Jump to content

Κάρτα sim για gps tracker


saitruom
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλή χρονιά σε όλους. Έψαξα το forum για κάποιο νήμα σχετικά για τα gps trackers και το πιο σχετικό είναι αυτό που βρήκα. Θα ήθελα να ρωτήσω πια εταιρία έχει την πιο φτηνή sim για χρήση σε gps tracker. Με δεδομένο ότι οι περισσότερες εταιρίες πλέον έχουν ημερομηνία λήξης στις sim που κυκλοφορούν θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από δω έχει χρησιμοποιήσει την παρακάτω sim και αν λειτουργεί σε gps tracker. Αυτή η κάρτα sim δεν έχει ημερομηνία λήξης αλλά ακόμη δεν μου έχουν απαντήσει αν είναι συμβατή με gps tracker.

https://www.intertelecom.gr/mobile/sim-card

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα καλη χρονια.Θα ηθελα να συμπληρωσω την ερωτηση του φιλου παραπανω:Τελικα ειναι καλητερα με καρτα (βαζοντας μοναδες) η συνδεση περιπου 100euro το χρονο;;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κανένα νέο!;

Επίσης, αυτές οι συσκευές θέλουν 2G Sim card, δεν κάνουν οι "νέες" 3G/4G απ ο,τι έχω διαβάσει. Κυκλοφορούν τέτοιες κάρτες;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανένα νέο!;

Επίσης, αυτές οι συσκευές θέλουν 2G Sim card, δεν κάνουν οι "νέες" 3G/4G απ ο,τι έχω διαβάσει. Κυκλοφορούν τέτοιες κάρτες;

 

Eδώ στην Ελλάδα οι δικές μας κάρτες μπορούν και παίζουν και σε 2G. Δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι οι εταιρίες εδώ στη Ελλάδα απενεργοποιούν τις κάρτες μετά τους 3 μήνες αν δεν κάνεις ανανέωση με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνεις 4 ανανεώσεις το χρόνο και να σε κλέβουν στην ουσία. Στο εξωτερικό δεν συμβαίνει αυτό πουθενά. Άλλη μια φορά το καρτέλ καλά κρατάει στο ελλαδιστάν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, δυστυχως το καλυτερο είναι να βαλεις με παγια συνδεση....θα το ξεχνας γιατι πρεπει να βγει να μπει σε κινητο και στο 3μηνο παει!και εγω τα ιδια ειχα με ένα ρουτερ με 4g stik αλλα τελικα λογω ελλειψης public ip εβαλα παγια συνδεση, γιατι βρηκα τροπο να διαβαζω sms.

Mην ξεχνατε όλα τα μυνηματα ειδοποιήσεων πως θα τα βλέπετε? δεν γινεται απλα!

το ιδιο πρόβλημα υπαρχει και με sim για συναγερμούς! το είχαμε κανει ξεχνούσαμε και μετα εληγαν! περισσοτερα διναμε στο τελος, βαλαμε παγια συνδεση και τελος! Επισης να μην ξεχνατε σε τέτοιες συσκευες σε κινητο πρωτα και απενεργοποιηση pin, γιατι αμα ζηταει pin πως θα δουλευει?

ολες οι καρτες υποστηριζουν και 2G φυσικα οποτε δεν είναι θεμα συχνοτήτων κτλ.

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται τι χρειάζεσαι ως επικοινωνία με το gps σου φίλε μου, εγώ για το gps του παιδιού χρησιμοποιώ Vodafone CU, με ενδιαφέρει κυρίως η δυνατότητα να μου κάνει κλήση ή να καλέσω εγώ και να πάρω στίγμα με sms (δίνεις εντολή με sms και σου απαντάει με sms). Δεν χρησιμοποιώ το live tracking που θέλει data, αλλά η γραμμή έχει data αν χρειαστεί (με κάθε 10άρα ανανέωση παίρνει 500ΜΒ bonus και παίρνει και 100ΜΒ από το πάρε να χεις όποτε ανανεώνω στα άλλα μου cu).

 

Τις περιόδους που έχουν εκδρομές, βάζω 10 το μήνα και βάζω το cu combo που έχει ομιλία 400cu /200+100 όλους και sms 400 cu/ 200 όλους, και δίνοντας εντολές από το cu μου πάντα μου έφτασαν και μου περίσσεψαν. Σε μήνες που δεν έχει εκδρομές τη βγάζω και με το 6 ευρω πακέτο cu talk a lot που δεν έχει καθόλου sms, και αν τυχόν χρειαστεί απομακρυσμένη διαχείριση στη διάρκεια του μήνα βάζω εκτάκτως πακέτο sms με 3 ευρώ.

 

Αν πάλι θέλεις μόνο data, μπορείς να ανανεώνεις 10 κάθε μήνα με μπονους 500ΜΒ και να αγοράζεις άλλα 500ΜΒ με 6 ευρώ, και να βάζεις και επιπλέον πακετάκι με sms για διαχείριση του gps (με επιπλέον 5ευρω ανανέωσης) όποτε χρειάζεται.

 

Γενικά, για να μην σε μπερδεύω, με 10 ευρώ ανανέωση το μήνα και αν έχεις cu στο gps και cu στον διαχειριστή του, νομίζω μπορείς να καλυφθείς ικανοποιητικά - εξάλου αν κάτι δεν σου φτάσει, μπορείς να βάλεις επιπλέον πακέτο μέσα στο μήνα. Μάλλον καλύτερα από συμβόλαιο λοιπόν.

 

edit: για την ανυσηχία λήξης και ανανέωσης απο μακριά, τέτοιο θέμα δεν τίθεται, τα διαχειρίζεσαι όλα από το vodafonecu.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μπορειτε να προτεινεται συσκευες gps tracking και εφαρμογες εντοπισμου?

 

Βρηκα αυτη εδω η οποια ειναι πολυ φθηνη αλλα δεν εχω καταλαβει πως δουλευει και στελνει στιγμα αν δεν εχει sim...

 

http://gadgetsfans.com/the-device-that-every-car-owner-should-have/?IM=A12C&TT=T03&utm_source=taboola&utm_medium=referral&SID=tdggrsportfmsportfmgr&TID=Ci82NWQzNWJkMi1jN2U4LTRkYmItYTdiOS1lOGU1ZTU3OTU5ZjEtdHVjdGZjYmJhMhIOYXBvcnRhbWVkaWEtc2M&sxid=w67ip5572628

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να προτεινεται συσκευες gps tracking και εφαρμογες εντοπισμου?

 

Βρηκα αυτη εδω η οποια ειναι πολυ φθηνη αλλα δεν εχω καταλαβει πως δουλευει και στελνει στιγμα αν δεν εχει sim...

 

http://gadgetsfans.com/the-device-that-every-car-owner-should-have/?IM=A12C&TT=T03&utm_source=taboola&utm_medium=referral&SID=tdggrsportfmsportfmgr&TID=Ci82NWQzNWJkMi1jN2U4LTRkYmItYTdiOS1lOGU1ZTU3OTU5ZjEtdHVjdGZjYmJhMhIOYXBvcnRhbWVkaWEtc2M&sxid=w67ip5572628

 

Της πλακας και δεν ειναι real time. Εχει συνδεση bluetooth με λιγα λογια μολις χαθει η επαφη μεταξυ του "tracker" και του κινητου απλα η εφαρμογη κανει μια ειδοποιηση με το στιγμα αλλα μεχρι εκει. Ενα pin πανω στον χαρτη δηλαδη και τιποτα παραπανω. Αν καποιος το μετακινησει δεν θα βρεις ποτε τη νεα τοποθεσια.

 

Για tracker κανονικα πας σε δοκιμασμενες λυσεις πχ tk104.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ για το gps του παιδιού χρησιμοποιώ Vodafone

 

Τι συσκευη εχει το παιδι πανω του? Με ενδιαφερει για ενα ανιψάκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευη εχει το παιδι πανω του? Με ενδιαφερει για ενα ανιψάκι μου.

 

reachfar rf-v16

επάνω του τίποτα λόγω ακτινοβολίας... το κρεμάω μέσα στην τσάντα του για να το έχει ως τηλέφωνο αν χρειαστεί (ξέρει να το ανοίξει) και μόνο όταν πάει εκδρομές το έχω συνέχεια ανοικτό, και κατά περίπτωση επάνω του. τη μία φορά που (νόμιζε) οτι χάθηκε όταν ήταν εκδρομη στο allu fun park και μπόρεσε να με καλέσει άμεσα και να τον ηρεμήσω και να τον κατευθύνω στο πλησιέστερο ταμείο τα έβγαλε τα λεφτά του αυτό το εργαλείο!

 

h**ps://www.aliexpress.com/item/Mini-Personal-Kids-Child-GSM-GPRS-GPS-Tracker-SOS-Communicator-RF-V16-Realtime-Website-APP-Tracking/2048915439.html

Link to comment
Share on other sites

reachfar rf-v16

επάνω του τίποτα λόγω ακτινοβολίας... το κρεμάω μέσα στην τσάντα του για να το έχει ως τηλέφωνο αν χρειαστεί (ξέρει να το ανοίξει) και μόνο όταν πάει εκδρομές το έχω συνέχεια ανοικτό, και κατά περίπτωση επάνω του. τη μία φορά που (νόμιζε) οτι χάθηκε όταν ήταν εκδρομη στο allu fun park και μπόρεσε να με καλέσει άμεσα και να τον ηρεμήσω και να τον κατευθύνω στο πλησιέστερο ταμείο τα έβγαλε τα λεφτά του αυτό το εργαλείο!

 

h**ps://www.aliexpress.com/item/Mini-Personal-Kids-Child-GSM-GPRS-GPS-Tracker-SOS-Communicator-RF-V16-Realtime-Website-APP-Tracking/2048915439.html

 

Γνωμη μου, αλλα δεν θα ηταν πιο σωστο να το ειχε πανω του σε στυλ ρολοι.(Γιατι η τσαντα μπορει να μεινει στο σχολικο πχ.) Εγω για κατι τετοιο σκεφτομαι να παρω. Η ακτινοβολια πλεον ειναι τοσο απειροελάχιστη. Αν του στεγνωνεις τα μαλια με πιστολακι ή αν εχεις φορητο τηλ στο σπιτι ειναι 10 φορες χειροτερα απο το μια συσκευη κινητης.

 

(Εκτος θεματος, αλλα ελπιζω να τα ακουσε ο συνοδος της εκδρομης, που χαθηκε ενα παιδακι :mad: )

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου, αλλα δεν θα ηταν πιο σωστο να το ειχε πανω του σε στυλ ρολοι.(Γιατι η τσαντα μπορει να μεινει στο σχολικο πχ.) Εγω για κατι τετοιο σκεφτομαι να παρω. Η ακτινοβολια πλεον ειναι τοσο απειροελάχιστη. Αν του στεγνωνεις τα μαλια με πιστολακι ή αν εχεις φορητο τηλ στο σπιτι ειναι 10 φορες χειροτερα απο το μια συσκευη κινητης.

 

(Εκτος θεματος, αλλα ελπιζω να τα ακουσε ο συνοδος της εκδρομης, που χαθηκε ενα παιδακι :mad: )

 

δεν χρειάστηκε να τα ακούσει γιατί στην πραγματικότητα δεν χάθηκε, τον έβλπαν συνεχώς απλά ο δικός μου είχε ξεχαστεί σε προηγούμενο παιχνίδι και τρόμαξε, με το που με πηρε κλαίγοντας είχε ήδη πάει η συνοδος να δει γιατί κλαιει.

γενικά το έχουμε στην τσάντα κλειστό και ξέρει οτι αν χρειαστεί να μας καλέσει το ανοίγει και πατάει το #1 ή το #2. Όταν είναι κάποια μικρή εκδρομή κοντά, το έχω ανοικτό αλλά στην τσέπη μπουφάν ή παντελονιού, και όταν έχουν ημερήσια στην τσέπη του με gps στίγμα κάθε 15-20 λεπτά για να μην τελειώσει η μπαταρί.

το ρολόι είνια ογκώδες να ξέρεις, είναι πολύ πιθανό να το κοπανήσει κάπου το παιδί παίζοντας

Link to comment
Share on other sites

Παντως για trackers που μπαινουν σε οχηματα μια αξιοπιστη λυση ειναι η planetsim σημα παντου, χωρις ανανεωσεις, χωρις προγραμματα, και σε χρηματα τραβαει μονο οσα χρειαζεται.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Παντως για trackers που μπαινουν σε οχηματα μια αξιοπιστη λυση ειναι η planetsim σημα παντου, χωρις ανανεωσεις, χωρις προγραμματα, και σε χρηματα τραβαει μονο οσα χρειαζεται.

Ποια υπηρεσία sim επιλέγεις από όλες όμως?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Έχουμε μήπως κάποιο νεότερο περί του θέματος γιατί με απασχολεί και εμένα; Πλέον έτσι όπως γίνανε τα πράγματα χρειάζομαι 10€ μήνα κάρτα για να λειτπυργει

Πολλοί από τους αποτυχημένους της ζωής είναι άνθρωποι οι οποίοι δεν συνειδητοποίησαν πόσο κοντά ήταν στην επιτυχία όταν τα παράτησαν

Thomas Edison

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, διάβασα κάποια πράγματα αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Ποια είναι η καλύτερη οικονομική λύση για sim μόνο για sms ή ομιλία (sms θα χρησιμοποιώ) για car tracker gps?

Eυχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θέλω 10€/δίμηνο. Ενεργοποιω μόνο το πακετο 100sms/μήνα με 4€ και καθαρισα.Κάτι άλλο πιο φτηνό με ελληνική καρτοκινητή δεν νομίζω οτι παίζει.Ετσι και αλλιως θέλω να μου στελνει μονο sms

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...