Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@gerstavros: τέτοια ώρα πλακίτσες θα κάνουμε;; Δοκίμασα έβαλα και το κλασικό evolve και παραμένει!!Σήμερα το πρόσεξα.

Το θέμα είναι football by invaser.Πρέπει να το κατέβασα από το καθημερινό.

δεν εννούσα αυτό. τότε ίσως φταίει το mod που λες, ή η delight, ή βάλε το κλασσικο θέμα και κάνε επανακίνηση να δεις (γιατί όταν αλλάζεις θέμα, κάποια στοιχεία δεν αλλάζουν μέχρι την επανακίνηση):p

Link to comment
Share on other sites

δεν εννούσα αυτό. τότε ίσως φταίει το mod που λες, ή η delight, ή βάλε το κλασσικο θέμα και κάνε επανακίνηση να δεις (γιατί όταν αλλάζεις θέμα, κάποια στοιχεία δεν αλλάζουν μέχρι την επανακίνηση):p

 

Εκανα επανεκκίνηση και παραμένει!!!Το Joshlog mod το μόνο που κάνει είναι να βλέπει το κινητό τα αρχεία mif που μεταφέρεις από την Ζ: Rom στην mass memory (E: ).Έτσι μπορείς να κάνεις ότι εικαστικες τροποποιήσεις θέλεις χωρίς να χρειάζεται να φλασάρεις κάθε φορά που θες να δοκιμάσεις κάτι νέο όπως μια bootscreen.(πχ.:έχω βάλει μια που το logo της Νοκια σπρώχνει προς τα αριστερά το ρομποτάκι του android σε στύλ στα "τσακίδια" :) ).

Τέλος πάντων αμα είναι ας μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει κάτι παραπάνω αν πρόκειται για κάποια κρυφή αναβάθμιση του κινητού ωστε να λαμβάνει 4G δίκτυο.Είναι εφικτό κάτι τέτοιο μέσω μόνο software update?

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Εκανα επανεκκίνηση και παραμένει!!!Το Joshlog mod το μόνο που κάνει είναι να βλέπει το κινητό τα αρχεία mif που μεταφέρεις από την Ζ: Rom στην mass memory (E: ).Έτσι μπορείς να κάνεις ότι εικαστικες τροποποιήσεις θέλεις χωρίς να χρειάζεται να φλασάρεις κάθε φορά που θες να δοκιμάσεις κάτι νέο όπως μια bootscreen.(πχ.:έχω βάλει μια που το logo της Νοκια σπρώχνει προς τα αριστερά το ρομποτάκι του android σε στύλ στα "τσακίδια" :) ).

Τέλος πάντων αμα είναι ας μας διαφωτίσει κάποιος που γνωρίζει κάτι παραπάνω αν πρόκειται για κάποια κρυφή αναβάθμιση του κινητού ωστε να λαμβάνει 4G δίκτυο.Είναι εφικτό κάτι τέτοιο μέσω μόνο software update?

ε γι αυτό λέω ότι ίσως το mif που χεις βάλει, δείνει 4.5G αντί για 3.5G. είναι καθαρά εικαστική αλλάγή το 4.5

Link to comment
Share on other sites

ε γι αυτό λέω ότι ίσως το mif που χεις βάλει, δείνει 4.5G αντί για 3.5G. είναι καθαρά εικαστική αλλάγή το 4.5

Ε δεν εξηγείται αλλιώς! :lol: μας έπιασε κότσους το avkon.καλό και τούτο.

Θα ήταν καθαρά θέμα hardware η αναβάθμιση σε 4G έτσι δεν είναι;Αλλιώς μ' ένα software update το Ν8 θα έπαιρνε αλλά 2 χρόνια ζωής στο χαλαρό...

02:07: Και όντως το επαλήθευσα βάζοντας το παλιό εικονίδο μπαταρίας και σήματος.Δείχνει πάλι 3.5.Οκ θέμα λύθηκε.

Ο τυπάς που σχεδίασε το avkon2 φαίνεται ήθελε σώνει και καλά 4g δίκτυο στο κινητό του!

Edited by spiros2021

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :) Μια απορία κι από εμένα.. Εμφανίστηκε χτες μια αναβάθμιση του Social, 3,5mbs, στο N8. Αξίζει ή τσάμπα θα "θυσιαστούν" τα mbs; :worry:
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :) Μια απορία κι από εμένα.. Εμφανίστηκε χτες μια αναβάθμιση του Social, 3,5mbs, στο N8. Αξίζει ή τσάμπα θα "θυσιαστούν" τα mbs; :worry:

Δεν αλλάζουν και πολλά.Εγώ την έβαλα για να μην με ζαλίζει η σουίτα κάθε φορά που την ξεκινώ.

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Gerstavros2 ξέρεις καμια εφαρμογή για screenshots?Δεν κάνω πλάκα 4.5 γράφει και με έχει παραξενέψει και μένα γιατι μέχρι πριν λίγο καιρό έγραφε 3.5.Μια μικρή διορθωση: όταν βάζω σκέτο 3G.

 

δε παιζει. Το θεμα δεν ειναι αν εβαλε η cosmote LTE αλλα οτι το ν8 δε το υποστηριζει. Κουφο παντως

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζουν και πολλά.Εγώ την έβαλα για να μην με ζαλίζει η σουίτα κάθε φορά που την ξεκινώ.

 

Άρα, τσάμπα θα πάνε. Ευχαριστώ!!! :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :) Μια απορία κι από εμένα.. Εμφανίστηκε χτες μια αναβάθμιση του Social, 3,5mbs, στο N8. Αξίζει ή τσάμπα θα "θυσιαστούν" τα mbs; :worry:

 

εγω ειδα καποια διαφορα,προς το καλυτερο.γενικα ειναι τραγικη η εφαρμογη θεωρω (εχοντας και το se ARC S) αλλα και χωρις αυτο,εχει πολλα προβληματα,απο τα μηνυματα που ανοιγει ο,τι γουσταρει κ ενημερωνει ο,τι κ οποτε θελει,μεχρι την ταχυτητα.τελος παντων,μου φανηκε καπως καλυτερη τωρα..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

εγω ειδα καποια διαφορα,προς το καλυτερο.γενικα ειναι τραγικη η εφαρμογη θεωρω (εχοντας και το se ARC S) αλλα και χωρις αυτο,εχει πολλα προβληματα,απο τα μηνυματα που ανοιγει ο,τι γουσταρει κ ενημερωνει ο,τι κ οποτε θελει,μεχρι την ταχυτητα.τελος παντων,μου φανηκε καπως καλυτερη τωρα..

 

Και κάτι ontopic/offtopic: Έκατσα και σύγκρινα WP browser και Symbian/Nokia Belle browser... Δε θέλω να πω τα συμπεράσματά μου... :(

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ontopic/offtopic: Έκατσα και σύγκρινα WP browser και Symbian/Nokia Belle browser... Δε θέλω να πω τα συμπεράσματά μου... :(

 

Είναι γνωστά τα ελλατώματα. Αλλά και τα πλεονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστά τα ελλατώματα. Αλλά και τα πλεονεκτήματα.

 

ποια ειναι τα πλεονεκτηματα?το μονο πλεονεκτημα που βρηκα ειναι πως στο Πεκινο οταν ημουν ηταν ο μονος τροπος να μπω facebook καθως απαγορευεται,και μαλλον η εφαρμογη αυτη τους διεφυγε..το ARC S με κανεναν τροπο..μονο με απομακρυσμενη απο το ανοιχτο pc στην Αθηνα εμπαινε.. :P

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Είναι γνωστά τα ελλατώματα. Αλλά και τα πλεονεκτήματα.

 

Καλά, τα μειονεκτήματα του Symbian Belle είναι ελάχιστα. 2 πράγματα θεωρώ μειονεκτήματα: Την ανάλυση της οθόνης και τον browser. Και το 2 μπορεί να βελτιωθεί. ;)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Εχω προβλημα με το SwipeUnlock, οταν παταω το κουμπι του μενου και το ξεκλειδωνω δεν μπορω να πατησω κανενα κουμπι

και μετα απο λιγο μαυριζει η οθονη και παραμενει κλεδωμενο!

(Εβαλα προσφατα το νεο Task Manager και το Music player)

Εχει κανεις παρομοιο προβλημα ?

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

βαλε το DzLock :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι τα πλεονεκτηματα?το μονο πλεονεκτημα που βρηκα ειναι πως στο Πεκινο οταν ημουν ηταν ο μονος τροπος να μπω facebook καθως απαγορευεται,και μαλλον η εφαρμογη αυτη τους διεφυγε..το ARC S με κανεναν τροπο..μονο με απομακρυσμενη απο το ανοιχτο pc στην Αθηνα εμπαινε.. :P

Γενικά μιλούσα φίλε μου για το symbian. Ξέρουμε ότι υστερεί σημαντικά στον browser. Προσωπικά έχω καταβολευτεί με τον καινούριο opera mini που είναι σφαιράτος. Η επερχόμενη αναβάθμιση μιλάει για βελτίωση του browser της nokia. Μακάρι, αλλά δε με πολυενδιαφέρει γιατί όπως είπα έχω βολευτεί. Σίγουρα δεν επιλέγω το symbian λόγω browser.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! :) Μια απορία κι από εμένα.. Εμφανίστηκε χτες μια αναβάθμιση του Social, 3,5mbs, στο N8. Αξίζει ή τσάμπα θα "θυσιαστούν" τα mbs; :worry:

δεν θυσιάζονται ρε συ, αφού η προηγούμενη έκδοση «φεύγει», κι απελευθερώνει το χώρο.

Link to comment
Share on other sites

δεν θυσιάζονται ρε συ, αφού η προηγούμενη έκδοση «φεύγει», κι απελευθερώνει το χώρο.

 

Χμ.. Δίκιο έχεις.. Αλλά, με την τελευταία αναβάθμιση των Nokia Maps, δε χάθηκαν 20mds της ήδη περιορισμένης C του N8, χωρίς κάποια εμφανή βελτίωση /προσθήκη; :worry:

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, υπαρχει καποια εφαρμογη για δωρεαν κλησεις απευθειας προς αλλους αριθμους μεσω wifi?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, υπαρχει καποια εφαρμογη για δωρεαν κλησεις απευθειας προς αλλους αριθμους μεσω wifi?

Skype.Πρέπει όμως και οι φίλοι σου να έχουν στο κινητό τους skype.

Λένε οτι η Viber ετοιμάζει την εφαρμογή της για symbian αλλά ακόμη περιμένουμε... :(

Eπίσης μηνύματα προς άλλους (πάλι μέσω WI-FI) το what's up messenger.

Nokia 808 Pureview, iPad Air 4th gen(2020), Apple iPhone 13 Pro Max, iWatch Ultra

Link to comment
Share on other sites

Skype.Πρέπει όμως και οι φίλοι σου να έχουν στο κινητό τους skype.

Λένε οτι η Viber ετοιμάζει την εφαρμογή της για symbian αλλά ακόμη περιμένουμε... :(

Για αυτο ειπα απευθειας προς αλλους αριθμους , με το skype πρεπει να εχει και ο αλλος. Το viber μου το εδειξε ενας φιλος μου σημερα σε android γιαυτο ειπα αν υπαρχει κατι και για symbian αλλα δεν ειδα κατι.:(

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο ειπα απευθειας προς αλλους αριθμους , με το skype πρεπει να εχει και ο αλλος. Το viber μου το εδειξε ενας φιλος μου σημερα σε android γιαυτο ειπα αν υπαρχει κατι και για symbian αλλα δεν ειδα κατι.:(

 

Όπως είπε και ο παραπάνω, υπάρχει και η εφαρμογή what's up messenger η οποία δεν είναι μόνο για μηνύματα, αλλά και κάνει και κλήσεις δωρεάν (και μέσω wifi και μέσω 3G), αρκεί φυσικά να την έχει και ο άλλος την εφαρμογή. Ακόμα και αρχεία μπορείς να στείλεις έτσι.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro (kate) [MIUI 10.2.1.0 stable]

Nokia Lumia 925 (windows 10 mobile preview release)

Link to comment
Share on other sites

Skype.Πρέπει όμως και οι φίλοι σου να έχουν στο κινητό τους skype.

Λένε οτι η Viber ετοιμάζει την εφαρμογή της για symbian αλλά ακόμη περιμένουμε... :(

Eπίσης μηνύματα προς άλλους (πάλι μέσω WI-FI) το what's up messenger.

το viber δεν κάνει δωρεάν κλήσεις σε κανονικούς αριθμους. όπως και το skype

Link to comment
Share on other sites

το viber δεν κάνει δωρεάν κλήσεις σε κανονικούς αριθμους.

Τι εννοεις? Οτι πρεπει να εχει και ο αλλος viber?

Παντως απο την viber λενε ακομα και τωρα οτι θα βγαλουν εφαρμογη για symbian.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις? Οτι πρεπει να εχει και ο αλλος viber? [...]
εννοείται.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...