Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και υψηλού κινδύνου? Ωχ... Περαστικά... Ο προηγούμενος υπολογιστής μου είχε γεμίσει και έκανε επανεκκίνηση κάθε ώρα!! Και όσο "λειτουργούσε", η RAM φαινόταν σχεδόν πλήρης σε αδράνεια, ενώ για υποτυπώδεις εργασίες σου έβγαζε την ψυχή!!! Τον έχω στην άκρη χωρίς διαμόρφωση, μόνο και μόνο επειδή είχα συνδεθεί με το vpn και το dropbox σε δίκτυο που δεν έχω πρόσβαση τώρα πια από αλλού...

 

Ο UC browser by the way είναι ο προεπιλεγμένος το lumia 520 που έχω! :p

 

:lol: Χαχαχα Εντάξει, το Norton κάνει καλή δουλειά. :D

 

Ο UC; Δεν έχεις παρατηρήσει αρκετή θερμότητα, όταν τον χρησιμοποιείς; :worry: Στο 820 μου, ανεβάζει πολύ τη θερμοκρασία και τον απεγκαθιστώ συνέχεια. Μόνο όταν τον χρειαστώ, τον εγκαθιστώ. Μετά delete.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

:lol: Χαχαχα Εντάξει, το Norton κάνει καλή δουλειά. :D

 

Ο UC; Δεν έχεις παρατηρήσει αρκετή θερμότητα, όταν τον χρησιμοποιείς; :worry: Στο 820 μου, ανεβάζει πολύ τη θερμοκρασία και τον απεγκαθιστώ συνέχεια. Μόνο όταν τον χρειαστώ, τον εγκαθιστώ. Μετά delete.

Άντε ρε! Υπερθερμαίνεται το τηλέφωνο με το UC? Δεν το έχω προσέξει να πω την αλήθεια. Θα το ελέγξω αν είναι. Υποψιάζομαι μήπως έτυχε στο δικό σου να μην είχε καλό σήμα και να ζεστάθηκε γι αυτό. Μου έχει τύχει αρκετές φορές με το ίντερνετ γενικά...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες πάει και το Skype τελικά... http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20013_Skype_to_stop_working_within_a.php

 

Γιατί λειτουργούσε ποτέ το Skype στο Symbian; Εγώ στο N8 μου δεν μπόρεσα να το λειτουργήσω ποτέ!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγες μέρες πάει και το Skype τελικά... http://www.allaboutsymbian.com/flow/item/20013_Skype_to_stop_working_within_a.php

 

Μάλιστα.......... :!:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα αλλά είχε ένα θέμα.

Έπρεπε να χρησιμοποιείς θέμα της Nokia..

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα αλλά είχε ένα θέμα.

Έπρεπε να χρησιμοποιείς θέμα της Nokia..

 

Τι εννοείς "θέμα της Nokia"; Θέμα της Nokia είχα οταν κατέβασα το Skype! Αλλά νομίζω είχα το Symbian Anna τότε και όχι τη Belle! Παίζει ρόλο αυτό;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Γιατί λειτουργούσε ποτέ το Skype στο Symbian; Εγώ στο N8 μου δεν μπόρεσα να το λειτουργήσω ποτέ!

Προσωπικά πάντα μου δούλευε. Μόνο βιντεοκλήσεις δεν έκανε.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικότατα αλλά είχε ένα θέμα.

Έπρεπε να χρησιμοποιείς θέμα της Nokia..

 

Έτσι και σε 'μενα. 8 στις 10 κράσαρε με άλλα θέματα, με της Nokia κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μια χαρά μου λειτουργούσε στο 808 όποτε το χρειαζόμουν. Και δεν είχα καμιά φορά το θέμα της Νοκια γιατί το βαριόμουν... Ίσως να κολλούσε σε παλιότερα μοντέλα με λιγότερη μνήμη, όπου και αν έβαζε κανείς κάποιο θέμα με πολλά εφέ, επιβαρυνόταν ακόμα πιο πολύ και κράσαρε... Υποθέσεις κάνω βέβαια...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τι γινόταν στην Anna φίλε μου, στη Belle όμως για να λειτουργεί το skype απροβλημάτιστα ήθελε θέμα της Nokia, νομίζω το clear black η κάπως έτσι.
Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι τι γινόταν στην Anna φίλε μου, στη Belle όμως για να λειτουργεί το skype απροβλημάτιστα ήθελε θέμα της Nokia, νομίζω το clear black η κάπως έτσι.

 

Στο Ν8 απλά δεν το σηκωνε ακόμα και με τη ρομ του lagoskon μετά από καθαρή εγκατάσταση.. Τώρα όλα τα άλλα που λένε είναι περιττά. Και να διευκρινίζουμε,άλλο το 808 και άλλο το Ν8..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το σήκωνε-σηκώνει με το Nokia Evolve. Έκανα αρκετές κλήσεις από εξωτερικό μέχρι να πάρω "ντόπια" σιμ. Ακόμα και από 3g έκανα κλήσεις.

Με άλλα θέματα κράσαρε αλλά δεν πιστεύω ότι ήταν θέμα μνήμης. Το έκανε και με τελείως απλά θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το σήκωνε-σηκώνει με το Nokia Evolve. Έκανα αρκετές κλήσεις από εξωτερικό μέχρι να πάρω "ντόπια" σιμ. Ακόμα και από 3g έκανα κλήσεις.

Με άλλα θέματα κράσαρε αλλά δεν πιστεύω ότι ήταν θέμα μνήμης. Το έκανε και με τελείως απλά θέματα.

Όπως έγραψε κι ο Νίκος παραπάνω, άλλο το Ν8, άλλο το 808. Το 808 σαφώς και άντεχε περισσότερο στο θέμα της μνήμης και του επεξεργαστή. Τώρα για το Ν8, δεν γνωρίζω προσωπικά αν κολλούσε το skype...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πότε κόλλαγε το Skype; :confused: Για μηνύματα που το είχα, μια χαρά δούλευε σε official Belle, αλλά και στου lagoskon. Σε N8.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην έκδοση Anna δεν λειτουργούσε καν και το αφαίρεσα! Για Belle δεν ξέρω αλλά επειδή εχω πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω το Skype, ξέχασα και το username και τον κωδικό οπότε το άφησα χωρίς Skype το Ν8 μου! Pc και λαπτοπ δεν εχω έτσι κι αλλιώς. Όλα απ' το Ν8 τα κάνω!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά, προφανώς εάν κάποιος είχε Ν8 και το είχε παραφορτώσει, να κολλούσε το skype... Υποθέσεις κάνω. Στο 808 πάντως, που το είχα γεμίσει, δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά, προφανώς εάν κάποιος είχε Ν8 και το είχε παραφορτώσει, να κολλούσε το skype... Υποθέσεις κάνω. Στο 808 πάντως, που το είχα γεμίσει, δεν είχε κανένα πρόβλημα.

 

Μήπως παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής; 680Mhz (N8) 1,3Ghz (808). Λέω εγώ τώρα!!!! Μεγάλη διαφορά!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά, προφανώς εάν κάποιος είχε Ν8 και το είχε παραφορτώσει, να κολλούσε το skype... Υποθέσεις κάνω. Στο 808 πάντως, που το είχα γεμίσει, δεν είχε κανένα πρόβλημα.

 

οπως ειπα ξεκαθαρα μετα απο στησιμο του Ν8 με καθαρη εγκατασταση της ρομ του lagoskon και πρωτη εφαρμογη το skype κολλουσε, προφανως στις κλησεις..

Τωρα αν ο φιλος παραπανω ειχε το σκαιπ για να στελνει μηνυματα, μαλλον δεν ειχε προσεξει το whatsapp που ηταν πολυ πολυ πιο ελαφρυ,πρακτικο, λιγοτερο ενεργοβορο και το ειχαν περισσοτεροι τον πρωτο καιρο (προ viber).

Απο εκει και περα ειχα 2 Ν8 και κανενα δε σηκωσε σωστα σκαιπ για κλησεις, αν τωρα τυχει καμια φορα να το σηκωσει δε μου λεει κατι..

Ειναι σαν τα ανδροιδ με 512 ραμ που τους ριχνεις καμια 20αρια εφαρμογες και λες γιατι πρεπει να περιμενω 10λεπτο για να φορτωσουν.

cpu+ram εκαναν τρομερη διαφορα με 808..μην τα συγκρινετε..

ειναι οπως ενα ανδροιδ με 1GB ram και με 512, η διαφορα ειναι χαοτικη..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

αν τωρα τυχει καμια φορα να το σηκωσει δε μου λεει κατι..

 

ξαναλέω, το χρειάστηκα στο εξωτερικό και το χρησιμοποίησα για μέρες χωρίς πρόβλημα. Μόνο κλήσεις, κυρίως wifi αλλά και 3g Κάποιες φορές. Όταν φορτώσει το skype δεν έχει πρόβλημα και με το evolve φόρτωνε πάντα. Αλλιώς 9 στις 10 κράσαρε γιαυτό έμεινα με evolve όταν το είχα ανάγκη. Μικρό το κακό

 

 

Δεν ξέρω τι πρόβλημα είχες αλλά αν ήταν το κρασάρισμα στην αρχή δεν έφταιγε η μνήμη. Ούτε στο 808 έφτιαξε εξάλλου.

Link to comment
Share on other sites

ξαναλέω, το χρειάστηκα στο εξωτερικό και το χρησιμοποίησα για μέρες χωρίς πρόβλημα. Μόνο κλήσεις, κυρίως wifi αλλά και 3g Κάποιες φορές. Όταν φορτώσει το skype δεν έχει πρόβλημα και με το evolve φόρτωνε πάντα. Αλλιώς 9 στις 10 κράσαρε γιαυτό έμεινα με evolve όταν το είχα ανάγκη. Μικρό το κακό

 

 

Δεν ξέρω τι πρόβλημα είχες αλλά αν ήταν το κρασάρισμα στην αρχή δεν έφταιγε η μνήμη. Ούτε στο 808 έφτιαξε εξάλλου.

 

Και σε μένα τα ίδια, λειτουργούσε άψογα εκτός από βιντεοκλήση.

Δημιουργούσε πρόβλημα μόνο όταν δεν είχες θέμα από την Nokia, αλλιώς ήταν άψογο.

Πάντα με stock.

Γενικά το N8 λειτουργούσε εξαίρετα και το καταλαβαίνω ακόμη καλύτερα όταν συγκρίνω αυτά που έκανε με τα χαρακτηριστικά που διέθετε

σε αντίθεση με την ιπποδύναμη που χρειάζονται τα σύγχρονα κινητά.

Racing because all other sports require one ball only!
Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα ξεκαθαρα μετα απο στησιμο του Ν8 με καθαρη εγκατασταση της ρομ του lagoskon και πρωτη εφαρμογη το skype κολλουσε, προφανως στις κλησεις..

Τωρα αν ο φιλος παραπανω ειχε το σκαιπ για να στελνει μηνυματα, μαλλον δεν ειχε προσεξει το whatsapp που ηταν πολυ πολυ πιο ελαφρυ,πρακτικο, λιγοτερο ενεργοβορο και το ειχαν περισσοτεροι τον πρωτο καιρο (προ viber).

Απο εκει και περα ειχα 2 Ν8 και κανενα δε σηκωσε σωστα σκαιπ για κλησεις, αν τωρα τυχει καμια φορα να το σηκωσει δε μου λεει κατι..

Ειναι σαν τα ανδροιδ με 512 ραμ που τους ριχνεις καμια 20αρια εφαρμογες και λες γιατι πρεπει να περιμενω 10λεπτο για να φορτωσουν.

cpu+ram εκαναν τρομερη διαφορα με 808..μην τα συγκρινετε..

ειναι οπως ενα ανδροιδ με 1GB ram και με 512, η διαφορα ειναι χαοτικη..

Συμφωνούμε. Κάτι ο επεξεργαστής, κάτι η RAM, κάτι λίγο από όλα, επηρεάζουν την απόδοση εφαρμογών από συσκευή σε συσκευή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και σε μένα τα ίδια, λειτουργούσε άψογα εκτός από βιντεοκλήση.

Δημιουργούσε πρόβλημα μόνο όταν δεν είχες θέμα από την Nokia, αλλιώς ήταν άψογο.

Πάντα με stock.

Γενικά το N8 λειτουργούσε εξαίρετα και το καταλαβαίνω ακόμη καλύτερα όταν συγκρίνω αυτά που έκανε με τα χαρακτηριστικά που διέθετε

σε αντίθεση με την ιπποδύναμη που χρειάζονται τα σύγχρονα κινητά.

Δεδομένου ότι στα σύγχρονα κινητά δεν υπάρχει Symbian, καταλαβαίνουμε πόσο ανώτερο λειτουργικό σύστημα ήταν από τα ανδροειδή και τα παράθυρα... Έκανε τρομερή εξοικονόμηση πόρων, από μπαταρία, μέχρι επεξεργαστή και RAM, χωρίς να χάσει σε απόδοση. Σύγκρινε δυο συσκευές με ίδια χαρακτηριστικά, η μια με ανδροειδές η άλλη με Symbian. Τεράστια διαφορά στην απόδοση... Αν υπήρχαν σύχρονα κινητά με 4πύρηνους επεξεργαστές, άφθονη RAM κλπ με Symbian, το κινητό μόνο καφέ δεν θα έφτιαχνε! Τι Samsung/Sony/LG, αυτά θα ήταν για τα "μπάζα" μετά... Αχ, όνειρα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε για το Symbian, αλλά πριν από 5 λεπτά έκανα login στο Skype, χωρίς κανένα πρόβλημα.
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε για το Symbian, αλλά πριν από 5 λεπτά έκανα login στο Skype, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Για λίγες μέρες ακόμα θα μπορείς. Μετά πάπαλα...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Για λίγες μέρες ακόμα θα μπορείς. Μετά πάπαλα...

 

Καλά, ναι. Το ξέρω αυτό. Περισσότερο στο ότι δε λειτουργεί το Skype σε N8 πήγαινε.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...