Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει αξιόπιστη εφαρμογή, η οποία εκμεταλλευόμενη το GPS του N8 να αποθηκεύει τη θέση μας, με τη μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια; Αυτό βέβαια δεν είναι μόνο θέμα εφαρμογής αλλά κυρίως δέκτη. Ένα ένα όμως..

Αυτό που μ' ενδιαφέρει, είναι η οριοθέτηση κάποιων εκτάσεων στην επαρχία. Κατά συνέπεια η ακρίβεια παίζει πρωτεύοντα ρόλο.

Όσον αφορά το δέκτη του Ν8, ξέρει κανείς ποια είναι η μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια που μπορεί να πετύχει;

Σε τέτοιες περιπτώσεις, ίσως ένας καλός εξωτερικός δέκτης GPS να είναι μονόδρομος.

 

Δεν νομίζω να σου κάνει για οριοθέτηση εκτάσεων . Όσους δέκτες κινητών γνωρίζω έχουν κάποια μέτρα ακτίνα απόκλισης και μάλιστα νομίζω πως ξεπερνούν τα 3m . Συνεπώς αν μετράς έκταση μπορεί να πέφτεις έξω 6+m .

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να σου κάνει για οριοθέτηση εκτάσεων . Όσους δέκτες κινητών γνωρίζω έχουν κάποια μέτρα ακτίνα απόκλισης και μάλιστα νομίζω πως ξεπερνούν τα 3m . Συνεπώς αν μετράς έκταση μπορεί να πέφτεις έξω 6+m .

Αυτό πιστεύω κι εγώ.. Ίσως με το bluetooth gps να φγαίνει καλύτερο αποτέλεσμα.

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν υπάρχει αξιόπιστη εφαρμογή, η οποία εκμεταλλευόμενη το GPS του N8 να αποθηκεύει τη θέση μας, με τη μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια; Αυτό βέβαια δεν είναι μόνο θέμα εφαρμογής αλλά κυρίως δέκτη. Ένα ένα όμως..

Αυτό που μ' ενδιαφέρει, είναι η οριοθέτηση κάποιων εκτάσεων στην επαρχία. Κατά συνέπεια η ακρίβεια παίζει πρωτεύοντα ρόλο.

Όσον αφορά το δέκτη του Ν8, ξέρει κανείς ποια είναι η μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια που μπορεί να πετύχει;

Σε τέτοιες περιπτώσεις, ίσως ένας καλός εξωτερικός δέκτης GPS να είναι μονόδρομος.

 

Δοκίμασε το sports tracker η ακρίβεια σίγουρα δεν είναι 100% αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι ανεβάζει τη περιοχή που οριοθετείς οπότε το κοιτάς σε δορυφορικό χάρτη και μπορείς να κάνεις "διορθώσεις"

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το sports tracker η ακρίβεια σίγουρα δεν είναι 100% αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι ανεβάζει τη περιοχή που οριοθετείς οπότε το κοιτάς σε δορυφορικό χάρτη και μπορείς να κάνεις "διορθώσεις"

Ευχαριστώ,

Το θέμα βέβαια είναι να το εμπιστεύεσαι ασχέτως αν σου δείχνει το χάρτη και οι συντεταγμένες που αποθηκεύεις να είναι επαληθεύσιμες. Όσες φορές δηλαδή χρειαστεί, να σε "πάει" στο ακριβές σημείο που αποθήκευσες αλλιώς δεν έχει νόημα. Αν σου καταπατήσουν περιμμετρικά το χωράφι π.χ. κι αν αργήσεις να το πάρεις χαμπάρι έχοντας υποστεί αλλοίωση η περιοχή, ούτε εσύ ο ίδιος θα ξέρεις που είναι τα σύνορα. Ξαναλέω, ότι σίγουρα στην ακρίβεια, ευθύνεται περισσότερο ο δέκτης παρά το πρόγραμμα.

Επίσης, όποιος έχει εμπειρία από εξωτερκά (bluetooth) GPS, καλό θα ήταν ν' ακούσουμε τη γνώμη του.

 

Αλήθεια, οι τοπογράφοι μηχανικοί, τι τεχνολογία χρησιμοποιούν για να έχουν τέτοια ακρίβεια και πιστότητα;

Edited by Georgecreta
Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η κουβέντα στο συγκεκριμένο τομέα γιατί θα βγούμε εκτός θέματος.

Απλά να υπενθυμίσω ότι οποιοσδήποτε δέκτης και να χρησιμοποιηθεί η ακρίβεια στις συντεταγμένες καθορίζεται από την Αμερικάνικη κυβέρνηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί η κουβέντα στο συγκεκριμένο τομέα γιατί θα βγούμε εκτός θέματος.

Απλά να υπενθυμίσω ότι οποιοσδήποτε δέκτης και να χρησιμοποιηθεί η ακρίβεια στις συντεταγμένες καθορίζεται από την Αμερικάνικη κυβέρνηση.

ακριβώς, η απόλυτη ακρίβεια του gps είναι διαθεσιμη μονο στον αμερικανικό στρατό. για τους υπόλοιπους υπάρχουν μόνο πανάκριβες συσκευές που αφορούν τοπογράφους, δες εδώ http://www.topografoi.com/forum/index.php?PHPSESSID=0238fdee272bceca30df67ff6af08c44&topic=356.0
Link to comment
Share on other sites

εβαλα προχτες το whatsapp και παρολο που εκανα exit μου ερχοτανε μηνυματα. Στο site λεει οτι σε εχει παντα online στα κινητα νοκια.

Δηλαδη και ιντερνετ να μην εχεις παλι θα σε εχει online? Εννοω αν απενεργοποιησεις wifi και δεδομενα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εβαλα προχτες το whatsapp και παρολο που εκανα exit μου ερχοτανε μηνυματα. Στο site λεει οτι σε εχει παντα online στα κινητα νοκια.

Δηλαδη και ιντερνετ να μην εχεις παλι θα σε εχει online? Εννοω αν απενεργοποιησεις wifi και δεδομενα.

Μάλλον θα δούλευε στο παρασκήνιο.

Αν απενεργοποιήσεις τα Data, καθάρισες.

Δεν επιτρέπονται αγγελίες στην υπογραφή.
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη βλακεια το οτι οι επαφες που ειναι σε αρχεια vcf δεν μπορουν να περαστουν ολες μαζι στις επαφες και πρεπει να τις περνας μια μια..το ιδιο και οι υπενθυμισεις καταχωρισεις κλπ..symbian εισαι...ξερετε αν υπαρχει καποιος γρηγορος τροπος?
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη βλακεια το οτι οι επαφες που ειναι σε αρχεια vcf δεν μπορουν να περαστουν ολες μαζι στις επαφες και πρεπει να τις περνας μια μια..το ιδιο και οι υπενθυμισεις καταχωρισεις κλπ..symbian εισαι...ξερετε αν υπαρχει καποιος γρηγορος τροπος?

 

αν το θες για backup δοκιμασε πχ το Lancet ContactsExporter ή το Lancet ContactsExporter

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη βλακεια το οτι οι επαφες που ειναι σε αρχεια vcf δεν μπορουν να περαστουν ολες μαζι στις επαφες και πρεπει να τις περνας μια μια..το ιδιο και οι υπενθυμισεις καταχωρισεις κλπ..symbian εισαι...ξερετε αν υπαρχει καποιος γρηγορος τροπος?

απ το nokia suite στον υπολογιστή εισάγονται όλες οι επαφές μαζί από ενα vcf

Link to comment
Share on other sites

Σαν να βλέπω στην τελευταία έκδοση του opera δυνατότητα αναπαραγωγής βίντεο από youtube σε ξεχωριστό παράθυρο.:)

Αδιάφορο,λόγο ανάλυσης οθόνης,αλλά μέχρι 720p τα πάει περίφημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Σαν να βλέπω στην τελευταία έκδοση του opera δυνατότητα αναπαραγωγής βίντεο από youtube σε ξεχωριστό παράθυρο.:)

Αδιάφορο,λόγο ανάλυσης οθόνης,αλλά μέχρι 720p τα πάει περίφημα.

 

Ναι, το παρατήρησα κι εγώ αυτό. Πάρα πολύ χρήσιμη προσθήκη. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η c πλέον μου δείχνει 78mb πως μπορω να την καθαρίσω εκτός από hard reset?δεν εχω γενικά και πολλες εφαρμογές και παιχνίδια.Φοβάμε οτι κατι εφαρμογες check in,μεσα μαζικής και τετοια μου εφτασαν την μνημη εκει αλλα αυτες δεν τις αποφευγω!
...Δικαιωμά μου να γυρνώ στο σπίτι Τα χαράματα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η c πλέον μου δείχνει 78mb πως μπορω να την καθαρίσω εκτός από hard reset?δεν εχω γενικά και πολλες εφαρμογές και παιχνίδια.Φοβάμε οτι κατι εφαρμογες check in,μεσα μαζικής και τετοια μου εφτασαν την μνημη εκει αλλα αυτες δεν τις αποφευγω!

 

Η C: γεμίζει επίσης και από sms και mails με μεγάλα συνημμένα. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Γινεται hard reset μονο στην C?

 

δεν νομιζω αλλα εννοουσα hard reset και στις δυο μνημες!

 

Teo010 εσύ πόση χωρητικότητα έχεις στη c;

...Δικαιωμά μου να γυρνώ στο σπίτι Τα χαράματα...
Link to comment
Share on other sites

μήπως λες το SymDVR? δεν βρήκα να χει τέτοια λειτουργεία,αλλά μπορει να μου διαφεύγει

 

πολύ ωραίο πρόγραμμα, και έχει ρυθμίσεις για τα πάντα! Όντως τα στατιστικά του gps τα αποθηκεύει σε ξεχωριστό αρχείο .srt σαν υπότιτλους.
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις που μπορω να βρω δωρεαν widget μεγαλο ρολοι?απο κανενα αξιοπιστο site

 

Καλησπέρα! :) Μεγάλο ρολόι σε ενδιαφέρει να έχεις στη lockscreen; Το sleeping screen, από betalabs ειναι αυτό που ψάχνεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

λεει widget ;)

 

εγω εχω μηχανικο :) δες στο καθημερινο απειρα ;)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω αλλα εννοουσα hard reset και στις δυο μνημες!

 

Teo010 εσύ πόση χωρητικότητα έχεις στη c;

Καπου ειχα δει να γραφουν hard reset στην C αλλα δεν ξερω αν οντως ισχυει.

Εγω εχω 74,3mb.

Link to comment
Share on other sites

λεει widget ;)

 

εγω εχω μηχανικο :) δες στο καθημερινο απειρα ;)

καλησπερα.ναι widget μεγαλο ρολοι αναλογικο.επειδη ειμαι νεος στο φορουμ λεγοντας καθημερινο τι εννοεις? στο ovi που κοιταξα εχει δωρεαν μονο κατι cool clock-space κλπ..

Link to comment
Share on other sites

daily forum ψαξε...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα δει να γραφουν hard reset στην C αλλα δεν ξερω αν οντως ισχυει.

Εγω εχω 74,3mb.

 

με official ROM είναι φυσιολογικό το νούμερο

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...