECOVERY.

 

Από το μενού ανάκτησης (RECOVERY) επιλέξτε (Wipe cache partition) και (Wipe Data Factory Reset). Στην περίπτωση που συνεχίσετε σε Wipe (Format τις συσκευής) θα γίνει διαγραφή όλων των εγκατεστημένων εφαρμογών, τηλεφωνικού καταλόγου και αποθηκευμένων αρχείων στην εσωτερική sdcard κ.τ.λ! Και τέλος επιλέξτε(Apply update from ADB).

 

Τώρα επιστρέφουμε στον υπολογιστή.

Ανοίξτε τον φάκελο (adb) που έχετε δημιουργήσει και αποσυμπιέσει το ADB Fastboot Tool. Διπλό κλικ στο αρχείο OPEN.CMD και ανοίγει το παράθυρο γραμμής εντολών.

Για να εξασφαλιστεί ότι ο υπολογιστής αναγνωρίζει τον τύπο του τηλεφώνου στο παράθυρο γραμμής εντολών πληκτρολογήστε "adb devices" και πατήστε Enter.

Η συσκευή θα πρέπει να αναφέρεται ως: 0123456789ABCDEF sideload

 

Εγκατάσταση Firmware.

Πληκτρολογήστε στο (ADB Fastboot Tool) "adb sideload UL-ASUS_T00F-WW-1.18.40.10-user.zip" πατήστε Enter και περιμένετε έως ότου ολοκληρωθεί η διαδικασία στο 100%.

 

Το τηλέφωνο επανεκκινείται αυτόματα.

 

Τώρα πηγαίνετε να ελέγξετε τον αριθμό έκδοσης λογισμικού.

 

Στην συνέχεια μπορείτε ναι εγκαταστήσετε την τελευταία έκδοση Firmware π.χ UL-ASUS_T00F-WW-2.21.40.44-user.zip με αντιγραφή επικόλληση στην εσωτερική SD της συσκευή σας. (Εάν έχετε ήδη εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση Firmware, παραλείψτε το βήμα).

 

Υ.Σ

Για λογούς διευκόλυνσης και αποφυγής λανθασμένης πληκτρολόγησης. Το αρχείο Firmware π.χ. UL-ASUS_T00F-WW-1.18.40.10-user.zip που έχετε αντιγράψετε μέσα στο φάκελο (adb). Μπορείτε να το μετονομάσετε π.χ. σε asus.zip ή firmware.zip ή ότι άλλο θέλετε. Και αντί για "adb sideload UL-ASUS_T00F-WW-1.18.40.10-user.zip " πλέον στο ADB Fastboot Tool πληκτρολογείτε π.χ. "adb sideload asus.zip" ή "adb sideload όπως αλλιώς έχετε ονομάσει το firmware.zip"

 

Χαίρεται,

 

έχω ένα Zenfone 5 501SG CN και θέλω να το μετατρέψω σε WW.

 

 

1. Δεν βρίσκω 1.18.40.10_WW_recovery.img αλλά 1.18.40.9_WW_recovery.img. Αυτό σημαίνει ότι θα κατεβάσω και το firmware 1.18.40.0 του WW. Σωστά;

2. Δεν χρειάζεται να κατεβάσω CN firmware? Εαν χρειάζεται, πρέπει να είναι ίδιο με το WW? Μπορεί να είναι το 1.18.40.8 ή το 1.18.40.10; (Δεν βρίσκω 1.18.40.9)

 

Εαν τα καταφέρω να κάνω την αλλαγή, μετά

 

1. μπορώ να κάνω αναβάθμιση σε WW firmware χωρίς πρόβλημα;

2. Αυτό γίνεται ρίχνοντας το zip αρχείο στο root folder του κινητού και κάνοντας επανεκίνηση;

3.Επιρρεάζει το εαν έχω κάνει root την επιτυχία των αναβαθμίσεων;

 

Με συγχωρείτε για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά παρόλο που έχω διαβάσει ό,τι έχω βρει γύρω από το θέμα, μου χρειάζονται αυτές οι διευκρινήσεις για να νοιώσω σχετική ασφάλεια ότι δεν τουβλοποιήσω το κινητάκι...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται,

 

έχω ένα Zenfone 5 501SG CN και θέλω να το μετατρέψω σε WW.

 

 

1. Δεν βρίσκω 1.18.40.10_WW_recovery.img αλλά 1.18.40.9_WW_recovery.img. Αυτό σημαίνει ότι θα κατεβάσω και το firmware 1.18.40.0 του WW. Σωστά;

2. Δεν χρειάζεται να κατεβάσω CN firmware? Εαν χρειάζεται, πρέπει να είναι ίδιο με το WW? Μπορεί να είναι το 1.18.40.8 ή το 1.18.40.10; (Δεν βρίσκω 1.18.40.9)

 

Εαν τα καταφέρω να κάνω την αλλαγή, μετά

 

1. μπορώ να κάνω αναβάθμιση σε WW firmware χωρίς πρόβλημα;

2. Αυτό γίνεται ρίχνοντας το zip αρχείο στο root folder του κινητού και κάνοντας επανεκίνηση;

3.Επιρρεάζει το εαν έχω κάνει root την επιτυχία των αναβαθμίσεων;

 

Με συγχωρείτε για τις τόσες ερωτήσεις, αλλά παρόλο που έχω διαβάσει ό,τι έχω βρει γύρω από το θέμα, μου χρειάζονται αυτές οι διευκρινήσεις για να νοιώσω σχετική ασφάλεια ότι δεν τουβλοποιήσω το κινητάκι...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

 

Κατέβασε το επίσημο Firmware UL-ASUS_T00F-WW-1.18.40.10.zip από την Asus: http://www.asus.com/gr/Phones/ZenFone_5_A501CG/HelpDesk_Download/

Κατέβασε 1.18.40.9_WW_recovery.img

Εγκατέστησε τα αρχεία fastboot.img v1.18.40.10 (WW) και recovery.img v1.18.40.9(WW).

Εγκατέστησε το επίσημο Firmware UL-ASUS_T00F-WW-1.18.40.10-user.zip με την μέθοδο ADB Fastboot Tool. Μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης του Firmware 1.18.40.10 εάν ή συσκευή είναι Root θα γίνει UN-ROOT.

Μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης του Firmware 1.18.40.10, εγκατέστησε διαδοχικά με αντιγραφή επικόλληση στο root της εσωτερική SD της συσκευής (όχι σε φάκελο χύμα), τις επίσημες Firmwares: v2.19.40.18(WW) - v2.22.40.54(WW) - v3.23.40.52(WW).

 

1) Μπορείς να κάνεις κανονικά αναβαθμίσεις χωρίς προβλήματα!

2) Αυτό γίνεται ρίχνοντας στο root της εσωτερική SD το αρχείο Firmware που έχεις κατεβάσει, εφόσον πρώτα το αποσυμπιέσεις μια φορά για να πάρεις το αρχείο user.zip π.χ. UL-ASUS_T00F-WW-1.18.40.10-user.zip Μόλις αποσυνδέσεις την συσκευή από τον υπολογιστή θα σου βγάλει μήνυμα για ενημέρωση..

3) Εάν η συσκευή root για να κάνεις αυτόματες ενημερώσεις Firmware θα πρέπει πρώτα να κάνεις UN-ROOT. Διαφορετικά κάνεις ενημερώσεις Firmware μόνο με την μέθοδο ADB Fastboot Tool.

Edited by kapoios0
Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...