Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

περιμενω 3 δεματακια απο κινα πολυ μικρης αξιας απο 10 Σεπτεμβριου... ακομη τιποτα.... εχω παραγκειλει πολλες φορες και μου εχουν ερθει ολα. δεν ειναι συστημενο απλο ειναι με airmail ειναι λογικη τοση καθυστερηση?

Κι εγώ τα ίδια, κι από ταϊβάν. Υπομονή, στα ελτά στο αεροδρόμιο καθονται

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ίδιο, από αρχές Σεπτεμβρίου η παραγγελία/αποστολή και ακόμα τίποτα!!:(

Υ.γ. Μόνο οι λογαριασμοί και τα χαράτσια έρχονται στην ώρα τους.....:frog:

Link to comment
Share on other sites

Και γω το ίδιο, από αρχές Σεπτεμβρίου η παραγγελία/αποστολή και ακόμα τίποτα!!:(

Υ.γ. Μόνο οι λογαριασμοί και τα χαράτσια έρχονται στην ώρα τους.....:frog:

Σε μας εδώ στην αθήνα ούτε οι λογαριασμοί δεν έρχονται στην ώρα τους..έρχονται αφού λήξουν:lol: (βέβαια αυτά δεν περνάνε απ το αεροδρόμιο, αλλά καθυστερούν στα τοπικά κεντρα διανομής)

Link to comment
Share on other sites

τουλάχιστον είναι γενικό το πρόβλημα και μας καθησυχάζει ψς γενική κατάσταση.

 

ας το πάρουμε απόφαση ότι ξύνονται ως εκεί που δεν πάει οι καλοί μας φίλοι των ΕΛΤΑ

Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι αρχες σεπτεμβριου απο κινα..τωρα με τα τελευταια ποστ σκεφτηκα ενα σεναριο..δηλαδη να εχουν ερθει τα δεματα μας..αλλα επιτηδες να καθονται στο αεροδρομιο και να μην γραφει το τρακ οτι εφθασαν στην αθηνα,ετσι ουτως ωστε να τα ξεχασουμε και να τα τσεπωσουν τα γνωστα αγνωστα κλεφτρονια εκει περα..αμ δε ομως εμενα ειναι συστημενο..και ειμαι ετοιμος για να οργανωθουμε σχετικα με τις πολλες κλοπες που γινονται.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω κατι δεματα που εχω παραγγειλει απο 17 σεπτεμβρη μονο ενα συστημενο ηρθε.... Επισησ κατι πραγματα που παραγγειλα αρχες οκτωμβρη εχουν ερθει τα περισσοτερα που σημαινει οτι καθυστερουν αυτα που ηταν κοντα στις αργιες τους.....
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα ένα από dx.com από τον Ιούνιο

υποθέτω ότι το έφαγε η μαρμάγκα :p

 

τα ΕΛΤΑ έχουν έλλειψη προσωπικού (ειδικά σε διανομείς), έληξαν οι συμβάσεις και δεν πήραν καινούριους να καλύψουν τις θέσεις

αν πάτε επαρχία, υπάρχουν περιπτώσεις που ο ταχυδρόμος περνά και μια φορά το μήνα

 

τέσπα, σκέφτομαι να πάω στον διευθυντή της περιοχής και να ρωτήσω μήπως θέλουν κανά διανομέα, έτσι κι αλλιώς την περιοχή μου την γνωρίζω απ΄ έξω

Link to comment
Share on other sites

Καθομαι τις τελευταιες μερες και διαβαζω τα τελευταια σχολια που ειπωθηκαν. Εχει πολυ επισκεψιμοτητατα αυτο το θεμα. Δεν εμπιστευτητα ποτε τα ελτα και τις παραγγελιες μεσω ιντερτετ, και με βλεπω να κρυφογελαω με αυτα που σας συμβαινουν.

 

Εχω μια απορια ομως. Τι παραγγελνετε απο εκτος Ελλαδος που δεν μπορειτε να το βρειτε εδω; Οσοι τουλαχιστον πληρωνετε μεταφορικα και δασμους, δεν σας ερχεται στο τελος πιο ακριβο (ή ιδια τιμη) οσο θα το βρισκατε στην Ελλαδα; Παραγγελνετε κινητα; Ρουχα, παππουτσια;

Οσο καθυστερουν να ερθουν, δεν περναει και η.. μοδα τους πχ;...Αξιζει την αναμονη;

 

Εγω αν θελω να αγορασω κατι δεν μπορω να περιμενω πανω απο τρεις μερες. Διοτι δεν μιλαμε και για μια βασικη αναγκη, αλλα για μια αναγκη αυτοικανοποιησης. Και αυτη η αναγκη με τον καιρο αλλαζει. Μπορει σε ενα μηνα που θα κανει να ερθει η παραγγελια μου να εχω αλλαξει αποψη/γουστα/γνωμη.

http://grammatiariadni.files.wordpress.com/2009/09/maslow-pyramid.gif?w=300&h=172

Link to comment
Share on other sites

τα ελτα τα χρησιμοποιώ από το 1993 περίπου και δεν έχω απογοητευτεί παρά μόνο 2 φορές

(η 1 με τον κλέφτη του μη συστημένου δέματος μου)

 

θα έλεγα ότι σε πολύ μεγάλο βαθμό είναι και γρήγοροι και ασφαλείς

τώρα, μάλλον θα έχουν μπει και μερικά ανάξια βύσματα μέσα, τα οποία δεν ξέρουν τι τους γίνεται, στην Ελλάδα είμαστε τελικά

 

επειδή ρωτάς, κυρίως εργαλεία με τιμή 3 έως 4 φορές κάτω την τιμή απ' ότι στην Ελλάδα

κυρίως από Ευρώπη, χωρίς δασμούς και το πολύ 10 δολλάρια / 8 ευρώ μεταφορικά

έτσι, επειδή δεν γουστάρω τον ντόπιο εξυπνάκια να μου παίρνει το σκάλπ :)

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα ένα από dx.com από τον Ιούνιο

υποθέτω ότι το έφαγε η μαρμάγκα :p

 

τα ΕΛΤΑ έχουν έλλειψη προσωπικού (ειδικά σε διανομείς), έληξαν οι συμβάσεις και δεν πήραν καινούριους να καλύψουν τις θέσεις

αν πάτε επαρχία, υπάρχουν περιπτώσεις που ο ταχυδρόμος περνά και μια φορά το μήνα

 

τέσπα, σκέφτομαι να πάω στον διευθυντή της περιοχής και να ρωτήσω μήπως θέλουν κανά διανομέα, έτσι κι αλλιώς την περιοχή μου την γνωρίζω απ΄ έξω

 

Σωστά υποθέτεις όπως το ίδιο υποθέτω κι εγώ για το δικό μου που περιμένω από μέσα Αυγούστου (περίμενα είναι το σωστό γιατί ούτε το κόβω να έρθει ποτε).

Όντως με τους ταχυδρόμος γίνεται ένας χαμός τελευταια, εκεί που περνούσαν 2 φορές την βδομάδα στανταρ, τώρα τελευταία στην καλύτερη να έρθει μια και πολλές φορές κάνει να περάσει και 14-17 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Καθομαι τις τελευταιες μερες και διαβαζω τα τελευταια σχολια που ειπωθηκαν. Εχει πολυ επισκεψιμοτητατα αυτο το θεμα. Δεν εμπιστευτητα ποτε τα ελτα και τις παραγγελιες μεσω ιντερτετ, και με βλεπω να κρυφογελαω με αυτα που σας συμβαινουν.

 

Εχω μια απορια ομως. Τι παραγγελνετε απο εκτος Ελλαδος που δεν μπορειτε να το βρειτε εδω; Οσοι τουλαχιστον πληρωνετε μεταφορικα και δασμους, δεν σας ερχεται στο τελος πιο ακριβο (ή ιδια τιμη) οσο θα το βρισκατε στην Ελλαδα; Παραγγελνετε κινητα; Ρουχα, παππουτσια;

Οσο καθυστερουν να ερθουν, δεν περναει και η.. μοδα τους πχ;...Αξιζει την αναμονη;

 

Εγω αν θελω να αγορασω κατι δεν μπορω να περιμενω πανω απο τρεις μερες. Διοτι δεν μιλαμε και για μια βασικη αναγκη, αλλα για μια αναγκη αυτοικανοποιησης. Και αυτη η αναγκη με τον καιρο αλλαζει. Μπορει σε ενα μηνα που θα κανει να ερθει η παραγγελια μου να εχω αλλαξει αποψη/γουστα/γνωμη.

http://grammatiariadni.files.wordpress.com/2009/09/maslow-pyramid.gif?w=300&h=172

 

Δεν πάει έτσι...

 

Παίρνουμε κάτι από εξωτερικό γιατί οι τιμές είναι μικρότερες, η ποικιλία τεράστια, και διαλέγεις αυτό που θέλεις.

 

Κάποια αργούν, κάποια αλλά όχι.

Αν παραγγείλεις από Αγγλία το έχεις μέσα σε μία εβδομάδα περίπου.

 

Αν δεν έχεις κάτι άμεση ανάγκη και δεν το βιάζεσαι, είναι χίλιες φορές προτιμότερο να το πάρεις από εξωτερικό.

 

Πήρα πρόσφατα ένα μηχάνημα για την δουλειά μου αξίας 520 ευρώ τελική τιμή μαζί με μεταφορικά, από Αγγλία.

Εδώ στην Ελλάδα οι κλέφτες το είχαν 750 το φθηνότερο. Και είχα πάρει πάνω από 5 τηλέφωνα για προσφορές.

Από Αγγλία ήρθε σε 5 μέρες περίπου, και γλυτωσα 230 ευρώ...

 

Το ότι φοβάσαι γενικά τις παραγγελιές μέσω ίντερνετ μου μοιάζει σαν φοβία. Δηλαδή δεν εμπιστεύεσαι τα καταστήματα?

Φοβάσαι να δώσεις την διεύθυνση σου σε κάποιον άγνωστο? Τι φοβάσαι ακριβώς?

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα ένα από dx.com από τον Ιούνιο

υποθέτω ότι το έφαγε η μαρμάγκα :p

 

τα ΕΛΤΑ έχουν έλλειψη προσωπικού (ειδικά σε διανομείς), έληξαν οι συμβάσεις και δεν πήραν καινούριους να καλύψουν τις θέσεις

αν πάτε επαρχία, υπάρχουν περιπτώσεις που ο ταχυδρόμος περνά και μια φορά το μήνα

 

τέσπα, σκέφτομαι να πάω στον διευθυντή της περιοχής και να ρωτήσω μήπως θέλουν κανά διανομέα, έτσι κι αλλιώς την περιοχή μου την γνωρίζω απ΄ έξω

 

Αυτό συμβαίνει βασικά.Και μιας και το έχω κάνει και σαν σύμβαση το κομμάτι μου με τα ελτά,συμβαίνει και το εξής.Έχουν μεγαλώσει τα κομμάτια που αναλογούν σε κάθε διανομέα αρκετά,και σε συνδυασμό με την έλλειψη διανομέων(μια χαρά την έβγαζαν με τους συμβασιούχους)υπάρχει αυτό το φαινόμενο που λέτε.Δε τους δικαιολογώ,αλλά όλο για βύσματα και λαμόγια λέτε μόνο.

Τι να πω και εγώ που ο δικός ταχυδρόμος αυτοκτόνησε(δυστυχώς) και εδώ και 3 χρόνια τα γράμματα μας έρχονται όποτε γουστάρουν,η ακόμα χειρότερα,Σάββατο;να περιμένεις δέμα η συστημένο και να σου έρθει το χαρτάκι Σάββατο πρωί...:angry::angry:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει έτσι...

 

Παίρνουμε κάτι από εξωτερικό γιατί οι τιμές είναι μικρότερες, η ποικιλία τεράστια, και διαλέγεις αυτό που θέλεις.

 

Κάποια αργούν, κάποια αλλά όχι.

Αν παραγγείλεις από Αγγλία το έχεις μέσα σε μία εβδομάδα περίπου.

 

Αν δεν έχεις κάτι άμεση ανάγκη και δεν το βιάζεσαι, είναι χίλιες φορές προτιμότερο να το πάρεις από εξωτερικό.

 

Πήρα πρόσφατα ένα μηχάνημα για την δουλειά μου αξίας 520 ευρώ τελική τιμή μαζί με μεταφορικά, από Αγγλία.

Εδώ στην Ελλάδα οι κλέφτες το είχαν 750 το φθηνότερο. Και είχα πάρει πάνω από 5 τηλέφωνα για προσφορές.

Από Αγγλία ήρθε σε 5 μέρες περίπου, και γλυτωσα 230 ευρώ...

 

Το ότι φοβάσαι γενικά τις παραγγελιές μέσω ίντερνετ μου μοιάζει σαν φοβία. Δηλαδή δεν εμπιστεύεσαι τα καταστήματα?

Φοβάσαι να δώσεις την διεύθυνση σου σε κάποιον άγνωστο? Τι φοβάσαι ακριβώς?

 

Α μπράβο!! Συμφωνώ απόλυτα. Μου θύμησες τις εξατμίσεις για την μηχανή μου που στην Αθήνα ζητούσαν 750 :dizzy: και μου τις έστειλε Ιταλός με courier πληρωμένο απο αυτόν για 420:shoot:, μιλάμε για το ίδιο προιόν, καινούργιο

Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν πληρωνουμε τελωνεια και ιστοριες,ας ερθει το κινεζοκινητο και μετα θα παρω κατι μαματα κινεζικα χειμωνιατικα μπουφαν με 20 δολλαρια τσαμπα πραμα..:)
Link to comment
Share on other sites

http://www.elta.gr/el-gr/%CE%B5%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85.aspx

 

RF170024307SG

 

παιδια για τσεκαρετε λιγο αν μπορειτε αυτο κ πειτε μ τι σημαινει??

εφυγε για την πολη μου??

Link to comment
Share on other sites

Σε δύο ημέρες λογικά θα το έχεις. Και να γράφεις ολόκληρες τις λέξεις, δεν επιτρέπεται η γραφή τύπου sms.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

έχουμε καμία εξέλιξη με τις αποστολές μέσω Hong Kong.

εμένα ακόμα...μόλις έστειλα στον seller να δούμε τι απάντηση θα μου δώσει...

Link to comment
Share on other sites

έχει παρέλθει ο μήνας. έχω ανοίξει case στο ebay και έλαβα ως απάντηση τις καθυστερήσεις που γίνονται στα δέματα.

παρόλα αυτά, δεν έχω λάβει τπτ. Ενδεχομένως να χάθηκε ή να επέστρεψε ξανά στην αποθήκη του.

αν χάθηκε, παίζει να πάρω τα λεφτά μου πίσω ή τουλ. να μου ξαναστείλει το προϊόν ;;

Link to comment
Share on other sites

θα ζητ'ησεις πίσω τα ευρω σου και θα ξακανανεις παραγγελια

 

 

περιμένω ένα δεμα με αντικαταβολή από αθήνα, είμαι θεσσαλονίκη. το στείλα στις 14/10 και ακομη δε το χω παραλάβει. πότε θα ρθει? το περιμενω σπιτι η παω απ το ταχυδρομείο;

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω δέμα, δυστυχώς χωρίς tracking number, από Αγγλία από τις 8/10 και έχουν αρχίσει να με ζώνουν τα φίδια...
He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

θα ζητ'ησεις πίσω τα ευρω σου και θα ξακανανεις παραγγελια

 

 

περιμένω ένα δεμα με αντικαταβολή από αθήνα, είμαι θεσσαλονίκη. το στείλα στις 14/10 και ακομη δε το χω παραλάβει. πότε θα ρθει? το περιμενω σπιτι η παω απ το ταχυδρομείο;

 

υπερβολή να το περιμένεις να σουρθει την πρωτη εβδομάδα δεν νομιζεις??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...