Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα εισερχομενα γραφονται με το χερι σε ενα μπλοκ το οποιο με εχουν βαλει να ψαξω ουκ ολιγες φορες,δεν υπαρχει καποιο συστημα με υπολογιστη να βλεπουν τι εχει μπει/παραληφθει ´η οχι,εχουν μεινει στο 1970

Εδώ έχουν scanner και περνάνε το barcode στον υπολογιστή πριν μου δώσουν το πακέτο. Αμέσως σχεδόν φαίνεται στο tracking οτι παραδόθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα . Πραγγειλα κατι απο Ισπανια με απλο shipping correos την Τεταρτη και εφτασε Σημερα Ελλαδα?? WTF? Δεν ειναι καπως γρηγορα?? στο trackitonline.ru βγαζει αυτα : 20.09.2017 09:28

Accepted from sender

Madrid Ap

Greece

21.09.2017 05:54

Send item abroad (Export)

Madrid Ap

Greece

22.09.2017 12:13

Import (Item arrived at country of destination)

Athens Amu

Greece

22.09.2017 12:42

Left postal office

K.d.aerodromiou (sistimena)

Στο site των ΕΛΤΑ βγαζει μονο αυτο : ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) 22-09-2017 12:42 K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA) . Γιατι?? :P

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι .

Το νορμάλ για Ευρώπη είναι 3 εργάσιμες.

Δευτλερα θα το έχεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω παραγγειλει καποια πραγματα απο ebay οπως μια θηκη και ενα τζαμακι για το κινητο μου

αξιας 3 ευρω

θα πληρωσω τελωνιακα τελη η εχει καποιο οριο που δε πληρωνουμε ?

Link to comment
Share on other sites

Η ατέλεια είναι 22€ αλλά εάν το δέμα μπει στο τελωνείο, για οποιοδήποτε λόγο, πιθανόν να χρεωθεί το τέλος ΕΛΤΑ των 3€ αλλά φαίνεται ότι έχει καταργηθεί η πληρωμή του.
Link to comment
Share on other sites

Η ατέλεια είναι 22€ αλλά εάν το δέμα μπει στο τελωνείο, για οποιοδήποτε λόγο, πιθανόν να χρεωθεί το τέλος ΕΛΤΑ των 3€ αλλά φαίνεται ότι έχει καταργηθεί η πληρωμή του.
δε καταλαβα τπτ
Link to comment
Share on other sites

Αν περάσει από τελωνείο , έστω απλά για να το δούνε θα χρεωθείς 3 ευρώ.

Αν δεν περάσει δεν θα πληρώσεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι απολυτο αυτο, εμενα χαρακτηριστικε τελωνειακως ελευθερο και παρολα αυτα δεν μου ζητησε κανεις 3 ευρω!
Link to comment
Share on other sites

αμα για ενα τζαμακι για κινητο που το πηρα 1 ευρω μου ζητησουν 3 θα παρουν να μη πω τι
Link to comment
Share on other sites

αμα για ενα τζαμακι για κινητο που το πηρα 1 ευρω μου ζητησουν 3 θα παρουν να μη πω τι

Αν για ένα ευρώ σου ζητήσουν 3 τότε να τους πεις ότι θα πάρουν τα τρια ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Λογικά έχει ειπωθεί και παλιότερα αλλά ας ξανακάνω την ερώτηση για να δω τις απόψεις σας.

Έχω παραγγείλει αρκετά πραγματάκια από gearbest με Netherlands Registered και δεν έχουν έρθει ακόμα. Το θέμα είναι πως η παλιότερη παραγγελία πάει 2 μήνες πίσω. Στο tracking message είμαι σε όλα "The item has arrived in the country of destination". Μέχρι και μήνα πίσω. (27/8). Φαντάζομαι έχει περάσει τελωνείο. Δεν έχω πάρει όμως σχετικό χαρτί από ταχυδρομείο ή κάτι τέλος πάντων. Υπάρχει περίπτωση να είναι στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου; Να πάω να κάνω μια ερώτηση;

 

Υ.Γ. Ότι παρήγγειλα με Unregistered μου ήρθε κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Οι καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ από τον ΙΟΥΝ είναι γνωστές και έχουν συζητηθεί πολλές φορές.

Το δέμα σου πρέπει να σκαναριστεί πρώτα και μετά θα πάρει την πορεία του μέσα στην Ελλάδα.

Χρειάζεται υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω πολλα μικροδεματακια απο Κινα, και δεν ερχεται/δεν παραλαμβανω σχεδον τιποτε....

Αν συνεχιστει λιγες μερες ακομη αυτο το βιολι, και μιλω για παραγγελιες Αυγουστου, θα αρχισω να ανοιγω cases στο ebay...

Link to comment
Share on other sites

Οι καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ από τον ΙΟΥΝ είναι γνωστές και έχουν συζητηθεί πολλές φορές.

Το δέμα σου πρέπει να σκαναριστεί πρώτα και μετά θα πάρει την πορεία του μέσα στην Ελλάδα.

Χρειάζεται υπομονή.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Πάντως από bangood με direct mail ότι πήρα, σε 15 μέρες το πολύ ήταν εδώ. Άλλη φορά priority line με gearbest κ ας ειναι 20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα....εχω κανι μια παραγγεια απο aliexpr και εδω και μια βδομαδα μου βγαζει αυτο στο tracking number......

2017-09-22 14:55 The item has arrived in the country of destination

2017-09-20 08:55 The item is on transport to the country of destination

2017-09-19 19:33 The item is at the PostNL sorting center

2017-09-19 19:33 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-09-19 17:14 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2017-09-18 14:21 The item has arrived in the transit airport

2017-09-15 00:19 The item has left the originating country

2017-09-14 17:23 The item is lodged to airport warehouse in originating country

2017-09-14 10:30 The item is ready for shipment

2017-09-13 02:45 The item is pre-advised

 

που στον π..... ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω καποια πραγματα σχεδον 1/2 μηνες τωρα.

Ακομη δεν ηρθαν.

Τα πήρα απο ebay. Θα περιμένω 10-15 μερες και αν δεν εμφανιστούν παω για refund

Ειμαι σίγουρος οτι σκαλωσαν ελλαδα...

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω καποια πραγματα σχεδον 1/2 μηνες τωρα.

Ακομη δεν ηρθαν.

Τα πήρα απο ebay. Θα περιμένω 10-15 μερες και αν δεν εμφανιστούν παω για refund

Ειμαι σίγουρος οτι σκαλωσαν ελλαδα...

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

 

Κι εγω αυτο φανταζομαι.

Ερχονται Ελλαδα σε 2-3 βδομαδες, και ΛΙΜΝΑΖΟΥΝ στην Ελλαδα για βδομαδες....

Μιλάμε για χάλι...

:(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εχω κάνει μια αγορά από Amazon Αγγλίας και έχει γίνει αποστολή με i-parcel. Λίγο που έψαξα, όταν φτάσει εδώ παραδίδεται στην ISS και στην συνέχεια ελτα με καινούργιο tracking.

 

Έχει κανείς εμπειρία με i-parcel και γενικά χρόνους παράδοσης? Σήμερα είναι να έρθει σε εμένα, αλλά παντού διαβάζω για μεγάλες καθυστερήσεις.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πριν πολυ καιρο αργησε 15 μερες απο την ημερομηνία παραδοσης.

Παραγγελία απο αμαζον Γαλλίας

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και απο εμενα....εχω κανι μια παραγγεια απο aliexpr και εδω και μια βδομαδα μου βγαζει αυτο στο tracking number......

2017-09-22 14:55 The item has arrived in the country of destination

2017-09-20 08:55 The item is on transport to the country of destination

2017-09-19 19:33 The item is at the PostNL sorting center

2017-09-19 19:33 The item is processed at the PostNL sorting center

2017-09-19 17:14 The item is at the handover point from freight carrier to PostNL

2017-09-18 14:21 The item has arrived in the transit airport

2017-09-15 00:19 The item has left the originating country

2017-09-14 17:23 The item is lodged to airport warehouse in originating country

2017-09-14 10:30 The item is ready for shipment

2017-09-13 02:45 The item is pre-advised

 

που στον π..... ειναι?

 

Aυτο το "2017-09-22 14:55 The item has arrived in the country of destination" θα είναι εκεί κολλημένο για κανένα μήνα, λοιπον μην βιάζεται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Έχω την εξής απορία. Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί κάπου αλλού αλλα είναι και 500 σελίδες το post.

Έστω οτι παραλαμβάνεις το πακέτο απο Kίνα και είναι όλα μέσα. Έστω οτι είναι ένα κινητό xiaomi mi5 (αυτό μου ήρθε στο κεφάλι).

Λές εσυ οτι το κινητό δεν είναι μέσα και ενημερώνεις το μαγαζί απο το οποίο το αγόρασες. Πώς αυτοι μπορούν να διαπιστώσουν αν τους λές αλήθεια ή ψέμματα? Διότι στην περίπτωση που πράγματι λείπει το δέμα τι γίνεται;

 

Δηλαδή μπορείς να παραλάβεις το κινητό και να τους κάνεις να σου ξαναστείλουν το δέμα; Υπάρχει τρόπος να εντοπίσουν το κινητό και να δουν οτι το έχεις εσυ και τους κοροϊδεύεις?

 

Το ρωτάω αυτό γιατί έχω ακούσει οτι κλέβουν στο τελωνείο και δεν ξέρω και γώ που και αν σου τύχει να είναι άδειο, πως αποδεικνύεις οτι δεν είσαι ελέφαντας;

Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν είναι απο χώρα εκτός ΕΕ το πακέτο, πετάνε τα ΕΛΤΑ: 27/9 23:45 έδωσε άφιξη η PostNL (Priority απο Banggood), 29/9 έφτασε Θεσσαλονίκη. Edited by WitchKing
Link to comment
Share on other sites

τραβας βιντεο το unboxing που κάνεις

 

Και άν είσαι γάτος στο μοντάζ, ή αν το ανοίξεις πάρεις το κινητό και μπορέσεις να το ξανακλείσεις να φαίνεται μή ανοιγμένο?

Μετά τραβάς και φαίνεται άδειο.

Σίγουρα υπάρχουν αυτοι που μπορουν να το κάνουν (εργαζόμενοι σε καταστήματα κινητής, αυτοί που ξέρουν καλό μοντάζ σε video κτλ).

 

Θέλω να πώ πως και το unboxing video αμφισβητειται αρκετά εύκολα!

Link to comment
Share on other sites

Καλά , αν σου συμβεί , έλα να το συζητήσουμε.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...