Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανέκαθεν τα λεφτά που ζητάνε τα ΕΛΤΑ ήταν και θα είναι παρανοϊκά για την υπηρεσία τους. Έχουν πάρει 15 ευρώ για κουτι μισο κιλο για USA, έχουν πάρει και 6-7 ευρώ για συστημένο με 150γρ Α4 για Ευρώπη... Αν είχαμε και εμείς τιμές ξένων ταχυδρομικών υπηρεσιών δεν θα σκεφτόμασταν πως να τα αποφύγουμε...
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι πέρσι αποστολή μέχρι 4 κιλά Ρωσία έβγαινε κοντά στα 15.00 €.

 

Συστηματικά απαξιώνουν τα ΕΛΤΑ για να τα πουλήσουν, όπως έγινε με ΟΤΕ, ΟΣΕ και Ολυμπιακή.

Τα ίδια κάνουν και με την ΔΕΗ.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

29/5/2020, 10:08:28 ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗ ΘΥΡΙΔΑ

29/5/2020, 09:51:45 ΑΦΙΞΗ ΣΕ AΘ **

29/5/2020, 06:07:57 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> (ΑΘ **))

 

:blink: - μα εγω δεν εχω νοικιασει καμια θυριδα, γιατι δεν μου το βγαζουν εξω το δεματακι για διανομη ;;;

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

το ότι είναι ακόμα Feucht από 25 μαιου και ο άλλος το έχει παραλάβει από χθες αρχίζει και με ανησυχεί...
Link to comment
Share on other sites

το ότι είναι ακόμα Feucht από 25 μαιου και ο άλλος το έχει παραλάβει από χθες αρχίζει και με ανησυχεί...

 

Να μην ανησυχείς. 10 μέρες κάνει περίπου από το Feucht για να φανεί στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Να μην ανησυχείς. 10 μέρες κάνει περίπου από το Feucht για να φανεί στην Αθήνα.

 

Έχουμε δρόμο δηλαδή ακόμα... ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε δρόμο δηλαδή ακόμα... ευχαριστώ

 

Οδικώς ταξιδεύουν τα δέματα μέσα στη Γερμανία και από το Feucht μέχρι την Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Οδικώς ταξιδεύουν τα δέματα μέσα στη Γερμανία και από το Feucht μέχρι την Αθήνα.

 

ναι το ξέρω αυτό απλά και με νταλίκα 3αξονικο να ήταν θα είχε φτάσει απλά στο ελλαδισταν κλασικά τον παίζουν ασύστολα

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξέρω αυτό απλά και με νταλίκα 3αξονικο να ήταν θα είχε φτάσει απλά στο ελλαδισταν κλασικά τον παίζουν ασύστολα

 

Κάνεις λάθος στο θέμα αυτό και, μάλλον, δεν τα ξέρεις καλά.

Τα δέματα ταξιδεύουν οδικώς, φτάνουν στην Αθηνα και δεν μπλέκονται καθόλου με τα ΕΛΤΑ, που καθυστερούν υπερβολικά, ειδικά, την περίοδο με τον ιό.

Μόλις φτάσουν στην Αθήνα μοιράζονται με τα αυτ/τα της DHL, όπου αυτή έχει καταστήματα και με άλλες courier στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Με ποια άλλη μεταφορική παραλαμβάνεις ταχυδρομικό δέμα, για το οποίο δεν έχεις πληρώσει courier, με αυτό τον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος στο θέμα αυτό και, μάλλον, δεν τα ξέρεις καλά.

Τα δέματα ταξιδεύουν οδικώς, φτάνουν στην Αθηνα και δεν μπλέκονται καθόλου με τα ΕΛΤΑ, που καθυστερούν υπερβολικά, ειδικά, την περίοδο με τον ιό.

Μόλις φτάσουν στην Αθήνα μοιράζονται με τα αυτ/τα της DHL, όπου αυτή έχει καταστήματα και με άλλες courier στην υπόλοιπη Ελλάδα.

Με ποια άλλη μεταφορική παραλαμβάνεις ταχυδρομικό δέμα, για το οποίο δεν έχεις πληρώσει courier, με αυτό τον τρόπο;

 

καταρχήν εγώ παραλαμβάνω με speedex δεν έχω dhl εδώ ο ιός είναι απλά μια δικαιολογία επειδή κάποιος άλλος έκανε παραγγελιά μια μέρα μετά από εμένα και το έχει είδη σπίτι του το δέμα και έμενα δεν έφτασε καν αθηνα χόρια ότι την άλλη φορά ήρθε στη speedex στην περιοχή μου από 10 Μαρτίου το δέμα και καλά που έστειλα μνμ στην dhl και μου έδωσαν το τρακινκ της speedex και το παρέλαβα 28 του μήνα επειδή οι πανέξυπνοι της speedex βάλανε το αυτοκόλλητο με το τρακινκ τους επάνω στα στοιχεία που είχε από το banggood ε και λένε που θα πάει θα περάσει να το πάρει λογικά και πληρώνεις και 7 ευρώ μεταφορικά γιαυτό σε πληρώνω όμως για να μου το φέρεις σπίτι αν ήταν να το πάρω μόνος μου δεν θα πλήρωνα

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με τη Speedex δεν φταίει σίγουρα η DHL.

Αλλά, αφού δεν είσαι ικανοποιημένος επειδή διάβασες ότι κάποιος άλλος παρέλαβε νωρίτερα από σένα, την επόμενη φορά που θα αγοράσεις από Κίνα να επιλέξεις αποστολή με απλό ταχυδρομείο, που θα στο παραδώσουν τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ξαναπεί το ίδιο και η πραγματικότητα σε διαψεύδει.

Τα ταχυδρομικά δέματα δεν ταξιδεύουν με εμπορικές αλλά με επιβατικές πτήσεις, οι οποίες δεν εκτελούνται αυτή την περίοδο του ιού, τουλάχιστον, στην ΕΕ, και οι στόλοι όλων των χωρών είναι καθηλωμένοι στο έδαφος. Γιαυτό, άλλωστε, και τα ταχυδρομικά δέματα διακινούνται στην ΕΕ οδικώς και η καθυστέρηση είναι σημαντική.

 

Και εσύ γιατί επιμένεις κάθε φορά και την λες σε όλους;; Δεν μίλησε κανείς για ταχυδρομείο ρωτήθηκε γενικά αν έρχονται δέματα από Ευρώπη και ο από πάνω σωστά είπε ότι εμπορικές πτήσεις πραγματοποιούνται συν κάποιες επιπλέον από τα κεντρικά hub της Ευρώπης όπως Φρανκφούρτη, Βιέννη, Βρυξέλλες

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα με τη Speedex δεν φταίει σίγουρα η DHL.

Αλλά, αφού δεν είσαι ικανοποιημένος επειδή διάβασες ότι κάποιος άλλος παρέλαβε νωρίτερα από σένα, την επόμενη φορά που θα αγοράσεις από Κίνα να επιλέξεις αποστολή με απλό ταχυδρομείο, που θα στο παραδώσουν τα ΕΛΤΑ.

 

σε NL δέματα όλα σπίτι μου τα φέρνει ο ταχυδρόμος κάνει πάρα πολλή καλά τι δουλειά του και τσιμπάει και κεράσματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και μόλις μου έβγαλε ότι ήρθε Αθήνα

Link to comment
Share on other sites

Και εσύ γιατί επιμένεις κάθε φορά και την λες σε όλους;; Δεν μίλησε κανείς για ταχυδρομείο ρωτήθηκε γενικά αν έρχονται δέματα από Ευρώπη και ο από πάνω σωστά είπε ότι εμπορικές πτήσεις πραγματοποιούνται συν κάποιες επιπλέον από τα κεντρικά hub της Ευρώπης όπως Φρανκφούρτη, Βιέννη, Βρυξέλλες

 

Έτσι είναι αν έτσι νομίζεις ...

Link to comment
Share on other sites

σε NL δέματα όλα σπίτι μου τα φέρνει ο ταχυδρόμος κάνει πάρα πολλή καλά τι δουλειά του και τσιμπάει και κεράσματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και μόλις μου έβγαλε ότι ήρθε Αθήνα

 

Είσαι στο νήμα των ΕΛΤΑ και δεν έχεις διαβάσει για τις μεγάλες καθυστερήσεις που έχουν και την εικόνα διάλυσης που υπάρχει;

Φαίνεται ότι είσαι ο μοναδικός ικανοποιημένος από τα ΕΛΤΑ.

 

Χθες φίλος, που μένει στο Π. Φάληρο, έλαβε μήνυμα από ΕΛΤΑ ότι το δέμα του (από ΓΕΡΜΑΝΟ, Αθήνα) ήρθε στο σπίτι του και δεν τον βρήκαν, αν και ήταν εκεί όλη την ημέρα(!!!). Έψαξε στην είσοδο της πολυκατοικίας και δεν βρήκε ειδοποιητήριο (όπως θα έπρεπε να είχε αφήσει αυτός που το έφερε). Τηλεφώνησε και του είπαν θα μπορούσαν να το φέρουν την επομένη, αλλά, επειδή περίμενε πάνω από 10 μέρες το δέμα του, αναγκάστηκε να πάει στην Κωνσταντινουπόλεως (κεντρικό HUB), από όπου δεν είχε κινηθεί καθόλου το δέμα!!! Αυτή είναι μια από τις πραγματικότητες εικόνες διάλυσης των ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι στο νήμα των ΕΛΤΑ και δεν έχεις διαβάσει για τις μεγάλες καθυστερήσεις που έχουν και την εικόνα διάλυσης που υπάρχει;

Φαίνεται ότι είσαι ο μοναδικός ικανοποιημένος από τα ΕΛΤΑ.

 

Χθες φίλος, που μένει στο Π. Φάληρο, έλαβε μήνυμα από ΕΛΤΑ ότι το δέμα του (από ΓΕΡΜΑΝΟ, Αθήνα) ήρθε στο σπίτι του και δεν τον βρήκαν, αν και ήταν εκεί όλη την ημέρα(!!!). Έψαξε στην είσοδο της πολυκατοικίας και δεν βρήκε ειδοποιητήριο (όπως θα έπρεπε να είχε αφήσει αυτός που το έφερε). Τηλεφώνησε και του είπαν θα μπορούσαν να το φέρουν την επομένη, αλλά, επειδή περίμενε πάνω από 10 μέρες το δέμα του, αναγκάστηκε να πάει στην Κωνσταντινουπόλεως (κεντρικό HUB), από όπου δεν είχε κινηθεί καθόλου το δέμα!!! Αυτή είναι μια από τις πραγματικότητες εικόνες διάλυσης των ΕΛΤΑ.

 

αθηνα δυστυχώς είναι χάλια η κατάσταση επαρχία που μένω εγω είναι πολλή καλύτερα τα πράγματα πρέπει να βρεις τον ταχυδρόμο της περιοχής σου και να του πεις συγκεκριμένα τι να κάνει σε εσάς όμως αν αφήσει κάποιο δέμα έξω περνάει ο κάθε άσχετος και στο σουφρονη τώρα θα μου πεις παντού γίνονται αυτά αλλά οκ ο καθένας έχει άλλες ευθύνες όπως θα παραπονεθείς στον α β ταχυδρόμο που έχασε το δέμα σου έτσι φοβάται και αυτός να μην του την πούνε αν χαθεί το δέμα γιαυτό δεν το αφήνει σπίτι τώρα αν βιάζετε για να πάει να πιει καφέ είναι άλλο αυτό

Link to comment
Share on other sites

αθηνα δυστυχώς είναι χάλια η κατάσταση επαρχία που μένω εγω είναι πολλή καλύτερα τα πράγματα πρέπει να βρεις τον ταχυδρόμο της περιοχής σου και να του πεις συγκεκριμένα τι να κάνει σε εσάς όμως αν αφήσει κάποιο δέμα έξω περνάει ο κάθε άσχετος και στο σουφρονη τώρα θα μου πεις παντού γίνονται αυτά αλλά οκ ο καθένας έχει άλλες ευθύνες όπως θα παραπονεθείς στον α β ταχυδρόμο που έχασε το δέμα σου έτσι φοβάται και αυτός να μην του την πούνε αν χαθεί το δέμα γιαυτό δεν το αφήνει σπίτι τώρα αν βιάζετε για να πάει να πιει καφέ είναι άλλο αυτό

 

Δεν μιλάμε για το τελευταίο στάδιο της παράδοσης από τον ταχυδρόμο στην παραλήπτη, αλλά για την όλη κατάσταση που επικρατεί στα ΕΛΤΑ από την ώρα που θα φτάσει το δέμα σου στο αεροδρόμιο (όποτε φτάσει, μετά από 2-3 μήνες, τώρα με τον ιό), τη πολύ καθυστερημένη μετακίνησή του από γραφείο σε γραφείο στην Αττική, αλλά και στη διαδρομή του προς τα περιφερειακά κέντρα μέχρι να φτάσει στο νομό του παραλήπτη και στο ταχυδρομικό του γραφείο.

 

Οι χρόνοι που παρατηρούνται αυτή την περίοδο δεν έχουν σχέση με το παρελθόν, αλλά εσύ είσαι ευχαριστημένος από τον ταχυδρόμο που σε γνωρίζει και παραβλέπεις όλα τα υπόλοιπα. Είναι μια άποψη και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Με Αγγλία υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. Δεν ξέρω το γιατί. Αργούν αρκετά. Ιταλία πλέον στην εβδομάδα είναι εδώ, όπως και από Γαλλία, Ισπανία. Η Γερμανία δεν είχε κανένα πρόβλημα ούτε και πριν την άρση του lockdown.

Από Κίνα περιμένω δύο μπλούζες. Έφυγαν στις 18/05 από το αεροδρόμιο της Κίνας.

Για να δούμε. Συνήθως στις 20 μέρες έφταναν.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

τα γερμανικά ταχυδρομεία deutch post dhl ποσο κανουν περιπου απο γερμανια ελλαδα απλος φακελος?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να παραγγείλω κάτι πράγματα από το αλί. Και σαν μέθοδο αποστολής έχει "from CZ Republic GC DHL NON EU". Ξέρουμε κάτι γι αυτή τη μέθοδο?
Link to comment
Share on other sites

σε NL δέματα όλα σπίτι μου τα φέρνει ο ταχυδρόμος κάνει πάρα πολλή καλά τι δουλειά του και τσιμπάει και κεράσματα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και μόλις μου έβγαλε ότι ήρθε Αθήνα

 

λεγε θα μας σκάσεις ?

το παρελαβες ή ακομα !!!!

αυτό με την dhl που μπορείς να το παραλαβεις απο όπου θες είναι φοβερό!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...