Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του


platijet
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποιο σκοπό εξυπηρετεί να τις αποθηκεύεις στο Ημερολόγιο; :confused: ( σοβαρά ρωτάω )

 

καταγραφέας κλήσεων;)

σε προσωπικό επίπεδο ίσως καμία, σε επαγγελματικό όμως θέλεις να ξέρεις πότε μίλησες με τον τάδε τι ειπώθηκε και εξτρά σημειώσεις.

Mετά συγχρονισμός ημερολογίου με το pc και στο αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ρε παιδιά ότι το ξέρω και το έχω και το Picsel Smart Office. Αλλά έχει ένα βασικό μειονέκτημα, τουλάχιστο για τις δικές μου ανάγκες : Δεν επεξεργάζεται αρχεία απλού κειμένου (txt). ;)

 

Το θέμα είναι τι κάνουμε στην περίπτωση του Quick Office; Φλασάρισμα η μόνη λύση; :what:

 

Αν το απεγκαταστήσεις και το συνδέσεις το τηλέφωνο στο pc suite, δεν στο βγάζει σαν update για να το ξαναβάλλεις? Στην Άννα αν θυμάμαι καλά το έκανε αυτό.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν το απεγκαταστήσεις και το συνδέσεις το τηλέφωνο στο pc suite, δεν στο βγάζει σαν update για να το ξαναβάλλεις? Στην Άννα αν θυμάμαι καλά το έκανε αυτό.

 

όχι δεν στο βγάζει. Εγω προσωπικά επειδή έβαλα το PSO(smart office) απλά διέγραψα τα adobe reader/quick office , να μην μου πιάνουν και χώρο στην C.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ρε παιδιά ότι το ξέρω και το έχω και το Picsel Smart Office. Αλλά έχει ένα βασικό μειονέκτημα, τουλάχιστο για τις δικές μου ανάγκες : Δεν επεξεργάζεται αρχεία απλού κειμένου (txt). ;)

 

Το θέμα είναι τι κάνουμε στην περίπτωση του Quick Office; Φλασάρισμα η μόνη λύση; :what:

 

Δυστυχώς ναι...

 

όχι δεν στο βγάζει. Εγω προσωπικά επειδή έβαλα το PSO(smart office) απλά διέγραψα τα adobe reader/quick office , να μην μου πιάνουν και χώρο στην C.

 

Η καλύτερη δουλειά που έκανες!!

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

όχι δεν στο βγάζει. Εγω προσωπικά επειδή έβαλα το PSO(smart office) απλά διέγραψα τα adobe reader/quick office , να μην μου πιάνουν και χώρο στην C.

 

Τη διαγραφή του Adobe Reader την έκανες σαν κάθε εφαρμογή, από τον Διαχειριστή Εφαρμογών ή έχεις " χακάρει " τη συσκευή σου; :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις ολα τα παιδια.

Το smart office το ειχα αγορασει με 1 προσφορα που ειχε προσφατα αλλα το ειχα βγαλει και τωρα που παω να το ξαναβαλω να του δωσω ακομα 1 ευκαιρια μου λεει εχετε συμλπηρωσει το μεγιστο αριθμο κ πρεπει να δωσω 7+ ευρω να το παρω:confused:

Καλα εγω ηξερα οτι εχω 10 downloads δικαιωμα και οχι..ενα!!

Τελικα ποσο ειναι το δικαιωμα dloads ξερει κανενας?

 

Τελος παντων παντως βλακεια αυτο με το quick office οπως και με τις μαμα σημειωσεις.

Ειδικα με τις σημειωσεις τι τους ηρθε να κανουν τετοια πατατα με το που βλεπεις τη σημειωση(και οχι οταν τη κανεις edit οπως ειναι το σωστο) να αλλαζει ημερομηνια.

 

Θα κοιταξω και τις symnotes.

Οσο για το κολπο με τον xplore ακριβως το ιδιο εκανα με το μαμα file explore στα παλαι ποτε wm οποτε δε μου ειναι.αγνωστο το τρικ απλα μας καλομαθαν τα αντροιντ τελευταια:p

 

Παντως με το 701 ουτε το font magnifier(sorry αν δε το θυμαμαι καλα)μου δουλευε και δε ξερω πως να μεγαλωσω περα απ το default τη γραμματοσειρα.

 

Αν ελυνα κατι τετοια σπαστικα θα καλοσκεφτομουν για βασικο και το pure view με την 4αρα amoled και το ενεργο(εντελως μαυρο) screensaver του

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Παντως με το 701 ουτε το font magnifier(sorry αν δε το θυμαμαι καλα)μου δουλευε και δε ξερω πως να μεγαλωσω περα απ το default τη γραμματοσειρα.

 

Χρησημοποίησε το FontZoomer... Η τελευταία έκδοση (3.2) δουλεύει άψογα...

...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ρε παιδιά ότι το ξέρω και το έχω και το Picsel Smart Office. Αλλά έχει ένα βασικό μειονέκτημα, τουλάχιστο για τις δικές μου ανάγκες : Δεν επεξεργάζεται αρχεία απλού κειμένου (txt). ;)

 

Το θέμα είναι τι κάνουμε στην περίπτωση του Quick Office; Φλασάρισμα η μόνη λύση; :what:

όχι. απλά απεγκατέστησε το pro7 και βρες και βάλε την 6 που έχει η belle (εύκολα το βρίσκεις)

Link to comment
Share on other sites

Χρησημοποίησε το FontZoomer... Η τελευταία έκδοση (3.2) δουλεύει άψογα...

 

Πως μπορεις να κανεις ενα 701 με τη νεα μπελα και το τουρμπισμα στο cpu να πηγαινει σα Ν8 προ αννας εποχη και χειροτερα!

Να βλεπεις τα κυκλακια να πανε και να ερχοντε με αποκορυφωμα οταν ανοιγα τις σημειωσεις που εκανε 4 και πανω sec να ανοιξουν.

Δοκιμασα μαλιστα να ανοιγω εφαρμογες 2-3 φορες μηπως και ηταν η 1η η 2η φορα που εκανε καθυστερηση αλλα τιποτα.

Με το που το εβγαλα το 701 εγινε παλι σφαιρα(για συμπιαν)οπως το ηξερα και το χω εκτιμηση.

 

Παντως ωραια τα fonts το ευχαριστηθηκα και αν δεν ειχε τετοιες καθυστερησεις θα αγοραζα κανονικα την εφαρμογη να στηριξω το δημιουργο της αλλα....

Παντως ευχαριστω το φιλο για τη προσπαθεια:)

 

Σε συνεργασία με το Boldbeast Recorder (ηχογραφηση κλήσεων) που ειναι πολύ καλύτερο απο το CallRecorder: Record fone call και ηχογραφει καθε κλήση που δεχομαστε η κανουμε σε 3 ποιοτητες & 3 τυπους αρχείων wav/amr/mp4 με εχουν βολεψει αφανταστα.

Βεβαια και τα 2 παραπανω δεν λειτουργουν στις κλησεις μεσω skype.

Το καλύτερο όμως είναι ότι είναι ΔΩΡΕΑΝ και χωρίς διαφημίσεις.

 

Ενω εχει απενεργοποιηση του μπιπ στα settings δυστυχως σε 701 δεν απενεργοποιηται.

Κανας αλλος το εχει πετυχει να μην ακουγετε το beep?

Edited by stendor

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεις να κανεις ενα 701 με τη νεα μπελα και το τουρμπισμα στο cpu να πηγαινει σα Ν8 προ αννας εποχη και χειροτερα!

Να βλεπεις τα κυκλακια να πανε και να ερχοντε με αποκορυφωμα οταν ανοιγα τις σημειωσεις που εκανε 4 και πανω sec να ανοιξουν.

Δοκιμασα μαλιστα να ανοιγω εφαρμογες 2-3 φορες μηπως και ηταν η 1η η 2η φορα που εκανε καθυστερηση αλλα τιποτα.

Με το που το εβγαλα το 701 εγινε παλι σφαιρα(για συμπιαν)οπως το ηξερα και το χω εκτιμηση.

 

Παντως ωραια τα fonts το ευχαριστηθηκα και αν δεν ειχε τετοιες καθυστερησεις θα αγοραζα κανονικα την εφαρμογη να στηριξω το δημιουργο της αλλα....

Παντως ευχαριστω το φιλο για τη προσπαθεια:)

 

Κοίτα, τη Belle FP1 δεν την έχω δοκιμάσει γιατί απλά δεν έχει βγει για το Ν8 που έχω. Υπάρχει σε RC στάδιο και κυκλοφορεί στο ίντερνετ, αλλά δεν την έχω περάσει προς το παρόν. Ίσως να έχεις δίκιο... Στην Belle πάντως λειτουργεί άψογα. Απο εκεί και πέρα, η FP1 έχει αρκετές διαφορές απο την Pre-FP1, άρα ίσως γι'αυτό σου παρουσιάζει προβλήματα λόγω συμβατότητας και λογικά ο δημιουργός της όπου να'ναι θα το αναβαθμίσει...

...everything can happen...
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τη Belle FP1 δεν την έχω δοκιμάσει γιατί απλά δεν έχει βγει για το Ν8 που έχω. Υπάρχει σε RC στάδιο και κυκλοφορεί στο ίντερνετ, αλλά δεν την έχω περάσει προς το παρόν. Ίσως να έχεις δίκιο... Στην Belle πάντως λειτουργεί άψογα. Απο εκεί και πέρα, η FP1 έχει αρκετές διαφορές απο την Pre-FP1, άρα ίσως γι'αυτό σου παρουσιάζει προβλήματα λόγω συμβατότητας και λογικά ο δημιουργός της όπου να'ναι θα το αναβαθμίσει...

 

Μακαρι γιατι οντως ειναι πολυ χρησιμη εφαρμογη μιας και η μαμα Νοκια μαλλον μας περναει για πιλοτους με 10 στα 10 οραση ολους αλλιως δεν εξηγηται η επιμονη της να μη βαζει 1 πιο μεγαλη γραμματοσειρα(οπως και πληκτρο για αμεση εναλλαγη γλωσσας αλλα αυτο δεν ειναι του παροντος!).

Παντως tnx παλι για τη προταση και οντως ευχαριστηθηκα γραμματοσειρα οσο το ειχα!:D

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το smart office το ειχα αγορασει με 1 προσφορα που ειχε προσφατα αλλα το ειχα βγαλει και τωρα που παω να το ξαναβαλω να του δωσω ακομα 1 ευκαιρια μου λεει εχετε συμλπηρωσει το μεγιστο αριθμο κ πρεπει να δωσω 7+ ευρω να το παρω:confused:

Καλα εγω ηξερα οτι εχω 10 downloads δικαιωμα και οχι..ενα!!

Τελικα ποσο ειναι το δικαιωμα dloads ξερει κανενας?

 

Τα download είναι 10 αλλά το πως χρησιμοποιούνται είναι λίγο περίεργο. Εφόσον δεν έχεις εγκατεστημένη την εφαρμογή στο τηλέφωνο αν πας να την εγκαταστήσεις, τρως ένα download. Αν το download σταματήσει και το ξαναπροσπαθήσεις, τρως άλλη μία.

Αυτό που κάνω εγώ, είναι εφόσον για κάποιο λόγο σταματήσει η διαδικασία από το store, δεν το ξαναπροσπαθώ. Βρίσκω την εφαρμογή από κάποιο "μαγαζάκι" και κάνω την εγκατάσταση κανονικά. Μετά πάω στο store και βλέπω αν υπάρχει update.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία έκδοση του Nokia suite, την οποία και χρησιμοποιώ για να περνάω την μουσική στο κινητό. Τα MP3s μου τα έχω μάλλον λεπτομερώς αρχειοθετημένα, με thumbnails κτλ. Ενώ όμως όταν τα βλέπω στον windows media player όλα εμφανίζονται όπως πρέπει, στο suite κάποια από αυτα μου εμφανίζονται άλλα αντί άλλων, και αντίστοιχα λάθος μου περνιούνται και στο κινητό. Όλα τα τραγούδια τα έχω φτιάξει με το MP3 tag και ΜΟΝΟ στο nokia suite μου εμφανίζονται λάθος. Σκέφτομαι ακόμη και να απεγκαταστήσω το Nokia suite γιατί φοβάμαι ότι "ίχνη" από τα τραγούδια πριν τα φτιάξω έχουν απομείνει μέσα στο suite.

Και φυσικά δεν υπάρχει τρόπος να πειράξουμε τα properties των τραγουδιών ούτε μέσω του suite, ούτε μέσω του ίδιου του κινητού. Μεγάλο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω την τελευταία έκδοση του Nokia suite, την οποία και χρησιμοποιώ για να περνάω την μουσική στο κινητό. Τα MP3s μου τα έχω μάλλον λεπτομερώς αρχειοθετημένα, με thumbnails κτλ. Ενώ όμως όταν τα βλέπω στον windows media player όλα εμφανίζονται όπως πρέπει, στο suite κάποια από αυτα μου εμφανίζονται άλλα αντί άλλων, και αντίστοιχα λάθος μου περνιούνται και στο κινητό. Όλα τα τραγούδια τα έχω φτιάξει με το MP3 tag και ΜΟΝΟ στο nokia suite μου εμφανίζονται λάθος. Σκέφτομαι ακόμη και να απεγκαταστήσω το Nokia suite γιατί φοβάμαι ότι "ίχνη" από τα τραγούδια πριν τα φτιάξω έχουν απομείνει μέσα στο suite.

Και φυσικά δεν υπάρχει τρόπος να πειράξουμε τα properties των τραγουδιών ούτε μέσω του suite, ούτε μέσω του ίδιου του κινητού. Μεγάλο πρόβλημα...

μετέτρεψε τα ID3v2.4 σε ID3v2.3

Link to comment
Share on other sites

μετέτρεψε τα ID3v2.4 σε ID3v2.3

 

2.3 τα έχω, τίποτα.

Ανοίγω το MP3 tag. Συνδέω το κινητό ως μονάδα μαζικής αποθήκευσης και το MP3 tag βλέπει κανονικά όλα τα τραγούδια με όλα τα στοιχεία τους. Κάνω τις αλλαγές που θέλω, σώζω και βγαίνω από το πρόγραμμα. Ξεσυνδέω το κινητό, κάνω ανανέωση της βιβλιοθήκης και όμως το κινητό αρνείται να δει τις αλλαγές!

Link to comment
Share on other sites

2.3 τα έχω, τίποτα.

Ανοίγω το MP3 tag. Συνδέω το κινητό ως μονάδα μαζικής αποθήκευσης και το MP3 tag βλέπει κανονικά όλα τα τραγούδια με όλα τα στοιχεία τους. Κάνω τις αλλαγές που θέλω, σώζω και βγαίνω από το πρόγραμμα. Ξεσυνδέω το κινητό, κάνω ανανέωση της βιβλιοθήκης και όμως το κινητό αρνείται να δει τις αλλαγές!

περίεργο. δοκίμασε να διαγράψεις τις βάσεις δεδομένων του music player

διαγράφοντας τα αρχεία στους φακέλους E:\Private\101ffca9 και E:\Private\10281e17

είτε με το x-plore εφόσων έχεις χακάρει το λειτουργικό είτε συνδεόντας το κινητό στον υπολογιστη σε μαζική αποθήκευση

Link to comment
Share on other sites

Γιατι νομιζω οτι το ovi suite σε αυτο το τομεα ειναι λιγο buggy;

 

Εχω περασμενα με drag and drop πολλα τραγουδια στον φακελο "Music" και στο suite δε μου τα αναγνωριζει. Εκτος και εαν θελει να τα περναω μεσω ovi suite. Αλλα και παλι οταν δοκιμασα μου εγραψε " unable to move mp3 ".. Παραξενα πραγματα!

 

Ξερουμε κανενα ευκολο τροπο για να δημιουργουμε playlists στο κινητο; Εχω το N8 και δε τη παλευω! Δε υπαρχει τροπος να μεταφερουμε ετοιμες playlists απο τον υπολογιστη στο κινητο; Δοκιμασα με το winamp, αλλα δε μπορει να διαβασει αυτο το ειδος αρχειων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι νομιζω οτι το ovi suite σε αυτο το τομεα ειναι λιγο buggy;

 

Εχω περασμενα με drag and drop πολλα τραγουδια στον φακελο "Music" και στο suite δε μου τα αναγνωριζει. Εκτος και εαν θελει να τα περναω μεσω ovi suite. Αλλα και παλι οταν δοκιμασα μου εγραψε " unable to move mp3 ".. Παραξενα πραγματα!

 

Ξερουμε κανενα ευκολο τροπο για να δημιουργουμε playlists στο κινητο; Εχω το N8 και δε τη παλευω! Δε υπαρχει τροπος να μεταφερουμε ετοιμες playlists απο τον υπολογιστη στο κινητο; Δοκιμασα με το winamp, αλλα δε μπορει να διαβασει αυτο το ειδος αρχειων.

 

Για να στα εμφανίζει πρέπει να τα περάσεις μέσω nokia suite. Από κει και πέρα μια χαρά μπορείς να φτιάξεις playlists.

 

Ερώτηση: Όταν τα περνάς με drag & drop στα εμφανίζει κανονικά με τα στοιχεία του τραγουδιού, εξώφυλλα κτλ;

στα χωρίζει σε κατηγορίες ανα είδος, άλμπουμ, καλλιτέχνη κτλ;

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε κανενα ευκολο τροπο για να δημιουργουμε playlists στο κινητο; Εχω το N8 και δε τη παλευω! Δε υπαρχει τροπος να μεταφερουμε ετοιμες playlists απο τον υπολογιστη στο κινητο; Δοκιμασα με το winamp, αλλα δε μπορει να διαβασει αυτο το ειδος αρχειων.

 

Windows Media Player.

Link to comment
Share on other sites

[...]

Ερώτηση: Όταν τα περνάς με drag & drop στα εμφανίζει κανονικά με τα στοιχεία του τραγουδιού, εξώφυλλα κτλ;

στα χωρίζει σε κατηγορίες ανα είδος, άλμπουμ, καλλιτέχνη κτλ;

φυσικά, αρκεί να είναι ID3v2.3

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμαστε το mp3tag ειναι free.

φτιαχνεις ονομα,cover και οτι αλλο θες και τα περνας και στο κινητο και φαινονται πολυ ομορφα

Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 2 φακέλους με μουσική στην έξτρα κάρτα. Όταν άνοιξα όμως τον Player στο κινητό είδα ότι αναγνώριζε τον κάθε καλλιτέχνη σαν ξεχωριστό άλμπουμ. Οπότε το να κάνω Playlist αν αρχίζω και το φουλάρω θα είναι κάτι αδύνατο. Γίνεται να βλέπει σαν άλμπουμ τον κάθε φάκελλο που του βάζω? Αλλιώς τι πρέπει να κάνω? Μέσω Nokia suite?

 

Δεύτερη απορία : Έστω ότι έχω 10 βίντεο και θέλω να τα βάλω να παίξουν συνεχόμενα με μια ορισμένη σειρά ή έστω όλα μαζί το ένα μετά το άλλο γίνεται αυτό με τον ενσωματωμένο Player? Υπάρχει κάτι άλλο στο store?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα το c7 παλια και το μονο που με χαλαγε ηταν μια εφαρμογη σαν το tapatalk και μια για ραδιο ιντερνετικο αλλα να εχει πολλους σταθμους ειδικα αθλητικους(σπορ εφ εμ,ερα σπορ κτλ)εχει βγει τιποτα πλεον στο ovi store?ρωταω επειδη περιμενω ενα 701 και με ενδιαφερει!ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα το c7 παλια και το μονο που με χαλαγε ηταν μια εφαρμογη σαν το tapatalk και μια για ραδιο ιντερνετικο αλλα να εχει πολλους σταθμους ειδικα αθλητικους(σπορ εφ εμ,ερα σπορ κτλ)εχει βγει τιποτα πλεον στο ovi store?ρωταω επειδη περιμενω ενα 701 και με ενδιαφερει!ευχαριστω...

ιντερνετ ραδιο υπάρχουν, εγω χρησιμοποιώ την εγαρμοφή της nokia,στην οποία μπορεις να προσθέσεις όποιο σταθμο θελεις,αρκεί να βρεις το stream link

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα το c7 παλια και το μονο που με χαλαγε ηταν μια εφαρμογη σαν το tapatalk και μια για ραδιο ιντερνετικο αλλα να εχει πολλους σταθμους ειδικα αθλητικους(σπορ εφ εμ,ερα σπορ κτλ)εχει βγει τιποτα πλεον στο ovi store?ρωταω επειδη περιμενω ενα 701 και με ενδιαφερει!ευχαριστω...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4034831#post4034831

Για το tapatalk νομιζω εχει σταματησει την υποστηριξη για το symbian.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το Symbian και τις εφαρμογές του
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...