Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος ...παραγγελία από 5/5 από uk αποθήκη banggood χωρίς τρακ ναμπερ δεν έχει έρθει ακόμα. Συγουρα υπάρχουν καθυστερήσεις αλλά εγώ για να είμαι καλυμμένος ποτέ πρέπει να κάνω dispute στο paypal? Δεν έχω ξανακάνει κάτι τετοιο και τι πρέπει να προσέξω?μιλάω πρώτα με το κατάστημα? Ανοίγω κατευθείαν dispute κ μιλαω από εκεί μαζί τους?
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να ρωτήσεις εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773

Καλημέρα παιδιά δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος ...παραγγελία από 5/5 από uk αποθήκη banggood χωρίς τρακ ναμπερ δεν έχει έρθει ακόμα. Συγουρα υπάρχουν καθυστερήσεις αλλά εγώ για να είμαι καλυμμένος ποτέ πρέπει να κάνω dispute στο paypal? Δεν έχω ξανακάνει κάτι τετοιο και τι πρέπει να προσέξω?μιλάω πρώτα με το κατάστημα? Ανοίγω κατευθείαν dispute κ μιλαω από εκεί μαζί τους?
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα κατι τακακια για το ποδηλατο απο Αγγλια τελη απριλιου. Το tracking εδειξε πως ξεκινησε η αποστολη, αλλα εφυγε 1 μηνα μετα απο Αγγλια και εφτασε 11 Ιουνιου. Δηλαδη κοντα δυο μηνες

 

uk.png

 

Τα συστημενα απο αγγλια δεν ερχονταν με gls-acs? Μηπως στο έστειλαν με parcelforce?

Εμενα τους ειπα συστημενο και το έστειλαν απλο και ουτε ξερω που είναι

Link to comment
Share on other sites

Τα συστημενα απο αγγλια δεν ερχονταν με gls-acs? Μηπως στο έστειλαν με parcelforce?

Εμενα τους ειπα συστημενο και το έστειλαν απλο και ουτε ξερω που είναι

 

Επειδη ειχα κανει προσφατα και αλλη μια παραγγελια απο Αγγλια, παρατηρησα οτι αν γραφει στο site της royal mail σκετο "International Tracked" το αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ. Ενω εαν γραφει "International Tracked & Signed For" το δινουν στην GLS παει Γερμανια και μετα με ACS Ελλαδα. Για τα μη ιχνηλατησημα/απλη αλληλογραφια δυστηχως δεν γνωριζω παραπανω αλλα πιστευω θα σου ερθει στην τελικη!

Link to comment
Share on other sites

Τόχουν παραξεφτιλίσει γενικά.Μούχουν κάνει refund δύο εταιρίες τον τελευταίο μήνα λόγω καθυστέρησης,το Amazon.de κσι ένας άλλος,μάλλον Κινέζος,μέσα από το Amazon.co.uk.Σε λίγο δεν θα μας στέλνουν πια τίποτα.

Tώρα περιμένω δύο δέματα από την Τσεχία.Το ένα το 'εστειλαν με GLS,και είναι στη Ρουμανία από ό,τι βλέπω.Το άλλο όμως,το έστειλαν με συστημένο μέσω του Ταχυδρομείου τους,και ενώ έχουν περάσει 18 ημέρες δεν βλέπω φως.Το βλέπω να έχει χαθεί κι αυτό.

Επίσης κάποια δέματα πάλι με το Amazon.de θεωρητικά είναι στο δρόμο για εδώ,αλλά δεν έχω ιδέαν πού βρίσκονται τώρα.

Κανονικά θα πρέπει να αγοράζουμε πλέον μόνον από ΕΕ και μόνον με κούριερ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό μέρος ...παραγγελία από 5/5 από uk αποθήκη banggood χωρίς τρακ ναμπερ δεν έχει έρθει ακόμα. Συγουρα υπάρχουν καθυστερήσεις αλλά εγώ για να είμαι καλυμμένος ποτέ πρέπει να κάνω dispute στο paypal? Δεν έχω ξανακάνει κάτι τετοιο και τι πρέπει να προσέξω?μιλάω πρώτα με το κατάστημα? Ανοίγω κατευθείαν dispute κ μιλαω από εκεί μαζί τους?

 

Στην ίδια περίπτωση με σένα. Είχε γίνει shipped από Αγγλία 27/4 και ακόμα τίποτα. Τους έστειλα mail και μου έκαναν αμέσως refund παρόλο που δεν είχα πληρώσει την ασφάλεια αποστολής (shipping insurance)

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν τερματίσει οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ... έλεος. Δέμα με PDM από Banggood έφτασε εχθές Ελλάδα ύστερα από 50 ημέρες ( δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ γι'αυτό) και αντί να το στείλουν Τρίπολη το στέλνουν Θεσσαλονίκη... Τόσο " άχρηστοι " ποια... Δηλαδή δεν φτάνει που περιμένουν τόσο καιρό τα δέματα μας θα περιμένουμε άλλο τόσο με την ανικανότητα τους...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κούριερ dhl μέχρι τι ώρα παραδιδουν στο σπίτι????

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κούριερ dhl μέχρι τι ώρα παραδιδουν στο σπίτι????

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Μέχρι της 6:00 μου έχει τύχει παραλαβή

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έφθασε Ελλάδα η θήκη που είχα παραγγείλει 28/05 από Banggood και το έστειλαν με Nl Post. Πόσες μέρες να υπολογίζω περίπου μέχρι την παράδοση;

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι της 6:00 μου έχει τύχει παραλαβή

Με το που ρώτησα, τσουπ έσκασε ο κούριερ! Δε πρόλαβε να περάσει ένα λεπτο

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το έχουν τερματίσει οι υπάλληλοι των ΕΛΤΑ... έλεος. Δέμα με PDM από Banggood έφτασε εχθές Ελλάδα ύστερα από 50 ημέρες ( δεν φταίνε τα ΕΛΤΑ γι'αυτό) και αντί να το στείλουν Τρίπολη το στέλνουν Θεσσαλονίκη... Τόσο " άχρηστοι " ποια... Δηλαδή δεν φτάνει που περιμένουν τόσο καιρό τα δέματα μας θα περιμένουμε άλλο τόσο με την ανικανότητα τους...

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Μου έχει τύχει πακέτο να μου έρθει μέσω Ιωαννίνων. Αθήνα - Ιωάννινα αεροπορικώς και Λάρισα οδικώς. Ανάλογα την πτήση και πως βολεύει εκείνη την στιγμή. Μην ανησυχείς.

 

Την Τετάρτη τις 18:00 έστειλα με ΕΛΤΑ courier στην Καλλιθέα δεματάκι και στις 9:40 το πρωί ήταν στο Υποκατάστημα της Καλλιθέας. Το ίδιο απόγευμα μου έστειλαν από Γλυφάδα μέσω ACS και το παρέλαβα σήμερα...

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

28/5 είχα παραγγείλει από Amazon uk το έστειλαν 30/5 από Γερμανία με εκτιμώμενη ημερομηνία που έγραφαν στο email 12/6. Σήμερα 15/6 μου το έφερε ο ταχυδρόμος συστημένο είχε επάνω άλλο ελληνικό tracking των ΕΛΤΑ. Τα άλλα απο τελη Μαρτίου από AliExpress ακόμη να φανούν..
http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δούμε το νέο Track number, από την στιγμή που μπαίνει Ελλάδα και του βάζουν άλλο?

 

Tapatalk

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

28/5 είχα παραγγείλει από Amazon uk το έστειλαν 30/5 από Γερμανία με εκτιμώμενη ημερομηνία που έγραφαν στο email 12/6. Σήμερα 15/6 μου το έφερε ο ταχυδρόμος συστημένο είχε επάνω άλλο ελληνικό tracking των ΕΛΤΑ. Τα άλλα απο τελη Μαρτίου από AliExpress ακόμη να φανούν..
Το ίδιο και για εμένα από amazon.de. Παραγγελία 1η του μήνα, σήμερα μου το έφερε ο ταχυδρόμος. Από amazon.de και πάλι, παραγγελία από 19 μαϊου, με Royal mail, μου ήρθε ειδοποίηση την Παρασκευή. Σήμερα το παρέλαβα από το ταχυδρομείο.

 

Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Λοιπόν έχω παραγγείλει κάτι αθλητικά με τσιπ( το οποίο και έχει μπαταρία φαντάζομαι).

μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Και στο σάιτ των ΕΛΤΑ ότι απλά λέει έγινε αποστολη με ημερομηνία 3-5

Η παραγγελία έγινε 30-4 και αυτό το μήνυμα φαίνεται από 3-5.

Σε επικοινωνία με τον προμηθευτή μου είπε ότι εάν δεν παραλάβω έως τέλος του μήνα θα μου επιστρέψει τα χρήματα.

Τι πιστεύετε ότι συμβαίνει;

Επειδή είμαι καλά λίγο άσχετος που θα μπορούσα να ρωτήσω μπας και βρω που είναι τα αθλητικά και βγάλω καμία άκρη;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να δούμε το νέο Track number, από την στιγμή που μπαίνει Ελλάδα και του βάζουν άλλο?

 

 

Δεν γράφεις με ποια μεταφορική ταξιδεύει το δέμα σου.

Εάν εννοείς με το Γερμανικό ταχυδρομείο, το παρακολουθείς στο DHL Paket και όταν φτάνει Αθήνα (οδικώς από Feucht), εμφανίζεται ο νέος 10ψήφιος κωδικός.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα,

Λοιπόν έχω παραγγείλει κάτι αθλητικά με τσιπ( το οποίο και έχει μπαταρία φαντάζομαι).

μου βγάζει αυτό το μήνυμα:

NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Και στο σάιτ των ΕΛΤΑ ότι απλά λέει έγινε αποστολη με ημερομηνία 3-5

Η παραγγελία έγινε 30-4 και αυτό το μήνυμα φαίνεται από 3-5.

Σε επικοινωνία με τον προμηθευτή μου είπε ότι εάν δεν παραλάβω έως τέλος του μήνα θα μου επιστρέψει τα χρήματα.

Τι πιστεύετε ότι συμβαίνει;

Επειδή είμαι καλά λίγο άσχετος που θα μπορούσα να ρωτήσω μπας και βρω που είναι τα αθλητικά και βγάλω καμία άκρη;

Ευχαριστώ

 

Υποθέτω ότι παράγγειλες στην Κίνα και το δέμα σου ταξιδεύει με το Ολλανδικό ταχυδρομείο.

Στην περίοδο του ιού, είναι προβληματικό το ταξίδι από Ασία σε ΕΕ και μέχρι χθες από ΕΕ προς Ελλάδα.

Χρειάζεται υπομονή, πολύ περισσότερο αυτή την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφεις με ποια μεταφορική ταξιδεύει το δέμα σου.

Εάν εννοείς με το Γερμανικό ταχυδρομείο, το παρακολουθείς στο DHL Paket και όταν φτάνει Αθήνα (οδικώς από Feucht), εμφανίζεται ο νέος 10ψήφιος κωδικός.

παραγγελία από Κίνα με China Post . Το track είναι RV44...3CN

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

παραγγελία από Κίνα με China Post . Το track είναι RV44...3CN

 

Με το ίδιο θα το δεις και στα ΕΛΤΑ

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

PostLN International Mail είναι η μεταφορική

 

Post NL είναι το Ολλανδικό ταχυδρομείο.

Θα περιμένεις και θα έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία κινητού από Banggood 30/4, λόγω ότι δεν το είχαν άμεσα διαθέσιμο (όπως φαινόταν και στην ιστοσελίδα τους) το απεστειλαν 04/5 προς την Flyt Express και το παρέλαβε η Flyt 06/5. Από κει και πέρα τα περισσότερα tracking sites μου δείχνουν ότι είναι ακόμα στην Flyt Express, αλλά το 17track και το 1tracking μου δείχνουν ότι έχει πάει Γερμανία και από εκεί έχει φύγει προς Τσεχία. Επίσης το δέμα μεταφέρεται μέσω της Deutsche Post DHL και έχει κωδικό 13ων ψηφίων CS.........DE. Μήπως γνωρίζει κανένας τι γίνεται και πότε περίπου πρέπει κανονικά να έρθει το κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία κινητού από Banggood 30/4, λόγω ότι δεν το είχαν άμεσα διαθέσιμο (όπως φαινόταν και στην ιστοσελίδα τους) το απεστειλαν 04/5 προς την Flyt Express και το παρέλαβε η Flyt 06/5. Από κει και πέρα τα περισσότερα tracking sites μου δείχνουν ότι είναι ακόμα στην Flyt Express, αλλά το 17track και το 1tracking μου δείχνουν ότι έχει πάει Γερμανία και από εκεί έχει φύγει προς Τσεχία. Επίσης το δέμα μεταφέρεται μέσω της Deutsche Post DHL και έχει κωδικό 13ων ψηφίων CS.........DE. Μήπως γνωρίζει κανένας τι γίνεται και πότε περίπου πρέπει κανονικά να έρθει το κινητό?

 

Θα το παρακολουθείς στο DHL Paket και όχι σε άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα το παρακολουθείς στο DHL Paket και όχι σε άλλα.

 

Όμως δεν μου βγάζει τίποτα, ούτε από το global, είτε από της Γερμανίας, είτε από της Τσεχίας, είτε από της Ελλάδας

Link to comment
Share on other sites

Όμως δεν μου βγάζει τίποτα, ούτε από το global, είτε από της Γερμανίας, είτε από της Τσεχίας, είτε από της Ελλάδας

 

Το πιθανότερο είναι ότι βλέπεις την πορεία προηγούμενου δέματος με τον ίδιο κωδικό, που το κάνουν συχνά, χωρίς να έχω καταλάβει το λόγο.

Το λογικό είναι να κάνει τη διαδρομή του στην Κίνα με τη Flyt, να βρει πτήση για ΕΕ, να φτάσει Γερμανία και μετά Αθήνα.

Αυτή την περίοδο με τον ιό, όλα καθυστερούν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...