Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παντως, το spb 3D που το εβαλα νωριτερα κ το μαθαινω τωρα δε με ενθουσιαζει..οσο εντυπωσιακο και να ειναι,προσωπικα,επειδη 5-10 πραγματα χρησιμοποιω στο κινητο,μια χαρα με βολευε το στησιμο που ειχε πριν,μπορει ναταν απλο,χωρις εφε,χωρις πολλες επιλογες οπως εδω,αλλα ηταν πολυ πιο πρακτικο..οποτε τωρα καταλαβα γιατι ολοι προτιμουν anroid,κ γιατι ποτε δε θα παρω...

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

όταν με το καλό θα βάλεις τη belle τότε δε θα έχεις να ζηλέψεις τίποτα απ'το android. Είναι όπως το λες, κ εγω έβαλα κάποια έκδοση του spb shell αλλά ποτέ δε με βόλεψε σε πρακτικότητα όπως το default του κινητού.

έχω δύο εβδομάδες τη belle και δεν έχω κανένα θέμα, και το notification bar είναι πολύ πρακτικό, και το λειτουργικό πολύ σβέλτο και ομαλό στη λειτουργία του. νοιώθω σα να έχω άλλο κινητο! και με εφαρμογές έχω το πολύ ένα 10% ασυμβατότητα.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε βάλει anna συστήνω ανεπιφύλακτα να βάλετε το καινούργιο swype 2 beta, βελτιώνει πολύ το portrait qwerty και γράφεις ταχύτατα πλέον! Έχει και ελληνικά εννοείται!
Link to comment
Share on other sites

Παντως, το spb 3D που το εβαλα νωριτερα κ το μαθαινω τωρα δε με ενθουσιαζει..οσο εντυπωσιακο και να ειναι,προσωπικα,επειδη 5-10 πραγματα χρησιμοποιω στο κινητο,μια χαρα με βολευε το στησιμο που ειχε πριν,μπορει ναταν απλο,χωρις εφε,χωρις πολλες επιλογες οπως εδω,αλλα ηταν πολυ πιο πρακτικο..οποτε τωρα καταλαβα γιατι ολοι προτιμουν anroid,κ γιατι ποτε δε θα παρω...

 

Πες τα χρυσοστομε!!! Πραγματικα δεν καταλαβαινω ολους αυτους με τα Android που βαζουν κατι UI ολο εφε κτλ και απο χρηστικοτητα 0.

 

Ρε παλικαρι το μαμισιο στησιμο ειναι μελετημενο δει ειναι εκει για την πλακα. Εγω με το C7 (και εχω περασει πολυ καιρο και με Android και με iPhone) βρηκα την υγεια μου απο αποψη πρακτικοτητας και αμεσοτητας. Το μονο που υστερει το Symbian ειναι η ποιοτητα (κυριως) και μετα η ποικιλια σε σχεση με τα ρομποτ και το μηλο. Αυτο βεβαια ειναι αλλη συζητηση

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε βάλει anna συστήνω ανεπιφύλακτα να βάλετε το καινούργιο swype 2 beta, βελτιώνει πολύ το portrait qwerty και γράφεις ταχύτατα πλέον! Έχει και ελληνικά εννοείται!

 

Επιτέλους βγήκε. Το έβαλα ήδη, πολύ καλό!! Το πιο θετικό είναι ότι έχει μεγαλύτερα πλήκτρα. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχει ξεχωριστό πλήκτρο για τόνο για την περίπτωση που μια λέξη, πρόταση κτλ δεν θες να γράψεις με swype. Η μήπως γίνεται με κάποιο τρόπο; Αν το χει και αυτό είναι τέλειο.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βγήκε. Το έβαλα ήδη, πολύ καλό!! Το πιο θετικό είναι ότι έχει μεγαλύτερα πλήκτρα. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχει ξεχωριστό πλήκτρο για τόνο για την περίπτωση που μια λέξη, πρόταση κτλ δεν θες να γράψεις με swype. Η μήπως γίνεται με κάποιο τρόπο; Αν το χει και αυτό είναι τέλειο.

 

δεν το χω βαλει (γινεται και χωρις αννα? βοντα γαρ) αλλα δοκιμασε να το πατας το πληκτρο συνεχομενο, οπως νομιζω ειναι στα windows phone...

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε βάλει anna συστήνω ανεπιφύλακτα να βάλετε το καινούργιο swype 2 beta, βελτιώνει πολύ το portrait qwerty και γράφεις ταχύτατα πλέον! Έχει και ελληνικά εννοείται!

 

μου βγάζει σφάλμα στα ελληνικα. Δεν υπάρχουν. Τι κάνω λάθος?

Την αννα εχω.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

μου βγάζει σφάλμα στα ελληνικα. Δεν υπάρχουν. Τι κάνω λάθος?

Την αννα εχω.

 

μήπως δεν έβαλες το σωστό αρχείο, υπάρχει άλλα για ^3 και άλλο για anna

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικα πως βάζω ?? Πατάω για άλλες γλώσσες και με βάζει στο οβι !

 

Edit : το βρηκα απο τα μπετα λαμπς

Edited by ardonhs

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Οκ με τα ελληνικα αλλα δεν κανει ρυθμισεις.

 

Bug. Γυρίζεις τη γλώσσα του τηλεφώνου στα αγγλικά και μετά δουλεύει.

Οπως είπα και στο thread για το N8, το έβαλα στα αγγλικά, εφτιαξα τις ρυθμίσεις και μετά πάλι στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

δεν το χω βαλει (γινεται και χωρις αννα? βοντα γαρ) αλλα δοκιμασε να το πατας το πληκτρο συνεχομενο, οπως νομιζω ειναι στα windows phone...

 

Γίνεται. Το χουν βγάλει και για s60 5th edition και για symbian^3 και για Anna. Σωστός για το παρατεταμένο πάτημα. Απλά οταν το κρατάς για λίγο πατημένο βγάζει το σύμβολο που αντιστοιχεί στο πλήκτρο. Αν το κρατήσεις λίγο ακόμα σου βγάζει όλες τις επιλογές.

 

Ενα πρόβλημα που έχω στο swype είναι ότι δεν μου ανοίγει τις ρυθμίσεις. Όταν πατάω ρυθμίσεις κάνει ότι φορτώνει αλλα τελικά δεν ανοίγει τίποτα. Το ίδιο και όταν πάω στο εικονίδιο των ρυθμίσεων. Όποια γλώσσα και να έχω συμβαίνει αυτό.

 

Edit:Αα οκ με αλλαγή γλώσσας τηλεφώνου μπαίνει στις ρυθμίσεις. Μόλις είδα το παραπάνω μύνημα.

Edited by Johnious13
προσθήκη

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ποια εφαρμογη ειναι εκεινη που με μια κινηση στο πληκτρολογιο αλλαζει η γλωσσα? πχ απο αγγλικα ελληνικα για να γραψουμε κειμενο.

προσπαθω τωρα που πηρα το νεο Ν8 να την βρω να την περασω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Καποια εφαρμογη για ξυπνητιρι που να μπορω να ρυθμιζω την ενταση και να απενεργοποιω την δονηση ?

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

υπάρχει τρόπος να γίνεται αλλαγή γλώσσας χωρίς να μπαίνουμε στο εικονίδιο αλλαγή γλώσσας? πατώντας παρατεταμένα κάποιο σύμβολο?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

υπάρχει τρόπος να γίνεται αλλαγή γλώσσας χωρίς να μπαίνουμε στο εικονίδιο αλλαγή γλώσσας? πατώντας παρατεταμένα κάποιο σύμβολο?

 

υπάρχει πρόγραμμα, ψάξε για το quicklang

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, ποια εφαρμογη ειναι εκεινη που με μια κινηση στο πληκτρολογιο αλλαζει η γλωσσα? πχ απο αγγλικα ελληνικα για να γραψουμε κειμενο.

προσπαθω τωρα που πηρα το νεο Ν8 να την βρω να την περασω μεσα.

LangSwitcher και QuickLang...

 

Παρεμπιπτόντως, το Swipe 2 τα ''σπαει''!!!

Επιτελους Qwerty σε portrait mode που γραφεις σφαιρα...

Edited by impreza_sti

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα ένα μίνι bluetooth πληκτρολόγιο για το N8.

Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με την σύνδεση.

Το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να το κάνω να γράψει ελληνικά.

Γυρίζω τη γλώσσα γραφής (στο τηλέφωνο) στα ελληνικά, αλλά τα πλήκτρα από το πληκτρολόγιο συνεχίζουν να γράφουν αγγλικά.

 

Υπάρχει λύση για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η αναβαθμιση για την καμερα που εχει βγει για την αννα μπορουμε να την βαλουμε εμεις που εχουμε απο τωρα την belle?
Link to comment
Share on other sites

Τι προβλήματα; Σε μένα λειτουργεί τέλεια. Έβαλα και το νέο Swype χθες και είμαι υπερευχαριστημένος.

 

οταν λες εισαι ευχαριστημενος με το νεο swype τι εννοεις? μηπως γραφεις με αγγλικους χαρακτηρες? γιατι δε νομιζω να μπορει κανεις ακομα και τωρα να ρυθμισει την ελληνικη γλωσσα χωρις να κολλησει το κινητο

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

οταν λες εισαι ευχαριστημενος με το νεο swype τι εννοεις? μηπως γραφεις με αγγλικους χαρακτηρες? γιατι δε νομιζω να μπορει κανεις ακομα και τωρα να ρυθμισει την ελληνικη γλωσσα χωρις να κολλησει το κινητο

 

ναι αλλα ενας φιλος πιο πανω(δεν θυμαμαι ποιος) μας εδωσε την λυση. Το γυρνας το κινητο στα αγγλικα (κανει restart Μονο του) και κανεις τις ρυθμισεις σου. Μετα το γυρνας παλι στα ελληνικα και εισαι οκ :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ενας φιλος πιο πανω(δεν θυμαμαι ποιος) μας εδωσε την λυση. Το γυρνας το κινητο στα αγγλικα (κανει restart Μονο του) και κανεις τις ρυθμισεις σου. Μετα το γυρνας παλι στα ελληνικα και εισαι οκ :)

 

ναι το ανακαλυψα και εγω το κολπο αυτο λιγο μετα το Post μου. επισης μπορει να γινει το εξης

 

διαγραφουμε το αρχειο της γλωσσας μας (gspluginswypersc.Rxx οπου xx ειναι το νουμερο της ελληνικης γλωσσας δηλαδη το r54) η διαγραφουμε ολα τα αρχεια gspluginswypersc.Rxx εκτος απο το gspluginswypersc.RSC που βρισκεται στο φακελο !:\resource\ (οπου ! εκει οπου το εγκαταστησατε) και οι ρυθμισεις του swype θα εμφανιστουν (στα αγγλικα) χωρις να χρειαζεται να αλλαχτει η γλωσσα τηλεφωνου

 

για να το κανετε αυτο πρεπει να ειναι χακαρισμενο το κινητο με το open4all patch ενεργοποιημενο.

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Bug. Γυρίζεις τη γλώσσα του τηλεφώνου στα αγγλικά και μετά δουλεύει.

Οπως είπα και στο thread για το N8, το έβαλα στα αγγλικά, εφτιαξα τις ρυθμίσεις και μετά πάλι στα ελληνικά.

 

εκανα εγκαταστση το swype στα αγγλικα. εκει λεει για ρυθμισεις. δεν εκανα κατι. κατοπιν εβαλα τα ελληνικα και το εικονιδιο του swype λεει απο κατω ρυθμισεις(στα ελληνικα) το παταω και δεν ανοιγει.

τι λαθος εκανα? πρεπει να κανω τις ρυθμισεις οταν εχει εγκατασταθει το αγγλικο swype με την γλωσσα του τηλεφωνου γυρισμενη στα αγγλικα? και μετα τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

ναι το ανακαλυψα και εγω το κολπο αυτο λιγο μετα το Post μου. επισης μπορει να γινει το εξης

 

διαγραφουμε το αρχειο της γλωσσας μας (gspluginswypersc.Rxx οπου xx ειναι το νουμερο της ελληνικης γλωσσας δηλαδη το r54) η διαγραφουμε ολα τα αρχεια gspluginswypersc.Rxx εκτος απο το gspluginswypersc.RSC που βρισκεται στο φακελο !:\resource\ (οπου ! εκει οπου το εγκαταστησατε) και οι ρυθμισεις του swype θα εμφανιστουν (στα αγγλικα) χωρις να χρειαζεται να αλλαχτει η γλωσσα τηλεφωνου

 

για να το κανετε αυτο πρεπει να ειναι χακαρισμενο το κινητο με το open4all patch ενεργοποιημενο.

 

Φίλε έγραψες! Σωστός... Ευχαριστώ πολύ! (έσβησα μόνο το .r54 και δουλεύει μια χαρά)

PROLAB Digital Photo Printing & Finishing ::: http://www.prolab.gr

Dastart cafe Thessaloniki ::: http://www.dastart.com - http://www.facebook.com/dastart.cafe/

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...