Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν παραγγειλω απο ebay απο χωρας εκτος ΕΕ,

και ερθει στην Ελλαδα και μου ζητησουν εξτρα χρηματα για τελωνειο,

που δεν τα ανεγραφε ο seller στη σελιδα του,

μπορω να αρνηθω να το παραλαβω, και να ζητησω και τα χρηματα μου πισω ως refund?

 

Και ετσι ξεκινησε το "Does not ship to greece"

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Και ετσι ξεκινησε το "Does not ship to greece"

Α γειά σου!!

+1000

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Γενικά προσοχή στις αγορές από Ebay ο πωλητής να μην αποστέλλει με την μέθοδο του Global Shipping Program (μεταφορική που συνεργάζεται με το Ebay..μεγάλοι απατεώνες..αρχικά νόμιζα μονο απο US ίσχυε αλλά την πάτησα και με αγορά από Αγγλία) και να προτιμά κλασσικό ταχυδρομείο συστημένο..ειδικά όπως είπα απο Αμερική μόνο με USPS και όχι με πχ Fedex UPS DHL.

Όσον αφορά το δέμα που περιμένω από Γερμανία τζίφος.

"You can't wake up a person who is pretending to be asleep"
Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγειλω απο ebay απο χωρας εκτος ΕΕ,

και ερθει στην Ελλαδα και μου ζητησουν εξτρα χρηματα για τελωνειο,

που δεν τα ανεγραφε ο seller στη σελιδα του,

μπορω να αρνηθω να το παραλαβω, και να ζητησω και τα χρηματα μου πισω ως refund?

Μην σου πω να κάνεις και claim στο Paypal, που τόλμησε ο πωλητής και άφησε να περάσει το πακέτο σου τελωνείο, ώστε να πάρεις και κατιτίς έξτρα, ως αποζημίωση για ψυχική οδύνη.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μην σου πω να κάνεις και claim στο Paypal, που τόλμησε ο πωλητής και άφησε να περάσει το πακέτο σου τελωνείο, ώστε να πάρεις και κατιτίς έξτρα, ως αποζημίωση για ψυχική οδύνη.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Και λίγα λες κανονικά θα πρέπει να του δώσει και άλλο ένα δώρο για ψυχική οδύνη.

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι και Κυριες καλησπερα. Τελικα το δικο μου το δεμα εμφανισθη Αθηνα μετα απο 20 μερες απο Αμερικη.

Θα ηθελα να ρωτησω, αν γνωριζετε ,αν μπορω εφοσον πλεον το πακετο ειναι καταχωρημενο στο συστημα των Ελτα οτι βρισκεται Ελλαδα (Ελ.Βενιζελος) να παω να το παραλαβω ο ιδιος (κανοντας εκτελωνισμο) αν δω οτι αργει η διαδικασια οπως περιγραφετε πολλοι εδω.

Αν ναι το εχει κανει καποιος να δωσει καποια συμβουλη; Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις. Γλυτώνεις κάποια χρήματα αλλά αφού δεν το έχεις ξανά κάνει θα σου φάει η διαδικασία ένα ολόκληρο πρωινό.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

overpower χαιρεται. Αναμενοντας μπορει να μην πληρωσω και τπτ οπως ακουγεται ή ενα 3ευρω τελος στην καλυτερη. Το θεμα μου ειναι οτι σε 2 εβδομαδες αναχωρω απο Αθηνα. Μια μερα ταλαιπωρια μπρος τις 20 μερες αναμονης που περασαν θα συμφωνουσες οτι ειναι ενα παιχνιδακι :lol: Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου δέμα που περίμενα από Γερμανία μετά από περίπου 40+ μέρες αφίχθη Αθήνα!
"You can't wake up a person who is pretending to be asleep"
Link to comment
Share on other sites

περιμένω δέμα μικρης παργματικης αλλα και δηλωμένης $15 αξιας απο Κινα με singapore post, βλέπω στο tracking οτι μπήκε τελωνειο. Ειναι δυνατόν?
Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου δέμα που περίμενα από Γερμανία μετά από περίπου 40+ μέρες αφίχθη Αθήνα!

 

ειδες... μονο που γκρινιαζες!!! χαχα, τελικα? απλα καθυστερησε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

περιμένω δέμα μικρης παργματικης αλλα και δηλωμένης $15 αξιας απο Κινα με singapore post, βλέπω στο tracking οτι μπήκε τελωνειο. Ειναι δυνατόν?

 

βεβαιοτατα, δεν τους ενδιαφερει τι εχει μεσα και ποσο κανει, ασε που τους εξιταρουν οι χαμηλες αξιες, τους διεγειρουν!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

overpower χαιρεται. Αναμενοντας μπορει να μην πληρωσω και τπτ οπως ακουγεται ή ενα 3ευρω τελος στην καλυτερη. Το θεμα μου ειναι οτι σε 2 εβδομαδες αναχωρω απο Αθηνα. Μια μερα ταλαιπωρια μπρος τις 20 μερες αναμονης που περασαν θα συμφωνουσες οτι ειναι ενα παιχνιδακι :lol: Ευχαριστω!
Όταν εκτελωνίζεις κάτι, υπάρχει και ένα κόστος που γλυτώνεις επειδή κάνεις μόνος σου την διαδικασία. Δεν μιλάω για αυτό το 3ευρω

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειδες... μονο που γκρινιαζες!!! χαχα, τελικα? απλα καθυστερησε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

βεβαιοτατα, δεν τους ενδιαφερει τι εχει μεσα και ποσο κανει, ασε που τους εξιταρουν οι χαμηλες αξιες, τους διεγειρουν!!!

φίλε ευχαριστώ για το χρόνο σου, δηλαδή 1+ μήνα αναμονή?

Link to comment
Share on other sites

ειδες... μονο που γκρινιαζες!!! χαχα, τελικα? απλα καθυστερησε?

 

Μάλιστα.. Αγοράζω συστημένο εντός ΕΕ (όχι Αμέρικα, ούτε Κίνα) μάξιμουμ χρόνος παράδοσης 8-10 μέρες. Έκτοτε παίρνω τηλ σε DHL και ΕΛΤΑ καμπόσες φορές (σπάνε τα νεύρα όλων των συμμετεχόντων)να μου πουν τι γίνεται και ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει. Ούτε ο αποστολέας έβγαζε άκρη. Ούτε την αξία του δέματος ανέφερα, ούτε το τι τράβηξα.

Εκδήλωσα παράπονο σε Thread που έχει ως τίτλο "παράπονα" και κάποιος θα βρεθεί να σου πει "μόνο που γκρίνιαζες"!!??

Τι να πω?.. Ιντερνετ

"You can't wake up a person who is pretending to be asleep"
Link to comment
Share on other sites

Κυριοι και Κυριες καλησπερα. Τελικα το δικο μου το δεμα εμφανισθη Αθηνα μετα απο 20 μερες απο Αμερικη.

Θα ηθελα να ρωτησω, αν γνωριζετε ,αν μπορω εφοσον πλεον το πακετο ειναι καταχωρημενο στο συστημα των Ελτα οτι βρισκεται Ελλαδα (Ελ.Βενιζελος) να παω να το παραλαβω ο ιδιος (κανοντας εκτελωνισμο) αν δω οτι αργει η διαδικασια οπως περιγραφετε πολλοι εδω.

Αν ναι το εχει κανει καποιος να δωσει καποια συμβουλη; Ευχαριστω!

 

Στα ΕΛΤΑ δεν μπορείς να κάνεις μόνος σου εκτελωνισμό όπως στην περίπτωση που το δέμα έρχεται με courier.

Έχουν αναφερθεί ελάχιστες περιπτώσεις που ο παραλήπτης πήγε στο αεροδρόμιο και ζήτησε επίσπευση του εκτελωνισμού αλλά αυτό είχε γίνει πριν από την ανάθεση του εκτελωνισμού σε ιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το καινούριο κουστουμάκι...

 

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το καλό είναι οτι "αναστέλλεται η είσπραξη του Τέλους Αίτησης Αναθεώρησης Δασμών". Τρελάνετε τους στις αναδασμολογήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το καινούριο κουστουμάκι...

 

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το καλό είναι οτι "αναστέλλεται η είσπραξη του Τέλους Αίτησης Αναθεώρησης Δασμών". Τρελάνετε τους στις αναδασμολογήσεις...

Δηλαδή σύμφωνα με τέλος εκτελωνισμού για ένα πακέτο πραγματικής αξίας κάτω των 20 ευρώ (μαζί μετα μεταφορικά) θα πληρώνουμε και τέλος ;;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σύμφωνα με τέλος εκτελωνισμού για ένα πακέτο πραγματικής αξίας κάτω των 20 ευρώ (μαζί μετα μεταφορικά) θα πληρώνουμε και τέλος ;;

 

Αυτό το σημείο είναι λίγο "θολό". Απο τη μία φαίνεται να καταργείται το τέλος των €3 για μικροπακέτα (μένει μόνο στα δέματα) απο την άλλη όμως δεν αναφέρεται αφορολόγητο όριο οπότε μπορεί να "ρίχνουν" 15ευρα στα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα στο insomnia και είδα παραγγελία από τέτοιο πακέτο , που σημαίνει το 15αρι το πληρώνεις

http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=2534896

Link to comment
Share on other sites

Με γεια το καινούριο κουστουμάκι...

 

http://www.elta.gr/Portals/0/pdf/nea_eidika_telh_ektelwnismou.pdf

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το καλό είναι οτι "αναστέλλεται η είσπραξη του Τέλους Αίτησης Αναθεώρησης Δασμών". Τρελάνετε τους στις αναδασμολογήσεις...

 

Προφανώς, δεν έχεις καταλάβει ότι άλλο τα νέα τέλη και άλλο ο ΦΠΑ στις περιπτώσεις που ο τελωνειακός χρεώνει έξοδα εκτελωνισμού.

 

Με την "αναδασμολόγηση" ζητάς να επαναπροσδιοριστεί η αξία CIF πάνω στην οποία υπολογίστηκε ο ΦΠΑ του εκτελωνισμού και δεν έχει καμία σχέση με τα νέα τέλη που θα τα πληρώσεις έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Με την "αναδασμολόγηση" ζητάς να επαναπροσδιοριστεί η αξία CIF πάνω στην οποία υπολογίστηκε ο ΦΠΑ του εκτελωνισμού .

 

Διαδικασία που μέχρι τώρα κόστιζε €10, κάτι που αποθάρρυνε πολλούς απο το να ζητήσουν αναδασμολόγηση.

Link to comment
Share on other sites

Διαδικασία που μέχρι τώρα κόστιζε €10, κάτι που αποθάρρυνε πολλούς απο το να ζητήσουν αναδασμολόγηση.

 

Δεν τους αποθάρρυναν τα 10€ αλλά η χρονοβόρα διαδικασία και το αβέβαιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφορά σου είναι €15 και πρέπει να δώσεις €10 για επανεξέταση, το σκέφτεσαι.

Αν όμως η επανεξέταση του είναι δωρεάν, το κάνεις κι ό,τι γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν η διαφορά σου είναι €15 και πρέπει να δώσεις €10 για επανεξέταση, το σκέφτεσαι.

Αν όμως η επανεξέταση του είναι δωρεάν, το κάνεις κι ό,τι γίνει.

Καλησπερα,εχω κανει μια παραγγελεια απο gearbest το πακετο εφυγε απο Κινα στισ 12-6, στο site των ΕΛΤΑ γραφει

19-6 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ.

Απο τα Ελτα μου λενε οτι δεν εχει μπει Ελλαδα ακομα στο site της NLpost γραφει οτι εχει φτασει στην χωρα προορισμου απο 2-7.Εχει ιδεα κανεις τι παιζει?εχει χαθει η απλα ειναι μια φυσιολογικη καθυστερηση? Δεν μου εχει ξανατυχει απο τα ΕΛΤΑ μου λενε οτι ειναι φυσιολογικο να περασει ενας μηνας και απο την ημερα που εφυγε απο Ολλανδια

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα,εχω κανει μια παραγγελεια απο gearbest το πακετο εφυγε απο Κινα στισ 12-6, στο site των ΕΛΤΑ γραφει

19-6 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ.

Απο τα Ελτα μου λενε οτι δεν εχει μπει Ελλαδα ακομα στο site της NLpost γραφει οτι εχει φτασει στην χωρα προορισμου απο 2-7.Εχει ιδεα κανεις τι παιζει?εχει χαθει η απλα ειναι μια φυσιολογικη καθυστερηση? Δεν μου εχει ξανατυχει απο τα ΕΛΤΑ μου λενε οτι ειναι φυσιολογικο να περασει ενας μηνας και απο την ημερα που εφυγε απο Ολλανδια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εχω κανει μια παραγγελεια απο gearbest το πακετο εφυγε απο Κινα στισ 12-6, στο site των ΕΛΤΑ γραφει

19-6 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ.

Απο τα Ελτα μου λενε οτι δεν εχει μπει Ελλαδα ακομα στο site της NLpost γραφει οτι εχει φτασει στην χωρα προορισμου απο 2-7.Εχει ιδεα κανεις τι παιζει?εχει χαθει η απλα ειναι μια φυσιολογικη καθυστερηση? Δεν μου εχει ξανατυχει απο τα ΕΛΤΑ μου λενε οτι ειναι φυσιολογικο να περασει ενας μηνας και απο την ημερα που εφυγε απο Ολλανδια

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα,εχω κανει μια παραγγελεια απο gearbest το πακετο εφυγε απο Κινα στισ 12-6, στο site των ΕΛΤΑ γραφει

19-6 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ.

Απο τα Ελτα μου λενε οτι δεν εχει μπει Ελλαδα ακομα στο site της NLpost γραφει οτι εχει φτασει στην χωρα προορισμου απο 2-7.Εχει ιδεα κανεις τι παιζει?εχει χαθει η απλα ειναι μια φυσιολογικη καθυστερηση? Δεν μου εχει ξανατυχει απο τα ΕΛΤΑ μου λενε οτι ειναι φυσιολογικο να περασει ενας μηνας και απο την ημερα που εφυγε απο Ολλανδια

 

Εκτιμώ ότι έχει χαθεί. Όλες οι λαμογιές που τουλάχιστον εγώ έχω βιώσει, έγιναν αφού έφυγαν τα πακέτα από Ολλανδία και πριν σκαναριστουν για την είσοδο τους στη χώρα:angry:. Φοβάμαι ότι θα πρέπει να ετοιμαστείς, σε δύο μήνες από την αγορά που είναι το deadline του Gearbest, να ξεκινήσεις αντιπαράθεση για full refund ξεκινώντας από το 50% που θα σου προσφέρουν στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...