Jump to content

Asus Zenfone 5 / 5Z


focusinos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περνώντας τις τελευταίες αναβαθμίσεις, έχει πάει στα μηνύματα όριο χαρακτήρων τα 160 ή συνεχίζει να είναι στα 70;

Κάπου είχα διαβάσει, πως αυτό θα έφτιαχνε εν καιρώ.

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρακαλώ, να 'σαι καλά. Πιστεύω ότι θα τα καταφέρεις. Ό,τι θες ρωτάς, υπάρχουν μέλη πολύ πιο έμπειρα από εμένα με διάθεση βοήθειας για να σου απαντήσουν.

 

Χίλια ευχαριστω evankouros για την βοηθεια σου.:up: εγω μπορει να μην τα καταφερα μονος (εντελως ασχετος λεμε) αλλα με τις συμβουλες σου το τηλεφωνο εγινε τουμπανακι χαρις σε ενα φιλο (ευχαριστω Στεφανε), που το κατεχει το αθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Περνώντας τις τελευταίες αναβαθμίσεις, έχει πάει στα μηνύματα όριο χαρακτήρων τα 160 ή συνεχίζει να είναι στα 70;

Κάπου είχα διαβάσει, πως αυτό θα έφτιαχνε εν καιρώ.

 

Όπως και πριν, ελληνικοί χαρακτήρες 70, αγγλικοί 160 στα sms. Αν και πλέον με τόσα apps άμεσων μηνυμάτων (viber, messenger κτλ) τα sms τα χρησιμοποιώ μόνο για λήψη ενημέρωσης προσφορών απ'τις εταιρίες σε ΜΒ και χρόνο ομιλίας... :what:

 

Άλλες διαπιστώσεις:

Έχει διορθωθεί το ασύγχρονο παίξιμο των βίντεο στο youtube (εικόνα-ήχος) που χρειαζόταν επανεκκίνηση του τηλεφώνου για να φτιάξει.

 

Ίσως να έχει βελτιωθεί η διαχείριση της μπαταρίας, αλλά δεν έχω δείγμα ζόρικης χρήσης ακόμη. Με ελαφριά χρήση πάντως σε 16 ώρες, από 100% έφτασε 68% (wifi και δεδομένα συνεχώς ανοιχτά, καμιά 10αριά ολιγόλεπτες κλήσεις και youtube για κάνα 20λεπτο).

 

Στο Gmail ενώ δείχνει ότι λειτουργεί η αρχειοθέτηση στην οθόνη κλειδώματος, η ειδοποίηση "αρχειοθετήθηκε-ακύρωση"αν δεν εκκαθαριστεί χειροκίνητα (σύρσιμο αριστερά) στην αρχική οθόνη εμφανίζεται συνεχώς. Επίσης παραμένει το κόκκινο σημαδάκι με τον αριθμό των αδιάβαστων μέιλ στο widget του. Μικρό πρόβλημα, αλλά υπαρκτό.

 

Αυτά προς το παρόν.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

GVangos ευχαριστώ. Τα sms τα χρησιμοποιώ για ανθρώπους που δεν έχουν messenger και τα συναφή και αρκούνται σε απλά μηνύματα. Αντε να τους πείσεις..

Ελεγα να αποφύγω εφαρμογές τύπου handcent που σου πολλαπλασιάζουν τους χαρακτήρες, αλλά δε με βλέπω τελικά να τ' αποφεύγω.

Οπότε παραμένω στην έκδοση που έχω, γιατί, να ρουτάρω ξανά για βελτιώσεις που απ' ό,τι βλέπω δε με πολυαφορούν, θα τ' αφήσω καλύτερα.

Ευχαριστώ ξανά, να 'σαι καλά!

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο firmware WW_3.24.40.78_20151001 το οποίο κι εγκατέστησα χτες το βράδυ. Υπενθυμίζω ότι έχω το T00F (500CG).

 

Thanks για την ενημέρωση. :)

 

Επειδή το έχω ξεχάσει, για να κάνω το update πρέπει να το ξεrootάρω πρωτα ή/& να κάνω factory reset;

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Την παραπάνω αναβάθμιση δεν κατάφερα να την περάσω. Κατεβάζω το αρχείο στο τηλέφωνο (ή το μεταφέρω μέσω υπολογιστή) αλλά δεν βγάζει τίποτα για αναβάθμιση, σε αντίθεση με ότι συνέβαινε μέχρι τώρα. Το τηλέφωνο είναι το A500CG χωρίς root και ήθελα να την κάνω μήπως βελτιωθεί το gps στον χρόνο εύρεσης των δορυφόρων αλλά κυρίως για το παρακάτω πρόβλημα. Όταν αρχίζω να κάνω κάποια τηλεφωνική κλήση ενώ το τηλέφωνο ήταν σε αδράνεια, αυτό καλεί για κάποιο χρόνο, χτυπά για λίγο το τηλέφωνο που καλώ αλλά κατόπιν σταματά την κλήση εμφανίζοντας το μήνυμα ότι τι δίκτυο είναι απασχολημένο, καλέστε αργότερα. Στην επανάκληση λειτουργεί κανονικά. Βέβαια αυτό μπορεί να μην είναι θέμα της rom γιατί μετά την εγκατάσταση της προηγούμενης δούλευε κανονικά, Αντιμετώπισε κανείς τέτοιο πρόβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τις κλήσεις εμφανίζεται και στις δύο sim; Αν χρησιμοποιείς μόνο μια, άλλαξέ της θέση και ξαναδοκιμασε.

 

Το ζιπαρισμένο αρχείο με το νέο firmware, αφού το μετακινήσεις στην εσωτερική μνήμη απ'το πισι κι αφαιρέσεις το USB, θα πρέπει.να βγάλει μήνυμα "εντοπίστηκε ενημερωση" κτλ.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά εστω και καθυστερημένα συνεργάστηκε και αναβαθμίστηκε. Εκ πρώτης όψεως το gps είναι πιο γρήγορο. Το πρόβλημα με τις κλήσεις μου το έκανε και στις 2 sim (vodafon + cosmote). Αυτό δεν ξέρω αν διορθώθηκε γιατί δεν έκανα ακόμα πολλές κλήσεις. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εχω εδω και ενα χρονο το asus και ηρθε η ωρα να το φλασαρω.

 

εχω αυτη τη rom

 

http://s23.postimg.org/jsldmvzzv/12236458_10205307738361182_1548680434_o.jpg

 

μπορει καποιος να μου δωσει λινκ με οδηγιες και ποια ρομ μπορω να βαλω? γιατι δεν παιζει να διαβασω 200 σελιδες

Edited by ninjamoz
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου δωσει λινκ με οδηγιες και ποια ρομ μπορω να βαλω? γιατι δεν παιζει να διαβασω 200 σελιδες

 

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις πολλά post πίσω. Δες από εδω & μετά, ακολουθώντας τα link.

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέο firmware WW_3.24.40.78_20151001 το οποίο κι εγκατέστησα χτες το βράδυ. Υπενθυμίζω ότι έχω το T00F (500CG).

 

Αρχικές -γρήγορες- διαπιστώσεις:

Το GPS βελτιώθηκε σχεδόν σε επίπεδα κιτκατ, ειδικά ο αρχικός συντονισμός και η ακρίβεια.

Μερικά bugs δείχνουν να έχουν εξαλειφθεί, π.χ. δουλεύει πάλι η "αρχειοθέτηση" στα Gmail, στην οθόνη κλειδώματος, αλλά και κάποια χαρακτηριστικά lags/bugs του UI στη λειτουργία τηλεφώνου, καταλόγου κτλ. (π.χ. υπερευαίσθητη οθόνη και ενεργοποίηση του drop menu κατά τη διάρκεια της κλίσης).

 

Η διαχείριση της μπαταρίας δείχνει να είναι στα ίδια -σχετικά καλά για τη χωρητικότητά της- επίπεδα με πριν.

 

Αν εντοπίσω κάποιο πρόβλημα, θα ειδοποιήσω.

 

Α, ναι, παραλίγο να το ξεχάσω.

Παρ'ότι κατέβασα απ'ευθείας στο τηλέφωνο μέσω wifi το νέο firmware απ'το site της asus κι αφού το μετακίνησα "χύμα" στην εσωτερική μνήμη, δεν μου εμφάνισε ποτέ τη σχετική ειδοποίηση "εντοπίσθηκε νέα ενημέρωση κτλ". (έκανα reboot -τίποτα, extract

-τίποτα).

Τελικά έκανα αντιγραφή το αρχείο απ'το κινητό στο πισί μέσω USB και το ξανάριξα στην εσωτερική μνήμη.

Αφαιρώντας το βύσμα USB, εμφάνισε τον εντοπισμό νέας ενημέρωσης λογισμικού κι όλα καλά.

 

Καλή σου ημέρα. την νέα αναβάθμιση την πέρασες μετά απο ποιά; Ρωτάω γιατί έχω την προηγούμενη (3.23.40.60) και αναρωτιέμαι αν χρειάζεται πάλι downgrade όπως και πριν.(posts 2860-2864)Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις πολλά post πίσω. Δες από εδω & μετά, ακολουθώντας τα link.

 

σ ευχαριστω πολυ, ηταν παραπανω απο ευκολο. αν και εκνευριστικο να περνας μια μια :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου ημέρα. την νέα αναβάθμιση την πέρασες μετά απο ποιά; Ρωτάω γιατί έχω την προηγούμενη (3.23.40.60) και αναρωτιέμαι αν χρειάζεται πάλι downgrade όπως και πριν.(posts 2860-2864)Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Κι εγώ την προηγούμενη είχα, δεν χρειάζεται κάτι έξτρα, απλή εγκατάσταση.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την ενημέρωση. :)

 

Επειδή το έχω ξεχάσει, για να κάνω το update πρέπει να το ξεrootάρω πρωτα ή/& να κάνω factory reset;

 

Κάποια βοήθεια σ' αυτό;

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω το τηλ Α500CG με αναβαθμισει 2.21.40.44 και θα ήθελα να περάσω την τελευταία lollipop τι πρέπει να κάνω; και η συγκεκριμένη εφαρμογή έγινε καλύτερη σε μπαταρία και gps από τις προηγούμενες lollipop; ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εχω το τηλ Α500CG με αναβαθμισει 2.21.40.44 και θα ήθελα να περάσω την τελευταία lollipop τι πρέπει να κάνω; και η συγκεκριμένη εφαρμογή έγινε καλύτερη σε μπαταρία και gps από τις προηγούμενες lollipop; ευχαριστω.

 

Εφόσον η συσκευή είναι WW region και δεν είναι Root μπορείς να κάνεις αυτόματες ενημερώσεις μέσω WiFi ή χειροκίνητα με αντιγραφή επικόλληση του Firmware.zip στην εσωτερική SD.

 

1) Αυτόματες: Από την συσκευή με ενεργό το WiFi επιλέγεις Ρυθμίσεις -> Πληροφορίες -> Ενημέρωση συστήματος -> Έλεγχος ενημερώσεων.

2) Χειροκίνητα: Κατεβάστε το επίσημο Firmware από την Asus στον υπολογιστή. Επιλέξτε το μοντέλο του Zenfone -> Support Driver & Tools -> OS Android και αντέγραψε το αρχείο zip χύμα (όχι σε φάκελο) στην εσωτερική SD συνδέοντας την συσκευή με τον υπολογιστή. Με την αποσύνδεση της συσκευής από τον υπολογιστή, θα σου βγάλει ειδοποίηση για ενημέρωση. Κάνε εγκατάσταση πρώτα του Firmware.zip Version WW_2.22.40.54 KitKat και στην συνέχεια κάνε εγκατάσταση του Firmware.zip Version WW_3.24.40.78 Lollipop.

3) Εάν είναι Root ή CN,TW region κ.λ.π.. Ενημέρωση μέσω (ADB Fastboot Tool) ακολουθώντας τον οδηγό εδώ. Κάνοντας εγκατάσταση πρώτα του Firmware.zip Version WW_2.22.40.54 KitKat. Και στην συνέχεια ενημέρωση με την μέθοδο της αντιγραφής επικόλλησης του Firmware.zip Version WW_3.24.40.78 Lollipop στην εσωτερική SD.

Never give up on something you really want. It's difficult to wait, but even worse to regret!
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την ενημέρωση. :)

 

Επειδή το έχω ξεχάσει, για να κάνω το update πρέπει να το ξεrootάρω πρωτα ή/& να κάνω factory reset;

 

Το είχα root, έκανα το update χωρίς να το ξεrootάρω... (μεταφορά του αρχείου με usb)

Απλά όταν ολοκληρώθηκε το update είχε χαθεί το root (αναμενόμενο) και έπρεπε να το ξαναrootάρω...

Link to comment
Share on other sites

Το είχα root, έκανα το update χωρίς να το ξεrootάρω... (μεταφορά του αρχείου με usb)

Απλά όταν ολοκληρώθηκε το update είχε χαθεί το root (αναμενόμενο) και έπρεπε να το ξαναrootάρω...

 

Ωραία! Γλιτώνω τον κόπο του unroot. Thanks for the info!:)

...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

καλημερα το τηλεφωνω μου επεσε μεσα σε κατι νερα απο την μερια του ηχειου με αποτελεσμα να ακουω και να με ακουνε με διακοπε(σαν να κοβετε το σημα ). Γνωριζει κανεις που υπαρχει επισημο service της Asus στην Ελλαδα ?( με η χωρις εγγυηση, γιατι καινουργιο κινητο λογο χρηματων δεν παιζει)
Link to comment
Share on other sites

Για εγγύηση μετά από πτώση σε νερά, μάλλον δεν το βλέπω. :(

Για "επίσημη" επισκευή επί πληρωμής, υπάρχει αυτή η λύση: https://notebook.asus.it/grc/rma/index.aspx αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι γρήγορη ή/και φτηνή.

 

Φυσικά υπάρχει πάντα κι η επιλογή των μαγαζιών επισκευής κινητών που δεν είναι "επίσημα", στην Αθήνα υπάρχουν αρκετά...

Δε χάνεις τίποτα να κάνεις ένα-δύο τηλέφωνα για τιμές και ανταλλακτικά.

Sent from my Ericsson 198.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου να σαι καλα , ελπιζω να βγαλω ακρη απο δευτερα
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να το στεγνώσεις; Αν όχι, δεν χάνεις τίποτα. Έχω διαβάσει ότι τ' ανοίγουν & τα βάζουν σε μπολ με ρύζι (που το κλείνουν αεροστεγώς), τ' αφήνουν min 2 βδομάδες & επανέρχονται. Υπάρχει βέβαια κι η πιο γρήγορη δοκιμή με πιστολάκι στεγνωματος μαλλιών.
...lost in translation...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Asus Zenfone 5 / 5Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...