Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ω, ναι.

Τουλάχιστον στην 2.21.40.44 υπάρχει.

Δε θυμάμαι αν υπήρχε και στην παλιά ROM η επιλογή, δεν το είχα δοκιμάσει να σου πω την αλήθεια...:what:

EDIT: υπάρχει στο play store και μια αναβάθμιση για το ZenUI, αν δεν την έχεις κάνει δοκίμασε κι αυτό.

 

Εγώ έχω το A500KL (LTE) και δεν έχουμε ίδια ROM.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχεις δίκιο, είναι εντελώς διαφορετικές οι εκδόσεις των ROMs.

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν περάσει όλες τις λειτουργίες στην 4G έκδοση, ιδιαίτερα αφού είναι νεότερης παραγωγής συσκευή.

 

Τουλάχιστον τη γρήγορη πρόσβαση στις κλήσεις,μηνύματα και κάμερα μέσω των widget της οθόνης "slide to unlock" την έχει διαθέσιμη; Γιατί αν ισχύει αυτό, υπάρχει μια λογική να παραμένει ενεργή πριν την επιλογή μοτίβου.

Επίσης, στη σελίδα κλειδώματος η status bar με σύρσιμο κατεβαίνει και είναι διαθέσιμες οι βασικές γρήγορες ρυθμίσεις (εξίσου χρήσιμο). Στο 4G υπάρχει αυτή η λειτουργία στην οθόνη ξεκλειδώματος; (πριν να μπει το μοτίβο δλδ)

 

Λοιπόν, εγώ έχω ASUS_T00J_WW_user_1.98.40.9_20190827_0215. Στο link που παραθέτεις (http://www.asus-zenfone.com/2014/09/easiest-way-downgrade-upgrade-change-rom-to-ww-zenfone.html) δεν μπορώ να κατεβάσω την recovery ούτε από το mirror. Τώρα είδα το edit σου, ποια είναι η επόμενη έκδοση που πρέπει να περάσω δηλαδή? Και πάλι χρειάζομαι την recovery?

Recovery θα πάρεις από το αρχείο .zip της ROM που θες να εγκαταστήσεις.

π.χ. η ROM 2.21.40.44 της ASUS για τα μοντέλα Τ00F & T00J με WW SKU, βρίσκεται εδώ http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/ZenFone/A500CG/UL-ASUS_T00F-WW-2.21.40.44-user.zip (προσοχή: κάνοντας κλικ στο σύνδεσμο, ξεκινάει το κατέβασμα αυτόματα)

 

Στο πισί σου, στη φάση που έχεις ανοιγμένο το παράθυρο του ADB και έχεις "ρίξει" το αρχείο .zip της ROM μέσα, ανοίγοντάς το με το winrar (ή όποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς) θα βρεις μέσα το recovery.img. Πρόσεχε, δεν το κάνεις exctract. Απλά copy/paste στο παράθυρο του ADB ώστε να είναι μαζί με τα αρχεία τύπου .dll, τη ROM κτλ.

Με αυτόν τον τρόπο μπορούμε να φλασάρουμε στο κινητό recovery & ROM, μέσω ADB με sideload -χωρίς χρήση κάρτας SD δλδ αλλά χρησιμοποιώντας το πισί μας- δίνοντας εντολές μέσω του παραθύρου "command window" ώστε να αντιγράψει μέσω USB σύνδεσης, πρώτα τη recovery και μετά τη ROM στην εσωτερική μνήμη της συσκευής.

 

Δεν ξέρω αν σας τα λέω με τρόπο που να μπορείτε να με καταλάβετε, αλλά δε νομίζω να μπορώ να τα πω πιο απλά...

 

Αν δεν τα καταφέρετε και πάλι, τότε καλό είναι να ζητήσετε τη βοήθεια κάποιου φίλου σας πιο έμπειρου στο θέμα flash ώστε να λυθούν και οι όποιες απορίες σας.

Edited by GVangos
Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, είναι εντελώς διαφορετικές οι εκδόσεις των ROMs.

 

Μου κάνει εντύπωση που δεν έχουν περάσει όλες τις λειτουργίες στην 4G έκδοση, ιδιαίτερα αφού είναι νεότερης παραγωγής συσκευή.

 

Τουλάχιστον τη γρήγορη πρόσβαση στις κλήσεις,μηνύματα και κάμερα μέσω των widget της οθόνης "slide to unlock" την έχει διαθέσιμη; Γιατί αν ισχύει αυτό, υπάρχει μια λογική να παραμένει ενεργή πριν την επιλογή μοτίβου.

Επίσης, στη σελίδα κλειδώματος η status bar με σύρσιμο κατεβαίνει και είναι διαθέσιμες οι βασικές γρήγορες ρυθμίσεις (εξίσου χρήσιμο). Στο 4G υπάρχει αυτή η λειτουργία στην οθόνη ξεκλειδώματος; (πριν να μπει το μοτίβο δλδ)

 

Ναι υπάρχουν όλα αυτά που αναφέρεις. Το μόνο που δεν υπάρχει είναι το skip slide screen.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατάλαβα.

 

Ίσως να γίνει ενσωμάτωση της επιλογής στις επόμενες αναβαθμίσεις που θα γίνουν.:what:

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Θα ήθελα κι εγώ την βοήθειά σας...

 

Ειχα το ίδιο πρόβλημα με τις εφαρμογές που προσπαθούν να αποκτήσουν πρόσβαση στις επαφές (viber, browser κτλ.). Προσπάθησα να ακολουθήσω τις αναλυτικές οδηγίες στα μηνύματα #2303,2305 ... και να αλλάξω το λογισμικό αλλά δεν τα κατάφερα.

Συγκεκριμένα, μόλις ξεκινάει η διαδικασία αναβάθμισης του λογισμικού, βγάζει μήνυμα λάθους και αναφέρει:

 

assert failed: greater_than_int(getprop("ro.build.date.utc"). 139273920()

return code 8E:Error in /data/media/0/UL-ASUS-T00F-WW1.99.40.50-user.zip

(Status 8)

E: fota_return_code 403

E:Install of /data/media/0/UL-ASUS-T00F-WW1.99.40.50-user.zip failed with status 1

Installation aborted.

E:Installation failed with status 1

E:Cannot load volume /misc!

 

Μου δίνει 3 επιλογές: reboot, apply update from ADB, wipe data/factory reset, wipe cache partition.

 

Επιλέγω την 1η και γίνεται επανεκκίνηση επαναφέροντας το τηλέφωνο στο προηγούμενο λογισμικό. Το δοκίμασα άλλες δύο φορές ξανακατεβάζοντας το αρχείο αλλά και πάλι τα ίδια.

 

Τι πρέπει να κάνω; :( Να δοκιμάσω να απενεργοποιήσω το SuperSU, να επαναφέρω τις εργοστασιακές ρυθμίσεις και μετά να ξαναπροσπαθήσω, όπως ανέφερε ο epikouros σε άλλο μήνυμα;

 

Δεν έχω ιδέα από αυτά και διαβάζοντας τα αναλυτικά μηνύματα πριν σκέφτηκα ότι θα τα καταφέρω αλλά δεν ...

 

Η συσκευή μου είναι ASUS_T00J και είχε γίνει root με λογισμικό ASUS_T00J_WW_user_1.98.40.9_20190827_0215.

 

Κάποια βοήθεια; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να βγει root σύντομα για την τελευταία έκδοση. Χωρίς Greenify, δεν παλεύεται η μπαταρία.

Αν εννοείς για την V2.21.40.44 υπάρχει root και η διαδικασία είναι αυτή http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5941237#post5941237

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, να μην γράφουμε τα ίδια και τα ίδια.

Οι απαντήσεις που ψάχνετε είναι μόλις λίγα μηνύματα πιο πριν.

Επίσης, μια με δυο σελίδες πίσω έχουν δοθεί οδηγίες και ανανεωμένες βοήθειες με λεπτομέρειες.

Έτσι λειτουργούν τα φόρουμ.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ακολουθώ την διαδικασία εδώ http://www.asus-zenfone.com/2014/09/easiest-way-downgrade-upgrade-change-rom-to-ww-zenfone.html και έχω κολλήσει στο βήμα 9. Δεν μπορώ να εγκαταστήσω την recovery δηλαδή. Αρχικά δοκίμασα με την recovery που ήταν στο zip της rom που κατέβασα από το support της ASUS. Και αφού δεν έγινε κάτι, κατέβασα την recovery από το link που δίνω παραπάνω (την τελευταία έκδοση). Αλλά πάλι τίποτα. Θέλω να περάσω την 2.21.40.44 και έχω την 1.98.40.9, όπως το πήρα. Πρέπει να περάσω κάποια άλλη πρώτα? Πρέπει να το κάνω unroot μήπως?
Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου απάντησα και στο π.μ.:

Όταν εμφανιστεί μόνο το recovery, πάτα το - (μείον) του volume και χωρίς να το αφήσεις πατάς ταυτόχρονα και το +.

Τότε εμφανίζει τις άλλες επιλογές (και το update from ADB).

 

Θέλει λίγο προσοχή στα βήματα, έχει κάποιες τέτοιες εντολές που μπορεί να μην τις καταλάβεις με τη μία. Υπομονή και προσοχή.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω κάνει όλες τις αναβαθμισεις έως την 1.18.40.10_20140903_9870 από το site της asus κατευθείαν από το κινητό μου, extract, copy, paste, restart και τριγωνάκι μια μια από την 1.13. Να πάω και στις επόμενες, η η αναβάθμιση σε kit Kat έχει προβλημα? Το zenfone 5 μου είναι η έκδοση T00F_ WW!
Link to comment
Share on other sites

Να πας. Η νεότερη αναβάθμιση είναι και η καλύτερη. Και πιθανώς μπορείς πια να πας κατευθείαν σε αυτήν.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βρήκα χρόνο και περιεργάστηκα το καινούργιο ZenUI που ενημερώθηκε πριν 1-2 μέρες.

Είναι πάρα πολύ καλό κι εξυπηρετικό, ιδιαίτερα κάποιες ευκολίες που δίνει για ομαδοποίηση των widgets σε φακέλους αλλά και τα εφέ που μπορούν να επιλεχθούν για την κύλιση κτλ.:up:

 

 

Ένα πρόβλημα που δεν μπορώ να καταλάβω σε τι οφείλεται, είναι ότι κάποιες κλήσεις δεν τις εμφανίζει στο μητρώο καταγραφών.

Έχει συμβεί και με νούμερο που βρίσκεται στις επαφές μου (εξερχόμενη), αλλά και με άσχετο (εισερχόμενη).

Το μόνο κοινό που έχουν είναι ότι είναι νούμερα για σταθερά τηλ. :what:

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Κατι παιζει με τα drivers

 

 

Φερει πειν, ενω εχω εγκαταστησει τα intel android drivers, δε μου εχει βγαλει καπου Asus Android Composite Adb interface.

 

Συνδεω κανονικα το κινητο με ενεργοποιημενο τον εντοπισμο σφαλματων usb και μου βγαζει το κινητο στον υπολογιστη σαν φορητη συσκευη ASUS_T00F.

 

Επανεγκατεστησα ξανα τα intel android drivers και παλι τιποτα. Καμια ιδεα;

 

Δε συνδεεται με τιποτα μεσω adb.

 

 

Windows 7 64bit SP1

Edited by stakhs
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσπάθησα να εγκαταστήσω το here απ το playstore και μου λέει ότι η συσκευή μου δεν είναι συμβατή κλπ. Το έχει εγκαταστήσει κάνεις; (έχω την τελευταία ρομ)

[ATTACH]58391[/ATTACH]

Γιου μπέττερ ασκ μα μαμα, χάου του μέηκ ε μάνστερ!
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσπάθησα να εγκαταστήσω το here απ το playstore και μου λέει ότι η συσκευή μου δεν είναι συμβατή κλπ. Το έχει εγκαταστήσει κάνεις; (έχω την τελευταία ρομ)

[ATTACH]58391[/ATTACH]

Έτσι είναι δυστυχώς, η εφαρμογή δεν υποστηρίζει τα intelx86 συστήματα, θέλω να πιστεύω ότι θα το φτιάξουν κάποια στιγμή. Όσο το έδιναν στην σελίδα τους μια χαρά μπορούσες να το κατεβάσεις και να το εγκαταστήσεις αλλά τώρα πια βλέπω δεν το έχουν και δεν έχω κρατήσει και το apk να σου το έδινα:( .

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι δυστυχώς, η εφαρμογή δεν υποστηρίζει τα intelx86 συστήματα, θέλω να πιστεύω ότι θα το φτιάξουν κάποια στιγμή. Όσο το έδιναν στην σελίδα τους μια χαρά μπορούσες να το κατεβάσεις και να το εγκαταστήσεις αλλά τώρα πια βλέπω δεν το έχουν και δεν έχω κρατήσει και το apk να σου το έδινα:( .

 

Κρίμα, το ειδα σ ενα samsung ενός φίλου και μου φάνηκε αρκετά καλό με μια πρώτη ματια και ειπα να το δοκιμάσω...

θα κάνω ενα γκουγκλάρισμα μπας και βρω κανα apk της προκοπής!

 

Θενξ πάντως! :)

Γιου μπέττερ ασκ μα μαμα, χάου του μέηκ ε μάνστερ!
Link to comment
Share on other sites

σου εστειλα pm με την εφαρμογη , σε εμενα μια χαρα δουλευει

 

σου κανει αναβαθμιση στο τελευταιο build?

Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...