Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίπου 3:30-3:50

 

Αρκετά ικανοποιητικά αν δεν κλείνουν wifi, data, sync. Και με το powerbank που έχω παραγγείλει όλα καλά.

 

Σε οσους δεν βιαζονται θα συνιστουσα να περιμενουν την ελευση των zenfone 2ης γενιας που δεν θα αργησει.Συμφωνα με πληροφορριες ο υπευθυνος του mobile τομεα της ASUS δηλωσε οτι θα ληφθουν υποψιν και θα βελτιωθουν οι αδυναμιες της 1ης γενιας λαμβανοντας υποψην την κριτικη των χρηστων.Θα βελτιωθει η αυτονομια ,καλυτερο ακομα ui ποιο ελκυστικο design...κλπ.Εν αναμονη λοιπον της 2ης γενιας :)

 

Σίγουρα θα περιμένω.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια δεν ειναι πολυ αρνητικο που δε βγαινει η μπαταρια? Σε παλαιοτερες συσκευες οταν τρωγαν σκαλωμα εβγαζα τη μπαταρια και εστρωναν. Σας εχει δημιουργησει καποιο προβλημα το συγκεκριμενο θεμα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι πολυ αρνητικο που δε βγαινει η μπαταρια? Σε παλαιοτερες συσκευες οταν τρωγαν σκαλωμα εβγαζα τη μπαταρια και εστρωναν. Σας εχει δημιουργησει καποιο προβλημα το συγκεκριμενο θεμα?

 

εχει κουμπακι που μπορεις να το κανεις reset

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της μπαταρίας με προβληματίζει λίγο. Στο ZTE v967s (2500 mAh) που έχω τώρα με βγάζει 2 ημέρες (MIUI rom). Με την Carliv Max Flavour μου έβγαζε 3 ημέρες.

 

To Asus το πολιορκώ αλλά δεν ξέρω αν θα με βγάζει ημέρα που είναι σημαντικό. Χρησιμοποιώ επίσης το 2x Battery Saver που ανοιγοκλείνει WIFI-3G κάθε κάποια λεπτά που επίσης με βοηθάει πολύ. Θα λειτουργεί στο ASUS όμως λόγο Intel?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.a0soft.gphone.aDataOnOff&hl=en

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι εξαιρετικά υποκειμενικό θέμα. Εγώ για παράδειγμα δεν κλείνω ποτέ δεδομένα και wifi, ανοίγω σπάνια το GPS και δεν ανοίγω ποτέ bluetooth. Όμως κάθε λίγο και λιγάκι μπαίνω internet, facebook, chat κτλ. Επίσης μιλάω αρκετά στο τηλ, ενώ δε στέλνω και τόσα μηνύματα. Την Κυριακή βρήκα λίγο χρόνο και ασχολήθηκα - έπαιξα με το κινητό, να δω λίγο τις λειτουργίες του, την κάμερα κτλ. Επίσης έπαιξα και αρκετή ώρα ένα παιχνίδι. Λογικό είναι η μπαταρία να πέσει και να θέλει φόρτιση - στο κάτω κάτω όταν παίζεις παιχνίδι σε 5άρα οθόνη, περιμένεις να απαιτήσει ρεύμα...

 

Παρόλα αυτά η συνήθης χρήση που κάνω στα τηλέφωνά μου είναι επαγγελματική. Κλήσεις και mail κατά τη διάρκεια της μέρας. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα στο γραφείο με το νέο κινητό. Το έβγαλα απ τη φόρτιση στις 8:30 το πρωί και τώρα είμαι στο 87%. Δε νομίζω οτι χρειάζομαι κάτι παραπάνω απ αυτό.

 

Στα θέματα που έχουν τεθεί ως τώρα, να πω κι εγώ τη γνώμη μου:

1. Η οθόνη δεν είναι πολύ φωτεινή - δεν έχει δλδ εκείνο το maximum που έχουν άλλες και σε τυφλώνει. Ε και; Και πάλι εγώ το έχω λίγο κάτω απ το μέγιστο και με καλύπτει απόλυτα.

2. Ο ήχος είναι εξαιρετικά καθαρός, αλλά δεν έχει τόση ένταση. Νομίζω οτι θα τον ήθελα ένα ελάχιστο πιο δυνατό, κυρίως στα παιχνίδια. ΣΤις κλήσεις είμαι ΟΚ, δεν έχω χάσει καμία ως τώρα, ούτε καν μέσα στο αυτοκίνητο.

 

Παραμένει η πολύ κακή εικόνα του φορτιστή του κινητού. Πραγματικά είναι ΦΘΗΝΙΑΡΙΚΟΣ και περίμενα κάτι καλύτερο. Οι επαφές είναι αστείες και ψάχνω πάντα τη σωστή πρίζα να το συνδέσω. Εδώ θέλω τη γνώμη σας. Δεδομένου οτι το κινητό έχει (σχεδόν) μη αποσπώμενη μπαταρία, να χρησιμοποιήσω το φορτιστή που έχω απ το HTC; Και οι δύο USB είναι. Ο μεν ASUS είναι στα 5,3V / 1.35 A (αν δεν κάνω λάθος), ο δε HTC είναι στα 5V. Ξέρω οτι με τον δεύτερο η φόρτιση θα καθυστερεί κάπως, αλλά δε με ενοχλεί αυτό. Δε θέλω να προκαλέσω πρόβλημα στην μπαταρία - αυτό είναι το μόνο που με απασχολεί.

 

Απόψε θα ανεβάσω και screenshot χρήσης μπαταρίας, να δούμε πώς θα τα πάει σε μια τυπική μέρα μεσοβδόμαδα.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι εξαιρετικά υποκειμενικό θέμα. Εγώ για παράδειγμα δεν κλείνω ποτέ δεδομένα και wifi, ανοίγω σπάνια το GPS και δεν ανοίγω ποτέ bluetooth. Όμως κάθε λίγο και λιγάκι μπαίνω internet, facebook, chat κτλ. Επίσης μιλάω αρκετά στο τηλ, ενώ δε στέλνω και τόσα μηνύματα. Την Κυριακή βρήκα λίγο χρόνο και ασχολήθηκα - έπαιξα με το κινητό, να δω λίγο τις λειτουργίες του, την κάμερα κτλ. Επίσης έπαιξα και αρκετή ώρα ένα παιχνίδι. Λογικό είναι η μπαταρία να πέσει και να θέλει φόρτιση - στο κάτω κάτω όταν παίζεις παιχνίδι σε 5άρα οθόνη, περιμένεις να απαιτήσει ρεύμα...

 

Παρόλα αυτά η συνήθης χρήση που κάνω στα τηλέφωνά μου είναι επαγγελματική. Κλήσεις και mail κατά τη διάρκεια της μέρας. Σήμερα είναι η πρώτη μέρα στο γραφείο με το νέο κινητό. Το έβγαλα απ τη φόρτιση στις 8:30 το πρωί και τώρα είμαι στο 87%. Δε νομίζω οτι χρειάζομαι κάτι παραπάνω απ αυτό.

 

Στα θέματα που έχουν τεθεί ως τώρα, να πω κι εγώ τη γνώμη μου:

1. Η οθόνη δεν είναι πολύ φωτεινή - δεν έχει δλδ εκείνο το maximum που έχουν άλλες και σε τυφλώνει. Ε και; Και πάλι εγώ το έχω λίγο κάτω απ το μέγιστο και με καλύπτει απόλυτα.

2. Ο ήχος είναι εξαιρετικά καθαρός, αλλά δεν έχει τόση ένταση. Νομίζω οτι θα τον ήθελα ένα ελάχιστο πιο δυνατό, κυρίως στα παιχνίδια. ΣΤις κλήσεις είμαι ΟΚ, δεν έχω χάσει καμία ως τώρα, ούτε καν μέσα στο αυτοκίνητο.

 

Παραμένει η πολύ κακή εικόνα του φορτιστή του κινητού. Πραγματικά είναι ΦΘΗΝΙΑΡΙΚΟΣ και περίμενα κάτι καλύτερο. Οι επαφές είναι αστείες και ψάχνω πάντα τη σωστή πρίζα να το συνδέσω. Εδώ θέλω τη γνώμη σας. Δεδομένου οτι το κινητό έχει (σχεδόν) μη αποσπώμενη μπαταρία, να χρησιμοποιήσω το φορτιστή που έχω απ το HTC; Και οι δύο USB είναι. Ο μεν ASUS είναι στα 5,3V / 1.35 A (αν δεν κάνω λάθος), ο δε HTC είναι στα 5V. Ξέρω οτι με τον δεύτερο η φόρτιση θα καθυστερεί κάπως, αλλά δε με ενοχλεί αυτό. Δε θέλω να προκαλέσω πρόβλημα στην μπαταρία - αυτό είναι το μόνο που με απασχολεί.

 

Απόψε θα ανεβάσω και screenshot χρήσης μπαταρίας, να δούμε πώς θα τα πάει σε μια τυπική μέρα μεσοβδόμαδα.

Το ρεύμα πρέπει να είναι μικρότερο ίσο με του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]:O[/ATTACH]λοιπον το δικο μου φοραει την εκδοση 1.13.40.51 ειχε ρουτ με καποιο προγραμμα super root με συμβολο την #.

το εβγαλα αυτο και πλεον δνε ειναι ρουτ. προσπαθω να κανω την αναβαθμηση και βγαζει σφαλμα (το ανεφερα σε προηγουμενη σελιδα).

τι κανουμε τωρα? να δοκιμασω να βαλω την επομενη εκδωση και οχι κατευθειαν την 1.17?

μετα θα κανει update μονο του ? Τωρα στην ενημερωση της συσκευης δεν βρισκει ενημερωση.

Επίσης το root genius δεν δούλεψε

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

Η 1.14.40.50 πέρασε κανονικά θα δοκιμάσω την τελευταία αλλιώς θα τις περάσω με τη σειρά

 

Edit

Πέρασε και η 1.15.40.35

 

Edit 2

Δοξα το θεό πέρασε και η τελευταία, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά το είχα συνδεδεμένο με το φορτιστή.

 

Τώρα έμεινε το ρουτ , εύκολο είναι αλλά ποιος τρόπος είναι ο σωστός;

 

edit 3

ετοιμο και το ρουτ , οντως πανευκολο

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=54983184&postcount=158

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

Η 1.14.40.50 πέρασε κανονικά θα δοκιμάσω την τελευταία αλλιώς θα τις περάσω με τη σειρά

 

Edit

Πέρασε και η 1.15.40.35

 

Edit 2

Δοξα το θεό πέρασε και η τελευταία, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά το είχα συνδεδεμένο με το φορτιστή.

 

Τώρα έμεινε το ρουτ , εύκολο είναι αλλά ποιος τρόπος είναι ο σωστός;

 

edit 3

ετοιμο και το ρουτ , οντως πανευκολο

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=54983184&postcount=158

 

εγω περασα κατευθειαν την τελευταια εκδοση...οτι βελτιωσεις ειχαν οι προηγουμενες τις εχει μεσα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή από vickmall 19/8 με singpost ---> παραλαβή σήμερα το πρωί (άνευ δυσάρεστων εκπλήξεων).

Το κινητό φυσάει γενικώς και σε κάνει να απορείς τι σκέφτονται άλλες εταιρείες με τις τιμολογήσεις τους...

Δυο αρχικές παρατηρήσεις:

α] η μπαταρία πράγματι φαίνεται να εξανεμίζεται με την χρήση της οθόνης των 5"

β] Η φωτεινότητα της οθόνης είναι σε μέσα επίπεδα (ειδικά σε σχέση με amoled υλοποιήσεις), ωστόσο η απεικόνιση είναι εξαιρετική.

Link to comment
Share on other sites

κανεις που να εχει θεμα με το gps?εχει περιπου 100 μετρα αποκλιση σε μενα και πολλες φορες χανει το σημα και κολλαει το sygic.
Link to comment
Share on other sites

Μετά το πατατράκ της πρώτης μέρας και ακολουθώντας τις συμβουλές κάποιων παιδιών (απενεργοποιώντας μη χρήσιμους συγχρονισμούς ,email facebook twitet κλπ κτλ) ,

είμαι αυτή τη στιγμή με 7% μπαταρία με τελευταία φόρτιση πριν 34 ώρες. Κάνοντας ότι έκανα και με το note μου...

Και με δύο κάρτες sim πάνω...Όταν ανοίγω τα δεδομένα έχει μια παραπάνω κατανάλωση (λογικό νομίζω) αλλά σε wifi πραγματικά δύσκολα πέφτει η μπαταρία.

Επαναλαμβάνω , χρήση ίδια με το note μου , τα παιχνίδια που παίζω ,τις καθημερινές εφαρμογές , αρκετές κλήσεις λόγω δουλειάς και κάνα μήνυμα.

Δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που είχα τηλέφωνο χωρίς να με αγχώνει αν βγάλει τη μέρα...

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ η μπαταρία ήταν στο 32% μετά από 17ώρες και 10 λεπτά. Ενδεικτικά η χρήση ήταν 2 ώρες και 46 λεπτά οθόνης και συνολική ομιλία πάνω από 2 ώρες. Wifi/δεδομένα/3G μονίμως ανοικτά και facebook/messenger/email με συχνή χρήση. Τελικά έπαιξα ένα παιχνίδι για καμιά ώρα - ίσως και λίγο παραπάνω - και η μπαταρία πήγε στο 4%.

 

Το κινητό είναι απλά εξαιρετικό. Θεωρώ οτι η τιμολόγησή του οφείλεται στο οτι είναι η πρώτη απόπειρα της εταιρείας, διαφορετικά θα ήταν άνετα ακριβότερο.

 

Σχετικά με το ρουτάρισμα.

Δεν έχω καμία εικόνα πώς και γιατί πρέπει να κάνω ρουτ. Θεωρείτε οτι είναι υποχρεωτικό να το κάνω; Το κινητό πάντως δουλεύει μια χαρά, έχει Ελληνικά, play store κτλ. Αυτό που βλέπω είναι οτι δεν ανιχνεύει κάποια νεώτερη έκδοση, πλην της 1.14.40.16 που έχει πάνω. Θα είναι μόνιμο αυτό το πρόβλημα; Θα λυθεί με το ρουτάρισμα; Αν μπορείτε, βοηθείστε! :)

Link to comment
Share on other sites

το ρουτ δεν το χρειαζεσαι αν δεν ξερεις τι κανει (σου δινει δυνατοτητα να πειραξεις τα ενδοτερα του κινητου) και εμενα δεν με πειραζε που δεν ειχα ρουτ μερικες μερες , ουτε που καταλαβα την διαφορα.

 

το δικο μου ειχε την 13 κατι και δεν εβγαζε καμια ενημερωση και στις επομενες 2 που δοκιμασα παλι δεν εβγαζε απο μονο του ενημερωση, τις εκανα χειροκινητα οπως εχει αναφερθει σε προηγουμενες σελιδες.

 

παντως βλεπω οτι βελτιωθηκε παρα πολυ η αυτονομια της μπαταριας με την ενημερωση θα βγαζει ανετα δευτερη μερα ετσι οπως παει , ενω πριν στις 20 ωρες εφτανε στο 15 - 18 % και το εβαζα στο ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το δικό μας ζεν5 κάθε βράδυ μπαίνει στην πρίζα έχοντας φτάσει στο 10% με 5%.

Η διαφορά είναι οτι όλη μέρα φτύνει αίμα... παιχνίδια κυρίως, facebook, wifi, 3g, skype, email, φωτογραφίες,

ομιλία και οτι άλλο μπορείτε να φανταστείτε (ένεκα οτι χάλασε και το τάμπλετ).

Θεωρώ μετά από 10-12 μέρες που το έχουμε οτι η μπαταρία αποδίδει τα μέγιστα, και ίσως μετά την

αναβάθμιση λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να επιβεβαιωσει ότι δουλεύουν οι παρακάτω εφαρμογές:

CM Browser

2x Battery

OsmAnd

Skype

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

κανεις που να εχει θεμα με το gps?εχει περιπου 100 μετρα αποκλιση σε μενα και πολλες φορες χανει το σημα και κολλαει το sygic.

 

Εδω λεει πως να το βελτιωσεις

εχεις κανει την τελευταια αναβαθμιση?καντην και δοκιμασε το μετα...
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Εδω λεει πως να το βελτιωσεις
εχεις κανει την τελευταια αναβαθμιση?καντην και δοκιμασε το μετα...

Την τελευταία έκδοση έχω πάντα. Έβαλα και το faster gps.... τώρα μένει να το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος μπορεί να επιβεβαιωσει ότι δουλεύουν οι παρακάτω εφαρμογές:

CM Browser

2x Battery

OsmAnd

Skype

 

Ευχαριστώ πολύ

 

To skype παίζει κανονικά, και μάλιστα έκανα βιντεοκλήση με 3g με αρκετά καλό αποτέλεσμα (με φουλ σήμα όμως). Με απενεργοποιημένη την κάμερα ήταν άριστο.

 

Την τελευταία έκδοση έχω πάντα. Έβαλα και το faster gps.... τώρα μένει να το δοκιμάσω!

 

Στο δικό μου το gps δουλεύει εξαιρετικά. Την πρώτη φορά που το άνοιξα το τέσταρα με το GPStest, κλείδωσε πολλούς δορυφόρους σε μερικά δευτερόλεπτα, και από εκεί κι έπειτα που εγκατέστησα το sygic (γνήσιο από προσφορά) δουλεύει κάτι παραπάνω από απροβλημάτιστα. Δεν ανοίγω ποτέ την υποβοήθηση aGPS. Δοκίμασες με το GPStest να δεις τί βρίσκει και αν κρατάει το σήμα; Btw είμαι με την 1.14.4.16 όπως αγοράστηκε.

Edited by drlacan
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που το έχει πάρει από minideal ή vickmall;

Σκέφτομαι να το πάρω σε κόκκινο , από τα 2 αυτά καταστήματα και θέλω να μάθω αν όπως έρχεται από τα συγκεκριμένα κατάστηματα μπορεί να αναβαθμιστεί απευθείας χωρίς root

Link to comment
Share on other sites

απο minideal το πηρα δεν ζητησα ρουτ αλλα ηρθε ρουταρισμενο, τονισε οτι δεν θελεις ρουτ, αν και οπως και να ερθει ειναι ευκολο να το κανεις αναβαθμηση
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που το έχει πάρει από minideal ή vickmall;

Σκέφτομαι να το πάρω σε κόκκινο , από τα 2 αυτά καταστήματα και θέλω να μάθω αν όπως έρχεται από τα συγκεκριμένα κατάστηματα μπορεί να αναβαθμιστεί απευθείας χωρίς root

 

No offense αλλά διάβασες καθόλου το νήμα;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...