Jump to content

Ταξίδια


DrMaslow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατι φτηνο και ψιλοαξιοπρεπες για Αμστερνταμ ή Λειντεν? Ξενοδοχειο και οχι hostel. Και σχετικα κοντα στον σταθμο του τρενου. Ξερει κανεις? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Κατι φτηνο και ψιλοαξιοπρεπες για Αμστερνταμ ή Λειντεν? Ξενοδοχειο και οχι hostel. Και σχετικα κοντα στον σταθμο του τρενου. Ξερει κανεις? Ευχαριστω!

 

Φθηνό και ξενοδοχείο κοντά στον σταθμό είναι κομμάτι δύσκολο :lol:

Ψάξε εδώ http://www.booking.com/city/nl/amsterdam.el.html?aid=311943;label=amsterdam-nvI_yM5q0vEF5UppIFQ5_AS5537199006;ws=&gclid=CIrJ2oSK160CFcYj3godChW17w κι εδώ http://www.hotels.nl/ και επέλεξε τι συμβιβασμούς μπορείς να κάνεις με την απόσταση ή την ποιότητα. Leiden έχω ακούσει συμφέρει γιατί είναι κοντά με το τραίνο αλλά δεν το χω ψάξει καθόλου.

Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά παίρνω και φωτογραφικά απο το b & h, αλλά συγκεκριμένα κομμάτια μετά απο έρευνα.

 

και εσυ πελατης εκει ?? καταπληκτικο μαγαζι , το επισκεπτομαι παντα οταν παω εκει..;)

 

edit: αν θυμάσαι τα wendy's, εκεί έχει ακομα. Αλλά είναι υποβαθμισμένα σε σχέση με τα καταστήματα τους εδώ

 

εχει ακομα εκει καταστηματα οντως , αλλα ειναι υποβαθμισμενα σε σχεση αριθμου πελατων , οι γευσεις ειναι τελειες και ισως καλυτερες και απο αυτες που ειχαμε εδω παλιοτερα . Πολυ κριμα που εκλεισαν τα wendy's εδω .. ειμουνα πελατης σταθερος , αυτο το χαμπουγκερ με το μπεικον και τα μανιταρια , και οι πατατες με το λιωμενο τσενταρ ηταν κολαση...Ποσα θερμιδες εχω παρει εκει Παναγιά μου!!

Link to comment
Share on other sites

και εσυ πελατης εκει ?? καταπληκτικο μαγαζι , το επισκεπτομαι παντα οταν παω εκει..;)

 

εχει ακομα εκει καταστηματα οντως , αλλα ειναι υποβαθμισμενα σε σχεση αριθμου πελατων , οι γευσεις ειναι τελειες και ισως καλυτερες και απο αυτες που ειχαμε εδω παλιοτερα . Πολυ κριμα που εκλεισαν τα wendy's εδω .. ειμουνα πελατης σταθερος , αυτο το χαμπουγκερ με το μπεικον και τα μανιταρια , και οι πατατες με το λιωμενο τσενταρ ηταν κολαση...Ποσα θερμιδες εχω παρει εκει Παναγιά μου!!

 

Β&Η εβραίοι-εγγύηση! Κι εμένα κάποιος άλλος φωτογράφος μου το σύστησε όταν πρωτοπήγα -γιατί αυτά που πουλάνε στα τουριστικά ηλεκτρονικάδικα στην Times Square είναι τέλειως τουριστικά...

 

wendy's, αυτό κοντά στο grand central είναι κάπως κόσμιο. Σε ένα στην 8η και σε άλλο κάπου στους 34 & 9η (κοντά στο B&H) ήταν σχεδόν θλιβερά. Αλλά και οι γεύσεις τους [(εκτός που δεν έχουν bacon mushroom melt (κλαψ)], μου έχουν τύχει πατάτες που δεν τρώγονταν, κάτι είχαν σαν χαλασμένες και τις πετάξαμε. Και γενικά, τα burger, το σέρβις, οι πελάτες, όλα τους, δεν είναι τόσο περιποιημένα όσο ήταν στην Αθήνα (Σύνταγμα, Κηφισιά πήγαινα) που ήταν κατά γενική ομολογία πάρα πολύ καλά για fast food! Εσένα τι σου αρέσει από το USA μενού τους; Γιατί εμένα δεν μου αρέσουν τα τεράστια μπιφτέκια -που υποτίθεται ότι είναι η σπεσιαλιτέ τους- και κάθε φορά παιδεύομαι να παραγγείλω ψάχνοντας στα small sandwiches. Κατά βάση πηγαίνω στα Wendy's μόνο και μόνο για την ανάμνηση από τα... νιάτα μου! :lol:

 

Τι θα γίνει με τα εισιτήρια, όμως; Βλέπω τώρα Delta απ'ευθείας 635€ από τώρα και μέχρι αρχές Απριλίου που μπορώ να βρω 20 μέρες κενό και να πάω -δεν αξίζει για λιγότερο από 10 μέρες κατά τη γνώμη μου. Κάτι Iberia έχουν 18 ώρες αναμονή στη Μαδρίτη και 535€ :ooch:!

Αυτές είναι οι τιμές, άρα... Να κάνω τα κουμάντα μου, δηλαδή...

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

οι τιμες ειναι σε αυτα τα σημεια γενικα τωρα , αλλα μου ειχε στειλει πριν καποιες μερες ενα mail η Alitalia για Αθηνα ΝΥ καπυ στα 565 νομιζω με αγορα για τωρα μεχρι και καποια ημερομηνια..

 

Οι Εβραιοι δεν παιζονται ,ειδικα και το κιοσκι εξω απο το μαγαζι τους η τυπου καντινα που εχει εβραικα γενικα φαγητα , τελεια οργανωση με τα εναέρια rail ..εκτος απο φωτογραφικα και στους αλλους τομεις πιστευω ειναι καλοι αν θελει καποιος να παει να τους επισκεφθει.

 

Για τα wendy's δεν θυμαμαι σε ποια ειχα παει , ειχα βρει πανω απο 2 μαγαζια , ειχε και ενα στην Lexington και κατι , αλλα και ενα προς τους διδυμους πυργους ( εκει που ηταν μαλλον καποτε ) .Μενου οντως περιεργο , και εγω πιο πολυ για την αναμνηση της γευσης παω , δεν εχω πετυχει χαλια ποιοτητα μεχρι τωρα δεν ξερω για το μελλον , αμα σου πω τι παιρνω γενικα θα φαω κραξιμο ..πχ baconator double , ενα triple burger που ειχε παλαιοτερα , bouble stack ktl ... δεν γραφω αλλα γιατι ειμαστε ηδη off topic λιγακι..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα! θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με ενα ταξιδι που εχς προγραμματισει για το καλοκαιρι, απο αθηνα για βρυξελες. σκεφτομαι να παω με τραινο. προφανως απευθειας απο αθηνα δεν εχει. γνωριζετε απο ποια χωρα φευγει απευθειας τραινο για βρυξελλες?

επεισης αλλοι εναλλακτικοι τροποι υπαρχουν? θελω να αποφυγω το αεροπλανο για λογους κοστους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Γνωριζει κανεις αν για ταξιδι (αεροπορικως) για σκωτια χρειαζεται διαβατηριο ή αν η ταυτοτητα μονο αρκει?
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! θα ηθελα να ρωτησω κατι σχετικα με ενα ταξιδι που εχς προγραμματισει για το καλοκαιρι, απο αθηνα για βρυξελες. σκεφτομαι να παω με τραινο. προφανως απευθειας απο αθηνα δεν εχει. γνωριζετε απο ποια χωρα φευγει απευθειας τραινο για βρυξελλες?

επεισης αλλοι εναλλακτικοι τροποι υπαρχουν? θελω να αποφυγω το αεροπλανο για λογους κοστους.

 

http://www.rome2rio.com/#!athens/brussels:cool::rolleyes:

απο βολο η θεσσαλονικη με ryan air

Edited by skolix
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς αν στο easyjet.com μπορώ να πληρώσω με maestro ? ή αν μπορώ κάπως να κρατήσω ένα εισητήριο και να το εξοφλήσω αύριο πχ μέσω τηλεφώνου ή τίποτα τέτοιο??
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν στο easyjet.com μπορώ να πληρώσω με maestro ? ή αν μπορώ κάπως να κρατήσω ένα εισητήριο και να το εξοφλήσω αύριο πχ μέσω τηλεφώνου ή τίποτα τέτοιο??

Δεν υπάρχουν κρατήσεις στην EASYJET (και δεν ξέρω αν έχει και καμιά άλλη αεροπορική).

Μόνο αγορά.

Για την κάρτα δεν θυμάμαι.

Αλλά δεν χάνεις τίποτα να πας να τσεκάρεις μια πτήση να δεις πώς ζητάει πληρωμή.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω βρει πολύ καλή τιμή για αεροπορικά εισητήρια από το e-airtickets για Φινλανδία-Ελσίνκι από 3 έως 9 Μάη (μάλλον θα χάσω και τις εκλογές αν γίνουν 6/5...) στα 182€ με Lufthansa. Μόνο που δεν έχω κλείσει ακόμη δωμάτιο γιατί δεν έχω ιδέα ποια είναι η καλύτερη περιοχή για να διαμείνω (κοντά σε ενδιαφέροντα μέρη, σε συγκοινωνία κτλ). ΄Μπορεί να προτείνει κάποιος που έχει πάει?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω βρει πολύ καλή τιμή για αεροπορικά εισητήρια από το e-airtickets για Φινλανδία-Ελσίνκι από 3 έως 9 Μάη (μάλλον θα χάσω και τις εκλογές αν γίνουν 6/5...) στα 182€ με Lufthansa. Μόνο που δεν έχω κλείσει ακόμη δωμάτιο γιατί δεν έχω ιδέα ποια είναι η καλύτερη περιοχή για να διαμείνω (κοντά σε ενδιαφέροντα μέρη, σε συγκοινωνία κτλ). ΄Μπορεί να προτείνει κάποιος που έχει πάει?

Ευχαριστώ πολύ

 

Όταν είχα πάει είχα μείνει στο Seurahuone. Πιο κεντρικό δεν παίζει, είναι απέναντι από τον κεντρικό σταθμό. Ούτως ή άλλως το Ελσίνκι είναι μικρή πόλη, με λίγα αξιοθέατα. Μην παραλείψεις τον ζωολογικό κήπο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Veco ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, αλλά δυστυχώς μου λέει πως δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για τις μέρες που θέλω. Φαίνεται ωραίο ξενοδοχείο πάντως.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά, ξέρει κανείς κανένα site ελληνικό με προσφορές σε ταξίδια;

Αλκη εγω δεν παω ποτε ταξιδι-διακοπες με γκρουπ, κλεινω αεροπορικα απο το airtickets http://www.airtickets.gr/#book-flights εχει της ποιο καλες τιμες, για ξενοδοχεια βλεπω το booking.gr http://www.booking.com/hotel/gr/the-westin-resort-costa-navarino.html?label=gog235jc;sid=0c062b5e0fc9da5225107d5158ee57bc;dcid=1&lang=el&ppcref=1 για να ξερω περιπου τι παιζει αλλα δεν κλεινω παντα, επιλεγω να φτασω στον προορισμο μου νωρις το πρωι και βρισκω εκει ξενοδοχειο.

Αν βρω ξενοδοχειο στο μερος που θελω να παω σε λογικη(για εμενα) τιμη το κλεινω απο το ιντερνετ.

Σημαντικο ειναι να ψαξεις στο ιντερνετ της ημερομηνιες που θες να πας σε καποιο μερος αν υπαρχει καποιο φεστιβαλ/γιορτη οπου θα υπαρχει περιορισμος στα δωματια των ξενοδοχειων.

π.χ. -Πηγα στην ολλανδια την εβδομαδα του πασχα των καθολικων(δεν το ηξερα) και δεν υπηρχε τιποτα απο ξενοδοχεια στο κεντρο και βρηκα 15 λεπτα με τα ποδια απο το κεντρο :(

-Ξενοδοχειο κεντρικο στην πραγα με 149ευρω/ημερα απο booking οταν πηγα εκει ο υπαληλος μου ειπε 60ευρω/ημερα :D

Φυσικα να ξερεις οτι ρολο παιζει η οικονομια της χωρας που θες να πας μαζι με την διαθεσιμοτητα απο ξενοδοχεια.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αλκη εγω δεν παω ποτε ταξιδι-διακοπες με γκρουπ, κλεινω αεροπορικα απο το airtickets http://www.airtickets.gr/#book-flights εχει της ποιο καλες τιμες, για ξενοδοχεια βλεπω το booking.gr http://www.booking.com/hotel/gr/the-westin-resort-costa-navarino.html?label=gog235jc;sid=0c062b5e0fc9da5225107d5158ee57bc;dcid=1&lang=el&ppcref=1 για να ξερω περιπου τι παιζει αλλα δεν κλεινω παντα, επιλεγω να φτασω στον προορισμο μου νωρις το πρωι και βρισκω εκει ξενοδοχειο.

Αν βρω ξενοδοχειο στο μερος που θελω να παω σε λογικη(για εμενα) τιμη το κλεινω απο το ιντερνετ.

Σημαντικο ειναι να ψαξεις στο ιντερνετ της ημερομηνιες που θες να πας σε καποιο μερος αν υπαρχει καποιο φεστιβαλ/γιορτη οπου θα υπαρχει περιορισμος στα δωματια των ξενοδοχειων.

π.χ. -Πηγα στην ολλανδια την εβδομαδα του πασχα των καθολικων(δεν το ηξερα) και δεν υπηρχε τιποτα απο ξενοδοχεια στο κεντρο και βρηκα 15 λεπτα με τα ποδια απο το κεντρο :(

-Ξενοδοχειο κεντρικο στην πραγα με 149ευρω/ημερα απο booking οταν πηγα εκει ο υπαληλος μου ειπε 60ευρω/ημερα :D

Φυσικα να ξερεις οτι ρολο παιζει η οικονομια της χωρας που θες να πας μαζι με την διαθεσιμοτητα απο ξενοδοχεια.

 

 

to booking εχει τις τιμες των ξενοδοχειων. δεν κανει προσφορες. απλα αν κλεισεις με booking σε βαζουν σε προνομιακα δωματια και σε προσεχουν πολυ περισσοτερο αλλα η τιμη ειναι η ιδια.

 

ενα site με προσφορες ειναι το http://www.bonusdeals.gr/ και ενα trivago.gr αν θυμαμαι καλα.

iphone xs max ipad 6th gen
Link to comment
Share on other sites

εχει παει κανεις Σαντορινη? σας αρεσε ή οχι?

 

Εχω παει σε 12 χρονια 6 φορες, ειναι πολυ ομορφο νησι, και εδω και 2 χρονια εχουνε πεσει και οι τιμες, καμια σχεση με παλιοτερα

GATE 13...TILL THE END OF THE WORLD...
Link to comment
Share on other sites

εχει παει κανεις Σαντορινη? σας αρεσε ή οχι?

 

Εγω που σιχαθηκα μυκονο και παρο,πλεον ειναι το must νησι για μενα..ηρεμια,διασκεδαση ανθρωπινη,25+ κοσμος..και η σαντορινη πανεμορφη εννοειται..

Link to comment
Share on other sites

to booking εχει τις τιμες των ξενοδοχειων. δεν κανει προσφορες. απλα αν κλεισεις με booking σε βαζουν σε προνομιακα δωματια και σε προσεχουν πολυ περισσοτερο αλλα η τιμη ειναι η ιδια.

 

ενα site με προσφορες ειναι το http://www.bonusdeals.gr/ και ενα trivago.gr αν θυμαμαι καλα.

Δεν εγραψα για προσφορες, το παραδειγμα που εγραψα ποιο πανω αφορουσε τον ιδιο τυπο δωματιου το οποιο δεν ειχε καμια σχεση η τιμη του booking με την τιμη που μου εδωσαν μεσα στο ξενοδοχειο. Να πω ομως οτι και στο ''βιβλιαρακι'' που ειχε στο δωματιο εγραφε την τιμη που ειχε το booking(149ευρω), λογικα το πηρα σε αυτη την τιμη(60ευρω) λογο της μεγαλης διαθεσιμοτητας απο ελευθερα δωματια σε ολη την περιοχη(ολοι εκει τα ειχαν 60~65 ευρω).

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Αλκη εγω δεν παω ποτε ταξιδι-διακοπες με γκρουπ, κλεινω αεροπορικα απο το airtickets http://www.airtickets.gr/#book-flights εχει της ποιο καλες τιμες, για ξενοδοχεια βλεπω το booking.gr http://www.booking.com/hotel/gr/the-westin-resort-costa-navarino.html?label=gog235jc;sid=0c062b5e0fc9da5225107d5158ee57bc;dcid=1&lang=el&ppcref=1 για να ξερω περιπου τι παιζει αλλα δεν κλεινω παντα, επιλεγω να φτασω στον προορισμο μου νωρις το πρωι και βρισκω εκει ξενοδοχειο.

Αν βρω ξενοδοχειο στο μερος που θελω να παω σε λογικη(για εμενα) τιμη το κλεινω απο το ιντερνετ.

Σημαντικο ειναι να ψαξεις στο ιντερνετ της ημερομηνιες που θες να πας σε καποιο μερος αν υπαρχει καποιο φεστιβαλ/γιορτη οπου θα υπαρχει περιορισμος στα δωματια των ξενοδοχειων.

π.χ. -Πηγα στην ολλανδια την εβδομαδα του πασχα των καθολικων(δεν το ηξερα) και δεν υπηρχε τιποτα απο ξενοδοχεια στο κεντρο και βρηκα 15 λεπτα με τα ποδια απο το κεντρο :(

-Ξενοδοχειο κεντρικο στην πραγα με 149ευρω/ημερα απο booking οταν πηγα εκει ο υπαληλος μου ειπε 60ευρω/ημερα :D

Φυσικα να ξερεις οτι ρολο παιζει η οικονομια της χωρας που θες να πας μαζι με την διαθεσιμοτητα απο ξενοδοχεια.

 

to booking εχει τις τιμες των ξενοδοχειων. δεν κανει προσφορες. απλα αν κλεισεις με booking σε βαζουν σε προνομιακα δωματια και σε προσεχουν πολυ περισσοτερο αλλα η τιμη ειναι η ιδια.

 

ενα site με προσφορες ειναι το http://www.bonusdeals.gr/ και ενα trivago.gr αν θυμαμαι καλα.

 

Ευχαριστώ πολύ και τους δύο σας!!:)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από Πόρο.

Καταπληκτική επιλογή για ταξιδάκια κοντά στήν Αθήνα ( 2,5 ώρες με καράβι από Πειραιά).

Φτηνά ξενοδοχεία ( 45€ δίκλινο σε τετραστερο), φτηνό φαγητό (12-14)€/άτομο σε ταβέρνα και κοντινές αποστάσεις για τα πάντα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
αν και ρωτησα στο τοπικ fashion and style...Θα ηθελα να ρωτησω και εδω...Ενδιαφερομαι να κανω ενα ταξιδι μιλανο αρχες Ιουλη και να επισκεφτω τα γνωστα στοκαδικα που εχω διαβασει κατα καιρους απο το φορουμ...Θα ηθελα καποιες πληροφοριες οπως που βρισκονται,πως θα παω και γενικα προηγουμενες εμπειριες...Ευχαριστω πολυ :P :P
Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα από Πόρο.

Καταπληκτική επιλογή για ταξιδάκια κοντά στήν Αθήνα ( 2,5 ώρες με καράβι από Πειραιά).

Φτηνά ξενοδοχεία ( 45€ δίκλινο σε τετραστερο), φτηνό φαγητό (12-14)€/άτομο σε ταβέρνα και κοντινές αποστάσεις για τα πάντα.

 

ειναι ο επομενος προορισμος μου. καποια προταση για ξενοδοχειο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...