Jump to content

Samsung Galaxy S9


Mitsos_The_Great
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες ποιά είναι η γνώμη σας για το adaptive battery; Το έχουμε On ή Off;

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω 2 imgur albums για τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας μου. Στο δεύτερο τεστ έχω βάλει στο off το adaptive battery από τις ρυθμίσεις, μετά από κάποια πράγματα που διάβασα στο νετ (στη δική μου περίπτωση έκανε τα πράγματα πολύ χειρότερα).

 

Ημέρα1η: https://imgur.com/a/CqPWmPx

Ημέρα2η: https://imgur.com/a/2sCJV8n

 

Και στις 2 περιπτώσεις, μεταξύ πρώτου και 2ου screenshot μεσολαβούν 6-8 ώρες που το κινητό έμεινε στην άκρη χωρίς να χρησιμοποιείται

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Το εχω on ..

Δεν εχω κανει τεστ να δω διαφορες απο το on στο off ....

 

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να το γυρίσω και να περιμένω μερικές μέρες. Δεν μπορώ να καταλάβω για την ώρα αν το 20-25% απώλεια overnight είναι θέμα υλικού (ελαττωματική μπαταρία) ή θέμα λογισμικού. Αλλά είναι σίγουρα θέμα. Απλώς στο λογισμικό δε βλέπω κάτι που φαίνεται καραμπινάτα πως ευθύνεται για την πτώση αυτή

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με μια επαναφορά θα βγάλεις καλύτερα συμπεράσματα δυστυχώς.Δοκίμασε το στήσιμο της συσκευής με τις οδηγίες του Άκη από το άλλο νήμα και μην βάλεις εφαρμογές για δύο τρεις φορτίσεις.Αν συνεχίζει την ίδια συμπεριφορά πήγαινε το σμαρτεκ.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με μια επαναφορά θα βγάλεις καλύτερα συμπεράσματα δυστυχώς.Δοκίμασε το στήσιμο της συσκευής με τις οδηγίες του Άκη από το άλλο νήμα και μην βάλεις εφαρμογές για δύο τρεις φορτίσεις.Αν συνεχίζει την ίδια συμπεριφορά πήγαινε το σμαρτεκ.

 

Same Sh1t...Different Day

 

Δε νομίζω οτι χρειάζεται να ακολουθήσω αυτές τις οδηγίες και γιατί το λέω. Καταλαβαίνω πως ο φίλος έχει γράψει τον οδηγό για να πάρεις ΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥΜ από τη μπαταρία σου. Εγώ δεν είμαι σε αυτή τη φάση, ειδικά αν πρόκειται να φιμώσω και το κινητό σε πολλά πράγματα που εγώ θεωρώ χρηστικά. Θέλω απλώς για αρχή να βρω αίτιο γι'αυτό το 20% απώλειας που είναι πραγματικά πολύ υψηλό

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Και καλά θα κάνεις. Σιγά μην το βάλεις και στο συρτάρι για να βγάλεις μεγαλύτερο sot.

Γενικότερα το s9 δεν έχει καλή αυτονομία, αλλά σε όλες τις συσκευές Samsung η κάλυψη παίζει καθοριστικό ρόλο στην αυτονομία.

Σε όλα τα SS σου είδα ότι έχεις ελάχιστο σήμα, οπότε πιθανώς αυτό να φταίει.

Εφόσον κάνεις δοκιμές, αν θέλεις και γίνεται, δοκίμασε να βάλεις την συσκευή σε αυτόματο 2G-3G και όχι 4G για να δούμε πως θα πάει μετά από αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω οτι χρειάζεται να ακολουθήσω αυτές τις οδηγίες και γιατί το λέω. Καταλαβαίνω πως ο φίλος έχει γράψει τον οδηγό για να πάρεις ΤΟ ΜΑΞΙΜΟΥΜ από τη μπαταρία σου. Εγώ δεν είμαι σε αυτή τη φάση, ειδικά αν πρόκειται να φιμώσω και το κινητό σε πολλά πράγματα που εγώ θεωρώ χρηστικά. Θέλω απλώς για αρχή να βρω αίτιο γι'αυτό το 20% απώλειας που είναι πραγματικά πολύ υψηλό

 

Καλα...Κοιτα...

 

Αφορμη το ποστ σου και πιστεψε με δεν εχω κατι μαζι σου...

Απλα εισαι οντως προβληματισμενος .

 

Ο οδηγος δεν εχει την εννοια να κανεις κατι επειδη το λεω εγω.

Σε ενα λειτουργικο το τι μπορει να συμβαινει δεν ξερει κανεις οπως και εσυ επισης ψαχνεις να βρεις γιατι χανει η συσκευη σου το 25%.

Δεν εισαι ουτε ο πρωτος ουτε ο δευτερος που ακολουθει ενα τυπικο σεταρισμα και εχει προβληματα σε S8-S9-S10 κτλ.

 

Ο οδηγος εχει σκοπο να "μειωνει" σε μεγαλο βαθμο προβληματα που δημιουργουνται απο ενημερωσεις , ενεργοποιημενες εφαρμογες που τρεχουν ακαταπαυστα μετα απο hard-reset και πολλα αλλα.

Επειδη λοιπον εσυ καθε μερα που ξυπνας στην συσκευη σου κανεις ας πουμε 5 συγκεκριμενα πραγματα ,η συσκευη σου κανει αλλα 50.

Και τοτε τιθεται το ερωτημα ?Σου αρεσουν αυτα τα αλλα 50 ?Οκ τοτε ψαξε και βρες γιατι εχεις ξαφνικη απωλεια 25%. Η ζησε μακροχρονια και βασανιστικα με αυτο .

 

Σε ολα αυτα εαν εσυ κανεις ενα συγκεκριμενο στησιμο συμφωνα με τον οδηγο θα καταλαβαινεις σε ενα βαθμο τι μπορει να προκαλεσε το προβλημα.

Κανε λοιπον οτι νομιζεις απλα οσο ακολουθεις ενα τυπικο σεταρισμα τα προβληματα παντα μεγαλωνουν οπως δειχνει η ιστορια.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο που λέει ότι δεν έχει καλή μπαταρία (εξαρτάται από το τι κάνεις με το κινητό βέβαια) έξι με εξιμιση ώρες οθόνη δεν τις λες και λίγες για μπαταρία τριών χιλιάδων μόνο.Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με τα παιχνίδια και πως αντιδρά η μπαταρία εκεί καθώς δεν ασχολούμαι με αυτά.Τα προηγούμενα κινητά που είχα με τέτοιο μέγεθος μπαταρίας με το ζόρι έπιαναν τις τρεισήμισι ώρες.

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Καλα...Κοιτα...

 

Αφορμη το ποστ σου και πιστεψε με δεν εχω κατι μαζι σου...

Απλα εισαι οντως προβληματισμενος .

 

[.......]

 

 

Φίλε, εννοείται δεν υπάρχει παρεξήγηση. Εκτιμώ άλλωστε πολύ και τον οδηγό σου αλλά και τη βοήθεια και τη δική σου και όλων των παιδιών. Έτσι είναι τα φόρα, δεν πληρώνεται κανείς, η βοήθεια προσφέρεται ανιδιοτελώς. Είμαι σε φάση τώρα δοκιμών βράδυ-βράδυ. Αφού δω αν μπορώ να βρω τον έναν ή 2 παράγοντες που κάνουν διαφορά τότε αν όντως δεν έχω άλλη λύση θα πάω σε hard reset κλπ. Προσπαθώ να το αποφύγω γιατί τόσα accounts που έχω στο κινητό είναι μεγάλη μανούρα και το βαριέμαι

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο που λέει ότι δεν έχει καλή μπαταρία (εξαρτάται από το τι κάνεις με το κινητό βέβαια) έξι με εξιμιση ώρες οθόνη δεν τις λες και λίγες για μπαταρία τριών χιλιάδων μόνο.Δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με τα παιχνίδια και πως αντιδρά η μπαταρία εκεί καθώς δεν ασχολούμαι με αυτά.Τα προηγούμενα κινητά που είχα με τέτοιο μέγεθος μπαταρίας με το ζόρι έπιαναν τις τρεισήμισι ώρες.

 

Same Sh1t...Different Day

 

Η συσκευή βγάζει στα δικά μου χέρια περίπου 2 ώρες sot.

Με το note 9 και ΠΟΛΛΑ περισσότερα ανοιχτά/ενεργά (όλα στην ουσία), βγάζω στην ίδια χρήση σχεδόν 7 ώρες sot. Με το s8+ πριν και ίδια χρήση με το note, στις 5μιση ώρες το sot.

Οπότε ναι, όπως λέγαμε και πέρισυ η μπαταρία είναι χαλί μαύρο για χρήση smartphone χωρίς να κουτσουρεψεις τη συσκευή.

Εάν τα κλείσεις όλα, δεν βγεις από το σπίτι κλπ, θα το βγάλει το 6ωρο sot. Εκεί που συσκευές όπως το note βέβαια θα βγάλουν 15ωρο με ίδιο σεταπ.

Εάν κάποιος είναι ευχαριστημένος με την αυτονομία της συσκευής, να την κατά ευχαριστηθεί του εύχομαι.

Εγώ από την άλλη, αν είχα πάει σε s9 κατευθείαν μετά από περίπου 5 χρόνια αποχής από Samsung, θα της έριχνα Χ για άλλα 10 χρόνια.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό ακριβώς.

Είχε ξεφύγει από το τραγικό η κατάσταση και ήταν απλά αστείο. Ευτυχώς με διάφορες συγκυρίες δεν χρειάζεται η γυναίκα να βγαίνει συχνά έξω αυτό το διάστημα και την παλεύει με το s9 και fast charge μέχρι να πάρουμε άλλο σε λίγους μήνες!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με τρομερό ενδιαφέρον τα περί μπαταρίας. Δεν μπόρεσα ποτέ να βγάλω 4 ώρες sot με κανένα κινητό μου. Έχω 1,5 χρόνο το note 8 , βγάζω άνετα τη μέρα και είμαι 2 με 2,5 ώρες βαριά. Θέλω να πω πως παίζει κυρίαρχο ρόλο η χρήση και όσο γίνεται η δουλειά μας, μια χαρά.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Τόλη.

Αυτό που ενοχλεί εμένα είναι ότι μου παρουσιάζεις σαν εταιρεία 1002 ευκολίες και λειτουργίες, αλλά αν αγοράσω την συσκευή σου με σκοπό (προφανώς) να τις χρησιμοποιήσω, πρέπει να την φορτίζω πρωί μεσημέρι βράδυ.

Ε έλεος! Αν ήθελα 0 software και μόνο hardware για μερικές λειτουργίες on-demand αλλά όχι πάντα διαθέσιμες, έπαιρνα ένα κινέζο με Android GO στο 1/4 της τιμής και τα ρέστα σουβλάκια :lol:

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Edited by nikos523
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Νίκο.

Νομίζω ότι έκανα και κάποιες από τις κινήσεις που λέει ο s wind, και μπράβο του παιδιού, αλλά μετά τσαντίζομαι... Αν είναι να κάνω"αλχημείες" , δεν τις ξέρω κόλας, τί σόι smart - phone κουβαλάω...

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

When the going gets tough,the tough get going...
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω ρε παιδιά πραγματικά τι είναι αυτό ή αυτά που κόβει το σετ απ που προτείνεται από τον Άκη και είναι απαραίτητο? Εγώ το δουλεύω σχεδόν αποκλειστικά με δεδομένα το τηλ και ελάχιστες φορές θα ενεργοποιήσω wifi.Όταν λέτε 1002 λειτουργίες που κόβονται ποιες εννοείτε?

Για παράδειγμα δλδ θέλει κάποιος να έχει δεδομένα wifi gps ανοιχτά ταυτόχρονα? Κάπως έτσι το εννοείτε? Να απαντάει μόνο του στις κλήσεις και όταν το σηκώνεις να παίρνει τηλ? Για αυτές τις λειτουργίες μιλάμε?

 

Same Sh1t...Different Day

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά όπως φαίνεται στη φωτογραφία που ανέβασα πάνω δεξιά εκεί που δείχνει το βελάκι εχει δημιουργηθεί ένα μαύρο κυκλάκι ,μοιάζουν με πολλά καμμένα πιξελ. Το κινητό είναι αγορασμενο από Ελλάδα πριν 14 μήνες .

Έχει συμβεί και σε άλλους ;με καλύπτει η εγγύηση;fdfe460fe9cc87673c6c21a1f8def75d.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω ρε παιδιά πραγματικά τι είναι αυτό ή αυτά που κόβει το σετ απ που προτείνεται από τον Άκη και είναι απαραίτητο? Εγώ το δουλεύω σχεδόν αποκλειστικά με δεδομένα το τηλ και ελάχιστες φορές θα ενεργοποιήσω wifi.Όταν λέτε 1002 λειτουργίες που κόβονται ποιες εννοείτε?

Για παράδειγμα δλδ θέλει κάποιος να έχει δεδομένα wifi gps ανοιχτά ταυτόχρονα? Κάπως έτσι το εννοείτε? Να απαντάει μόνο του στις κλήσεις και όταν το σηκώνεις να παίρνει τηλ? Για αυτές τις λειτουργίες μιλάμε?

 

Same Sh1t...Different Day

 

Δεν θα κάτσω να ψάχνω τι έχει γράψει το παιδί, θα σου πω μερικά βασικά απλά που πρέπει να κλείσουν για να βγει η μέρα. Δεδομένα, wifi, τοποθεσία, εφαρμογές cloud, συγχρονισμοι, φωτεινότητα οθόνης, μαυρίλα παντού, AOD, εφαρμογές για πλοήγηση/τοποθεσία/social κλπ.

Τι να το κάνω το κινητό τώρα πες μου, αν ΔΕΝ μπορώ να δω πεντακάθαρα στην οθόνη, να έχω AOD εν έτη 2019 ενώ με το n9 (nokia n9) την είχαμε ενεργή από το 2011, να συγχρονίζω εταιρικά και προσωπικά mail ξεχωριστά, να έχω ενεργά όλα τα έξτρα features που τα μάθαμε από εποχές galaxy s3, να διαχειρίζομαι social για την εταιρία, να έχω άμεσα τοποθεσία μέσα στο αμάξι, τον assistant να διαχειρίζεται 17 συσκευές, να μην έχω fast charge, backups στο cloud μου (seafile) και της Samsung, να έχω bt πάντα συνδεδεμένο με galaxy watch και με true wireless ακουστικά.

Εάν ΔΕΝ μπορώ να κάνω τα παραπάνω μαζί με τα υπόλοιπα (που μπορώ με την νοτάρα με 50% υπόλοιπο μπαταρίας στη μέρα), τι ακριβώς να την κάνω την συσκευή;

Να ανοιγοκλείνω πράγματα μέσα στη μέρα συνέχεια λες και είμαι στο 2010 πάλι με το galaxy s?

Ε όχι, απλά θα πάω σε άλλη συσκευή που τα κάνει όλα άνετα και τελείωσε η ιστορία!

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά όπως φαίνεται στη φωτογραφία που ανέβασα πάνω δεξιά εκεί που δείχνει το βελάκι εχει δημιουργηθεί ένα μαύρο κυκλάκι ,μοιάζουν με πολλά καμμένα πιξελ. Το κινητό είναι αγορασμενο από Ελλάδα πριν 14 μήνες .

Έχει συμβεί και σε άλλους ;με καλύπτει η εγγύηση;fdfe460fe9cc87673c6c21a1f8def75d.jpg

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Αν δεν σου έχει πέσει η δεν το έχεις χτυπήσει κάπου δεν βλέπω το λόγο Ναμη στο καλύψει η εγγύηση; μιλά με smartec στείλε κ. Μήνυμα με φώτο μέσω messenger να το σιγουρεψεις κ θα στο κάνουν σαν καινούργιο και με νέα μπαταρία δωρεάν. Είναι στο παλατάκι Χαϊδάριου αλλιώς μπορείς να το στείλεις δωρεάν. Κ λογικά θα έχεις ένα χρόνο μετά εγγύηση για την οθόνη...

S10+ <3

Nokia 6110, Motorola startac, Ericsson t10s,Nokia 3330

Sony Ericsson T68i , sagem my v-75, Sony Ericsson k800i, Nokia n82, Motorola a1200, lg ku990i, sony Ericsson satio, Nokia n8, lg optimus 2x,Samsung galaxy s3, galaxy note 2,note 3, note 4, lg g3, huawei p8lite, s7 edge , s8+, s9+, s10+

Link to comment
Share on other sites

Και καλά θα κάνεις. Σιγά μην το βάλεις και στο συρτάρι για να βγάλεις μεγαλύτερο sot.

Γενικότερα το s9 δεν έχει καλή αυτονομία, αλλά σε όλες τις συσκευές Samsung η κάλυψη παίζει καθοριστικό ρόλο στην αυτονομία.

Σε όλα τα SS σου είδα ότι έχεις ελάχιστο σήμα, οπότε πιθανώς αυτό να φταίει.

Εφόσον κάνεις δοκιμές, αν θέλεις και γίνεται, δοκίμασε να βάλεις την συσκευή σε αυτόματο 2G-3G και όχι 4G για να δούμε πως θα πάει μετά από αυτό!

 

Επιστρέφω φίλε, έχοντας ακολουθήσει τη συμβουλή σου. Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου. Επόμενο βήμα είναι να το βάλω σε flight mode για να αποκλείσω τελείως το θέμα της κεραίας. Μετά σκέφτομαι πως ίσως φταίνε οι συγχρονισμοί των διάφορων mail και accounts

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

Επιστρέφω φίλε, έχοντας ακολουθήσει τη συμβουλή σου. Τα ίδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου. Επόμενο βήμα είναι να το βάλω σε flight mode για να αποκλείσω τελείως το θέμα της κεραίας. Μετά σκέφτομαι πως ίσως φταίνε οι συγχρονισμοί των διάφορων mail και accounts

 

Τότε μπορείς να δοκιμάσεις και το GSam battery monitor pro.

Το αγοράζεις το πρωί, δίνεις δικαιώματα με adb από τον υπολογιστή για πλήρη πρόσβαση και ελέγχεις προς το τέλος της μπαταρίας για να δεις αν βρήκε τον ένοχο. Αν όχι πάλι, το κάνεις refund.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή σας βλέπω και τρελενεστε με την μπαταρία.

Είναι λογικό, και εγώ με το s7 έβγαζα 2sot και δεν πήγαινε άλλο.

Πήρα oneplus 6t και είδα μπαταρία όλη μέρα.

 

Έχω και το s9 που είναι το αγαπημένο μου λόγο μεγέθους και λειτουργιών, αλλά με βγάζει μέχρι τις 5 το απόγευμα.

 

Τα πράγματα είναι απλά, μόνο με παντόφλα βγάζεις μια μέρα, δυστυχώς.

Oneplus A6013
Link to comment
Share on other sites

Τότε μπορείς να δοκιμάσεις και το GSam battery monitor pro.

Το αγοράζεις το πρωί, δίνεις δικαιώματα με adb από τον υπολογιστή για πλήρη πρόσβαση και ελέγχεις προς το τέλος της μπαταρίας για να δεις αν βρήκε τον ένοχο. Αν όχι πάλι, το κάνεις refund.

 

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

 

Θέλω root γι'αυτό, έτσι δεν είναι;

 

Παιδιά επειδή σας βλέπω και τρελενεστε με την μπαταρία.

Είναι λογικό, και εγώ με το s7 έβγαζα 2sot και δεν πήγαινε άλλο.

Πήρα oneplus 6t και είδα μπαταρία όλη μέρα.

 

Έχω και το s9 που είναι το αγαπημένο μου λόγο μεγέθους και λειτουργιών, αλλά με βγάζει μέχρι τις 5 το απόγευμα.

 

Τα πράγματα είναι απλά, μόνο με παντόφλα βγάζεις μια μέρα, δυστυχώς.

 

Σίγουρα. Μια μέρα χρήσης όπως λες. Εδώ μιλάμε για 7-8 ώρες ύπνου να χάνω 20-25%

Phone History:

1) Sony Ericsson K700 2) Sony Ericsson W610 3) Sony Ericsson C902 4) Sony Ericsson Xperia Ray 5) Nokia Lumia 925 6) Samsung Galaxy S5+ 7) Samsung Galaxy S9

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...