Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω κάνει μια παραγγελία από Κίνα στις 3 Μαρτίου μέσω Ebay και ο πωλητής μου εδωσε tracking number απο China post . Αναζητώντας σήμερα το δέμα στα στο site των ΕΛΤΑ διαπιστώνω ότι το δέμα με αυτό το tracking number παραδόθηκε σήμερα στην Έδεσσα (screenshoot) κι εγώ το περιμένω στη Ρόδο .

Τι μπορεί να συμβαίνει ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια παραγγελία από Κίνα στις 3 Μαρτίου μέσω Ebay και ο πωλητής μου εδωσε tracking number απο China post . Αναζητώντας σήμερα το δέμα στα στο site των ΕΛΤΑ διαπιστώνω ότι το δέμα με αυτό το tracking number παραδόθηκε σήμερα στην Έδεσσα (screenshoot) κι εγώ το περιμένω στη Ρόδο .

Τι μπορεί να συμβαίνει ρε παιδια?

 

Χμ ναι δε φαινεται πολύ καλό... Ίσως είναι λάθος στο Tracking, αλλά ίσως όντως είναι εκεί το πακέτο.

Το πρόβλημα αρχίζει εκεί που από αθήνα πάει θεσ/νίκη!

Ας προτείνει κάποιος που ξέρει... τηλ στα κεντρικά?

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια παραγγελία από Κίνα στις 3 Μαρτίου μέσω Ebay και ο πωλητής μου εδωσε tracking number απο China post . Αναζητώντας σήμερα το δέμα στα στο site των ΕΛΤΑ διαπιστώνω ότι το δέμα με αυτό το tracking number παραδόθηκε σήμερα στην Έδεσσα (screenshoot) κι εγώ το περιμένω στη Ρόδο .

Τι μπορεί να συμβαίνει ρε παιδια?

 

Μήπως ξέρει κανείς που πρέπει να απευθυνθώ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς που πρέπει να απευθυνθώ?

 

Μήπως σου έδωσε λάθος TRACKING?

Μπορεί να ήταν από άλλο και να μπερδεύτηκε ο πωλητής.

Στειλτου μήνυμα να ρωτήσεις αν είναι το σωστό.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Nομιζω και ένα τηλ. στο κεντρο εξυπηρέτησης των ΕΛΤΑ, ισως βοηθουσε.

Δεν ξερω τι στοιχεια καταχωρουν τα Ελτα εκτος από το Trucking, αλλα αν εκτος από αυτό το νουμερο, καταχωρουν στους υπολογιστες τους και το ονοματεπώνυμο του παραλήπτη, τοτε θα μπορουσες να διαστρώσεις, αν τα στοιχεια τα δικα σου συμπίπτουν με αυτά που εχει το πακετο με το συγκεκριμενο trucking. Γιατι αν το πακετο εχει αλλα στοιχεια παραληπτη τοτε μαλλον σου εδωσαν λαθος trucking.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια παραγγελία από Κίνα στις 3 Μαρτίου μέσω Ebay και ο πωλητής μου εδωσε tracking number απο China post . Αναζητώντας σήμερα το δέμα στα στο site των ΕΛΤΑ διαπιστώνω ότι το δέμα με αυτό το tracking number παραδόθηκε σήμερα στην Έδεσσα (screenshoot) κι εγώ το περιμένω στη Ρόδο .

Τι μπορεί να συμβαίνει ρε παιδια?

 

Αν οντως εγινε τετοια ******* τοτε πρεπει να μιλισεις με τον κινεζο για το τρακινγκ και με το καταστημα ελτα της περιοχης σου ή τα κεντρικα(προτεινω τα κεντρικα που ειναι πιο εξυπηρετικοι)....βλεπεις τι σου λενε και απο εκει και περα ο θεος μαζι σου...

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μια παραγγελία από Κίνα στις 3 Μαρτίου μέσω Ebay και ο πωλητής μου εδωσε tracking number απο China post . Αναζητώντας σήμερα το δέμα στα στο site των ΕΛΤΑ διαπιστώνω ότι το δέμα με αυτό το tracking number παραδόθηκε σήμερα στην Έδεσσα (screenshoot) κι εγώ το περιμένω στη Ρόδο .

Τι μπορεί να συμβαίνει ρε παιδια?

 

Από τα κεντρικά των ΕΛΤΑ με διαβεβαίωσαν ότι το πακέτο με το συγκεκριμένο tracking number δεν είναι το δικό μου και ήδη έχει παραδοθεί στο σωστό παραλήπτη .

Ο Κινέζος κάνει τον Κινέζο... και δεν απαντά στα Email και αυτό δεν μου αρέσει καθόλου . Ήδη ανοιξα case στο paypal ζητώντας το σωστο tracking number . Προς το παρόν δεν έχει ανταποκριθεί ακόμα ο κινέζος .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Έχω κάποιο πρόβλημα με ένα δέμα που περιμένω από εξωτερικό, και που κανείς δεν ξέρει που βρίσκεται!

 

Τα στοιχεία στο σαιτ των ΕΛΤΑ

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 21-03-2014

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-03-2014

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 12-03-2014

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ 11-03-2014

 

Πήρα σήμερα τηλέφωνο στο κ.δ αεροδρομίου να δω γιατί καθυστερεί να το στείλουν, και μου είπαν ότι από παρασκευή έχει προωθηθεί στο κ.δ Αθηνών και ότι μάλλον έχει θέμα με την διεύθυνση(το περιμένω Πάτρα) και για αυτό έχει κολλήσει.

Τους ζήτησα να μου δώσουν κάποιο αριθμό να επικοινωνήσω με το κ.δ Αθηνών η ίδια ώστε να λύσω το πρόβλημα, και μου είπαν πως δεν χρειάζεται και να τους πάρω τους ίδιους πάλη από Τετάρτη.

Παρόλα αυτά πήρα στην εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ και μου είπαν και αυτοί ότι τελευταίο μέρος που το έχουν σκανάρει είναι το κ.δ Αθηνών, και αφού τους ζήτησα μου δώσαν το τηλέφωνο.

Παίρνοντας στο κ.δ Αθηνών μου είπαν πως δεν έχουν αυτοί το δέμα, και δεν έχει πάει σε αυτούς.

Πήρα για σιγουριά και στην Πάτρα μήπως είναι εδώ, αλλά τίποτα

 

Ξέρει μήπως κάποιος τι άλλο θα μπορούσα να κάνω, για να βρω που είναι το δέμα?

Edited by bigbong
I want to Inspire people. I want someone to look at me and say " Because of you I didn't give up."
Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

 

Έχω κάποιο πρόβλημα με ένα δέμα που περιμένω από εξωτερικό, και που κανείς δεν ξέρει που βρίσκεται!

 

Τα στοιχεία στο σαιτ των ΕΛΤΑ

 

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ Κ.Δ.ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 21-03-2014

ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ 21-03-2014

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ IPS 12-03-2014

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ11-03-2014

 

Δεν σε καταλαβαίνω.

Το δέμα φαίνεται να προχωράει κανονικά.

Δεν έχει φτάσει στον προορισμό του, οπότε γιατί θεωρείς ότι υπάρχει πρόβλημα.

Ειδικά όταν τελευταία πληροφορία αναφέρεται πριν 1 εργάσιμη μέρα!

Δεν είναι ότι δεν υπάρχει ενημέρωση εδώ και 10 μέρες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι δεν έχει περάσει πολύ καιρός, απλά αυτό που με αγχώνει είναι ότι στο κ.δ Αθηνών που λένε ότι πρέπει να είναι το δέμα λένε ότι δεν τους έχει πάει καν!

Στο αεροδρόμιο δεν το έχουν, στο κ.δ δεν είναι, Πάτρα δεν έφτασε, απλά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι και γιατι κανείς δεν ξέρει που είναι!

I want to Inspire people. I want someone to look at me and say " Because of you I didn't give up."
Link to comment
Share on other sites

Πακετακι απο portland με usps priority ποσο χρονο κανει να παραδωθει?

Τελευταια ενημερωση απο tracking:

 

 

20/03/2014 Processed Through Sort Facility, ISC LOS ANGELES CA (USPS)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω ενα κινητο απο Κινα.Αν μου ζητηθουν δασμοι πως πληρωνω δια μεσω ταχυδρομειου?μηπως ξερει καποιος.Γιατι ενας φιλος που παραγγειλε και του ηρθε με DHL του ζητησαν και του πηραν 90 ευρω για να του το εκτελωνησουν και οι δασμοι ηταν 1 ευρω.
Link to comment
Share on other sites

Εγω καποτε που ειχα παρει κινητο απο Αμερικη και αποστολη με ελτα, ειχε περασει τελωνειο και πληρωσα στο ταχυδρομειο κατα την παραλαβη. Ειχα χρειαστει και τον αριθμο αφμ μου, οχι καπου γραπτα απλα μονο το νουμερο.
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω ενα κινητο απο Κινα.Αν μου ζητηθουν δασμοι πως πληρωνω δια μεσω ταχυδρομειου?μηπως ξερει καποιος.Γιατι ενας φιλος που παραγγειλε και του ηρθε με DHL του ζητησαν και του πηραν 90 ευρω για να του το εκτελωνησουν και οι δασμοι ηταν 1 ευρω.

 

 

 

Όσοι έχουν αγοράσει πριν από το Γενάρη από τρίτες χώρες, πρέπει να μάθουν ότι από 3/12./2013 άλλαξε το πλαίσιο εκτελωνισμού και για αξίες CIF (κόστος + μεταφορικά) από 22-150€ πληρώνεις ΦΠΑ και πάνω από 150€ δασμό.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση σχολιασμών εκτός κανονισμών
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι....παραγγειλα κατι πραγματα απο κινα παρασκευη και σημερα εφυγαν με HK POST.....ποτε να τα περιμενω;υπαρχει περιπτωση να ερθουν πριν τις 11 απριλιου;
Link to comment
Share on other sites

Κίνα συστημένο, 16 μέρες και άλλο ένα συστημένο που έφυγε ίδια μέρα 17 μέρες

απλό 14 μέρες

 

άλλο απλό 25 μέρες

 

όπως βλέπεις, έρχονται όποτε θέλουν :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λογαριασμος κινητης σφραγιδα ταχυδρομειου 18/3 ηρθε σημερα απο Αθηνα στην Κρητη.. με τα ποδια να ερχοτανε ο ταχυδρομος απο Αθηνα θα εκανε πιο γρηγορα.
Link to comment
Share on other sites

Λογαριασμος κινητης σφραγιδα ταχυδρομειου 18/3 ηρθε σημερα απο Αθηνα στην Κρητη.. με τα ποδια να ερχοτανε ο ταχυδρομος απο Αθηνα θα εκανε πιο γρηγορα.

 

Εμας μας εχουν φερει και ληγμενο λογαριασμο(Μυτιληνη)

Link to comment
Share on other sites

Λογαριασμος κινητης σφραγιδα ταχυδρομειου 18/3 ηρθε σημερα απο Αθηνα στην Κρητη.. με τα ποδια να ερχοτανε ο ταχυδρομος απο Αθηνα θα εκανε πιο γρηγορα.

 

Εμας μας εχουν φερει και ληγμενο λογαριασμο(Μυτιληνη)

 

+ Με εμένα που έχουν φέρει ληγμένους λογαριασμούς ΟΤΕ και ΔΕΗ και ήταν στα όρια να τα κόψουν..:down:

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας εχουν φερει και ληγμενο λογαριασμο(Μυτιληνη)

Δύσκολο να ρθει λογαριασμός που να μην είναι ληγμένος ή που να μη λήγει σε 1-2 μέρες. :lol::lol: Κι εγώ Μυτιληνιός.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι στοιχεια καταχωρουν τα Ελτα εκτος από το Trucking, αλλα αν εκτος από αυτό το νουμερο, καταχωρουν στους υπολογιστες τους και το ονοματεπώνυμο του παραλήπτη, τοτε θα μπορουσες να διαστρώσεις, αν τα στοιχεια τα δικα σου συμπίπτουν με αυτά που εχει το πακετο με το συγκεκριμενο trucking. Γιατι αν το πακετο εχει αλλα στοιχεια παραληπτη τοτε μαλλον σου εδωσαν λαθος trucking.

 

:rolleyes: - ετσι γενικα να το πω πως στο "πορτα-πορτα" μονο με το tracking number ασχολουνται,εαν ζητησεις αναζητηση βαση ονοματεπωνυμου ή διευθυνσης τοτε τρως πορτα (!)

δεν θυμαμαι καλα αλλα συτα Κεντρικα με το που ερχεται παιρνει προσωρινα και καποιον αλλον αριθμο και μετα το στελνουν στο κατα τοπους ταχυδρομειο.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτασε Ελλάδα ενα δέμα από Κίνα. Μου έχει βγάλει από τις 12 το μεσημέρι"άφιξη στην χώρα προορισμού" κι έχει μείνει εκεί το στάτους. Πάντα μετά από 2-3 ώρες σε παλιές παραγγελίες έβγαζε "κλείσιμο από Κ.Δ. αεροδρομίου." Τώρα δεν το βγάζει κι ανησυχώ για τελωνείο...Η δεν υπάρχει λόγος ;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφτασε Ελλάδα ενα δέμα από Κίνα. Μου έχει βγάλει από τις 12 το μεσημέρι"άφιξη στην χώρα προορισμού" κι έχει μείνει εκεί το στάτους. Πάντα μετά από 2-3 ώρες σε παλιές παραγγελίες έβγαζε "κλείσιμο από Κ.Δ. αεροδρομίου." Τώρα δεν το βγάζει κι ανησυχώ για τελωνείο...Η δεν υπάρχει λόγος ;

 

μην βιαζεσαι

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θελω να παραγγειλω ενα κινητο απο Κινα.Αν μου ζητηθουν δασμοι πως πληρωνω δια μεσω ταχυδρομειου?μηπως ξερει καποιος.Γιατι ενας φιλος που παραγγειλε και του ηρθε με DHL του ζητησαν και του πηραν 90 ευρω για να του το εκτελωνησουν και οι δασμοι ηταν 1 ευρω.

Δεν υπάρχουν δασμοί για τα κινητά τηλέφωνα και δεν περνάνε τελωνείο οι «αλληλογραφίες»

+ Με εμένα που έχουν φέρει ληγμένους λογαριασμούς ΟΤΕ και ΔΕΗ και ήταν στα όρια να τα κόψουν..:down:
Σιγά ρε σεις, εδώ και στην αθήνα έρχονται ληγμένοι οι λογαριασμοί (αν έρθουν) :p

 

Σήμερα έφτασε Ελλάδα ενα δέμα από Κίνα. Μου έχει βγάλει από τις 12 το μεσημέρι"άφιξη στην χώρα προορισμού" κι έχει μείνει εκεί το στάτους. Πάντα μετά από 2-3 ώρες σε παλιές παραγγελίες έβγαζε "κλείσιμο από Κ.Δ. αεροδρομίου." Τώρα δεν το βγάζει κι ανησυχώ για τελωνείο...Η δεν υπάρχει λόγος ;

δεν υπάρχει λόγος.

Link to comment
Share on other sites

:blink: - αντικαταστατης του ταχυδρομου δεν υπαρχει, ή σε αδεια ή λειπει 1-2 μερες για αλλο λογο τοτε αλληλογραφια "ξεχνα την", παλια θυμαμαι τα καλοκαιρια επαιρναν με συμβαση νεαρους τωρα πλεον τιποτα-αντε να δουμε φετος τι θα γινει.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...