Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το google μου έβγαλε το θέμα και έτσι μπήκα στο forum που έχω να μπω αιώνες...

(και το οποίο ξέρω από ίδρυσης και τον ιδρυτή από παιδί - τέσπα)

 

Μπήκα για να πω κάπου τα παράπονα μου όχι ότι θα τα ακούσει κανείς (που να μπορεί να κάνει κάτι)...

ΠΟΛΥ "χάσιμο" ρε παιδιά από Κίνα πια.

Νομίζω πρέπει να γίνει μια παρέμβαση κάποια στιγμή.

Πιστεύω ακράδαντα (χωρίς αποδείξεις) ότι στο 80% των περιπτώσεων η δουλειά γίνεται Ελλάδα.

Αυτά γινόντουσαν πάντα... Θυμάμαι πριν 20 χρόνια, ανοιγμένη βαλίτσα και σε Ελληνικό αεροδρόμιο που μας είχαν πάρει πράγματα από μέσα (όπου ο κρίκος είναι ΕΝΑΣ... οι μεταφορείς τον αποσκευών από το γκισέ μέχρι το αεροπλάνο και από το αεροπλάνο μέχρι την "ταινία").

Δεν βρέθηκε άκρη!

 

Από Κίνα γίνεται μεγάλη αρπαγή σε αυτά που δεν έχουν διεθνές tracking, αλλά γίνεται ΚΑΙ σε αυτά με διεθνές tracking.

Μάλιστα δέμα που το tracking της Ασίας βγάζει ότι έχει φτάσει 1+ μήνα ήδη Ελλάδα, το ΕΛΤΑ βγάζει ακόμα μόνο την 1η ένδειξη (την αποστολή από εκεί). Όταν πήρα τηλ. στα ΕΛΤΑ μου είπαν "ναι ξέρετε είναι κατ' εκτίμηση που βάζουν στο εξωτερικό ότι φτάνει ΕΛλάδα" (ναι suuuuuuure, σαν το άλλο με τον Τοτό).

 

Ας δούμε μια ανασκόπηση μου μόνο του 2017 όπως την βλέπω στο eBay...

 

1) 15/3/17. Έφτασε κάποια στιγμή.

2) 27/3/17. Έφτασε 1 μήνα μετά.

3) 3/4/17. Έφτασε πάνω από 1 μήνα μετά.

4) 12/4/17. Έφτασε γρήγορα γιατί ήταν από μαγαζί Ιταλία.

5) 20/4/17. Λίγο πάνω από 1 μήνα. Ξαναπήρα από αυτόν.

6) 20/4/17. ΔΕΝ ήρθε. 4/6/17 μου επέστρεψαν τα χρήματα.

7) 2/5/17. Έφτασε κάποια στιγμή.

8) 31/5/17. Έφτασε ένα μήνα μετά.

9) 5/6/17. ΔΕΝ έχει φτάσει. ΔΕΝ έχουν πιστώσει ακόμα. Το ίδιο προϊόν με το #6. Φαίνεται σε κάποιους αρέσει πολύ. Με διεθνές tracking!

10) 16/6/17. Επανάληψη (ήθελα άλλα 2) του #5. ΔΕΝ έχει φτάσει, εφόσον ξαναπήρα από αυτόν, τον πιστεύω ότι έστειλε. ΔΕΝ έχουν πιστώσει ακόμα. Με διεθνές tracking!

11) 26/6/17. Έγινε εκτός eBay (ρίσκο) επειδή ήθελα να πακετάρω κάποια μαζί. ΔΕΝ έφτασε. Σε λιγότερο από 1 μήνα με πίστωσαν! Προφανώς ΔΕΝ ήταν απατεώνες.

12) 29/6/17. Έφτασε κάποια στιγμή. Νομίζω έκανε μόνο 15 μέρες! Με απλό κινέζικο tracking όχι διεθνές! Δεν ενδιέφερε κάποιον μάλλον.

13) 4/7/17. Έφτασε την προηγούμενη εβδομάδα! Άρα πάλι γύρω στις 15-20 μέρες. Πάλι δεν ενδιέφερε κάποιον.

14) 24/7/17. Νωρίς ακόμα.

15) 24/7/17. Νωρίς ακόμα.

 

Σε 13 κινήσεις βλέπουμε 4 χαμένα. ΤΡΑΓΙΚΟ ποσοστό θα έλεγα και μάλιστα τα δυο πακέτα είχανε διεθνές tracking!

Θα τους στείλω και κραχτικό email στα ΕΛΤΑ αλλά φυσικά "Ελλαντάρα" δεν περιμένω και τίποτα.

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

047608497730

 

Tracking number για τα ΕΛΤΑ.

 

Το αμαζον αναφέρει για 10 Αυγούστου. Παίζει να αργήσει παραπάνω ή ότι λέει το αμαζον, ισχύει?

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμιτες, ειχα να μπω πολυ καιρο εδω μεσα. Ειχα κανει μια παραγγελια απο ebay και την ειχα ξεχασα. Κατι βλακειες αυτοκολλητες ταινιες ειναι, με κοστος μια αγγλικη λιρα. Ο ανθρωπος τα εχει στειλει με tracking number, μεσω μιας εταιρειας κουριερ απο Κινα (Yanwen). Στο ebay αλλα και στο σαιτ της εταιρειας αναφερει οτι ειναι Ελλαδα απο 29/6

 

Destination Country Greece

2017-06-29 21:00 Greece Arrive at Greece airport.

Origin Country China

2017-06-26 21:00 Handled by airline,flight No..

2017-06-26 09:00 Internationg Mail Center Prepare to dispatch.

2017-06-25 09:00 Internationg Mail Center Received.

2017-06-25 07:00 Internationg Mail Center Accepted.

2017-06-25 05:00 The post office of electronic information has been received.

2017-06-24 09:03 Shanghai Despatched from yanwen sorting center.

2017-06-24 04:48 Shanghai Process completed in yanwen sorting center.

2017-06-23 18:29 Yanwen Acceptance.

2017-06-22 10:32 The item information was created by the seller.

 

Το προβλημα ειναι οτι το τρακινγκ ειναι ενας απλος αριθμος (90007985110), χωρις γραμματα και δεν μπορω να τον εντοπισω στα ΕΛΤΑ για να πιασω τπτ μπινελικια αν χρειαστει. Υπαρχει κατι που μπορω να κανω; Εστειλα μνμ στον κινεζο βεβαια (μολις σημερα), αλλα τι να κανει κι αυτος...

Link to comment
Share on other sites

Το google μου έβγαλε το θέμα και έτσι μπήκα στο forum που έχω να μπω αιώνες...

(και το οποίο ξέρω από ίδρυσης και τον ιδρυτή από παιδί - τέσπα)

 

Μπήκα για να πω κάπου τα παράπονα μου όχι ότι θα τα ακούσει κανείς (που να μπορεί να κάνει κάτι)...

ΠΟΛΥ "χάσιμο" ρε παιδιά από Κίνα πια.

Νομίζω πρέπει να γίνει μια παρέμβαση κάποια στιγμή.

Πιστεύω ακράδαντα (χωρίς αποδείξεις) ότι στο 80% των περιπτώσεων η δουλειά γίνεται Ελλάδα.

Αυτά γινόντουσαν πάντα... Θυμάμαι πριν 20 χρόνια, ανοιγμένη βαλίτσα και σε Ελληνικό αεροδρόμιο που μας είχαν πάρει πράγματα από μέσα (όπου ο κρίκος είναι ΕΝΑΣ... οι μεταφορείς τον αποσκευών από το γκισέ μέχρι το αεροπλάνο και από το αεροπλάνο μέχρι την "ταινία").

Δεν βρέθηκε άκρη!

 

Από Κίνα γίνεται μεγάλη αρπαγή σε αυτά που δεν έχουν διεθνές tracking, αλλά γίνεται ΚΑΙ σε αυτά με διεθνές tracking.

Μάλιστα δέμα που το tracking της Ασίας βγάζει ότι έχει φτάσει 1+ μήνα ήδη Ελλάδα, το ΕΛΤΑ βγάζει ακόμα μόνο την 1η ένδειξη (την αποστολή από εκεί). Όταν πήρα τηλ. στα ΕΛΤΑ μου είπαν "ναι ξέρετε είναι κατ' εκτίμηση που βάζουν στο εξωτερικό ότι φτάνει ΕΛλάδα" (ναι suuuuuuure, σαν το άλλο με τον Τοτό).

 

Ας δούμε μια ανασκόπηση μου μόνο του 2017 όπως την βλέπω στο eBay...

 

1) 15/3/17. Έφτασε κάποια στιγμή.

2) 27/3/17. Έφτασε 1 μήνα μετά.

3) 3/4/17. Έφτασε πάνω από 1 μήνα μετά.

4) 12/4/17. Έφτασε γρήγορα γιατί ήταν από μαγαζί Ιταλία.

5) 20/4/17. Λίγο πάνω από 1 μήνα. Ξαναπήρα από αυτόν.

6) 20/4/17. ΔΕΝ ήρθε. 4/6/17 μου επέστρεψαν τα χρήματα.

7) 2/5/17. Έφτασε κάποια στιγμή.

8) 31/5/17. Έφτασε ένα μήνα μετά.

9) 5/6/17. ΔΕΝ έχει φτάσει. ΔΕΝ έχουν πιστώσει ακόμα. Το ίδιο προϊόν με το #6. Φαίνεται σε κάποιους αρέσει πολύ. Με διεθνές tracking!

10) 16/6/17. Επανάληψη (ήθελα άλλα 2) του #5. ΔΕΝ έχει φτάσει, εφόσον ξαναπήρα από αυτόν, τον πιστεύω ότι έστειλε. ΔΕΝ έχουν πιστώσει ακόμα. Με διεθνές tracking!

11) 26/6/17. Έγινε εκτός eBay (ρίσκο) επειδή ήθελα να πακετάρω κάποια μαζί. ΔΕΝ έφτασε. Σε λιγότερο από 1 μήνα με πίστωσαν! Προφανώς ΔΕΝ ήταν απατεώνες.

12) 29/6/17. Έφτασε κάποια στιγμή. Νομίζω έκανε μόνο 15 μέρες! Με απλό κινέζικο tracking όχι διεθνές! Δεν ενδιέφερε κάποιον μάλλον.

13) 4/7/17. Έφτασε την προηγούμενη εβδομάδα! Άρα πάλι γύρω στις 15-20 μέρες. Πάλι δεν ενδιέφερε κάποιον.

14) 24/7/17. Νωρίς ακόμα.

15) 24/7/17. Νωρίς ακόμα.

 

Σε 13 κινήσεις βλέπουμε 4 χαμένα. ΤΡΑΓΙΚΟ ποσοστό θα έλεγα και μάλιστα τα δυο πακέτα είχανε διεθνές tracking!

Θα τους στείλω και κραχτικό email στα ΕΛΤΑ αλλά φυσικά "Ελλαντάρα" δεν περιμένω και τίποτα.

 

Απειρες παραγγελιες απο το 2007 απο ebay και αλλα sites φθηνα και ακριβα προιοντα

Με tracking (συστημενα ) δεν εχει χαθει ουτε ενα , χωρις tracking απο τα 500 ολα αυτα τα χρονια αντε να να μην εχουνε ερθει τα 2 (αξιας 0.90$)

 

Στα 13 να χασεις τα 4 εμενα προσωπικα μου φαινεται υποπτο απο την μερια σου.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Ένα διάστημα και σε μένα δεν ήρθαν μικροπραγματα(ebay, gear best)

Φυσικα πήρα ρεφυνδ. Ακομη και σήμερα δεν εμφανίστηκε κανένα.

 

Να σημειώσω ότι δε τα φέρνει ο ταχυδρόμος σπίτι, πάντα αφήνει ειδοποίηση. Οπότε να τα πήρε κάποιος σχεδόν το αποκλείω

 

Sent from my LeEco-LeTv Le Max 2 X829 6/128 using tapalk!

Link to comment
Share on other sites

Το google μου έβγαλε το θέμα και έτσι μπήκα στο forum που έχω να μπω αιώνες...

(και το οποίο ξέρω από ίδρυσης και τον ιδρυτή από παιδί - τέσπα)

 

Μπήκα για να πω κάπου τα παράπονα μου όχι ότι θα τα ακούσει κανείς (που να μπορεί να κάνει κάτι)...

ΠΟΛΥ "χάσιμο" ρε παιδιά από Κίνα πια.

Νομίζω πρέπει να γίνει μια παρέμβαση κάποια στιγμή.

Πιστεύω ακράδαντα (χωρίς αποδείξεις) ότι στο 80% των περιπτώσεων η δουλειά γίνεται Ελλάδα.

Αυτά γινόντουσαν πάντα... Θυμάμαι πριν 20 χρόνια, ανοιγμένη βαλίτσα και σε Ελληνικό αεροδρόμιο που μας είχαν πάρει πράγματα από μέσα (όπου ο κρίκος είναι ΕΝΑΣ... οι μεταφορείς τον αποσκευών από το γκισέ μέχρι το αεροπλάνο και από το αεροπλάνο μέχρι την "ταινία").

Δεν βρέθηκε άκρη!

 

Από Κίνα γίνεται μεγάλη αρπαγή σε αυτά που δεν έχουν διεθνές tracking, αλλά γίνεται ΚΑΙ σε αυτά με διεθνές tracking.

Μάλιστα δέμα που το tracking της Ασίας βγάζει ότι έχει φτάσει 1+ μήνα ήδη Ελλάδα, το ΕΛΤΑ βγάζει ακόμα μόνο την 1η ένδειξη (την αποστολή από εκεί). Όταν πήρα τηλ. στα ΕΛΤΑ μου είπαν "ναι ξέρετε είναι κατ' εκτίμηση που βάζουν στο εξωτερικό ότι φτάνει ΕΛλάδα" (ναι suuuuuuure, σαν το άλλο με τον Τοτό).

 

Ας δούμε μια ανασκόπηση μου μόνο του 2017 όπως την βλέπω στο eBay...

 

1) 15/3/17. Έφτασε κάποια στιγμή.

2) 27/3/17. Έφτασε 1 μήνα μετά.

3) 3/4/17. Έφτασε πάνω από 1 μήνα μετά.

4) 12/4/17. Έφτασε γρήγορα γιατί ήταν από μαγαζί Ιταλία.

5) 20/4/17. Λίγο πάνω από 1 μήνα. Ξαναπήρα από αυτόν.

6) 20/4/17. ΔΕΝ ήρθε. 4/6/17 μου επέστρεψαν τα χρήματα.

7) 2/5/17. Έφτασε κάποια στιγμή.

8) 31/5/17. Έφτασε ένα μήνα μετά.

9) 5/6/17. ΔΕΝ έχει φτάσει. ΔΕΝ έχουν πιστώσει ακόμα. Το ίδιο προϊόν με το #6. Φαίνεται σε κάποιους αρέσει πολύ. Με διεθνές tracking!

10) 16/6/17. Επανάληψη (ήθελα άλλα 2) του #5. ΔΕΝ έχει φτάσει, εφόσον ξαναπήρα από αυτόν, τον πιστεύω ότι έστειλε. ΔΕΝ έχουν πιστώσει ακόμα. Με διεθνές tracking!

11) 26/6/17. Έγινε εκτός eBay (ρίσκο) επειδή ήθελα να πακετάρω κάποια μαζί. ΔΕΝ έφτασε. Σε λιγότερο από 1 μήνα με πίστωσαν! Προφανώς ΔΕΝ ήταν απατεώνες.

12) 29/6/17. Έφτασε κάποια στιγμή. Νομίζω έκανε μόνο 15 μέρες! Με απλό κινέζικο tracking όχι διεθνές! Δεν ενδιέφερε κάποιον μάλλον.

13) 4/7/17. Έφτασε την προηγούμενη εβδομάδα! Άρα πάλι γύρω στις 15-20 μέρες. Πάλι δεν ενδιέφερε κάποιον.

14) 24/7/17. Νωρίς ακόμα.

15) 24/7/17. Νωρίς ακόμα.

 

Σε 13 κινήσεις βλέπουμε 4 χαμένα. ΤΡΑΓΙΚΟ ποσοστό θα έλεγα και μάλιστα τα δυο πακέτα είχανε διεθνές tracking!

Θα τους στείλω και κραχτικό email στα ΕΛΤΑ αλλά φυσικά "Ελλαντάρα" δεν περιμένω και τίποτα.

 

Ίδια εμπειρία με τη δική σου. Μέσα στο Α' εξάμηνο του 2017, δύο πακέτα με NL POST χάθηκαν αμέσως μετά την αποστολή τους από Ολλανδία και πριν τσεκαριστούν για άφιξη τους στην Ελλάδα. Η αναλογία τους στο σύνολο των πακέτων που έλαβα κανονικά, είναι αντίστοιχη με τη δική σου. Δυστυχώς και οι δικές μου υποψίες ήταν ότι αφού δεν έγινε αεροπειρατία, τότε η λαμογιά έγινε πιθανώς σε σημεία σαν αυτά που αναφέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Απειρες παραγγελιες απο το 2007 απο ebay και αλλα sites φθηνα και ακριβα προιοντα

Με tracking (συστημενα ) δεν εχει χαθει ουτε ενα , χωρις tracking απο τα 500 ολα αυτα τα χρονια αντε να να μην εχουνε ερθει τα 2 (αξιας 0.90$)

 

Στα 13 να χασεις τα 4 εμενα προσωπικα μου φαινεται υποπτο απο την μερια σου.

 

 

Προσωπικα που τις 10 μικρό παραγγελίες καθε μηνα δεν τις γλυτωνω ποτε, παντα 1-2 χάνονται.

Και εννοειται ο ταχυδρόμος αφηνει μονο ειδοποιήσεις αρα δε τα χει παρει κάποιος στην πολυκατοικια. Οπότε σε ποια χωρα τα βουτάει κάποιος δε το γνωριζω αλλα σιγουρα κατι παίζεται και στη δικη μας.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα που τις 10 μικρό παραγγελίες καθε μηνα δεν τις γλυτωνω ποτε, παντα 1-2 χάνονται.

Και εννοειται ο ταχυδρόμος αφηνει μονο ειδοποιήσεις αρα δε τα χει παρει κάποιος στην πολυκατοικια. Οπότε σε ποια χωρα τα βουτάει κάποιος δε το γνωριζω αλλα σιγουρα κατι παίζεται και στη δικη μας.

 

Ο ταχυδρομος αφηνει ειδοποιηση ΜΟΝΟ για δεματα -μη συστημενα- μεγαλου σχετικα ογκου που δεν μπορει να τα παρει μαζι του στο μηχανακι για να σας τα φερει.

Για μικρα δεματακια -μη συστημενα- ΔΕΝ υπαρχει ειδοποιηση. Αν μένετε σε μονοκατοικια 99 % θα χτυπησει το κουδουνι για να βγειτε να παραλαβετε, αν μενετε σε πολυκατοικια ΠΡΕΠΕΙ να εχετε γραμματοκιβώτιο για την αλληλογραφία σας , αλλιως ο ταχυδρομος θα το αφησει μαζι με την αλληλογραφία της πολυκατοικιας ουτε θα σας ψαξει ουτε τιποτα.

Εγω σαν διευθυνση παραδοσης παντα ειχα την επιχειρηση μου (ποτε το σπιτι)επομενως οταν ερχεται ο ταχυδρομος με δεματακι παντα καποιον θα βρει και θα το αφησει.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

O ταχυδρόμος της περιοχής μου ποτέ δεν έχει αφήσει πακετάκι με την υπόλοιπη αλληλογραφία της πολυκατοικίας (δεν κάνει καν τον κόπο να βάλει τους φακέλους στα γραμματοκιβώτια). Για θήκες, καλώδια και άλλα μικροπράγματα που παίρνω χωρίς αριθμό αποστολής αφήνει ειδοποίηση.

 

Στο παλιό μου σπίτι, τα έφερνε και τα άφηνε έξω απο την πόρτα. Ευτυχώς, μόνο ένα CD είχα χάσει.

 

Θυμάμαι πάντως πριν 15 χρόνια, όταν αγόραζα DVD απο Καναδά, Αυστραλία, Ιαπωνία, ακόμα και Βραζιλία, ποτέ δεν είχα τόσο άγχος για το αν θα φτάσει το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Ίδια εμπειρία με τη δική σου. Μέσα στο Α' εξάμηνο του 2017, δύο πακέτα με NL POST χάθηκαν αμέσως μετά την αποστολή τους από Ολλανδία και πριν τσεκαριστούν για άφιξη τους στην Ελλάδα. Η αναλογία τους στο σύνολο των πακέτων που έλαβα κανονικά, είναι αντίστοιχη με τη δική σου. Δυστυχώς και οι δικές μου υποψίες ήταν ότι αφού δεν έγινε αεροπειρατία, τότε η λαμογιά έγινε πιθανώς σε σημεία σαν αυτά που αναφέρεις...

 

Διευκρινίζω ότι αναφέρομαι σε registered parcels :oops:

Link to comment
Share on other sites

Ο ταχυδρομος αφηνει ειδοποιηση ΜΟΝΟ για δεματα -μη συστημενα- μεγαλου σχετικα ογκου που δεν μπορει να τα παρει μαζι του στο μηχανακι για να σας τα φερει.

Για μικρα δεματακια -μη συστημενα- ΔΕΝ υπαρχει ειδοποιηση. Αν μένετε σε μονοκατοικια 99 % θα χτυπησει το κουδουνι για να βγειτε να παραλαβετε, αν μενετε σε πολυκατοικια ΠΡΕΠΕΙ να εχετε γραμματοκιβώτιο για την αλληλογραφία σας , αλλιως ο ταχυδρομος θα το αφησει μαζι με την αλληλογραφία της πολυκατοικιας ουτε θα σας ψαξει ουτε τιποτα.

Εγω σαν διευθυνση παραδοσης παντα ειχα την επιχειρηση μου (ποτε το σπιτι)επομενως οταν ερχεται ο ταχυδρομος με δεματακι παντα καποιον θα βρει και θα το αφησει.

 

Τωρα θα μου πεις τι εχω δει τοσο καιρο με ενα κάρο παραγγελίες; οχι δεν αφηνει ούτε μικρο φακελακι στην αλληλογραφία αν φαινεται οτι δε περιέχει γραμμα, εχει αφησει ειδοποίηση μεχρι και για σακουλάκι ίσο με ενα κουτάκι σπίρτα.

Επισης ποτε δε χτυπάει το κουδούνι μου αναγκαστικα κι ας εχω συστημένο αλλα οποιοδήποτε κουδούνι του κατέβει αρκει να ανοιξει η πορτα να αφησει την ειδοποίηση

Edited by adversus
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι δεν πέρασε τελωνείο;

 

2/8/2017, 19:26:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

2/8/2017, 14:35:47 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

2/8/2017, 12:35:47 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

30/7/2017, 04:05:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

8/7/2017, 14:33:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ\

 

Ελπίζω να στάθηκα τυχερός :) :)

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΕΔΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΕΛΤΑ. ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΜΙΚΡΟ ΔΕΜΑ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ . ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΤΗ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΑΠΟ ΗΝΩΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ Η ΚΙΝΗΤΟ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΧΑΠΙΑ Κ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΥΛΑΚΟ ΜΟΥ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΑΝ ΔΩΡΟ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΩΝ ΕΛΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑ ΕΞΗΣ

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

19/7/2017, 12:48:28 Κ.Α.Τ. ΔΕΜΑΤΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

19/7/2017, 07:56:36 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

14/7/2017, 16:43:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

14/7/2017, 16:43:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

11/7/2017, 10:55:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΑ ΕΛΤΑ ΣΤΟ 0800 ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΝΟΜΙΖΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΑ ΜΑΣΗΣΑΝ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΚΛΠ . ΚΑΙ ΤΟ ΕΚΛΕΙΣΑΝ ΒΙΑΣΤΗΚΑ . ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΧΑΘΕΙ ΕΧΕΙ ΑΡΓΗΣΕΙ ΠΟΛΥ Η ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ . ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΚΑΝΕΙ 20 ΜΕΡΕΣ ? ΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΠΑΩ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΝΑ ΤΟ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΩ ΑΦΟΥ ΑΥΤΟΙ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ ? ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σημαίνει ότι δεν πέρασε τελωνείο;

 

2/8/2017, 19:26:28 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

2/8/2017, 14:35:47 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΠΑΤΡΑΣ)

2/8/2017, 12:35:47 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

30/7/2017, 04:05:52 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

8/7/2017, 14:33:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ\

 

Ελπίζω να στάθηκα τυχερός :) :)

 

Σταθηκες τυχερος γιατι σου το στειλανε με Hong Kong post.Αν σου το στελνανε με NL θα μοιραζόμασταν το ιδιο μαντίλι τωρα.Νetherlands post ποτε ξανα.

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ? ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΌΠΩς ΙΣΧΥΡΊΖΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΣΕ 4-5 ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΑ ΑΠΟ USPS ? εχει ηδη 14 ημερεσ εκει .Αθτο ειναι φυσιολογικο η το εχουν χασει? Ανδ δεν προχωραει μηπως πρεπει να εποικοινωνησω εγω με το τελωνειο για να τελειωνουμε . Και σε ποιο τελωνειο ειναιο ? ΥΕΔ θεσσαλονικης ? Αν ειχε παει Θεσσαλονικη δεν θα ειχει καποι Tracking απο Θεσσαλονικη? ΠΧ τελωνειο Θεσσαλονικησ ---σταθμοσ εξαγωγης Θεσ?νικης ? Αμα σκαλωσει τι γινεται σε ειδοποιουν αυτοι η πρεπει να πασ τελωνειο να σωσεις την αποστολή σου ?
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ? ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΌΠΩς ΙΣΧΥΡΊΖΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΣΕ 4-5 ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΑ ΑΠΟ USPS ? εχει ηδη 14 ημερεσ εκει .Αθτο ειναι φυσιολογικο η το εχουν χασει? Ανδ δεν προχωραει μηπως πρεπει να εποικοινωνησω εγω με το τελωνειο για να τελειωνουμε . Και σε ποιο τελωνειο ειναιο ? ΥΕΔ θεσσαλονικης ? Αν ειχε παει Θεσσαλονικη δεν θα ειχει καποι Tracking απο Θεσσαλονικη? ΠΧ τελωνειο Θεσσαλονικησ ---σταθμοσ εξαγωγης Θεσ?νικης ? Αμα σκαλωσει τι γινεται σε ειδοποιουν αυτοι η πρεπει να πασ τελωνειο να σωσεις την αποστολή σου ?

 

Για να εχεις αμερικανικο tracking που λειτουργει Ελλαδα ειναι usps Priority ή express ,

Τι αξια ειχε το δεμα σου ?

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

Ο ταχυδρομος αφηνει ειδοποιηση ΜΟΝΟ για δεματα -μη συστημενα- μεγαλου σχετικα ογκου που δεν μπορει να τα παρει μαζι του στο μηχανακι για να σας τα φερει.

Για μικρα δεματακια -μη συστημενα- ΔΕΝ υπαρχει ειδοποιηση. Αν μένετε σε μονοκατοικια 99 % θα χτυπησει το κουδουνι για να βγειτε να παραλαβετε, αν μενετε σε πολυκατοικια ΠΡΕΠΕΙ να εχετε γραμματοκιβώτιο για την αλληλογραφία σας , αλλιως ο ταχυδρομος θα το αφησει μαζι με την αλληλογραφία της πολυκατοικιας ουτε θα σας ψαξει ουτε τιποτα.

Εγω σαν διευθυνση παραδοσης παντα ειχα την επιχειρηση μου (ποτε το σπιτι)επομενως οταν ερχεται ο ταχυδρομος με δεματακι παντα καποιον θα βρει και θα το αφησει.

 

Αυτό, επειδή το έχω ξαναδιαβάσει, πρέπει να ισχύει για μικρές πόλεις/χωριά όπου οι ταχυδρόμοι δεν έχουν τεράστιο όγκο δεμάτων/αλληλογραφίας να μεταφέρουν.

 

Εδώ Θεσσαλονίκη κέντρο, ποτέ μα ποτέ δεν έχουν φέρει δέμα σπίτι ακόμα και αν είναι κάτι πάρα πολύ μικρό (όπως προστατευτική μεμβράνη για κινητό π.χ.), πάντα αφήνει χαρτάκι και πρέπει να πας ο ίδιος να παραλάβεις. Συστημένο ή μη συστημένο δεν παίζει κανένα ρόλο. Εννοείται πως γραμματοκιβώτιο υπάρχει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το εστειλε express . Το ειχε ασφαλισει για 100 $ αλλά πραγματικά τι αξία εχουν βιταμινεσ για σκυλους . Δεν ξερω αν τα ανοιγουν και βλεπουν τι εχει μεσα. Εχουν αυτο το δικαιωμα στο τελωνειο να σκισουν τον εσωτερικό φάκελο? Ο ανθρωπος ειχε γραψει απ εξω στον εσωτερικο φακελο οτι πληρωσε φορους εκιει δηλ ΦΠΑ VAT αμερικης . Εχω διαβασει σε προηγουμενα posts και αλλού οτι το τελωνειο για USPS στα ΕΛΤΑ κανει 3-4 ημερεσ το πολυ εφοσον δεν ειναι ηλεκτρονικο προιον. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ AMAZON H WEB MARKET SHOP. Αρα το προβλημα λογικα ειναι οτι δεν ξερουν τι φορο να βάλουν. Αρα μηπωσ πρεπει να παω τελωνειο ?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό, επειδή το έχω ξαναδιαβάσει, πρέπει να ισχύει για μικρές πόλεις/χωριά όπου οι ταχυδρόμοι δεν έχουν τεράστιο όγκο δεμάτων/αλληλογραφίας να μεταφέρουν.

 

Εδώ Θεσσαλονίκη κέντρο, ποτέ μα ποτέ δεν έχουν φέρει δέμα σπίτι ακόμα και αν είναι κάτι πάρα πολύ μικρό (όπως προστατευτική μεμβράνη για κινητό π.χ.), πάντα αφήνει χαρτάκι και πρέπει να πας ο ίδιος να παραλάβεις. Συστημένο ή μη συστημένο δεν παίζει κανένα ρόλο. Εννοείται πως γραμματοκιβώτιο υπάρχει κανονικά.

Όχι, παντού ισχύει είτε σε πόλεις είτε επαρχιακά. Η δική σου περίπτωση (ή όποιου άλλου) αποτελούν εξαιρέσεις και οι συγκεκριμένοι ταχυδρόμοι είναι για μπινελίκια γιατί πράττουν παράτυπα των κανονισμών των ίδιων των Ελτα για να μην κουβαλούν πακέτα. Αν είναι δυνατόν να σας τρέχουν στο ταχυδρομείο για κάθε μικρό πακετάκι. Οι μόνες περιπτώσεις που προβλέπεται ειδοποιητήριο είναι πάνω από συγκεκριμένο μέγεθος-όγκο και να μην τους ανοίξει κανείς. Ακόμη και συστημένα πρέπει πρώτα να γίνει προσπάθεια παράδοσης στο σπίτι αν πρόκειται για μικρό πακέτο κι αν δεν σε βρει μόνο τότε να αφήσει ειδοποιητήριο. Ακόμη και αντικαταβολή, πρέπει να σου φέρνει τα χρήματα σπίτι (αν και αυτό όντως δεν το κάνουν οι περισσότεροι λόγω φόβου μεταφοράς χρημάτων).

Για να καταλάβεις, κάποιοι που έχουν πρόβλημα στην οικοδομή-γειτονιά με κλοπές, πιάνουν τον ταχυδρόμο και του ζητάνε ως χάρη να τους αφήνει μόνο ειδοποιητήριο για τα πάντα, γιατί κανονικά δεν ισχύει αυτό.

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Το εστειλε express . Το ειχε ασφαλισει για 100 $ αλλά πραγματικά τι αξία εχουν βιταμινεσ για σκυλους . Δεν ξερω αν τα ανοιγουν και βλεπουν τι εχει μεσα. Εχουν αυτο το δικαιωμα στο τελωνειο να σκισουν τον εσωτερικό φάκελο? Ο ανθρωπος ειχε γραψει απ εξω στον εσωτερικο φακελο οτι πληρωσε φορους εκιει δηλ ΦΠΑ VAT αμερικης . Εχω διαβασει σε προηγουμενα posts και αλλού οτι το τελωνειο για USPS στα ΕΛΤΑ κανει 3-4 ημερεσ το πολυ εφοσον δεν ειναι ηλεκτρονικο προιον. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΑΠΟ AMAZON H WEB MARKET SHOP. Αρα το προβλημα λογικα ειναι οτι δεν ξερουν τι φορο να βάλουν. Αρα μηπωσ πρεπει να παω τελωνειο ?

 

Λοιπον

1) Ολα τα δεματα που έρχονται με express ή priority σταματανε τελωνειο και αυτο με την λογικη οτι τα δεματα που ταξιδευουνε με τις συγκεκριμενες υπηρεσιες ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι καποιας αξιας γιατι ποιος θα πληρωνε 70$ μεταφορικα για κατι που κοστιζει 10$..Ουδείς.

Αρα ολα τα δεματακια EMS, priority, express ειναι καμπανακι οτι το προιον ειναι ακριβο.

2)Η παραμονη ενος δεματος απο Usps στο τελωνειο σε δικα μου δεματα προσωπικα ποτε δεν πηρε πανω απο 2 μερες, αρα 3-4 μερες που σου ειπανε ειναι υπερ-αρκετος χρονος.

3)Προσδιορισμός φορου.

Αφου δεν υπαρχει αποδειξη αγορας μεσα ,το τελωνειο επιβαλλει δασμους με βαση την τιμη που εχει δηλωσει ο αμερικανος στο customs declaration form που οπως λες ειναι 100$.Το οτι ο Αμερικανος πληρωσε τον Usα vat δεν εχει καμια σχεση.

Τον Απριλιο παρελαβα 2 δεματακια απο Αμερικη το ενα δηλωμενης αξιας 90$ (το πακετο πανω ελεγε value 90$ και χωριστα shipping 58$) και ενα 2ο που ο πωλητης το δηλωσε 150$+(εβαλε και τα μεταφορικα μεσα) ενω ηταν 95$ το προιον και γυρω στα 60$ ταμεταφορικα.

Και τα 2 δεματα εσταλησαν με priority και τα 2 σταματησαν τελωνειο , στο 1ο πληρωσα 3 ευρω κατα την παραλαβη και στο 2ο 40 ευρω δασμο (το tracking σε καποιο σημειο ελεγε-high value product , product into customs ή κατi τετοιο)

Αρα μεχρι 100-120$ ισως και μεχρι ~150$ δηλωμενης αξιας δεν πληρωνεις φορο μονο 3 ευρω,

4)Στα τελωνειο παιρνεις τηλεφωνο να δεις τι γινεται αν περιμενεις δεμα απο feedex, ups κτλ με τα ελτα δεν εχω ακουσει ποτε κανενα να το εχει κανει

 

Επισης :lol: παιζει να ειδαν χαπια και τα περασαν για τιποτα περιεργα που προσπαθεις να τα περασεις σαν βιταμινες σκυλου.:lol::lol::lol: και εστάλησαν για ελεγχο. :lol::lol::lol::lol:

Αποψη μου ειναι να περιμενεις γιατι ειναι και δυσκολη η περιοδος λογω καλοκαιρινων αδειων,πιστευω θα το παρεις το δεματακι σου.Εγω οπως εχω ξαναπει συστημενο δεματακι δεν εχω χασει ποτε.;)

Edited by StavrosChatz
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΣΟ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ? ΑΝ ΕΊΝΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΌΠΩς ΙΣΧΥΡΊΖΟΝΤΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΣΕ 4-5 ΗΜΕΡΕΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΑ ΑΠΟ USPS ? εχει ηδη 14 ημερεσ εκει .Αθτο ειναι φυσιολογικο η το εχουν χασει? Ανδ δεν προχωραει μηπως πρεπει να εποικοινωνησω εγω με το τελωνειο για να τελειωνουμε . Και σε ποιο τελωνειο ειναιο ? ΥΕΔ θεσσαλονικης ? Αν ειχε παει Θεσσαλονικη δεν θα ειχει καποι Tracking απο Θεσσαλονικη? ΠΧ τελωνειο Θεσσαλονικησ ---σταθμοσ εξαγωγης Θεσ?νικης ? Αμα σκαλωσει τι γινεται σε ειδοποιουν αυτοι η πρεπει να πασ τελωνειο να σωσεις την αποστολή σου ?

Απο επικοινωνία που είχα με ελτα και τελωνείο από την στιγμή που θα μπεί σε διαδικασία για εκτελωνισμό ένα δέμα θα πάρει 1,5 με 2 μήνες λόγω φόρτου και έλειψης προσωπικού.Ότι να ναι πραγματικά.Δηλαδή μας λένε πως θα περιμένουμε μπορεί και 3 μήνες(!?!?!?!?) για ένα δέμα.Μέτα από περεταίρω ψάξιμο μου είπαν πως μπορώ να μισθώσω έναν εκτελώνιστη με ένα παράβολο των15€ και να το παραλάβω εγώ απο το τέλωνειο αεροδρομείου.Εγώ πάντως με τα ελτά τέρμα καμία άλλη παρτίδα με δαύτους

 

 

July 26, 2017, 10:43 am Customs Clearance GREECE

Your item is being processed by customs in GREECE at 10:43 am on July 26, 2017.

July 25, 2017, 9:33 am Processed Through Facility GREECE

June 29, 2017, 1:50 pm Departed ATHENS, GREECE

June 29, 2017, 12:30 pm Departed ISTANBUL, TURKEY

June 27, 2017, 9:15 pm Departed CHICAGO, UNITED STATES

June 27, 2017, 2:19 pm Arrived CHICAGO, UNITED STATES

June 27, 2017, 5:19 am Processed Through Facility ISC CHICAGO IL (USPS)

June 27, 2017, 5:18 am Arrived at Facility ISC CHICAGO IL (USPS)

June 27, 2017, 1:02 am Departed USPS Regional Facility CHICAGO IL INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER

June 24, 2017, 1:17 pm Arrived at USPS Regional Facility CHICAGO IL INTERNATIONAL DISTRIBUTION CENTER

June 23, 2017, 8:47 am Departed USPS Regional Facility AUSTIN TX DISTRIBUTION CENTER

June 22, 2017, 7:15 pm Arrived at USPS Regional Facility AUSTIN TX DISTRIBUTION CENTER

June 22, 2017, 6:00 pm Accepted at USPS Origin Facility AUSTIN, TX 78714

Link to comment
Share on other sites

Πόση υπομονή πιά?

 

Αυτο πιστεύω οτι (σίγουρα) χάθηκε : RX375612129DE

 

Για αυτο να εχω ελπιδες για Σεπτέμβριο η Οκτώβριο η να αρχίσω να το κλαίω απο τωρα? : EA033131193CN

Link to comment
Share on other sites

Χαράς το κουράγιο σας

Πανω απο 2 μηνες δε περιμένω πια τιποτα μετα απο τα διμηνα και τρίμηνα που περιμενα σε καποια αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για δέμα από αμερική αξίας 157€ πήγα να το παραλάβω από το αεροδρόμιο και πλήρωσα 57€ επιπλέων για φπα και εκτελώνισμο.Και απο δω και πέρα για δέματα απο χώρες εκτός ευρωπαικής ένωσης θα πληρώνουμε 30% ΦΠΑ +20€.'Ελεος δηλαδή με τους ξεφτίλες
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...