Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει σπάσει το δικό μου ρεκόρ αναμονής σε δέμα? Ενω σε όλα τα σάιτ αναζητησης εβγαζε οτι εχει φτάσει στο αεροδρόμιο απο 29-6-2017 στα ελτα εκανε την εμφάνιση του στις 06-08-2017... 39 μερες ακριβως και εχουμε ακόμη δρόμο μεχρι την παράδοση..

 

παρελαβα σημερα μικροδεμα china post untracked με αφιξη 19/6 . φαντασου να μου ερθει και αυτο που ειναι αεροδρομιο απο 21/4

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα μικροδεμα china post untracked με αφιξη 19/6 . φαντασου να μου ερθει και αυτο που ειναι αεροδρομιο απο 21/4

Αφου ηταν untracked πως ξερεις την αφιξη!?!???!?!?!?!?!?!? :confused::blink::worry::hypno::shock::shock::eek::eek: :sick: :music::dizzy::secret:

 

----- προσθήκη μηνύματος 92 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω παντως θα στησω καρτερι στον Ταχυδρομο... Δεν έχει διακοπές αυτο το καλοκαίρι..

 

assets_LARGE_t_11761_54151329.jpg

 

ταχυδρομο εχετε στην περιοχη? ή πελαργους?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Αφου ηταν untracked πως ξερεις την αφιξη!?!???!?!?!?!?!?!? :confused::blink::worry::hypno::shock::shock::eek::eek: :sick: :music::dizzy::secret

 

εννοω οχι συστημενο αρα μη ανιχνευσιμο απο τα ελτα.

 

track.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από λίγο που διάβασα δεν βρήκα κάτι έτσι είπα να συμβάλλω λέγοντας κάποια πράματα σχετικά με τις αποστολές που έχουν να κάνουν με το τελευταίο update.

Τι έχει συμβεί. Τα τελωνεία μέχρι και το τέλος του Ιουνίου ήταν στην εποχή των Inkas και αποφάσισαν να εισέλθουν στην ψηφιακή εποχή των barcodes. Τα ΕΛΤΑ από την άλλη λόγω αυτής της αλλαγής αποφάσισαν να διαχειρίζονται τα δέματα και τα επιστολικά από τρίτες χώρες με εντελώς διαφορετικό τρόπο. Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα την παρακάτω ιστοριούλα. Σε όλες τις μεγάλες περιφέρειες υπήρχε και ένα τελωνείο Πάτρα, Θεσσαλονίκη κλπ το οποίο εκτελώνιζε τα δέματα τα οποία ερχόταν, αλλά επειδή είμαστε έξυπνοι είπαμε ας τα κλείσουμε αυτά τα τελωνεία και ας κρατήσουμε μόνο ένα στην Αθήνα ανοιχτό. Βέβαια δε σκεφτήκαμε ότι με το προσωπικό που έχει το συγκεκριμένο τελωνείο είναι αδύνατον να ανταπεξέλθει σε όλο αυτό τον όγκο και αποφασίσαμε ότι ίσως να τα κρατήσουμε ανοιχτά, ή μήπως να τα κλείσουμε, ή μήπως να τα κρατήσουμε ανοιχτά.(απόφαση μέχρι και πριν μια εβδομάδα δεν υπήρχε αλλά μάλλον θα τα ξανα ανοίγαν ωστόσο δεν είχαν εξοπλισμό ηλεκτρονικής παρακολούθησης). Κάντε την προσευχή σας.

 

Αλλά δεν έφτανε αυτό το πρόβλημα ήρθε και ένα δεύτερο. Το ΕΛΤΑ αποφάσισε να βάλει εκτελωνιστή γι αυτή τη δουλειά που όλο το προηγούμενο διάστημα έκανε με 12 ευρώ. Τώρα υπάρχουν νέα τέλη διαχείρισης (χωρίς καμία προηγούμενη ειδοποίηση). http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf

Και φυσικά για να τα βρεις είναι αρκετά δύσκολο, πριν από 20 ημέρες το βρήκα και το έστειλα στο ΕΛΤΑ της περιοχής μου γιατί κι αυτοί δε το ήξεραν. Άρα τι συμβαίνει, έστω ότι παίρνεις ένα μπλουζάκι από τρίτη χώρα και περάσει από τελωνείο και στοιχίζει 50 ευρώ(με σταλτικά, ασφάλειες κλπ), σε αυτό πάνω θα βάλεις ένα κόστος 15 τέλος διαχείρισης + 12 ευρώ φπα+ + τον δασμό σύμφωνα με την κατηγορία του προϊόντος που συνήθως είναι μικρό 3 με 5% Κι έχει και άλλο αστείο. . . εάν εσύ θες να βάλεις δικό σου εκτελωνιστή για να μην πληρώσεις αυτά τα 15 ευρώ γιατί έχεις κολλητό λογιστή και θα στο κάνει τσάμπα το ΕΛΤΑ θέλει τέλος παράδοσης στον εκτελωνιστή σου 15 ευρώ

 

Αυτά τα ωραία συμβαίνουν. Συγνώμη εάν ξέχασα κάτι. Τις καταγγελίες σας εδώ. :X http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Postal/Katagg/

Link to comment
Share on other sites

 

Άρα τι συμβαίνει, έστω ότι παίρνεις ένα μπλουζάκι από τρίτη χώρα και περάσει από τελωνείο και στοιχίζει 50 ευρώ(με σταλτικά, ασφάλειες κλπ), σε αυτό πάνω θα βάλεις ένα κόστος 15 τέλος διαχείρισης + 12 ευρώ φπα+ + τον δασμό σύμφωνα με την κατηγορία του προϊόντος που συνήθως είναι μικρό 3 με 5% Κι έχει και άλλο αστείο. . . εάν εσύ θες να βάλεις δικό σου εκτελωνιστή για να μην πληρώσεις αυτά τα 15

 

To €15+€12+ΦΠΑ+δασμοί είναι εντελώς λάθος στο παράδειγμα σου. Στη χειρότερη περίπτωση θα πληρώσεις €15+ΦΠΑ για αντικείμενα αξίας κάτω απο €150

Link to comment
Share on other sites

To €15+€12+ΦΠΑ+δασμοί είναι εντελώς λάθος στο παράδειγμα σου. Στη χειρότερη περίπτωση θα πληρώσεις €15+ΦΠΑ για αντικείμενα αξίας κάτω απο €150

που αακριβώς είναι το λάθος; διάβασε λίγο καλύτερα αυτό που έγραψα γιατί είναι διαφορετικό σε σχέση με αυτό που περγράφεις.

Edited by akakiosgr
Link to comment
Share on other sites

Από λίγο που διάβασα δεν βρήκα κάτι έτσι είπα να συμβάλλω λέγοντας κάποια πράματα σχετικά με τις αποστολές που έχουν να κάνουν με το τελευταίο update.

Τι έχει συμβεί. Τα τελωνεία μέχρι και το τέλος του Ιουνίου ήταν στην εποχή των Inkas και αποφάσισαν να εισέλθουν στην ψηφιακή εποχή των barcodes. Τα ΕΛΤΑ από την άλλη λόγω αυτής της αλλαγής αποφάσισαν να διαχειρίζονται τα δέματα και τα επιστολικά από τρίτες χώρες με εντελώς διαφορετικό τρόπο. Όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα την παρακάτω ιστοριούλα. Σε όλες τις μεγάλες περιφέρειες υπήρχε και ένα τελωνείο Πάτρα, Θεσσαλονίκη κλπ το οποίο εκτελώνιζε τα δέματα τα οποία ερχόταν, αλλά επειδή είμαστε έξυπνοι είπαμε ας τα κλείσουμε αυτά τα τελωνεία και ας κρατήσουμε μόνο ένα στην Αθήνα ανοιχτό. Βέβαια δε σκεφτήκαμε ότι με το προσωπικό που έχει το συγκεκριμένο τελωνείο είναι αδύνατον να ανταπεξέλθει σε όλο αυτό τον όγκο και αποφασίσαμε ότι ίσως να τα κρατήσουμε ανοιχτά, ή μήπως να τα κλείσουμε, ή μήπως να τα κρατήσουμε ανοιχτά.(απόφαση μέχρι και πριν μια εβδομάδα δεν υπήρχε αλλά μάλλον θα τα ξανα ανοίγαν ωστόσο δεν είχαν εξοπλισμό ηλεκτρονικής παρακολούθησης). Κάντε την προσευχή σας.

 

Αλλά δεν έφτανε αυτό το πρόβλημα ήρθε και ένα δεύτερο. Το ΕΛΤΑ αποφάσισε να βάλει εκτελωνιστή γι αυτή τη δουλειά που όλο το προηγούμενο διάστημα έκανε με 12 ευρώ. Τώρα υπάρχουν νέα τέλη διαχείρισης (χωρίς καμία προηγούμενη ειδοποίηση). http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf

Και φυσικά για να τα βρεις είναι αρκετά δύσκολο, πριν από 20 ημέρες το βρήκα και το έστειλα στο ΕΛΤΑ της περιοχής μου γιατί κι αυτοί δε το ήξεραν. Άρα τι συμβαίνει, έστω ότι παίρνεις ένα μπλουζάκι από τρίτη χώρα και περάσει από τελωνείο και στοιχίζει 50 ευρώ(με σταλτικά, ασφάλειες κλπ), σε αυτό πάνω θα βάλεις ένα κόστος 15 τέλος διαχείρισης + 12 ευρώ φπα+ + τον δασμό σύμφωνα με την κατηγορία του προϊόντος που συνήθως είναι μικρό 3 με 5% Κι έχει και άλλο αστείο. . . εάν εσύ θες να βάλεις δικό σου εκτελωνιστή για να μην πληρώσεις αυτά τα 15 ευρώ γιατί έχεις κολλητό λογιστή και θα στο κάνει τσάμπα το ΕΛΤΑ θέλει τέλος παράδοσης στον εκτελωνιστή σου 15 ευρώ

 

Αυτά τα ωραία συμβαίνουν. Συγνώμη εάν ξέχασα κάτι. Τις καταγγελίες σας εδώ. :X http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Postal/Katagg/

 

εξοχο ποστ. Ας αρχισουμε τις καταγγελιες γιατι μονο ετσι θα συνειδητοποιησουν τι εχουν κανει.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτο γινει σε μαζικοτερο κλιμακα απο οτι εγω ως μοναδα,

γιατι δεν θα τους πονεσει;

Αν εσυ ειχες ταχυδρομικη υπηρεσια, και αντι να παραδιδεις πακετα, τα πηγαινοεφερνες χωρις φυσικα για την επιστροφη να πληρωνεσαι δεκαρα τσακιστη, δεν θα σε πονουσε; Εργατοωρες χαμενες-στο τσαμπα, σου λενε κατι;

Οσο για τον τελωνειακο, δεν ξερω αν θα στενοχωρηθει. Μαλλον οχι.

Ομως, θα βαρα φορους στο γαμο του καραγκιοζη.

Το κρατος θα παιρνει τα @@@@ μου, αφου εχει κουλους νομους, που προσπαθουν να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι.

Δεματα μηδαμινης αξιας, που ερχονται με μηδενικα μεταφορικα απο Κινα,

και μολις πατησουν ποδι Ελλαδα, ενω εμεις πληρωσαμε τον seller, αυτοι να ζητανε κερατιατικα.

Βαλε φορους λοιπον.

Επιστροφη πισω, σε οτι ειναι μικρης αξιας και επεβληθη αδικως φορως.

Ας βαρανε σφραγιδες και ας βαζουν φορους. @@@ θα παρουν.

 

:)

 

Πρώτο σου λάθος είναι ότι θεωρείς τα ΕΛΤΑ ιδιωτική υπηρεσία και θα πονέσει ο ιδιοκτήτης από την πολύ δουλειά που θα του πέσει με τις επιστροφές.

Δεύτερο λάθος ότι τα ΕΛΤΑ επιβαρύνονται με την επιστροφή των δεμάτων στον αποστολέα. Τα έξοδα επιβαρύνουν τον αποστολέα και όχι τα ΕΛΤΑ και, φυσικά, κάθε εθνικό ταχυδρομείο, αφού αυτή η διαδικασία περιλαμβάνεται στη σύμβαση της Παγκόσμιας Ταχυδρομικής Ένωσης.

 

Τέλος, όλα τα υπόλοιπα, που αναφέρεις σαν επιχειρήματα της σκέψης σου, περιλαμβάνονται μέσα στην καθημερινή δουλειά των ΕΛΤΑ και δεν είναι επιπλέον επιβάρυνση.

Link to comment
Share on other sites

Απειρες παραγγελιες απο το 2007 απο ebay και αλλα sites φθηνα και ακριβα προιοντα

Με tracking (συστημενα ) δεν εχει χαθει ουτε ενα , χωρις tracking απο τα 500 ολα αυτα τα χρονια αντε να να μην εχουνε ερθει τα 2 (αξιας 0.90$)

 

Στα 13 να χασεις τα 4 εμενα προσωπικα μου φαινεται υποπτο απο την μερια σου.

 

Ανάλογη φάση σε χρόνο ενασχόλησης και όγκο δεμάτων εδώ. Πολλά περισσότερα "χαμένα" όμως. Επίσης, επειδή είχα γονείς που δούλευαν ΕΛΤΑ και έχω κάνει συμβάσεις κι εγώ, δεν ήταν σπάνιο φαινόμενο να πετάγονται(!) μικρά φακελάκια/πακετάκια χωρίς tracking απο ταχυδρομάρες που βαριόνταν να τα παραδώσουν, όπως και όπως αναφέρθηκε να καταλήγουν σε τσέπες είδικα αν είχαν μυριστεί πως είχαν πράματα αξίας. Προφανώς δε τσουβαλιάζουμε τους πάντες, αλλά αυτά τα φαινόμενα δεν είναι τόσο σπάνια όσο θα περίμενε κανείς. Και είναι και λογικό στην τελική αν μιλάμε για πρακτικά ακέφαλη/κρατική επιχείρηση που δε τους πιάνει τίποτα που λέγαμε και στο στρατό...

Link to comment
Share on other sites

:cool: - τελικα το αντικειμενο που ηθελα για διακοπες και μπηκε στην Ελλαδα 16 ιουνιου και φυσικα δεν το προλαβα να το παρω ως τον ιουλιο που πηγα διακοπες εφθασε στα χερια μου πριν 2 μερες, πηγα επανω στα ΕλΤα στους διανομεις και ξαναρωτησα μα τιποτα, μαθαινω μετα πως αξιωθηκε και περασε ο ταχυδρομος τελικα μια μερα, ειδοποιηση ναι ειχε βγαλει αλλα ετσι οπως την ειχε διπλωμενη και χωμενη αναγκαστηκα να χρησιμοποιησω μαχαιρι για να την βγαλω απο εκει που ηταν και φυσικα καταστραφηκε

ξαναπηγα κατω στο ταχυδρομειο και ζητησα να δω το βιβλιο τους, εψαξα μονος μου επι ωρα και βρηκα την ημερομηνια που τους εφθασε, εψαξαν καμποσο με σχετικη μουρμουρα και τελικα βρεθηκε (!) ειχα σκασει απο την αγωνια γιατι ηταν απλο και φοβηθηκα πως θα χανοταν

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι; Λέτε Δευτέρα να το έχω;

 

11/8/2017, 21:49:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/8/2017, 19:37:20 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

11/8/2017, 00:14:53 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

9/8/2017, 00:12:33 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

24/7/2017, 08:18:56 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

17/7/2017, 07:00:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

24/6/2017, 09:10:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

Καλά είμαι; Λέτε Δευτέρα να το έχω;

 

11/8/2017, 21:49:04 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

11/8/2017, 19:37:20 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)

11/8/2017, 00:14:53 Κ.Α.Τ. ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

9/8/2017, 00:12:33 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

24/7/2017, 08:18:56 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

17/7/2017, 07:00:00 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

24/6/2017, 09:10:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Τέλος εβδομάδας το βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω και εγώ δέμα και ενώ έχει σίγουρα 3 βδομάδες στην Ελλάδα, πριν λίγες μέρες εμφανίστηκε στο σύστημα και ακόμα περιμένω να προχωρήσει. Αν πάρω τηλέφωνο, λέτε να γίνει κάτι;
Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Εν μέσω Δεκαπενταύγουστου ; Ξέχασε το.

 

;; Σε ποιον αναφέρεσαι;

Currently Owned : Xiaomi Mi Note 2(Scorpio) 4/64 | MiUI 9 || LeEco Le 2 x520(s2) 4/32 | eUI 26s || Xiaomi Redmi note 3 pro(Kenzo) 2/32 | Xiaomi EU | Radon Kernel 5.4 | Stereo Mod | MIUI 9

Ex-owned : Xiaomi Mi5(Gemini) 3/64 | Xiaomi EU | Stereo Mod | MIUI 9 BETA || LeEco Le Max 2(x2) x820 6/64 || LeEco Le Max 2(x2) x829 4/64 || Oneplus One(Bacon) 3/64

Link to comment
Share on other sites

;; Σε ποιον αναφέρεσαι;

 

Η απάντηση ταιριάζει και σε σένα και στον loran.

 

Αν το πακέτο σου ήταν ακόμα Αθήνα την Παρασκευή και δεν έχει αλλάξει κάτι μέσα στο ΣΚ, κομματάκι δύσκολο να το παραλάβεις αύριο.

 

Ο loran πάλι, έτσι κι αλλιώς λίγα πραγματα μπορούσε να καταφέρει τηλεφωνώντας υπο κανονικές συνθήκες, πόσο μάλλον παραμονή Δεκαπενταύγουστου.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... :/ Θεσσαλονίκη όμως γιατί δεν στέλνουν ακόμα δεν κατάλαβα, αφού προορίζεται για Βόρεια Ελλάδα το πακέτο. :(

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Your Dream Is To Catch Me
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα... :/ Θεσσαλονίκη όμως γιατί δεν στέλνουν ακόμα δεν κατάλαβα, αφού προορίζεται για Βόρεια Ελλάδα το πακέτο. :(

Είχα παρόμοια περίπτωση πριν ένα μήνα: έμεινε δέκα μέρες στην Αθήνα και ξαφνικά, Κυριακή βράδυ εμφανίζεται στο Κ.Δ. Θεσσαλονίκης και την επομένη πήρα την ειδοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα από τα ΕΛΤΑ τζαμάκι απο ebay (unregistered) για κινητό που παρήγγειλα 3 μέρες πριν την ήμερα παραγγελίας του protector . Το κινητό (gearbest, registered) είναι ακόμα στο ΚΑΤ.....
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ποσες μερες σας εχει εμφανιστει στο site των ελτα δεμα με nl ενω εχει ερθει Ελλαδα; Εδω και τρεις μερες στο site του postnl μου γραφει οτι εφτασε ελλαδα αλλα στο site των ελτα δεν το εμφανισε ακομα. Μαλλον δεν εχει ανοιχτη ο σακος ακομα και δεν το σκαναραν.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ποσες μερες σας εχει εμφανιστει στο site των ελτα δεμα με nl ενω εχει ερθει Ελλαδα; Εδω και τρεις μερες στο site του postnl μου γραφει οτι εφτασε ελλαδα αλλα στο site των ελτα δεν το εμφανισε ακομα. Μαλλον δεν εχει ανοιχτη ο σακος ακομα και δεν το σκαναραν.

 

Από τις 18/7 σύμφωνα με την NL είναι στην Ελλάδα ενώ τα ΕΛΤΑ το βλέπουν ακόμα να ταξιδεύει.

Στις 3 ημέρες που είσαι εσύ, είτε θα φανείς κωλόφαρδος και θα ξεκολλήσει άμεσα είτε έχεις δρόμο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...