Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τα δύο είναι πιθανά.

10/12 το έστειλαν από Αμερική ή παραδόθηκε Στην Ελλάδα;

 

10/12 ήρθε Ελλάδα και 12/12 φαίνεται ότι παραδόθηκε σε μενα... Η αποστολή είχε ξεκινήσει από αρχές Δεκεμβρίου.

 

Για ανέβασε screenshot των πληροφοριών του τρακιν να δούμε τι ακριβώς γράφει.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Εδώ είναι η πορεία από Αμερική κι εδώ στα Ελτα

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Δέμα από Αμερική, ήρθε Ελλάδα με usps από 10/12. Περίμενα να κάνει 25 μέρες γιατί τόσο κάνει συνήθως (το έχω ξαναπαραγγείλει) και τόσο καιρό δεν το χα τσεκάρει. Μπαίνω απόψε και βλέπω στην κατάσταση στα ΕΛΤΑ ότι έχει παραδοθεί από 10/12, αλλά φυσικά όχι σε μενα! Τι κάνω; Έστειλα μεηλ στα ελτα να δω τι θα μου πουν. Μεσολαβεί και αργία. Υπάρχει περίπτωση να το παραδώσανε αλλού ή να είναι λάθος του συστήματος;

 

Να το έχουν δώσει αλλού το αποκλείω. Κάτι λάθος σκάναρε η διανομή, το κάνουν γτ το έχω συναντήσει. Πήγαινε στο κατάστημα της περιοχής σου και να ζητήσεις να επικοινωνήσουν με τους διανομείς να τους πουν τι έχει γίνει.

 

Εκτός και αν σου έχουν δώσει λάθος barcode.

Link to comment
Share on other sites

Να το έχουν δώσει αλλού το αποκλείω. Κάτι λάθος σκάναρε η διανομή, το κάνουν γτ το έχω συναντήσει. Πήγαινε στο κατάστημα της περιοχής σου και να ζητήσεις να επικοινωνήσουν με τους διανομείς να τους πουν τι έχει γίνει.

 

Εκτός και αν σου έχουν δώσει λάθος barcode.

 

Μακάρι να είναι έτσι. Λάθος barcode δύσκολο γιατί μου το έστειλε η εταιρία που ξεκίνησε την αποστολή στο μεηλ και γράφει και την πόλη μου ως τελικό προορισμό. Άραγε, όταν το δέμα έρχεται πληρωμένο από εξωτερικό ζητούν υπογραφή παραλήπτη οι κουριερ των ελτα; Γιατί αν όχι και να το χουν δώσει αλλού, άντε να βρω άκρη....

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι. Λάθος barcode δύσκολο γιατί μου το έστειλε η εταιρία που ξεκίνησε την αποστολή στο μεηλ και γράφει και την πόλη μου ως τελικό προορισμό. Άραγε, όταν το δέμα έρχεται πληρωμένο από εξωτερικό ζητούν υπογραφή παραλήπτη οι κουριερ των ελτα; Γιατί αν όχι και να το χουν δώσει αλλού, άντε να βρω άκρη....

 

Αν έχει barcode πάνω γίνεται με υπογραφή η παράδοση. Ακομά και τα απλά τις περισσότερες φορές που μπαίνουν ελλάδα παίρνουν barcode που ξεκινάει με QA

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι. Λάθος barcode δύσκολο γιατί μου το έστειλε η εταιρία που ξεκίνησε την αποστολή στο μεηλ και γράφει και την πόλη μου ως τελικό προορισμό. Άραγε, όταν το δέμα έρχεται πληρωμένο από εξωτερικό ζητούν υπογραφή παραλήπτη οι κουριερ των ελτα; Γιατί αν όχι και να το χουν δώσει αλλού, άντε να βρω άκρη....

Τηλεφώνησε κατά της 7:30 στο ταχυδρομείο, για να βρεις και τον ταχυδρόμο της περιοχής σου εκεί.

Δεν βρήκες κανένα ειδοποιητήριο 12-13 Δεκεμβρίου στο γραμματοκιβώτιό σου;

Edited by siciliano

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησε κατά της 7:30 στο ταχυδρομείο, για να βρεις και τον ταχυδρόμο της περιοχής σου εκεί.

 

Αυτό είναι κάτι που δεν ισχύει και το κάνουν πολλοί λάθος. Δεν έχει καμία επαφή ο ταχυδρόμος με τα καταστήματα των ΕΛΤΑ. Δεν περνάει καν απο εκεί. Τον ταχύδρόμο θα τον βρεις στην μονάδα διανομής της κάθε περιοχής. Άλλο κατάστημα ΕΛΤΑ άλλο οι ταχυδρόμοι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που δεν ισχύει και το κάνουν πολλοί λάθος. Δεν έχει καμία επαφή ο ταχυδρόμος με τα καταστήματα των ΕΛΤΑ. Δεν περνάει καν απο εκεί. Τον ταχύδρόμο θα τον βρεις στην μονάδα διανομής της κάθε περιοχής. Άλλο κατάστημα ΕΛΤΑ άλλο οι ταχυδρόμοι.

 

Στο ταχυδρομείο, αν δεν βρουν το δέμα του εκεί, θα του δώσουν το τηλέφωνο της μονάδας διανομής λογικά.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τηλεφώνησε κατά της 7:30 στο ταχυδρομείο, για να βρεις και τον ταχυδρόμο της περιοχής σου εκεί.

Δεν βρήκες κανένα ειδοποιητήριο 12-13 Δεκεμβρίου στο γραμματοκιβώτιό σου;

 

Δεν βρήκα. Είχα βάλει διεύθυνση το κατάστημα που δουλεύω γιατί εκεί είμαι ως τις 2 το μεσημέρι. Και πέρσι όμως το ίδιο έκανα και παρέλαβα κανονικά.

 

Και βασικά θυμήθηκα ότι πέρσι δεν το είχα παραλάβει εγώ γιατί είχαν βρει κλειστά το μαγαζί και το είχαν δώσει δίπλα σε μια που είπε ότι με ξέρει (και μου το δωσε). Αποκλείεται να της είχαν ζητήσει να υπογράψει ότι παρέλαβε. Άρα, το πιο πιθανό είναι το τοπικό ελτα να μην ζητάει υπογραφή και άκρη δεν πρόκειται να βγάλω...

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα. Είχα βάλει διεύθυνση το κατάστημα που δουλεύω γιατί εκεί είμαι ως τις 2 το μεσημέρι. Και πέρσι όμως το ίδιο έκανα και παρέλαβα κανονικά.

 

Και βασικά θυμήθηκα ότι πέρσι δεν το είχα παραλάβει εγώ γιατί είχαν βρει κλειστά το μαγαζί και το είχαν δώσει δίπλα σε μια που είπε ότι με ξέρει (και μου το δωσε). Αποκλείεται να της είχαν ζητήσει να υπογράψει ότι παρέλαβε. Άρα, το πιο πιθανό είναι το τοπικό ελτα να μην ζητάει υπογραφή και άκρη δεν πρόκειται να βγάλω...

Τι απελπισία είναι αυτή ρε 'συ; Κάνε ένα τηλεφώνημα, τι έχεις να χάσεις;

Εκτός κι αν το δέμα ευτελούς αξίας, που δεν αξίζει ούτε το τηλεφώνημα.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Τι απελπισία είναι αυτή ρε 'συ; Κάνε ένα τηλεφώνημα, τι έχεις να χάσεις;

Εκτός κι αν το δέμα ευτελούς αξίας, που δεν αξίζει ούτε το τηλεφώνημα.:p

 

Προφανώς και θα πάω από εκεί Τρίτη πρωί, δεν θα πάρω μόνο τηλ. Δεν ήταν μικρής αξίας, ήταν κοντά στα 32€ και βασικά το χρειαζόμουν. Το άλλο κακό είναι ότι αν το παρέδωσαν αλλού, άντε να ξαναεμπιστευτώ συνολικά τα ελτα να μου φέρουν κάτι που έρχεται απ' έξω.....

Link to comment
Share on other sites

Όντως φαίνεται ότι παραδόθηκε, αλλά κυνήγησε το για να δεις τι πήγε λάθος και να ξέρεις για την επόμενη φορά τι να προσέχεις.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάτι που δεν ισχύει και το κάνουν πολλοί λάθος. Δεν έχει καμία επαφή ο ταχυδρόμος με τα καταστήματα των ΕΛΤΑ. Δεν περνάει καν απο εκεί. Τον ταχύδρόμο θα τον βρεις στην μονάδα διανομής της κάθε περιοχής. Άλλο κατάστημα ΕΛΤΑ άλλο οι ταχυδρόμοι.

 

;) - ετσι μπραβο οχι σαν την εξυπνη την μανταμιτσα σε μενα που ειπε ''περασε και το πηρε''

οι ταχυδρομοι στην ΜΔ γυριζουν στις 1 το μεσημερι,αμα εισαι καλος στον λογο μπορεις να κανεις μια φιλια με τον προισταμενο και να παρεις και απο το ραφι που πιθανον ειναι παρκαρισμενο μερες αυτο που περιμενεις (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Καταρχάς να ζητήσω συγγνώμη γιατί είμαι νεοεγγραφεις στο φόρουμ και ίσως να γράφω σε λάθος τοπικ....

Αλλά κάπου πρέπει να πω κι εγώ τον πόνο μου!!!

Λοιπόν,21/12 παραγγέλνω από banggood το redmi note 8 pro.Για να μην τα πολυλογω,το tracking μου μέσω της επίσημης σελίδας της dhl έχει ως εξής:

 

Status on Tu, 31.12.2019 06:54 hours:

The international shipment has been processed in the export parcel center

Recipient: Maria Jose Madueno Martin, 29651 Mijas Costa_Malaga

 

Fr, 03.01.2020 19:34 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

Tu, 31.12.2019 06:54 Feucht, Germany

The international shipment has been processed in the export parcel center

Mo, 30.12.2019 18:44 Köln, Germany

The international shipment has been processed in the parcel center of origin

Sa, 21.12.2019 19:06 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Όπως βλέπετε αλλά αντί αλκων,κι ενώ μέχρι την Πρωτοχρονιά εμφάνισε στα στοιχεία παραλήπτη τα δικά μου,πλέον εμβανιζει παραλήπτη ένα Χοσέ Μαρία από τη Μάλαγα της Ισπανίας ...

Τι γίνεται;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Καταρχάς να ζητήσω συγγνώμη γιατί είμαι νεοεγγραφεις στο φόρουμ και ίσως να γράφω σε λάθος τοπικ....

Αλλά κάπου πρέπει να πω κι εγώ τον πόνο μου!!!

Λοιπόν,21/12 παραγγέλνω από banggood το redmi note 8 pro.Για να μην τα πολυλογω,το tracking μου μέσω της επίσημης σελίδας της dhl έχει ως εξής:

 

Status on Tu, 31.12.2019 06:54 hours:

The international shipment has been processed in the export parcel center

Recipient: Maria Jose Madueno Martin, 29651 Mijas Costa_Malaga

 

Fr, 03.01.2020 19:34 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

Tu, 31.12.2019 06:54 Feucht, Germany

The international shipment has been processed in the export parcel center

Mo, 30.12.2019 18:44 Köln, Germany

The international shipment has been processed in the parcel center of origin

Sa, 21.12.2019 19:06 --

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Όπως βλέπετε αλλά αντί αλκων,κι ενώ μέχρι την Πρωτοχρονιά εμφάνισε στα στοιχεία παραλήπτη τα δικά μου,πλέον εμβανιζει παραλήπτη ένα Χοσέ Μαρία από τη Μάλαγα της Ισπανίας ...

Τι γίνεται;;;;;;;;

 

Πολλές αναρτήσεις του ίδιου post σε διαφορετικά νήματα, δεν ωφελεί ούτε εσένα ούτε αυτούς που το διαβάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ζητω ξανά συγγνώμη αλλά όπως είπα ήδη είμαι νέος στο φόρουμ κι ακόμα δεν έχω εξοικειωθεί με τους κανόνες και τη λειτουργία του,ελπίζω εν καιρω να το πετύχω!

Πάντως δεν ανέβασα το ίδιο μήνυμα σε πολλά τοπικές παρά μόνο σε δύο.

Όπως κι αν έχει ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!Καταρχάς να ζητήσω συγγνώμη γιατί είμαι νεοεγγραφεις στο φόρουμ και ίσως να γράφω σε λάθος τοπικ....

 

Αλλά κάπου πρέπει να πω κι εγώ τον πόνο μου!!!

 

Λοιπόν,21/12 παραγγέλνω από banggood το redmi note 8 pro.Για να μην τα πολυλογω,το tracking μου μέσω της επίσημης σελίδας της dhl έχει ως εξής:

 

 

 

Status on Tu, 31.12.2019 06:54 hours:

 

The international shipment has been processed in the export parcel center

 

Recipient: Maria Jose Madueno Martin, 29651 Mijas Costa_Malaga

 

 

 

Fr, 03.01.2020 19:34 --

 

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

Tu, 31.12.2019 06:54 Feucht, Germany

 

The international shipment has been processed in the export parcel center

 

Mo, 30.12.2019 18:44 Köln, Germany

 

The international shipment has been processed in the parcel center of origin

 

Sa, 21.12.2019 19:06 --

 

The shipment has been processed by the sender. You will receive further information as soon as the shipment is received by DHL.

 

 

 

Όπως βλέπετε αλλά αντί αλκων,κι ενώ μέχρι την Πρωτοχρονιά εμφάνισε στα στοιχεία παραλήπτη τα δικά μου,πλέον εμβανιζει παραλήπτη ένα Χοσέ Μαρία από τη Μάλαγα της Ισπανίας ...

 

Τι γίνεται;;;;;;;;

Το ίδιο έπαθα και εγώ με τον ίδιο τρόπο αποστολής από banggood με την διαφορά ότι πήγε σε άλλο όνομα και σε άλλη περιοχή αλλά Ελλάδα παραδόθηκε σε έναν άγνωστο οπότε δεν είχα άλλη επιλογή απο το να ανοίξω case στο PayPal και ζήτησα τα λεφτά μου πίσω ευτυχώς μου τα επέστρεψε το PayPal χωρίς πολλά πολλά για αυτό πάντα αγορές με PayPal. Το banggood τα έχει κάνει ρημαδιό με τους τρόπους αποστολής είναι η δεύτερη φορά μέσα σε μια χρονιά που κάνει χοντρή μ@λακία...
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καθόταν ο άλλος μια ωραία μέρα και του ήρθε ουρανοκατέβατο καινούργιο κινητό;Και το τσίμπησε κιόλας χωρίς να πει τίποτα!Πωπω φίλε,ήμουν που ήμουν αγχωμενος με αποτελειώσεις.

Ευτυχώς κι εγώ με paypal έκανα την πληρωμή....κρίμα γιατί είχα καλή άποψη για το bg και δεν είναι η πρώτη αγορά που έκανα από αυτούς

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εσένα αν σου ερχόταν ένα δωράκι δε θα το κρατούσες??? :lol:

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή καθόταν ο άλλος μια ωραία μέρα και του ήρθε ουρανοκατέβατο καινούργιο κινητό;Και το τσίμπησε κιόλας χωρίς να πει τίποτα!Πωπω φίλε,ήμουν που ήμουν αγχωμενος με αποτελειώσεις.

 

Ευτυχώς κι εγώ με paypal έκανα την πληρωμή....κρίμα γιατί είχα καλή άποψη για το bg και δεν είναι η πρώτη αγορά που έκανα από αυτούς

Δεν ήταν κινητό τάμπλετ XIAOMI Mi Pad 4 Plus LTE 4G+64G ήταν το παρέλαβε μια χαρά ήταν και λίγο πρίν τα Χριστούγεννα μια χαρά δωράκι του ήρθε ουρανοκατέβατο.... Το κλαίω ακόμα .... Αλλά δεν έχασα τα λεφτά μου κάτι είναι και αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Να το έχουν δώσει αλλού το αποκλείω. Κάτι λάθος σκάναρε η διανομή, το κάνουν γτ το έχω συναντήσει. Πήγαινε στο κατάστημα της περιοχής σου και να ζητήσεις να επικοινωνήσουν με τους διανομείς να τους πουν τι έχει γίνει.

 

Εκτός και αν σου έχουν δώσει λάθος barcode.

 

ναι ετσι και αλλιως αποκλείεται μεσα σε μια μερα (11/12) να μπηκε τελωνειο, να βγηκε απο τελωνειο, να πηγε στο κεντρο διανομης αθηνας, να εφυγε να εφτασε στο τοπικο κεντρο διανομης για να στο φερουν στις 12/12. Και επισης να μην σκαναριστηκε καθολου σε ολα αυτα τα σημεια αλλα μονο πριν την παραδοση. Κατι λαθος σκαναραν και στο βγαζει ετσι, και αυτο φαίνεται στο γεγονος οτι εχουν περασει 28 μερες και το usps δεν γραφει οτι το δεμα παραδοθηκε, αρα δεν τους εχουν ενημερώσει οτι παρέδωσαν το δεμα προφανώς γιατι ειναι καποου σε καποιο ραφι.

 

Παντως και εγω περιμενω ενα δεμα απο Αμερικη που αρχιζει απο UM και εφτασε Ελλαδα πριν 3 μερες, αλλα στο site των ελτα δεν το βρισκει, που κανονικα θα επρεπε να γραφει την πορεια του μεχρι την Ελλαδα, η εστω πχ αντικειμενο σε αποστολη απο Ηνωμενες Πολιτειες :blink::worry::worry::wacko::wacko:

Edited by vasilismf
Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγω περιμενω ενα δεμα απο Αμερικη που αρχιζει απο UM και εφτασε Ελλαδα πριν 3 μερες, αλλα στο site των ελτα δεν το βρισκει, που κανονικα θα επρεπε να γραφει την πορεια του μεχρι την Ελλαδα, η εστω πχ αντικειμενο σε αποστολη απο Ηνωμενες Πολιτειες :blink::worry::worry::wacko::wacko:

 

Είναι αυτό που έγραψα παραπάνω.

Πλέον όλα τα απλά δέματα μπαίνοντας ελλάδα, παίρνουν καινούργιο barcode ο οποίος ξεκινάει από QA. Ο προηγούμενος κωδικός συνήθως δεν σκανάρετε ξανά( σπάνια μπορεί να σκανάρουν και τα δύο). Πανέξυπνο αν σκεφτείς οτι πλέον δεν μπορείς να παρακολουθείς το δεμα σου.

Γενικά ο σκοπός του QA είναι να μπορείς να κάνεις trucking και τα απλά δέματα, καθώς χρησιμοποείται και για τα απλά μικροδέματα εντός ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites

Είναι αυτό που έγραψα παραπάνω.

Πλέον όλα τα απλά δέματα μπαίνοντας ελλάδα, παίρνουν καινούργιο barcode ο οποίος ξεκινάει από QA. Ο προηγούμενος κωδικός συνήθως δεν σκανάρετε ξανά( σπάνια μπορεί να σκανάρουν και τα δύο). Πανέξυπνο αν σκεφτείς οτι πλέον δεν μπορείς να παρακολουθείς το δεμα σου.

Γενικά ο σκοπός του QA είναι να μπορείς να κάνεις trucking και τα απλά δέματα, καθώς χρησιμοποείται και για τα απλά μικροδέματα εντός ελλάδας.

 

Και πως θα μαθαινουμε εμεις τον νεο κωδικο QA?

Θα ενημερωνονται τα συστηματα tracking για την αλλαγη, ή θα μενουμε στα σκοταδια;

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα μαθαινουμε εμεις τον νεο κωδικο QA?

Θα ενημερωνονται τα συστηματα tracking για την αλλαγη, ή θα μενουμε στα σκοταδια;

 

ελα ντε δεν βλεπω τα ταγαρια να ενημερωνουν καπως ή εστω στο tracking του ξενου ταχυδρομιου να αναφερει το καινουριο number.

Ξερουμε αν αυτο γινεται και για τις ευρωπαικες αποστολες? εμενα δεν ειναι απλο δεμα international priority ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...