Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα.Εχω ενα δεμα το οποιο απο 12/7 ελεγε ''Εκφορτωση Απο μεταφορικο μεσο.Κεντρο διαλογης Αττικης''..Η τελευταια ενημερωση ηταν χθες 7 το πρωι που ελεγε ''Αφιξη σε Μ.Δ. Αθηνας 11'' ..Λετε να παρω κανα τηλ να δω τι παιζει ή καλα ειμαι ακομα?? ( Πρωτη φορα παραγγελνω για Αθηνα και δεν ξερω). Edited by giannisk1902
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.Εχω ενα δεμα το οποιο απο 12/7 ελεγε ''Εκφορτωση Απο μεταφορικο μεσο.Κεντρο διαλογης Αττικης''..Η τελευταια ενημερωση ηταν χθες 7 το πρωι που ελεγε ''Αφιξη σε Μ.Δ. Αθηνας 11'' ..Λετε να παρω κανα τηλ να δω τι παιζει ή καλα ειμαι ακομα?? ( Πρωτη φορα παραγγελνω για Αθηνα και δεν ξερω).

 

αφου το βλεπεις να κινειται και φυσικα να ερχεται προς παραδοση στα χερια σου σε λιγο καιρο, ποιος ο λογος να παρεις τηλ? να σου πουν τι? οτι σε λιγο θα παραλαβετε??

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

@FIREBLADE1 τελικά έγινε όπως είπες,δεν είχα την χρέωση των 3 ευρώ,και παραξενεύτηκα...ήταν ένα μεγαλούτσικο πακέτο από Κίνα με China post με ένα inverter,και η υπάλληλος το γύρισε και το κοίταγε όλο το κουτί να βρει χρέωση κτλ..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

@FIREBLADE1 τελικά έγινε όπως είπες,δεν είχα την χρέωση των 3 ευρώ,και παραξενεύτηκα...ήταν ένα μεγαλούτσικο πακέτο από Κίνα με China post με ένα inverter,και η υπάλληλος το γύρισε και το κοίταγε όλο το κουτί να βρει χρέωση κτλ..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Σημερα ενημερωθηκα απο τα ΕΛΤΑ, οτι ηρθε νεα εγκυκλιος, πλεον οτι περναει απο το ΚΑΤ θα εχει σφραγιδα τελωνειου, ειτε παει για εκτελωνισμο ειτε οχι, δλδ χαρατσι 3 ευρω σ οτι μπαινει στην χωρα!! Μονη λυση τα unregistered, δεν μπορουν να τα διαχειριστουν οποτε ερχονται και γρηγορα και ατελως.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ενημερωθηκα απο τα ΕΛΤΑ, οτι ηρθε νεα εγκυκλιος, πλεον οτι περναει απο το ΚΑΤ θα εχει σφραγιδα τελωνειου, ειτε παει για εκτελωνισμο ειτε οχι, δλδ χαρατσι 3 ευρω σ οτι μπαινει στην χωρα!! Μονη λυση τα unregistered, δεν μπορουν να τα διαχειριστουν οποτε ερχονται και γρηγορα και ατελως.

 

ΚΑΤ περνάνε σχεδόν όλα τα πακέτα και αυτά που είναι από χώρες της Ε.Ε.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤ περνάνε σχεδόν όλα τα πακέτα και αυτά που είναι από χώρες της Ε.Ε.

 

μονο που απο χωρα της ΕΕ το αυτοκολλητο δεν γραφει επανω ουτε asia asendia ουτε flyt express ουτε 4px..... Παρελαβα δεμα απο ολλανδια, πραγματικα απο ολλανδια το οποιο σταματησαν για τελωνειο. Στο Α΄τελωνειο και θεμα, τι λετε ρε? επειδη ειδες nlpost? Μου το περασαν αμεσα.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Αγόρασα τηλέφωνο από το Γερμανικό Ebay και πλήρωσα μέσω Paypal. Την πληρωμή την ολοκλήρωσα την ίδια μέρα της αγοράς 03/06/17. Ο πωλητής έστειλε το δέμα στις 08/06/17 μέσω DHL με tracking number (16 ψηφία). Το site της DHL λέει πώς έφυγε για Ελλάδα στις 10/06/17 και θα παραδοθεί στα ΕΛΤΑ (CLxxxxxxxxxDE).

Το τηλέφωνο Λούης. Ούτε η DHL ούτε τα ΕΛΤΑ γνωρίζουν που είναι μέχρι σήμερα.

Ο πωλητής πήγε στην DHL (29/06/17) και έκανε δήλωση για να ερευνήσουν το που είναι το πακέτο.

Υπάρχει τελικά πιθανότητα να μου έρθει?

"You can't wake up a person who is pretending to be asleep"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Αγόρασα τηλέφωνο από το Γερμανικό Ebay και πλήρωσα μέσω Paypal. Την πληρωμή την ολοκλήρωσα την ίδια μέρα της αγοράς 03/06/17. Ο πωλητής έστειλε το δέμα στις 08/06/17 μέσω DHL με tracking number (16 ψηφία). Το site της DHL λέει πώς έφυγε για Ελλάδα στις 10/06/17 και θα παραδοθεί στα ΕΛΤΑ (CLxxxxxxxxxDE).

Το τηλέφωνο Λούης. Ούτε η DHL ούτε τα ΕΛΤΑ γνωρίζουν που είναι μέχρι σήμερα.

Ο πωλητής πήγε στην DHL (29/06/17) και έκανε δήλωση για να ερευνήσουν το που είναι το πακέτο.

Υπάρχει τελικά πιθανότητα να μου έρθει?

 

Βάλε το tracking της dhl στη σελίδα των ΕΛΤΑ και θα δεις που είναι αν μπήκε Ελλάδα θα έχει καταγραφεί.

Link to comment
Share on other sites

@moutsa

Δυστυχώς μου βγάζει τα ίδια με την DHL όταν βάζω το καινούργιο tracking number (CL..)

10/6/2017, 03:05:00 GERMANY DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

"You can't wake up a person who is pretending to be asleep"
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Αγόρασα τηλέφωνο από το Γερμανικό Ebay και πλήρωσα μέσω Paypal. Την πληρωμή την ολοκλήρωσα την ίδια μέρα της αγοράς 03/06/17. Ο πωλητής έστειλε το δέμα στις 08/06/17 μέσω DHL με tracking number (16 ψηφία). Το site της DHL λέει πώς έφυγε για Ελλάδα στις 10/06/17 και θα παραδοθεί στα ΕΛΤΑ (CLxxxxxxxxxDE).

Το τηλέφωνο Λούης. Ούτε η DHL ούτε τα ΕΛΤΑ γνωρίζουν που είναι μέχρι σήμερα.

Ο πωλητής πήγε στην DHL (29/06/17) και έκανε δήλωση για να ερευνήσουν το που είναι το πακέτο.

Υπάρχει τελικά πιθανότητα να μου έρθει?

 

φυσικα θα σου ερθει, στα ελτα ειναι η καθυστερηση, και μπορεις να υποβαλεις φορμα αναζητησης συστημενου στα ελτα αλλα και στην dhl να το βρουνε, μην σε πιανουν κοροιδο, τι θα πει δεν ξερουν, συστημενο ειναι , βρειτε το.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

φυσικα θα σου ερθει, στα ελτα ειναι η καθυστερηση, και μπορεις να υποβαλεις φορμα αναζητησης συστημενου στα ελτα αλλα και στην dhl να το βρουνε, μην σε πιανουν κοροιδο, τι θα πει δεν ξερουν, συστημενο ειναι , βρειτε το.

 

Τους έχω τηλεφωνήσει πολλές φορές. Κάθε φορά μου λένε από την στιγμή που δεν έχει σκαναριστεί στο σύστημα σημαίνει δεν έχει μπει στην Ελλάδα δεν μπορούν να κάνουν ΤΙΠΟΤΑ και ότι ο μόνος που μπορεί να κάνει κάτι είναι ο πωλητής στην DHL Γερμανίας.

Τρέχα γύρευε. Τώρα όμως που μου το λες θα πάω αύριο στα ΕΛΤΑ να δω τι μπορώ να κάνω.

Είναι δυνατόν να μου έρθει αν έχει αργήσει τόσο πολύ? (προσωπικά νομίζω πώς εκλάπη)

"You can't wake up a person who is pretending to be asleep"
Link to comment
Share on other sites

Τους έχω τηλεφωνήσει πολλές φορές. Κάθε φορά μου λένε από την στιγμή που δεν έχει σκαναριστεί στο σύστημα σημαίνει δεν έχει μπει στην Ελλάδα δεν μπορούν να κάνουν ΤΙΠΟΤΑ και ότι ο μόνος που μπορεί να κάνει κάτι είναι ο πωλητής στην DHL Γερμανίας.

Τρέχα γύρευε. Τώρα όμως που μου το λες θα πάω αύριο στα ΕΛΤΑ να δω τι μπορώ να κάνω.

Είναι δυνατόν να μου έρθει αν έχει αργήσει τόσο πολύ? (προσωπικά νομίζω πώς εκλάπη)

 

εφοσον τα ελτα το βλεπουν στο συστημα τους, να υποβαλεις φορμα αναζητησης συστημενου και η dhl ειναι συνεργατης με το γερμανικο ταχυδρομειο, τι θα πει δεν μπορουν να κανουν τιποτα? ποιος μπορει? γι αυτο τα στελνουμε συστημενα με tracking για να μην χανονται, αλλο αν χανονται ή αν τα κλεβουν.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Τους έχω τηλεφωνήσει πολλές φορές. Κάθε φορά μου λένε από την στιγμή που δεν έχει σκαναριστεί στο σύστημα σημαίνει δεν έχει μπει στην Ελλάδα δεν μπορούν να κάνουν ΤΙΠΟΤΑ και ότι ο μόνος που μπορεί να κάνει κάτι είναι ο πωλητής στην DHL Γερμανίας.

Τρέχα γύρευε. Τώρα όμως που μου το λες θα πάω αύριο στα ΕΛΤΑ να δω τι μπορώ να κάνω.

Είναι δυνατόν να μου έρθει αν έχει αργήσει τόσο πολύ? (προσωπικά νομίζω πώς εκλάπη)

 

 

Μόνο ο αποστολέας μπορεί να κινήσει αυτή την διαδικασία εξάλλου το δέμα δεν πάτησε Ελλάδα οπότε είναι ακόμη ποιο δύσκολο να γίνει κάτι από εδώ.

Για μένα δωσε λίγο χρόνο μέχρι τέλος του μήνα και αν δεν βρεθεί μην σκας άνοιξε υπόθεση στο ebay και σίγουρα θα δικαιωθείς άσε που αν είναι σωστός ο πωλητής θα σου επιστρέψει από μόνος του τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

@FIREBLADE1

Νομίζω ο/η moutsa έχει δίκιο γιατί αυτό μου είπαν και τηλεφωνικώς αλλά δεν χάνω τίποτα αν περάσω και από ΕΛΤΑ.

"You can't wake up a person who is pretending to be asleep"
Link to comment
Share on other sites

φιλε, βαλε το τρακινγκ σου στο site των ελτα και δες ποτε θα παραλαβεις, απο το 17track δεν μπορεις να δεις το ΚΑΤ για που το εβγαλε, ΚΔ ή ΤΕΛΩΝΕΙΟ, απο την στιγμη που το επεξεργαστηκαν τα ελτα, το δικο τους συστημα εντοπισμου ειναι πιο λεπτομερες.

 

To tracking του PostNL:

3-07-2017 12:02 The item has been processed in the country of destination

13-06-2017 14:54 The item has arrived in the country of destination

08-06-2017 08:38 The item is on transport to the country of destination

07-06-2017 16:49 The item is at the PostNL sorting center

02-06-2017 07:30 The item is pre-advised

 

To tracking των ΕΛΤΑ

13/7/2017, 09:02:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

7/6/2017, 16:49:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Αυτά λέει στο tracking των ΕΛΤΑ... :blink::worry::ninja:

Με λίγα λόγια μάλλον καλό κουράγιο και υπομονή... :(:wacko::(

46 μέρες απο όταν έκανα την παραγγελία... :mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

To tracking του PostNL:

3-07-2017 12:02 The item has been processed in the country of destination

13-06-2017 14:54 The item has arrived in the country of destination

08-06-2017 08:38 The item is on transport to the country of destination

07-06-2017 16:49 The item is at the PostNL sorting center

02-06-2017 07:30 The item is pre-advised

 

To tracking των ΕΛΤΑ

13/7/2017, 09:02:35 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

7/6/2017, 16:49:00 ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Αυτά λέει στο tracking των ΕΛΤΑ... :blink::worry::ninja:

Με λίγα λόγια μάλλον καλό κουράγιο και υπομονή... :(:wacko::(

46 μέρες απο όταν έκανα την παραγγελία... :mad::mad::mad:

 

Ακομη το ΚΑΤ δεν το εβγαλε για καπου.... υπομονη, παντως προχωρησες, εγω εχω δεμα απο 21/6 κολλημενο στο arrived at destination

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει αναρτήσει κάποιος άλλος αλλά σε αυτό το βίντεο εξηγεί γιατί καθυστερούν τόσο πολύ τα δέματα να έρθουν.:(

 

Δείτε το βίντεο από το 12:06

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει αναρτήσει κάποιος άλλος αλλά σε αυτό το βίντεο εξηγεί γιατί καθυστερούν τόσο πολύ τα δέματα να έρθουν.:(

 

Δείτε το βίντεο από το 12:06

Ενα μπάχαλο. Βέβαια αναφέρεται για καθυστερήσεις δεμάτων από τρίτες χώρες που περιμένουν να εκτελωνιστούν και όχι για αυτά εντός Ε.Ε.

"You can't wake up a person who is pretending to be asleep"
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω αρχίσει να πιστεύω ότι οι καθυστερήσεις είναι στοχευμένες και γίνονται σε συγκεκριμένες ταχυδρομικές υπηρεσίες που είναι δημοφιλείς στις αποστολές από Κίνα.

Έτυχε να κάνω τρεις παραγγελίες από Κίνα, οι οποίες έφυγαν με διαφορετικά ταχυδρομεία η καθεμιά. Μία με Singapore post, μια με Netherlands Post και η τελευταία με Sweden Post.

Μαντέψτε ποιες είναι κολλημένες στο αεροδρόμιο επί μέρες χωρίς να ανοίγονται και ποια πέρασε αέρα πατέρα;

Σωστά, η Sweden Post, η οποία εστάλη 12.7, έφτασε 19.7 και την ίδια μέρα σκαναρίστηκε και βρίσκεται τώρα στο κέντρο διανομής Αττικής.

Η Singapore Post είναι κολλημένη στην ένδειξη Arrival at Destination Post από τις 3.7, χωρίς να έχει σκαναριστεί από τα ΕΛΤΑ, ενώ η Netherlands Post είναι στην ίδια κατάσταση εδώ και 2 μέρες.

Ας μην σχολιάσω δε ότι ένα unregistered πακέτο με tempered glass έφτασε με China post σε μόλις 13 ημέρες…

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό που έλεγε κάποιος πρίν για αύξηση των τελωνειακών εσόδων είναι αλήθεια. Είχα ένα πακέτο EMS εκτός ευρωπαϊκής ένωσης 55 ευρώ αξία μαζί με τα μεταφορικά. Εκτός το ότι άργησε αρκετά να έρθει μπήκε τελωνείο και μου ρθε λυπητερή 28,61 ευρώ. Είχα κάνει και στο παρελθόν πολλές τετοιες αγορές EMS αξίας έως 85 ευρώ πάντα μπαίναν τελωνείο και βγαίναν χωρίς δασμούς, μόνο 3 ευρω πλήρωνα στο ταχυδρομείο. Αυτά για όσους σκοπεύουν να κάνουν τέτοιες αγορές, τα πράγματα πλέον έσφιξαν.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω αρχίσει να πιστεύω ότι οι καθυστερήσεις είναι στοχευμένες και γίνονται σε συγκεκριμένες ταχυδρομικές υπηρεσίες που είναι δημοφιλείς στις αποστολές από Κίνα.

Έτυχε να κάνω τρεις παραγγελίες από Κίνα, οι οποίες έφυγαν με διαφορετικά ταχυδρομεία η καθεμιά. Μία με Singapore post, μια με Netherlands Post και η τελευταία με Sweden Post.

Μαντέψτε ποιες είναι κολλημένες στο αεροδρόμιο επί μέρες χωρίς να ανοίγονται και ποια πέρασε αέρα πατέρα;

Σωστά, η Sweden Post, η οποία εστάλη 12.7, έφτασε 19.7 και την ίδια μέρα σκαναρίστηκε και βρίσκεται τώρα στο κέντρο διανομής Αττικής.

Η Singapore Post είναι κολλημένη στην ένδειξη Arrival at Destination Post από τις 3.7, χωρίς να έχει σκαναριστεί από τα ΕΛΤΑ, ενώ η Netherlands Post είναι στην ίδια κατάσταση εδώ και 2 μέρες.

Ας μην σχολιάσω δε ότι ένα unregistered πακέτο με tempered glass έφτασε με China post σε μόλις 13 ημέρες…

 

και μενα μικροπραγματα αξιας 6ευρω με sweden post συστημενο ηρθε σε 19 μερες. αν περναγε και ζηταγαν 3ευρω το αφηνα να γυρισει πισω. στο ταχυδρομειο οποιος επαιρνε πακετο του ελεγαν περασε τελωνειο αλαξανε τα πραγματα.

 

το κιτρινο αυτοκολλητο αν δε κανω λαθος σημαινει οτι ειναι απο τριτη χωρα. το στρογγυλο πρασινο τι ειναι?

 

pic11.jpg

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εγω περιμενω δεμα απο Κινα επισης. Μου βγαζει ενδηξη οτι εχει φτασει στην Ελλαδα εδω κι ενα μηνα περιπου, κι απο τοτε δεν εχω καποια ενημερωση ακομα.. Ειναι λογω PostNL η ειναι γενικο το προβλημα?

 

http://prntscr.com/fxo6l3

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγειλω απο ebay απο χωρας εκτος ΕΕ,

και ερθει στην Ελλαδα και μου ζητησουν εξτρα χρηματα για τελωνειο,

που δεν τα ανεγραφε ο seller στη σελιδα του,

μπορω να αρνηθω να το παραλαβω, και να ζητησω και τα χρηματα μου πισω ως refund?

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγειλω απο ebay απο χωρας εκτος ΕΕ,

και ερθει στην Ελλαδα και μου ζητησουν εξτρα χρηματα για τελωνειο,

που δεν τα ανεγραφε ο seller στη σελιδα του,

μπορω να αρνηθω να το παραλαβω, και να ζητησω και τα χρηματα μου πισω ως refund?

Πάτε καλά ρε; τι να γράψει ο seller; αυτό δεν υπάρχει πουθενά στον πλανήτη. Άλλο αν έχει τρόπο με τριγωνικες αποστολές να αποφεύγει το τελωνείο και άλλο να το γράφει επίσημα. Σε λίγο θα ζητάμε refund Γιατί έβρεχε την μέρα που παραλάβατε και βραχηκατε την ώρα που παίρνατε το δέμα

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν παραγγειλω απο ebay απο χωρας εκτος ΕΕ,

και ερθει στην Ελλαδα και μου ζητησουν εξτρα χρηματα για τελωνειο,

που δεν τα ανεγραφε ο seller στη σελιδα του,

μπορω να αρνηθω να το παραλαβω, και να ζητησω και τα χρηματα μου πισω ως refund?

 

Ο εκτελωνισμός είναι υποχρέωση του αγοραστή κι όχι του πωλητή, ειδικά κι αν δε δέχεται επιστροφές δε μπορείς ούτε να το γυρίσεις πίσω γιατί το μετάνιωσες. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τον παρακαλέσεις μπας και το δεχτεί πίσω και να σου δώσει τα λεφτά σου μείον κάποιο μικρό ποσό για τα μεταφορικά και το listing.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...