Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν από λίγο παρήγγειλα από vickmall σε μαύρο χρώμα την καλή έκδοση. Ελπίζω όλα να πάνε καλά για να αντικαταστήσω το γερασμένο motorola defy και το σχεδόν πεθαμένο sony ericsson z300i !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα ξανακάνω την ερώτηση και ελπίζω σε απάντηση....

Και οι 2 οι κάρτες είναι για micro-sim ή μόνο η 1 ???????

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο παρήγγειλα από vickmall σε μαύρο χρώμα την καλή έκδοση. Ελπίζω όλα να πάνε καλά για να αντικαταστήσω το γερασμένο motorola defy και το σχεδόν πεθαμένο sony ericsson z300i !

Από το ντέφι είναι μεγάλη η μετάβαση.Μέρα με τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία είναι λογική. Και θέλει λίγο χρόνο να μαθει το λειτουργικό να χειρίζεται την μπαταρία. Επίσης η μπαταρία

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305311 θέλει καποιες πλήρεις φορτίσεις (3-4) για να αποδώσει το μέγιστο στη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με το Minideal να μου πει με ποιο τροπο εκανε ρουτ , και μου εστειλε ενα κινεζικο προγραμμα να περασω στον υπολογιστη , τωρα το κανει εγκατασταση και αργει. Αμφιβαλω αν συνεννοηθήκαμε με τα αγγλικα που γνωριζω.

 

root ειναι το τηλεφωνο μου , ετοιμο το πηρα απο Minideal , για να κανω την αναβαθμηση πρεπει να το κανω unroot .

εχει ενα προγραμματακι μεσα το super user το οποιο ενω το απενεργοποιησα δεν κανει την αναβαθμηση. οποτε ψαχνω τροπο να το κανω unroot να κανω την αναβαθμηση και μετα παλι ρουτ

Edited by tempes
Link to comment
Share on other sites

Μακράν καλύτερο το asus από το inew v3 δεν θα το μετανιώσεις. Το μόνο στο οποίο ΙΣΩΣ να είναι καλύτερο το inew v3 είναι η κάμερα.

 

 

 

Δεν θα συμφωνησω ακριβως, εχω την τυχη να τα εχω και τα 2 μπροστα μου!

Σε καποια υπερτερει το ενα, σε αλλα το αλλο.

 

asus zenfone 5:

καμερα, ειδικα τη νυχτα!(σας φαινεται παραξενο, αλλα ισχυει)

επιδοσεις-ταχυτητα (λογω επεξεργαστη, ρομ)

ποιοτητα κατασκευης (πολυ καλυτερα υλικα, πολυ καλυτερη συναρμολογηση)

πολλες επιλογες οπως εχει στησει η asus το interface

πιο στιβαρο στο χερι

υποστηριξη απο την μαμα εταιρεια

 

inew v3:

καλυτερη και φωτεινοτερη οθονη (αισθητη η διαφορα)

λεπτοτερο, μικροτερο, ελαφρυτερο.

 

σορρυ για το off topic...

Link to comment
Share on other sites

Απο το vickmall πήρα 2 zenfone 5 εκ των οποίων αυτό με τον επεξεργαστή στα 1,6 επέλεξα να έρθει rooted. Προκειμένου να γίνει η αναβάθμιση έπρεπε να γίνει unroot το κινητό. Κατόπιν επικοινωνίας με το vickmall στο live chat πήρα άμεση απάντηση και ορίστε το Link απο το προγραμματάκι που χρησιμοποιούν για να ρουτάτουν το zenfone http://www.shuame.com/en/root

Greece From Above

http://myquadcopter.gr

Link to comment
Share on other sites

Σαν συμβουλή πάντως μην αγοράζετε το κινητό με ρουτ γιατί είναι πανεύκολο να το κάνετε μόνοι σας σε 2 λεπτά και ναμην έχετε προβλήματα αναβαθμίσεων.
Link to comment
Share on other sites

Απο το vickmall πήρα 2 zenfone 5 εκ των οποίων αυτό με τον επεξεργαστή στα 1,6 επέλεξα να έρθει rooted. Προκειμένου να γίνει η αναβάθμιση έπρεπε να γίνει unroot το κινητό. Κατόπιν επικοινωνίας με το vickmall στο live chat πήρα άμεση απάντηση και ορίστε το Link απο το προγραμματάκι που χρησιμοποιούν για να ρουτάτουν το zenfone http://www.shuame.com/en/root

 

αυτο στο δικο μου δεν εκανε unroot παντως

Link to comment
Share on other sites

αυτο στο δικο μου δεν εκανε unroot παντως

Σε εμένα έκανε unroot αλλα με τίποτα δεν μπορεί να περάσει την αναβάθμιση. Επίσης σε τακτά χρονικά διαστήματακαι ιδίως κατα τη διάρκεια κλήσης κάνει κάτι σαν επανεκίνηση και διακόπτεται η κλήση. Επικοινώνησα μαζί τους και περιμένω να ανεβάσουν την οφφισαλ ρομ, απο ότι μου είπαν, και να μου στείλουν το λίνκ. Η ρομ πάντως που έχει στο 1,6 έχει διαφορές με αυτη του 2,0 και επίσης δεν υπάρχει η έκδοση αυτή στο site της Asus. Για να δούμε τι θα ανεβάσει η σελινα.

Greece From Above

http://myquadcopter.gr

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν εξαιρέσουμε τη χειροκίνητη αναβάθμιση αναρωτιέμαι για ποιόν λόγο δεν λειτουργεί το ΟΤΑ. Το update ww έχει ανέβει στο site και στους servers της ASUS, το κινητό είναι ww και δεν είναι ρουταρισμένο, και δεν βρίσκει καμία αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, μόλις τελείωσα το διάβασμα του thread και σκέφτομαι να πάρω και εγώ το κινητάκι της asus μιας και το παλιό Nokia 5800 έχει αρχίσει να βγάζει προβλήματα μετά από 4+ χρόνια χρήσης. Κατέληξα στο να πάρω την έκδοση των 5 ιντσών με 2Ghz/16 Gb Ram από vickmall, μιας και διάβασα καλές κριτικές εδώ. Να ρωτήσω μόνο, όσοι το πήρατε από vickmall και τσεκάρατε την επιλογή για multilanguage και playstore είχατε κάποιο πρόβλημα σε μελλοντικές αναβαθμίσεις ή στο root/unroot?.

Έχω ασχοληθεί και στο παρελθόν με root android αλλά επειδή έχει περάσει καιρός ίσως και χρειαστώ κάποια βοήθεια.

Η παραγγελία μόλις έγινε, είδωμεν...

Edited by Black_Sheep
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, μόλις τελείωσα το διάβασμα του thread και σκέφτομαι να πάρω και εγώ το κινητάκι της asus μιας και το παλιό Nokia 5800 έχει αρχίσει να βγάζει προβλήματα μετά από 4+ χρόνια χρήσης. Κατέληξα στο να πάρω την έκδοση των 5 ιντσών με 2Ghz/16 Gb Ram από vickmall, μιας και διάβασα καλές κριτικές εδώ. Να ρωτήσω μόνο, όσοι το πήρατε από vickmall και τσεκάρατε την επιλογή για multilanguage και playstore είχατε κάποιο πρόβλημα σε μελλοντικές αναβαθμίσεις ή root/unroot?.

Έχω ασχοληθεί και στο παρελθόν με root android αλλά επειδή έχει περάσει καιρός ίσως και χρειαστώ κάποια βοήθεια.

Η παραγγελία μόλις έγινε, είδωμεν...

 

 

Καλησπέρα και με το καλό να το παραλάβεις.

Το ίδιο πήρα κι εγώ με ¨international version(has google play,multi-language)¨, και με το λινκ του aplostra και με την συμβουλή του saltofx_v (thanks guys) σε προηγούμενα post, το αναβάθμισα (ο πλέον άσχετος με android θέματα), εύκολα γρήγορα και με ασφάλεια.

Δεν ήταν ροοτ και ήρθε με ww.

Τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

θα εμπιστευόσασταν αυτό το site για αγορά?

 

www.expansys.com.hk

 

οχι........

ρε παιδια εχουμε παραγγειλει καμια 20αραι ατομα και εοχυμε παραλαβει απο vickmall γρηγορα και με ασφαλεια....γιατι ψαχνεστε ορισμενοι?

 

μην ζητατε ρουτ για να μην εχετε τα προβληματα που εοχυν αλλοι...

το ρουτ-ξερουτ γινεται πανευκολα με μια εφαρμογη και ειναι υποθεση 2 λεπτων....μην ζητατε απο τα καταστηματα να σας το κανουν με τροπους και μεθοδους που δεν ξερετε μετα να το ξερουταρετε για να αναβαθμισετε!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ παράγγειλα και εγώ ZenFone 5 Intel Z2580 Dual Core 2.0GHz Android 4.3 2GB Ram 16GB Rom 5.0 Inch HD Screen (International version(has google play,multi-language), Screen film+Silicone Case από Vickmall ....

λποιπόν εάν κατάλαβα καλά (διάβασα ολες τις σελίδες)....

1/ δεν πρέπει να κάνω ΟΤΑ αναβάθμιση γιατι θα επιστρέψει το λογισμικό σε cn.....??

2/ χειροκίνητη αναβάθμιση από την σελίδα τη asus...???

3/ μετά root...????

 

και όποτε θέλω αναβάθμίση πρώτα unroot κ.λ.π. και μετα χειροκίνητη αναβάθμιση....

σώστα τα ανέφερα..???

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε άλλος ένας με μπαταρία 2400 mAh......

http://www.coolicool.com/asus-zenfone-5-16g-intel-z2580-20ghz-dual-core-50-inch-1280-720-ips-screen-android-43-3g-smartpho-g-33721 :confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο πρόβλημα που αντιμετώπισα προσπαθώντας να κάνω αναβάθμιση. Το κινητό zenfone 5 1,6 ήρθε με rom 1.13.40.8 μια έκδοση την οποία έχει αποσύρει η asus απο το site της. Κατέβασα την UL-ASUS_T00F-WW-1.15.40.20-user απο το νετ (και αυτή δεν υπάρχει πλέον στην Αsus) και για την ''δει'' το κινητό μετέτρεψα την ονομασία σε T00J. Με αυτή την αλλαγή έκανε το κινητό αναβάθμιση. Προφανώς απο την ρομ αυτή και μετά η Asus έχει κοινή ρομ και για 2 μοντέλα. Κατέβασα την τελευταία απο το επίσημο site και ενώ αρχικά την μετέτρεψα σε T00J δεν την πήρε το κινητό οπότε την άφησα όπως ήταν T00F και προχώρησε στην αναβάθμιση.

Τέλος καλό όλα καλά. Περιμένω να δω αν με την τελευταία αναβάθμιση θα κάνει πάλι επανεκινήσεις κατά τη διάρκεια κλήσης.

Greece From Above

http://myquadcopter.gr

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ παράγγειλα και εγώ ZenFone 5 Intel Z2580 Dual Core 2.0GHz Android 4.3 2GB Ram 16GB Rom 5.0 Inch HD Screen (International version(has google play,multi-language), Screen film+Silicone Case από Vickmall ....

λποιπόν εάν κατάλαβα καλά (διάβασα ολες τις σελίδες)....

1/ δεν πρέπει να κάνω ΟΤΑ αναβάθμιση γιατι θα επιστρέψει το λογισμικό σε cn.....??

2/ χειροκίνητη αναβάθμιση από την σελίδα τη asus...???

3/ μετά root...????

 

και όποτε θέλω αναβάθμίση πρώτα unroot κ.λ.π. και μετα χειροκίνητη αναβάθμιση....

σώστα τα ανέφερα..???

ΟΤΑ αναβάθμιση δεν έχει κάνει σε κανένα. Χειροκίνητα μέχρι στιγμής όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νομίζω οτι έχω να κάνω με την ταχύτερη αποστολή που θα μπορούσα να τύχω.

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 16-08-2014 13:37 IPS

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 20-08-2014 14:00 IPS

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ) 20-08-2014 15:29 Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ (ΣΥΣΤΗΜΕΝΑ)

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 20-08-2014 23:03 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 21-08-2014 02:52 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΒΡΑΧΑΤΙΟΥ - ΕΛΤΑ 21-08-2014 06:28 ΒΡΑΧΑΤΙΟΥ - ΕΛΤΑ

ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ 21-08-2014 08:17 ΒΡΑΧΑΤΙΟΥ - ΕΛΤΑ

 

Στάλθηκε στις 16/8 και σήμερα το πρωί 21/8 είναι στα χέρια μου! :yahoo:

 

Το κινητό είναι Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Ο σε θέμα ποιότητας κατασκευής! Τρομέρα στιβαρό σώμα και ωραία αίσθηση στο χέρι. Το άνοιξα λίγο, αλλά δεν πρόλαβα να ασχοληθώ πολύ μαζί του - απλά κατέβασα google accounts κτλ. Πολύ γρήγορο και η 5άρα οθόνη δίνει άλλη αίσθηση. Μιλώντας για οθόνη, το πέρασμα στην 4μισάρα του Desire 310 (τελευταία του μέρα!) είναι...απογοητευτικό! Το Asus έχει εξαιρετική οθόνη, αν και διαπίστωσα άμεσα οτι η μέγιστη φωτεινότητα δεν είναι τόσο δυνατή (όπως συμβαίνει με τα tablets της εταιρείας). Το UI είναι όμορφο και κάπου εδώ τελειώνει η πρώτη περιγραφή, αφού δεν πρόλαβα να κάνω και πολλά...

 

Αρνητικό θα δώσω (αν και όχι τόσο σημαντικό ίσως) την ποιότητα του φορτιστή. Ο τρόπος που κουμπώνει στον ευρωπαϊκό αντάπτορα είναι της πλάκας και μάλλον θα υπάρχουν στιγμές που απλώς δεν θα κάνει καλά επαφή...

 

Αυτά προς το παρόν! Περισσότερα το Σ/Κ που θα παίξω μαζί του! :)

 

Επανέρχομαι να συμπληρώσω την πρώτη μέρα χρήσης.

 

Σήμερα το πρωί αποσύνδεση από το φορτιστή στις 6:30 . Μπήκα σπίτι πριν μισή ώρα και το κινητό ήταν ακόμα αναμμένο (ΟΚ στο 4% μπαταρίας). Όλη μέρα σε λειτουργία WiFi, δεδομένα, αρκετές κλήσεις, facebook, mail κτλ, συν καμιά 20 αριά φωτογραφίες και 2-3 βίντεο. Συμπληρώνω και την "επίδειξη" σε φίλους.

 

Μια χαρά η μπαταρία λοιπόν, το κινητό έχει τρομερή αίσθηση, η ποιότητα συνομιλίας είναι κορυφαία και μέχρι τώρα κανένα ψεγάδι.

 

 

Συνεχίζουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!Περιμενω και εγω 2 απο vickmall εχτες εγινε η παραγγελια και θελω να εχω την τυχη σου thymios7 στο συγκεκριμενο ελτα!εχεις βαλει screen protector που δινει το vickmall?η γενικα εχει βαλει κανεις?
Xiaomi Mi8 Global 6/128 Xiaomi.eu Dev Rom
Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτονόητο αυτό βρε φίλε.. Γιαυτό παίρνεις δικαρτο.

 

Ιν αδερ νιους, το ρουτ υπάρχει και για την τελευταία έκδοση.

https://www.dropbox.com/s/g16art496c8m7ol/zenfone%20root.apk

 

Απλά αφού κάνετε εγκατάσταση, πριν το τρέξετε, κλείνετε δεδομένα και wifi.

Πατάτε chainfire super su.

Βγάζει το ντεμο.

Το κλείνετε και κάνετε επανεκκίνηση. Μόλις ανοίξει περιμένετε ένα λεπτακι(να γίνει εγκατάσταση στο υπόβαθρο) κ είστε κομπλέ.

 

Κώστα το βίντεο δεν υπάρχει, προτέινεις να αγορασθεί με την international version Google play, χωρις ρουτ, αυτό πρακτικά σημαίνει ότι θαχει τις κινεζιές, που φεύγουν μόνο με ρουτ, η προτείνεις international version Google play + ρουτ?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...