Jump to content

ΕΛ.ΤΑ. Αποστολές, καθυστερήσεις, παράπονα


vpdank
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικά το δέμα μου, που γράφω παραπάνω το "θεμα" του, βάζοντας το tracking number στο trackitonline.ru, μου βγάζει:

"update item information" στις 12/10. Αντίστοιχα βγάζει και σε άλλα tracking numbers το ίδιο, σε αυτούς δηλαδή που έχει γράψει ήδη "arrived to destination".

Η επεξηγηση αυτού είναι:

"updated settings origin in transit between remote mail service".

 

Ξέρει κανείς τι είναι αυτό, μιας και δεν το βλέπω πουθενά στον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

να το εχεις συνεχεια σε tracking, οταν το δεις στο ταχυδρομειο της διπλανης περιοχης να παρεις τα ελτα τηλ. στα κεντρικα τους να σου επιβεβαιωσουν οτι ειναι εκει, μετα πας απο εκει και εξηγεις τι συμβαινει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το αντικειμενο εχει φτασει στις αποθηκες του προορισμου, η ερωτηση ποιος το δηλωνει απανταται ευκολα, μα οι μεταφορικες εταιρειες φυσικα, 4px-direct-link κλπ κλπ δηλωνουν οτι οι σακοι εφτασαν στον αερολιμενα της χωρας που προοριζοντουσαν, απο εκει και περα μενει στα ελτα να αποδεχτουν τους σακους (αντικειμενα σε συσκευασια) και το επομενο βημα ειναι ο εκτελωνισμος (K.Δ. Αεροδρομιου) ο οποιος γινεται χωρις την παρμβαση μας για αγνωστους μεχρι στιγμης λογους,μας βολευει ομως αυτο οποτε παμε πιο κατω, εαν το δεμα θεωρηθει υποπτο τοτε ανοιγεται επισημα και μετα παει στην Υ.Ε.Δ. οπου εκτελωνιζεται κανονικοτατα, ολα αυτα γινονται μαζικα, δηλαδη υπαρχουν φορτωτικες με barcode οπου περιεχουν μεσα ολα τα tracking number, γι αυτο και βλεπεις το arrived at destination.

 

Status Date Status Description

10-10-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR)

07-10-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

05-10-2015 Received from Customer

δηλαδή για να καταλάβω μου λες ότι 7 του μηνός έφυγε το δέμα από κίνα 10 του μηνός έφτασε ελλάδα και από τότε μέχρι σήμερα κάθεται σε έναν σάκο στο αεροδρόμιο και δεν το ανοίγει κανένας κάπως παράξενο μου φαίνεται όλο αυτό ειδικά σε 3 μέρες να έρθει από κίνα

Link to comment
Share on other sites

Status Date Status Description

10-10-2015 Arrival at Destination Post (Country: GR)

07-10-2015 Despatched to overseas (Country code: GR)

05-10-2015 Received from Customer

δηλαδή για να καταλάβω μου λες ότι 7 του μηνός έφυγε το δέμα από κίνα 10 του μηνός έφτασε ελλάδα και από τότε μέχρι σήμερα κάθεται σε έναν σάκο στο αεροδρόμιο και δεν το ανοίγει κανένας κάπως παράξενο μου φαίνεται όλο αυτό ειδικά σε 3 μέρες να έρθει από κίνα

 

παραξενο? μαλλον δεν εχεις εμπειρια απο αγορες απο κινα, 4 χρονια τωρα που εχω κανει πανω απο 1000 αγορες συμβαινει αυτο, και ενα αλλο παραδοξο ειναι οτι παραγγελια εχει ενα μηνα που ταξιδευει και ακομη δεν φαινεται ενω αλλη που εβαλες χθες σημερα ειναι αεροδρομιο, οταν λεει airmail αυτο και μονο αυτο εννοει, το δεμα σου μπηκε στο αεροπλανο οπου αυτο κανει 15-20-25 ωρες να ερθει ελλαδα, μετα οι σακοι μπαινουν στις αποθηκες των μεταφορικων εταιρειων και απο εκει ο θεος μαζι τους!!

Το μονο σοβαρο tracking το εχω δει με dhl, σου λεει και τι ωρα σταματησε ο διανομεας, αλλα εκει πληρωσα 40$ μεταφορικα.

Edited by impreza_sti
With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

4 χρονια τωρα που εχω κανει πανω απο 1000 αγορες .

 

να αποσταλει στο υπουργειο οικονομικων και αμεσα στο σδοε :lol::lol::lol:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

παραξενο? μαλλον δεν εχεις εμπειρια απο αγορες απο κινα, 4 χρονια τωρα που εχω κανει πανω απο 1000 αγορες συμβαινει αυτο, και ενα αλλο παραδοξο ειναι οτι παραγγελια εχει ενα μηνα που ταξιδευει και ακομη δεν φαινεται ενω αλλη που εβαλες χθες σημερα ειναι αεροδρομιο, οταν λεει airmail αυτο και μονο αυτο εννοει, το δεμα σου μπηκε στο αεροπλανο οπου αυτο κανει 15-20-25 ωρες να ερθει ελλαδα, μετα οι σακοι μπαινουν στις αποθηκες των μεταφορικων εταιρειων και απο εκει ο θεος μαζι τους!!

Το μονο σοβαρο tracking το εχω δει με dhl, σου λεει και τι ωρα σταματησε ο διανομεας, αλλα εκει πληρωσα 40$ μεταφορικα . 40 ευρώ για να μάθεις τι ώρα ο διανομέας πολλά μου φαίνονται :!: ok έλα πλακα κάνω έχεις πιο μεγάλη εμπειρία σίγουρα θα ξέρεις καλύτερα αλλα πρώτη φορα μου συμβαίνει να κάνει τόσο πολύ να ανοιχτή ένα δέμα

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

να αποσταλει στο υπουργειο οικονομικων και αμεσα στο σδοε :lol::lol::lol:

κανε πλακα να ειναι κανεις απο ΣΔΟΕ εδω μεσα!!!!!!!

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

κανε πλακα να ειναι κανεις απο ΣΔΟΕ εδω μεσα!!!!!!!

 

γιαυτο στο ειπα... :cool:

προσεχουμε τι λεμε ;)

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είδα αλλαγή σήμερα, πριν από λίγο!

Όπως ίσως θυμάστε ήμουν ο μόνος που είχε γίνει despached στις 7/10, και δεν έγινε arrived ποτέ.

Σήμερα στις 14:26 έγινε απευθείας κλείσιμο από κέντρο διαλογης αττικης!

 

Πιθανόν θα δείτε πολλοί τις αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είδα αλλαγή σήμερα, πριν από λίγο!

Όπως ίσως θυμάστε ήμουν ο μόνος που είχε γίνει despached στις 7/10, και δεν έγινε arrived ποτέ.

Σήμερα στις 14:26 έγινε απευθείας κλείσιμο από κέντρο διαλογης αττικης!

 

Πιθανόν θα δείτε πολλοί τις αλλαγές

Ευχαριστα νεα. :)Ποτε σου εγινε τελικα "arrived to destination"? Το δικο μου παντως που εφθασε στις 13 ακομη τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα. :)Ποτε σου εγινε τελικα "arrived to destination"? Το δικο μου παντως που εφθασε στις 13 ακομη τιποτα.

Το έγραψα παραπάνω! Arrived to destination δεν έγινε ποτέ, και είχα έντονο προβληματισμό για αυτό! Πήγε κατευθείαν από despached σε κλείσιμο από κέντρο διάλογης

Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα παραπάνω! Arrived to destination δεν έγινε ποτέ, και είχα έντονο προβληματισμό για αυτό! Πήγε κατευθείαν από despached σε κλείσιμο από κέντρο διάλογης

5-6 δέματα που έχω παραλάβει τον τελευταίο καιρό κατευθείαν κλείσιμο έγραφαν στο tracking των ελτα.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα παραπάνω! Arrived to destination δεν έγινε ποτέ, και είχα έντονο προβληματισμό για αυτό! Πήγε κατευθείαν από despached σε κλείσιμο από κέντρο διάλογης

Ναι το ειδα. :)Ειπα ομως μηπως στο εμφανισε τωρα που ξεκολλησε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είδα αλλαγή σήμερα, πριν από λίγο!

Όπως ίσως θυμάστε ήμουν ο μόνος που είχε γίνει despached στις 7/10, και δεν έγινε arrived ποτέ.

Σήμερα στις 14:26 έγινε απευθείας κλείσιμο από κέντρο διαλογης αττικης!

 

Πιθανόν θα δείτε πολλοί τις αλλαγές

Ε δεν θα το πιστεψετε. Σήμερα παρέλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! οπως ειχα πει ξανα περιμενω 3 παραγγελιες απο banggood απο Αγγλια με B2C Europe, εφυγαν μαζι στις 6/10 και την Παρασκευη παρελαβα την 1η απο ΕΛΤΑ σπιτι μου. Ακομα ομως δεν εχουν ερθει οι αλλες 2 που εφυγαν την ιδια μερα απο Αγγλια, αυτο πως γινεται? δεν πανε ολες μαζι? :wacko: Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

αι εμενα μόλις έγινε Κατάσταση Ημερομηνία Ώρα Περιοχή

ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ 05-10-2015 18:07 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ

ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ 20-10-2015 14:37 ΚΕΝΤΡΟ ΔΙΑΛΟΓΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να στειλω ενα δεματακι γυρω στο κιλο με τα ΕΛΤΑ αλλα να το πληρωσει ο παραληπτης; Ξερει κανεις κοστος;
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να στειλω ενα δεματακι γυρω στο κιλο με τα ΕΛΤΑ αλλα να το πληρωσει ο παραληπτης; Ξερει κανεις κοστος;

 

ΕΛΤΑ και παραληπτης δεν υπαρχει.Εκτος αν βαλεις τα μεταφορικα στην αντικαταβολη(αλλα και η αντικαβολη χρεωνεται εχτρα σαν υπηρεσια).

Μονο με κουριερ χρεωση παραληπτη.

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα στα ΕΛΤΑ ( Για εσωτερικό ) στοιχίζει μόνο 1,50 Ευρώ όταν είναι μέχρι 3 κιλά .

Μετά 0,5 ευρώ το κιλό.

Για πληρωμή από παραλήπτη μόνο με αντικαταβολή η οποία στοιχίζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Το δέμα στα ΕΛΤΑ ( Για εσωτερικό ) στοιχίζει μόνο 1,50 Ευρώ όταν είναι μέχρι 3 κιλά .

Μετά 0,5 ευρώ το κιλό.

Για πληρωμή από παραλήπτη μόνο με αντικαταβολή η οποία στοιχίζει περισσότερο.

 

Απλο κοστίζει 1,5€; Συστημένο μήπως ξέρεις πόσο πάει;

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ ενα θεμα με ενα drone syma x5 ..το παρήγγειλα απο banggood πριν περίπου 40 μέρες..επικοινώνησα με το banggood το οποίο μου είπε ότι το δεμαδεμ είναι Ελλάδα απο 02/10..μου έστειλε το tracing το οποίο είναι το FTL02060257MY επικοινώνησα με τα κεντρικά των ΕΛΤΑ με mail και η απάντηση είναι η εξής.

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει καμία καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS:* International Postal System) για το αντικείμενο. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου, θα πρέπει ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

Τι κάνω τώρα..Δεν νομίζω ο σάκος να είναι κλειστός απο 02/10 και να μην σκαναριστηκε

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ ενα θεμα με ενα drone syma x5 ..το παρήγγειλα απο banggood πριν περίπου 40 μέρες..επικοινώνησα με το banggood το οποίο μου είπε ότι το δεμαδεμ είναι Ελλάδα απο 02/10..μου έστειλε το tracing το οποίο είναι το FTL02060257MY επικοινώνησα με τα κεντρικά των ΕΛΤΑ με mail και η απάντηση είναι η εξής.

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν υπάρχει καμία καταχώρηση στο Ηλεκτρονικό Σύστημα Παρακολούθησης Αντικειμένων (Track and Trace & IPS:* International Postal System) για το αντικείμενο. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαχείριση του αντικειμένου, θα πρέπει ο αποστολέας να καταθέσει Αίτηση Αναζήτησης εντός 6 μηνών από την ημερομηνία κατάθεσης, σε οποιοδήποτε Ταχυδρομικό Κατάστημα, προσκομίζοντας τη σχετική Απόδειξη Κατάθεσης.

Τι κάνω τώρα..Δεν νομίζω ο σάκος να είναι κλειστός απο 02/10 και να μην σκαναριστηκε

κ ομως γινεται, εγω απο ουγγαρια εχω δεμα με αγορα απο gearbest και 12 μερες τωρα ακομη να φανει ελλαδα, οποτε εσυ απο μαλαισια αστα να πανε, γενικα μερικες φορες το συστημα ειναι για το ανδρικο μοριο.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου έχει φτάσει Ελλάδα;;;η το περιμένεις εδώ και 12 μέρες απο Ουγγαρία;

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το δικό σου έχει φτάσει Ελλάδα;;;η το περιμένεις εδώ και 12 μέρες απο Ουγγαρία;

το παρηγγειλα 2 του μηνα, εφυγε απο αγγλια στις 3 του μηνα με την OWE, και tracking number ουγγαριας, πηγε ουγγαρια και εφυγε στις 10 για ελλαδα, εκτοτε η τυχη του αγνοειται.... μιλησα με gearbest , περιμενε λενε φυσικα...τι αλλο?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Απλο κοστίζει 1,5€; Συστημένο μήπως ξέρεις πόσο πάει;

 

1,5 Ευρώ είναι το δέμα.

Δεν έχει νόημα να είναι συστημένο

Θα πάρεις tracking number.

Αν είναι κάτι ακριβό θα το στείλεις ασφαλισμένο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...