Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν έχει χαθεί τίποτα , υπομονή. Από τον Μάιο, κάνουν ακόμη και πάνω από 30 μέρες για να τα σκανάρουν στο αεροδρόμιο, έχω περιμένει και 44 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει χαθεί τίποτα , υπομονή. Από τον Μάιο, κάνουν ακόμη και πάνω από 30 μέρες για να τα σκανάρουν στο αεροδρόμιο, έχω περιμένει και 44 μέρες.

 

Μακάρι. Η δική μου εμπειρία μέχρι τώρα, είναι αντίθετη.

Link to comment
Share on other sites

η περίπτωση καθυστέρησης δεν παίζει δλδ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν έχει χαθεί τίποτα , υπομονή. Από τον Μάιο, κάνουν ακόμη και πάνω από 30 μέρες για να τα σκανάρουν στο αεροδρόμιο, έχω περιμένει και 44 μέρες.

 

έχει περάσει ενας μήνας απο τοτε που εφυγε απο Ολλανδια 19-6 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

και απο Κινα εχει φυγει στις 12 -6. ειναι φυσιολογικη αναμονη?

Link to comment
Share on other sites

η περίπτωση καθυστέρησης δεν παίζει δλδ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

έχει περάσει ενας μήνας απο τοτε που εφυγε απο Ολλανδια 19-6 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΠΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ

και απο Κινα εχει φυγει στις 12 -6. ειναι φυσιολογικη αναμονη?

 

φυσιολογικη δεν την λες και δεν ειναι, τη στιγμη που πακετα που εφτασαν στην χωρα στις 5-10/07 εχουν ηδη παραδωθει, κατι συμβαινει με τις ημερομηνιες απο 15/06 εως 25/06 , προφανως δεν θα παραλαβουμε ποτε, εχει συμβει και στο παρελθον με sgpost ομως, ετοιμασου για refund ειναι η αποψη μου και η ως τωρα εμπειρια μου. Η απαντηση των ελτα, ειναι οτι ακομη δεν ηρθαν ελλαδα, ταξιδευουν, το αεροπλανο τα παει βολτες εδω κ ενα μηνα, κοσμογυρισμενα θα μας ερθουν, αν ερθουν. Ρε λες να πηγε ο πιλοτος το αεροπλανο για σερβις με την καλαθουνα με τα πακετα μας μεσα???

Edited by FIREBLADE1
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω κανει μια παραγγελεια απο gearbest το πακετο εφυγε απο Κινα στισ 12-6, στο site των ΕΛΤΑ γραφει

19-6 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ.

Απο τα Ελτα μου λενε οτι δεν εχει μπει Ελλαδα ακομα στο site της NLpost γραφει οτι εχει φτασει στην χωρα προορισμου απο 2-7.Εχει ιδεα κανεις τι παιζει?εχει χαθει η απλα ειναι μια φυσιολογικη καθυστερηση? Δεν μου εχει ξανατυχει απο τα ΕΛΤΑ μου λενε οτι ειναι φυσιολογικο να περασει ενας μηνας και απο την ημερα που εφυγε απο Ολλανδια

 

Δεν ξέρω αν χάθηκε, γιατί και εγώ έχω κάνει παραγγελία που έφτασε στις 2/07/2017 στην χώρα προορισμου και ακόμα περιμένω. Ίσως τα δέματα αυτής της ημερομηνίας δεν τα έχουν ανοίξει ακόμα στα ΕΛΤΑ εκτός αν έχουν χαθεί όλα τι να πω.

 

2017-06-28 18:22

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Origin Country - Cache Time: 2017-07-18 09:53

 

2017-07-02 12:32

The item has arrived in the country of destination

 

2017-06-29 07:33

The item is on transport to the country of destination

 

2017-06-28 18:22

The item is at the PostNL sorting center

 

2017-06-22 09:07

The item is pre-advised

Edited by lambrosma04
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον γραφεί ότι έχει φτάσει ελλαδα , κανένας λόγος ανησυχίας, απλώς δεν έχουν ανοίξει τον σάκο που είναι το δέμα σού.Στην τύχη ανοίγουν τους σάκους , απλώς υπομονή.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ξεπερασαν!!θα σκαναριστει οταν ξαναπροσλαβουν συμβασιουχους!!!!ε ρε τι παθαμε καλοκαιριατικα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν χάθηκε, γιατί και εγώ έχω κάνει παραγγελία που έφτασε στις 2/07/2017 στην χώρα προορισμου και ακόμα περιμένω. Ίσως τα δέματα αυτής της ημερομηνίας δεν τα έχουν ανοίξει ακόμα στα ΕΛΤΑ εκτός αν έχουν χαθεί όλα τι να πω.

 

2017-06-28 18:22

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Origin Country - Cache Time: 2017-07-18 09:53

 

2017-07-02 12:32

The item has arrived in the country of destination

 

2017-06-29 07:33

The item is on transport to the country of destination

 

2017-06-28 18:22

The item is at the PostNL sorting center

 

2017-06-22 09:07

The item is pre-advised

 

Ουτε και σημερα δεν θα ειχες καποιο ευχαριστο νεο και το δικο μου δεμα παλι δεν εφτασε λογο ημερομηνιων μαλλον ειναι στον ιδιο σακο, η αναμονη συνεχιζεται πλεον αρχιζω να πιστευω οτι εχουν χαθει, απλα περιμενω το deadline του gearbest για full refund

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με ξεπερασαν!!θα σκαναριστει οταν ξαναπροσλαβουν συμβασιουχους!!!!ε ρε τι παθαμε καλοκαιριατικα...

 

εμενα φιλε μου ειναι αφιξη στην χωρα προορισμου απο 2/7 και ακομα δεν εχει σκαναριστει.Δεν ξερω αλλα πολυ φοβαμαι οτι χαθηκανε

Link to comment
Share on other sites

εμενα φιλε μου ειναι αφιξη στην χωρα προορισμου απο 2/7 και ακομα δεν εχει σκαναριστει.Δεν ξερω αλλα πολυ φοβαμαι οτι χαθηκανε

 

2/7 και εγω 2 πακετα, gearbest, ακομη τπτ......

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

πολυ το φοβαμαι οτι εχουν χαθει δεν ειναι φυσιολογικο τετοια καυθστερηση, τι να πω δεν ξερω αν εχει συμβει σε αλλον μετα απο τοσο καιρο να παραλαβει
Link to comment
Share on other sites

Πολυ τυχερος ο φιλος σου απο αυτα που διαβαζω!!ας εχουμε υπομονη λοιπον...η βλακεια μου εμενα ειναι που εκανα αγορα με καρτα καθως δεν εχω paypal!!
Link to comment
Share on other sites

Tracking status απο το PostNL:

 

13-07-2017 12:02 The item has been processed in the country of destination

13-06-2017 14:54 The item has arrived in the country of destination

08-06-2017 08:38 The item is on transport to the country of destination

07-06-2017 16:49 The item is at the PostNL sorting center

02-06-2017 07:30 The item is pre-advised

 

Tracking status απο τα ΕΛΤΑ:

 

13/7/2017, 09:02:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

07/6/2017, 16:49:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Είπα να στείλω email στο service@elta-net.gr.

 

Τους ρώτησα:

"Το δέμα με κωδικό αποστολής RS872940509NL μου έχει αποσταλλεί απο Όλλανδία στις 2-6-2016. Μετά απο 40 ημέρες σχεδόν, στις 13-7-2017 "εθεάθη" στο ΚΑΤ Αθηνών. Απο τότε εώς και σήμερα, 11 ημέρες μετά, αγνοείται η τύχη του. Μπορείτε να με ενημερώσετε για την κατάσταση του δέματος; Κοντεύουνε 2 μήνες απο την αποστολή του..."

Μου απάντησαν:

"Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει ολοκληρωμένη καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS: International Postal System) αναφορικά με την διαχείριση του εν λόγω αντικειμένου.

 

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου, σύμφωνα με την Παγκόσμια Ταχυδρομική Σύμβαση και το Χάρτη Υποχρεώσεων του ΕΛΤΑ προς τους Καταναλωτές θα πρέπει, ο αποστολέας ή ο νόμιμα εξουσιοδοτημένος εκπρόσωπός του να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης."

 

α. Υπάρχει περίπτωση να έχει χαθεί το δέμα;

β. Δεν ξέρουνε τι τους γίνεται και στέλνουν μια απάντηση κονσερβα;

γ. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός απο υπομονή;

 

Τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

α. Υπάρχει περίπτωση να έχει χαθεί το δέμα;

β. Δεν ξέρουνε τι τους γίνεται και στέλνουν μια απάντηση κονσερβα;

γ. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω εκτός απο υπομονή;

 

Τι μου προτείνετε; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Βλέπω δυστυχώς οτι δεν ήμουν ο μόνος που είχα πακέτο στο ΚΑΤ για 10+ μέρες. Ελπίζω να μην γίνει και αυτή η καθυστέρηση κανόνας.

 

Είναι νωρίς ακόμα για να κάνεις αίτηση αναζήτησης (με όλη τη γραφειοκρατεία που έχει). Περίμενε μέχρι το τέλος του μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα του φίλου μικρής αξίας με ολλανδικο ταχυδρομείο συστημενο πηγαίνει ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗΣ, οπότε φαίνεται τα συστημένα έχουν στην μπούκα , ενώ τα απλά δέματα τού έχουν έρθει κανόνικα χωρίς 3€ χρέωση .

Να ρωτήσω πόσες μέρες κάνει από Αθήνα να πάει ΥΕΔ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗΣ .

Link to comment
Share on other sites

και εγώ στην ίδια φάση από 2/7 φαίνεται ότι έφτασε Ελλάδα αλλά οι δικοί μας ούτε καν τους περνάει από το μυαλό να ανοίξουν κανα σάκο !!! πιστεύω ότι έχουν μείνει ελάχιστα άτομα τώρα με τις άδειες και αυτοί που έχουν μείνει σχεδιάζουν που θα πάνε όταν πάρουν άδεια και αυτοί
Link to comment
Share on other sites

Εμενα (θήκη ταμπλετ απο χονγκ Κονγκ) λεει οτι 23 ΙΟΥΝΙΟΥ εφτασε στο Βενιζέλος και μεχρι σήμερα παραμένει εκει.

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...