Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μαλλον πλακα κανεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ουτε μια στο εκατομμυριο να ισχυει αυτο που λες. Σκαναρε το χαρτι που σου δωσανε απο τα Ελτα.

 

Τι εννοείς ούτε μία στο εκατομύριο; Χαρτί δεν έχω να σκανάρω γιατί το παρέδωσα στα ΕΛΤΑ να γυρίσουν το πακέτο πίσω στην Αμερική. Σιγά να μην πλήρωνα 28 ευρώ, για 5 μπουμπουνιέρες. Την κούτα την είδα και δεν την έχει ανοίξει κανείς. Μου πρότειναν να βάλω δικό μου εκτελωνιστή. Γελοίοι.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ούτε μία στο εκατομύριο; Χαρτί δεν έχω να σκανάρω γιατί το παρέδωσα στα ΕΛΤΑ να γυρίσουν το πακέτο πίσω στην Αμερική. Σιγά να μην πλήρωνα 28 ευρώ, για 5 μπουμπουνιέρες. Την κούτα την είδα και δεν την έχει ανοίξει κανείς. Μου πρότειναν να βάλω δικό μου εκτελωνιστή. Γελοίοι.

 

 

Φιλε μου δεν πιστευω την ιστορια σου sorry.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ούτε μία στο εκατομύριο; Χαρτί δεν έχω να σκανάρω γιατί το παρέδωσα στα ΕΛΤΑ να γυρίσουν το πακέτο πίσω στην Αμερική. Σιγά να μην πλήρωνα 28 ευρώ, για 5 μπουμπουνιέρες. Την κούτα την είδα και δεν την έχει ανοίξει κανείς. Μου πρότειναν να βάλω δικό μου εκτελωνιστή. Γελοίοι.

 

Σου ειπαν να πληρωσεις 28 ευρω, ή απλα εκτιμηση κανεις;

Αν οντως σου το ζητησαν, λογω τελωνειου, μπορεις να αρνηθεις να παραλαβεις, και κατα συνεπεια, να πληρωσεις;

 

Καποιοι λενε οτι απαξ και βαλει χρεωση το τελωνειο, δεν μπορεις να μην παραλαβεις.

Αλλα δεν το καταλαβαινω πως μπορει να γινει αυτο.

Αν εγω παω μεχρι τα ΕΛΤΑ, κατι που δεν θα πληρωνα μια μου πουν 'Πληρωσε 100 ευρω λογω τελωνειου',

αν σηκωθω και φυγω και δεν πληρωσω, τι θα μου κανουν; Θα με κυνηγαει η αστυνομια να παραλαβω το δεμα;

Edited by karib
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά περιμένω ένα πακέτο τις επόμενες μέρες. Παρακολουθώ μέσω tracking και υπολογίζω σε 2-3 μέρες να είναι στην πόλη μου.

Επειδή θα είμαι εκτός πόλης, ξέρουμε πόσες μέρες μένει στο κατάστημα των ΕΛΤΑ;

Ευχαριστώ.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Σου ειπα να πληρωσεις 28 ευρω, ή απλα εκτιμηση κανεις;

Αν οντως σου το ζητησαν, λογω τελωνειου, μπορεις να αρνηθεις να παραλαβεις, και κατα συνεπεια, να πληρωσεις;

 

Καποιοι λενε οτι απαξ και βαλει χρεωση το τελωνειο, δεν μπορεις να μην παραλαβεις.

Αλλα δεν το καταλαβαινω πως μπορει να γινει αυτο.

Αν εγω παω μεχρι τα ΕΛΤΑ, κατι που δεν θα πληρωνα μια μου πουν 'Πληρωσε 100 ευρω λογω τελωνειου',

αν σηκωθω και φυγω και δεν πληρωσω, τι θα μου κανουν; Θα με κυνηγαει η αστυνομια να παραλαβω το δεμα;

 

Ένα δέμα που είτε πέρασε από τελωνείο και πρέπει ο παραλήπτης του να πληρώσει έξοδα εκτελωνισμού για να το παραλάβει είτε δεν πέρασε από τελωνείο, μπορεί ο παραλήπτης να μην το παραλάβει και μετά από 20 εργάσιμες μέρες (τελευταία τροποποίηση) το δέμα θα επιστρέψει στον αποστολέα του.

 

Το θέμα είναι ότι σ' αυτή την περίπτωση, ο παραλήπτης κινδυνεύει να χάσει τα χρήματα που πλήρωσε, εάν ο πωλητής δεν δεχτεί να τα επιστρέψει αφού δεν ευθύνεται για την επιβολή εξόδων εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ένα δέμα που είτε πέρασε από τελωνείο και πρέπει ο παραλήπτης του να πληρώσει έξοδα εκτελωνισμού για να το παραλάβει είτε δεν πέρασε από τελωνείο, μπορεί ο παραλήπτης να μην το παραλάβει και μετά από 20 εργάσιμες μέρες (τελευταία τροποποίηση) το δέμα θα επιστρέψει στον αποστολέα του.

 

Το θέμα είναι ότι σ' αυτή την περίπτωση, ο παραλήπτης κινδυνεύει να χάσει τα χρήματα που πλήρωσε, εάν ο πωλητής δεν δεχτεί να τα επιστρέψει αφού δεν ευθύνεται για την επιβολή εξόδων εκτελωνισμού.

 

Ωραια, οποτε δεν παραλαμβανουμε και ολα καλα.

Να σου πω φιλε μου, οταν μικροδεματακια απο Κινα αξιζουν 5-10 ευρω,

προτιμω να τα χασω αν βαλουν μπουγιουρντι 15 ευρω, παρα να τα χρυσοπληρωσω.

Και ετσι θα κανω, για να καταλαβουν οι καφροι σε τελωνειο και ελτα, οτι εγω ειμαι διατεθειμενος να χασω και λεφτα,

αρκει αυτοι να βαρανε φορους και να πηγαινουν δεματα στο γαμο του καραγκιοζη.

Να βαλουν τους φορους εκει που ξερουν!

Αμα πια!

Μια διεξοδος εμεινε στον Ελληνα να παλεψει λιγο την κριση με τα μειωμενα εισοδηματα,

να την κοψουν κι αυτοι.

Παρε να χεις λοιπον απο εμενα, αμα δω χρεωση σε δεμα μου.

Πες οτι πηγα για ενα καφε μια ωρα, και χαλασα 5-10 ευρω.

Αυτοι να παιζουν με τα δεματα περα - δωθει, και βλεπω τους τελωνειακους δασμους που δεν θα πληρωθουν ποτε. Ηδονη!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την εντύπωση ότι θα στενοχωρηθεί ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ και ο τελωνειακός του Υπ. Οικονομικών όταν δεν παραλάβεις το δέμα σου και δεν πληρωθούν οι χρεώσεις;

Εγώ είμαι σίγουρος πως όχι.

Link to comment
Share on other sites

Σου ειπαν να πληρωσεις 28 ευρω, ή απλα εκτιμηση κανεις;

Αν οντως σου το ζητησαν, λογω τελωνειου, μπορεις να αρνηθεις να παραλαβεις, και κατα συνεπεια, να πληρωσεις;

 

Καποιοι λενε οτι απαξ και βαλει χρεωση το τελωνειο, δεν μπορεις να μην παραλαβεις.

Αλλα δεν το καταλαβαινω πως μπορει να γινει αυτο.

Αν εγω παω μεχρι τα ΕΛΤΑ, κατι που δεν θα πληρωνα μια μου πουν 'Πληρωσε 100 ευρω λογω τελωνειου',

αν σηκωθω και φυγω και δεν πληρωσω, τι θα μου κανουν; Θα με κυνηγαει η αστυνομια να παραλαβω το δεμα;

 

Τους είπα ότι δεν πληρώνω δεν έχω παραγγείλει κάτι και να το στείλουν πίσω υπόγραψα και έφυγα. Δεν με υποχρέωσε κανείς να πληρώσω ή να παραλάβω.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις την εντύπωση ότι θα στενοχωρηθεί ο υπάλληλος των ΕΛΤΑ και ο τελωνειακός του Υπ. Οικονομικών όταν δεν παραλάβεις το δέμα σου και δεν πληρωθούν οι χρεώσεις;

Εγώ είμαι σίγουρος πως όχι.

 

Αν αυτο γινει σε μαζικοτερο κλιμακα απο οτι εγω ως μοναδα,

γιατι δεν θα τους πονεσει;

Αν εσυ ειχες ταχυδρομικη υπηρεσια, και αντι να παραδιδεις πακετα, τα πηγαινοεφερνες χωρις φυσικα για την επιστροφη να πληρωνεσαι δεκαρα τσακιστη, δεν θα σε πονουσε; Εργατοωρες χαμενες-στο τσαμπα, σου λενε κατι;

Οσο για τον τελωνειακο, δεν ξερω αν θα στενοχωρηθει. Μαλλον οχι.

Ομως, θα βαρα φορους στο γαμο του καραγκιοζη.

Το κρατος θα παιρνει τα @@@@ μου, αφου εχει κουλους νομους, που προσπαθουν να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι.

Δεματα μηδαμινης αξιας, που ερχονται με μηδενικα μεταφορικα απο Κινα,

και μολις πατησουν ποδι Ελλαδα, ενω εμεις πληρωσαμε τον seller, αυτοι να ζητανε κερατιατικα.

Βαλε φορους λοιπον.

Επιστροφη πισω, σε οτι ειναι μικρης αξιας και επεβληθη αδικως φορως.

Ας βαρανε σφραγιδες και ας βαζουν φορους. @@@ θα παρουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τους είπα ότι δεν πληρώνω δεν έχω παραγγείλει κάτι και να το στείλουν πίσω υπόγραψα και έφυγα. Δεν με υποχρέωσε κανείς να πληρώσω ή να παραλάβω.

 

Να σαι καλα!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν πιστευω την ιστορια σου sorry.

 

Δεν είχα τι να κάνω και είπα δεν φτιάχνω μια ιστορία εναντίον των ΕΛΤΑ.

Αν δεν έχεις να προσφέρεις κάτι σε μια συζήτηση καλύτερα να σωπαίνεις αντί να επιτίθεσαι.

Φιλικα πάντα έτσι;

Edited by dioskur
Ορθογραφεια
Link to comment
Share on other sites

Στο εσωτερικό με τους χρόνους τι γίνεται αυτό το διάστημα; Έχω μια καταραμένη αντικαταβολή και πέρα από το ότι παραλήφθηκε το πακέτο στο γκισέ Τετάρτη πρωί, δεν έχει βγάλει άλλη ενημέρωση. Να υποθέσω πως πήγαν παραλία για μπάνια και δεν κουνιέται τίποτα, ή να ελπίζω πως είναι στο δρόμο και απλά δεν ενημερώθηκε το σύστημα;
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν πιστευω την ιστορια σου sorry.

To ίδιο έκανα κι εγώ, ισχύει. Δέμα με ανταλλακτικά κινητών αξίας 48$ μου χρέωσαν εκτελωνισμό και φόρους σύνολο 51€. Τους παρέδωσα και το τιμολόγιο της παραγγελίας μήπως αλλάξουν το ποσό και το υπολογίσουν σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτο γινει σε μαζικοτερο κλιμακα απο οτι εγω ως μοναδα,

γιατι δεν θα τους πονεσει;

Αν εσυ ειχες ταχυδρομικη υπηρεσια, και αντι να παραδιδεις πακετα, τα πηγαινοεφερνες χωρις φυσικα για την επιστροφη να πληρωνεσαι δεκαρα τσακιστη, δεν θα σε πονουσε; Εργατοωρες χαμενες-στο τσαμπα, σου λενε κατι;

Οσο για τον τελωνειακο, δεν ξερω αν θα στενοχωρηθει. Μαλλον οχι.

Ομως, θα βαρα φορους στο γαμο του καραγκιοζη.

Το κρατος θα παιρνει τα @@@@ μου, αφου εχει κουλους νομους, που προσπαθουν να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι.

Δεματα μηδαμινης αξιας, που ερχονται με μηδενικα μεταφορικα απο Κινα,

και μολις πατησουν ποδι Ελλαδα, ενω εμεις πληρωσαμε τον seller, αυτοι να ζητανε κερατιατικα.

Βαλε φορους λοιπον.

Επιστροφη πισω, σε οτι ειναι μικρης αξιας και επεβληθη αδικως φορως.

Ας βαρανε σφραγιδες και ας βαζουν φορους. @@@ θα παρουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Να σαι καλα!!!

:)

Ξεκινήστε να το κάνετε αυτό 100-200-500 άτομα και μετά όταν θα σταματήσουν να στέλνουν οι κινέζοι στην Ελλάδα,.να δούμε ποιος θα κλαίγεται.

Οι τελωνειακοί ή οι υπόλοιποι.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήστε να το κάνετε αυτό 100-200-500 άτομα και μετά όταν θα σταματήσουν να στέλνουν οι κινέζοι στην Ελλάδα,.να δούμε ποιος θα κλαίγεται.

Οι τελωνειακοί ή οι υπόλοιποι.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Ήδη το βλέπουμε σε αρκετά προϊόντα στο Amazon, που δε στέλνουν Ελλάδα...

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αν αυτο γινει σε μαζικοτερο κλιμακα απο οτι εγω ως μοναδα,

γιατι δεν θα τους πονεσει;

Αν εσυ ειχες ταχυδρομικη υπηρεσια, και αντι να παραδιδεις πακετα, τα πηγαινοεφερνες χωρις φυσικα για την επιστροφη να πληρωνεσαι δεκαρα τσακιστη, δεν θα σε πονουσε; Εργατοωρες χαμενες-στο τσαμπα, σου λενε κατι;

Οσο για τον τελωνειακο, δεν ξερω αν θα στενοχωρηθει. Μαλλον οχι.

Ομως, θα βαρα φορους στο γαμο του καραγκιοζη.

Το κρατος θα παιρνει τα @@@@ μου, αφου εχει κουλους νομους, που προσπαθουν να βγαλουν απο τη μυγα ξυγκι.

Δεματα μηδαμινης αξιας, που ερχονται με μηδενικα μεταφορικα απο Κινα,

και μολις πατησουν ποδι Ελλαδα, ενω εμεις πληρωσαμε τον seller, αυτοι να ζητανε κερατιατικα.

Βαλε φορους λοιπον.

Επιστροφη πισω, σε οτι ειναι μικρης αξιας και επεβληθη αδικως φορως.

Ας βαρανε σφραγιδες και ας βαζουν φορους. @@@ θα παρουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Να σαι καλα!!!

:)

Μη τα λες αυτα ετσι και μαλιστα σε δημοσιο επιπεδο, ποιους θα πονεσεις? του ταχυδρομους? 900 επαιρναν, 900 θα παιρνουν!! δεν πα να γυρνας εσυ πισω τον απακο, ουτε καν τους νοιαζει, δεν εχουν κανενα στοχο και καμια αξιολογηση, οποτε στελνε πισω οτι θελεις, χαρα τους να βαρανε σφραγιδες, EΣΥ και εγω πληρωνουμε τον μισθο των υπαλληλων των ελτα, αν γυριζουν ολα πισω και εχει δουλεια θα παρουν κ αλλους, οποτε..... ΕΣΥ να δεις πονο που θα κανεις οταν θα δεις ενα "cannot ship to greece" , αποτελεσμα απο ανθρωπους σαν κ εσενα που δεν κοιτουν να βρουν λυση στο προβλημα αλλα ετσι απλα και αυθαιρετα στελνουν πισω, το λαθος δεν το εχει κανει ο πωλητης φιλε μου, το λαθος ειναι στην χωρα σου, εγω αν ημουν πωλητης σε ebay ali μαλλι κλπ, ηδη θα σε ειχα κοψει. Σιγα την αγορα, 10.000.000 κοσμος, και απο αυτους αγοραστικη δυναμη.....ασε μην το αναλυουμε, καταλαβες νομιζω. Το αν σου στελνουν ακομη ειναι γιατι τους ενδιαφερει η αγορα της ευρωπης, και αυτη την στιγμη προβλημα με τελωνεια εχει ολη η ευρωπη, οχι μονο η ελλαδα, επειδη ανηκεις σ αυτην την ηπειρο λοιπον σ εξυπηρετουν ακομη, και αν δεν θελεις να σου στελνουν, σιγα σκιαχτηκαν.... να τους εκοβε καμια ρωσια, ναι τρεμουν τα ποδια τους, αλλα εσυ (η ελλαδα δλδ) σιγα τα ωα.....

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει σπάσει το δικό μου ρεκόρ αναμονής σε δέμα? Ενω σε όλα τα σάιτ αναζητησης εβγαζε οτι εχει φτάσει στο αεροδρόμιο απο 29-6-2017 στα ελτα εκανε την εμφάνιση του στις 06-08-2017... 39 μερες ακριβως και εχουμε ακόμη δρόμο μεχρι την παράδοση..
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει σπάσει το δικό μου ρεκόρ αναμονής σε δέμα? Ενω σε όλα τα σάιτ αναζητησης εβγαζε οτι εχει φτάσει στο αεροδρόμιο απο 29-6-2017 στα ελτα εκανε την εμφάνιση του στις 06-08-2017... 39 μερες ακριβως και εχουμε ακόμη δρόμο μεχρι την παράδοση..

 

Εισαι πολυ "νεος" ακομη :lol::lol: 12-06 εφυγε απο κινα, 21-06 εφτασε ελλαδα συμφωνα με το postnl , 25-07 συμωνα με τα ελτα (ναι ναι ενα μηνα πετουσε με αεροπλανα και διεσχιζε τις 7 θαλασσες με παπορια) εκτοτε η τυχη του αγνοειται, ο πελαργος που το μετεφερε αποφασισε να το παιξει φλαμινγκο.....

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει σπάσει το δικό μου ρεκόρ αναμονής σε δέμα? Ενω σε όλα τα σάιτ αναζητησης εβγαζε οτι εχει φτάσει στο αεροδρόμιο απο 29-6-2017 στα ελτα εκανε την εμφάνιση του στις 06-08-2017... 39 μερες ακριβως και εχουμε ακόμη δρόμο μεχρι την παράδοση..

 

Και σε εμένα 28-6 έφυγε η παραγγελία από Κίνα.

3-7 Έφτασε Ολλανδία.

21-7 έφτασε Ελλάδα και μετά ξανά εμφάνιζε οτι από 29-7 ειναι στο αεροδρόμιο.

Και ξαφνικά σήμερα έφτασε στα ΕΛΤΑ της περιοχής μου και είναι προς παράδοση.:wink:

 

Για την ιστορία ακουστικά αξίας 18 ευρώ από gearbest.

 

Παιδιά περιμένω ένα πακέτο τις επόμενες μέρες. Παρακολουθώ μέσω tracking και υπολογίζω σε 2-3 μέρες να είναι στην πόλη μου.

 

Επειδή θα είμαι εκτός πόλης, ξέρουμε πόσες μέρες μένει στο κατάστημα των ΕΛΤΑ;

 

Ευχαριστώ.

 

15 ημέρες καθετε βρε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

15 ημέρες καθετε βρε.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Δεν το ήξερα. Thank you. :) :thanks:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ήταν 15, αλλά νομίζω πως έχει κάποιο διάστημα που το ανεβάσανε στις 20 μέρες.

Ας επιβεβαιώσει κάποιος που έχει ειδοποιητήριο στα χέρια του, το γράφει από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Ήταν 15, αλλά νομίζω πως έχει κάποιο διάστημα που το ανεβάσανε στις 20 μέρες.

Ας επιβεβαιώσει κάποιος που έχει ειδοποιητήριο στα χέρια του, το γράφει από πίσω.

 

Εγω παντως θα στησω καρτερι στον Ταχυδρομο... Δεν έχει διακοπές αυτο το καλοκαίρι..

 

assets_LARGE_t_11761_54151329.jpg

Edited by matalos
Link to comment
Share on other sites

Toν αύγουστο τα περισσότερα ταχυδρομεία τα κρατάνε κι ένα μήνα. Καλύτερα πάρτε τηλέφωνο
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Θα ρωτήσω. :)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει κάποιος που έχει σπάσει το δικό μου ρεκόρ αναμονής σε δέμα? Ενω σε όλα τα σάιτ αναζητησης εβγαζε οτι εχει φτάσει στο αεροδρόμιο απο 29-6-2017 στα ελτα εκανε την εμφάνιση του στις 06-08-2017... 39 μερες ακριβως και εχουμε ακόμη δρόμο μεχρι την παράδοση..

 

Σήμερα παρέλαβα ένα που το περίμενα 43 μέρες και εξακολουθώ να περιμένω για 52η μέρα πακέτο από aliexpress άξιας 7€. Έχει κολλήσει απο το Σάββατο στο ΚΔ θεσσαλονίκης μάλλον θα του άρεσε εκεί και είπε να κάτσει να ξαποστάσει λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...