Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ακριβως.

Ο σακος ειναι παρατημενος και δεν εχει ανοιχτεί ακομα.

Μιλαγα σήμερα με τον ταχυδρομο μου κ ηταν και εκει αυτος που πηγαινει τους σακους απο το Ελ. Βελ. στο κεντρο διαλογης στο Κρυονέρι.

"οι σακοι, ειναι βουνό" ηταν τα λογια του.

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία και υπομονή

 

Mon, 07 Jan 2019 07:09 - DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE, SWEDEN

 

Εκει εχω μεινει και εγω ....

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λεω να παραγγείλω για το ανηψι μου, κατι γκατζετάκια, δωρο για το Πάσχα, για να έχουν έρθει μεχρι τότε :-)

 

-------------

Στάλθηκε με Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι που να μπορούμε να κάνουμε;

 

Έχω καμιά 15 αποστολές που περιμένω και είναι Ελλάδα από 6 Δεκεμβρίου 2018 τα πρώτα και τα υπόλοιπα 11 με 12 Δεκεμβρίου.

Edited by sanctusmob
There are only 10 types of people in the world: those who understand binary and those who don’t.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι που να μπορούμε να κάνουμε;

 

Έχω καμιά 15 αποστολές που περιμένω και είναι Ελλάδα από 6 Δεκεμβρίου 2018 τα πρώτα και τα υπόλοιπα 11 με 12 Δεκεμβρίου.

 

και εγώ έχω αρκετά μικροδέματα από τον Νοέμβριο μέχρι και 12 ΔΕΚ 2018, έστειλα mail στο service@elta-net.gr και αφού με πέξανε μπαλάκι με το ΓΕΤΑ τους ζήτησα να μου απαντήσουν γραπτώς που είναι τα δέματα μου,του έδωσα 6 από τα logistics number και μου απάντησαν ότι επειδή είναι απλή αλληλογραφία δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν σύστημα παρακολούθησης. Τρείς μέρες μετά 2 από αυτά τα απλά μικροδέματα τα έφεραν στο σπίτι και είδα στο http://www.17track.net το status είχε αλλάξει,έγραφε προς παράδοση και το όνομα του τοπικού ταχυδρομείου,πρώτη φορά στα 5 χρόνια που λαμβάνω απλά δέματα από το εξωτερικό.

Εχουν τρόπο να παρακολουθούν και τα απλά μικροδέματα αλλά δεν μας τον λένε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι που να μπορούμε να κάνουμε;

 

Έχω καμιά 15 αποστολές που περιμένω και είναι Ελλάδα από 6 Δεκεμβρίου 2018 τα πρώτα και τα υπόλοιπα 11 με 12 Δεκεμβρίου.

 

Αλλες είναι από Νοέμβριο .Δεν έχουν προσωπικό ,κλασική δικαιολογία

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω αρκετά μικροδέματα από τον Νοέμβριο μέχρι και 12 ΔΕΚ 2018, έστειλα mail στο service@elta-net.gr και αφού με πέξανε μπαλάκι με το ΓΕΤΑ τους ζήτησα να μου απαντήσουν γραπτώς που είναι τα δέματα μου,του έδωσα 6 από τα logistics number και μου απάντησαν ότι επειδή είναι απλή αλληλογραφία δεν είναι υποχρεωμένοι να έχουν σύστημα παρακολούθησης. Τρείς μέρες μετά 2 από αυτά τα απλά μικροδέματα τα έφεραν στο σπίτι και είδα στο http://www.17track.net το status είχε αλλάξει,έγραφε προς παράδοση και το όνομα του τοπικού ταχυδρομείου,πρώτη φορά στα 5 χρόνια που λαμβάνω απλά δέματα από το εξωτερικό.

Εχουν τρόπο να παρακολουθούν και τα απλά μικροδέματα αλλά δεν μας τον λένε.

 

μπορεις να βαλεις ενα screenshot απο τις ενημερωσεις που σου εβγαλε? απο ποιο ταχυδρομειο ηταν china post?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελίες Νοεμβρίου ακόμα στο περίμενε, παραγγελίες τέλη Δεκεμβρίου και Ιανουαρίου παρέλαβα εχθές. Τελικά εκεί που τελειώνει η λογική και λίγο πριν τον στρατό, είναι τα ΕΛΤΑ.
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις ενα screenshot απο τις ενημερωσεις που σου εβγαλε? απο ποιο ταχυδρομειο ηταν china post?

είναι China Post Ordinary Small Packet Plus αγορασμένα μέσω Aliexpress

 

το logistics number είναι του τύπου UNΧΧΧΧΧΧΧΧΧCN

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χτες παρέλαβα αντικείμενο με fake tracking number UQ598218697CN , China Post tracking όπως δήλωσε ο πωλητής.

Η αγορά έχει 4 Δεκεμβρίου. Την ίδια περίοδο και πιο πριν είχα πάρει πολλά πραγματάκια.

 

Το μόνο που είχα παραλάβει ήταν αυτό SpeedPAK tracking #EE1000111817285DH01020003E0A και σχετικά γρήγορα (Αρχές Ιανουαρίου). Φαίνεται πως είναι ακόμη in transit (Dec 24, 2018 08:30am Arrived in country ATHENS AMU)!

 

Το πιο παλιό μου είναι αυτό YANWEN tracking #UB655664598YP.

 

Ακόμη έχω παραλάβει πράγματα που είναι πολύ πιο μετά αγορασμένα και χωρίς tracking number.

Ένα παράδειγμα αγορασμένο 16 Δεκεμβρίου και παρέλαβα 16 Ιανουαρίου Hong Kong Post tracking #RT481253207HK .

Την ίδια ημέρα 16 Δεκεμβρίου είχα αγορά από Αγγλία και παρέλαβα 22 Ιανουαρίου.

 

Μάλλον εφαρμόζουν Last In, First Out.

There are only 10 types of people in the world: those who understand binary and those who don’t.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ χτες παρέλαβα αντικείμενο με fake tracking number UQ598218697CN , China Post tracking όπως δήλωσε ο πωλητής.

Η αγορά έχει 4 Δεκεμβρίου. Την ίδια περίοδο και πιο πριν είχα πάρει πολλά πραγματάκια.

 

Το μόνο που είχα παραλάβει ήταν αυτό SpeedPAK tracking #EE1000111817285DH01020003E0A και σχετικά γρήγορα (Αρχές Ιανουαρίου). Φαίνεται πως είναι ακόμη in transit (Dec 24, 2018 08:30am Arrived in country ATHENS AMU)!

 

Το πιο παλιό μου είναι αυτό YANWEN tracking #UB655664598YP.

 

Ακόμη έχω παραλάβει πράγματα που είναι πολύ πιο μετά αγορασμένα και χωρίς tracking number.

Ένα παράδειγμα αγορασμένο 16 Δεκεμβρίου και παρέλαβα 16 Ιανουαρίου Hong Kong Post tracking #RT481253207HK .

Την ίδια ημέρα 16 Δεκεμβρίου είχα αγορά από Αγγλία και παρέλαβα 22 Ιανουαρίου.

 

Μάλλον εφαρμόζουν Last In, First Out.

 

αυτά που ξεκινάνε με U είναι logistics number και είναι απλή αλληλογραφία B' προτεραιότητας,σου δείχνουν την διαδρομή μέχρι να φύγει από την Χώρα αποστολής ή και την Χώρα transit,αυτά που ξεκινάνε με R είναι συστημένα και έχουν tracking number με το οπoίο βλέπεις όλη την διαδρομή μέχρι να φτάσει στα χέρια σου.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν τρόπο να παρακολουθούν και τα απλά μικροδέματα αλλά δεν μας τον λένε.

 

:ninja: - εχω υποψιαστει πριν χρονια κατι αναλογο,εψαχνα μονο στο site των ΕλΤα τοτε και πηρα το ΚΔ και εδωσα τον αριθμο και πανω στην γκρινια μου της ξεφυγε κατι παραπανω απο οτι εγραφε,το προσπαθησα μπας και βγαλω λαυρακι αλλα το μαζεψε

ισως βλεπουν το αν ανοιχτηκε ο σακος ´η οχι/αν ειναι απο το ΜΔ να ξεκινησει για το ΚΔ- παντως σιγουρα κατι παραπανω απο εμας (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

δεμα απο αγγλια 15/01 εφτασε στις 22/01

δεμα απο αγγλια 10/01 δεν εχει φτασει

 

δεμα απο αμερικη απο τις 18/01 εφτασε 29/01

δεμα απο αμερικη απο τις 16/01 δεν εχει φτασει

 

μου ηρθαν πρωτα οι δευτερες αποστολες τραγικο! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα συνέβη αυτό. Γενικά από ότι φαίνεται στο αεροδρόμιο ανοίγουν φακέλους με τυχαία σειρά
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε γι' αυτο...

https://imgur.com/a/RAbiDwP

 

Θα στειλω μειλ στο service@elta-net.gr μηπως και προχωρησει κατι, εχω μικρα πακετα απο νοεμβρη που ακομα ειναι αφαντα :mad:

Καποια tracking που δινει το ali οπως για παραδειγμα LP00117585196714 , εχει νοημα να τα αναζητησουμε; δεν τα εμφανιζει σε καποια μηχανη αναζητησης, αρα ουτε τα ελτα ξερουν που ειναι;

Edited by ginalovu
Link to comment
Share on other sites

Τι λετε γι' αυτο...

https://imgur.com/a/RAbiDwP

 

Θα στειλω μειλ στο service@elta-net.gr μηπως και προχωρησει κατι, εχω μικρα πακετα απο νοεμβρη που ακομα ειναι αφαντα :mad:

Καποια tracking που δινει το ali οπως για παραδειγμα LP00117585196714 , εχει νοημα να τα αναζητησουμε; δεν τα εμφανιζει σε καποια μηχανη αναζητησης, αρα ουτε τα ελτα ξερουν που ειναι;

 

περιμένω μικροδέματα από Οκτώμβριο μέχρι και 12 Δεκεμβρίου,αυτό που ξεκινάει από LP μήπως είναι σταλμένο με Sunyou, συνήθως στέλνει μέσω Tonga Post,έχω τέτοια δέματα που έχουν φύγει (υποτίθεται) πρίν 65 εως 80 ημέρες

 

----- προσθήκη μηνύματος 116 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι λετε γι' αυτο...

https://imgur.com/a/RAbiDwP

 

Θα στειλω μειλ στο service@elta-net.gr μηπως και προχωρησει κατι, εχω μικρα πακετα απο νοεμβρη που ακομα ειναι αφαντα :mad:

Καποια tracking που δινει το ali οπως για παραδειγμα LP00117585196714 , εχει νοημα να τα αναζητησουμε; δεν τα εμφανιζει σε καποια μηχανη αναζητησης, αρα ουτε τα ελτα ξερουν που ειναι;

 

https://www.sypost.net/search?orderNo=LP00117585196714

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι λετε γι' αυτο...

https://imgur.com/a/RAbiDwP

 

Θα στειλω μειλ στο service@elta-net.gr μηπως και προχωρησει κατι, εχω μικρα πακετα απο νοεμβρη που ακομα ειναι αφαντα :mad:

Καποια tracking που δινει το ali οπως για παραδειγμα LP00117585196714 , εχει νοημα να τα αναζητησουμε; δεν τα εμφανιζει σε καποια μηχανη αναζητησης, αρα ουτε τα ελτα ξερουν που ειναι;

 

έτσι έρχονται τα δέματα μας από Κίνα

 

Link to comment
Share on other sites

 

έτσι έρχονται τα δέματα μας από Κίνα

 

 

Περιμενω απο το Νοέμβριο, 5 πακετάκια.

Σε ενα απο τα πακετα που ηταν στο πάτωμα, εκανα ζοομ και ειδα το ονομα μου.

Ελπιζω να μην το στράβωσε με την κλοτσιά.

:-) :-)

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

31/1/2019, 16:56 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

31/1/2019, 14:40 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

αν κρινω σωστα το κοιταξαν λιγο και αποφασισαν να μη μπουν στη διαδικασια να το εκτελωνισουν? ευτυχως δηλαδη γιατι ειναι κατω των 22 ευρω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω απο το Νοέμβριο, 5 πακετάκια.

Σε ενα απο τα πακετα που ηταν στο πάτωμα, εκανα ζοομ και ειδα το ονομα μου.

Ελπιζω να μην το στράβωσε με την κλοτσιά.

:-) :-)

 

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

 

και εάν την γλυτώσει από τον Κινέζο θα το σπάσει ο ταχυδρόμος των ΕΛΤΑ που τα πετάει στις εισόδους των σπιτιών, μου έχουν τύχει σπασμένα αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

και εάν την γλυτώσει από τον Κινέζο θα το σπάσει ο ταχυδρόμος των ΕΛΤΑ που τα πετάει στις εισόδους των σπιτιών, μου έχουν τύχει σπασμένα αρκετές φορές.

Και πως είσαι σίγουρος ότι έσπασε μόλις το άφησε ο ταχυδρόμος και όχι σε όλο το υπόλοιπο, τεράστιο, ταξίδι του;

Link to comment
Share on other sites

Και πως είσαι σίγουρος ότι έσπασε μόλις το άφησε ο ταχυδρόμος και όχι σε όλο το υπόλοιπο, τεράστιο, ταξίδι του;

 

έχω κάμερα ασφαλείας και βλέπω με τι μανία τα πετάνε, ειδικά τώρα που θα απολύσουν κοντά στα 2000 άτομα από τα ΕΛΤΑ η κατάσταση με τις καθυστερήσεις και τις φθορές θα ξεφύγει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να παραλάβω δέμα απο το Κ.Δ. Θεσσαλονικης και αν γνωριζεται που βρισκεται το Κ.Δ. Θεσσαλονικης;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω πως ότι παραγγελία από AliExpress μου ερχεται πάνω στον μήνα και ότι παραγγελία από ebay δεν τα έχω παραλάβει ακόμη..

την ίδια ημέρα η παραγγελία, όλα από Κίνα φυσικά..

Οι ebay πωλητές πάντως δίνουν fake tracking numbers..

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δέμα που στάλθηκε από Αγγλία αρχές Δεκέμβρη (2/12), εμφανίστηκε χθες στην Ελλάδα, ακριβώς 2 μήνες μετά, βάση του tracking πάντα. Ότι και να πει κανείς είναι λίγο.

 

ΥΓ. Θα επιστρέψω και τα χρήματα στον πωλητή αμέσως μόλις παραλάβω, (πλην των shipping fees - μιλάμε για μεγάλο τριψήφιο νούμερο, και μου τα είχε δώσει πίσω λόγω του χαμένου δέματος, οπότε ήρθε η σειρά μου να ξηγηθώ και κυρίως να διαχωρίσω τον εαυτό μου απο την πλειοψηφία των συμπατριωτών μου που θα κάνανε τα κορόιδα και θα υπερηφανεύονταν κιόλας για το επίτευγμα).

Edited by Hux_Flux
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...